Поспішиш - людей вирішили: як підвищують пенсійний вік у світі

  1. Швидко і жорстко
  2. Бразильський «карнавал», або Мінфін у вогні
  3. Пенсійна реформа з летальним результатом
  4. Греко-єврейське щастя
  5. Що росіянину смерть, то німцю добре
  6. Тихіше їдуть, довше будуть
  7. Жінок прирівнюють до чоловіків. Але не скрізь
  8. Торг тут доречний

Пенсійний вік краще підвищувати еволюційно

фото: Banki.ru

Пенсійний вік підвищують майже всюди, і політики часто розплачуються за це рейтингом. Ціна залежить від швидкості проведення реформи. У Росії заявлена швидкість підвищення дуже висока.

Швидко і жорстко

Збільшення пенсійного віку, для якого в нашій країні є об'єктивні економічні і соціальні показання, погано поєднується з низьким рівнем життя в Росії, станом здоров'я людей старшого віку, а також важкою ситуацією на ринку праці для літніх. Все це ускладнює використання в якості аргументу на користь доцільності реформи світового досвіду - хоча саме так і робить зараз офіційна російська пропаганда. Але є ще один параметр підвищення віку, який безпосередньо залежить від стану економіки тієї чи іншої країни. Це темпи, якими нас збираються привести до нової реальності.

Підвищення пенсійного віку в Росії почнеться вже з 2019 року, і щороку вік виходу на пенсію буде збільшуватися на рік. Це дуже швидко. З усіх варіантів збільшення пенсійного віку, які обговорювалися в уряді і експертному співтоваристві, в Держдуму був внесений найжорсткіший. Можливо, щоб залишити простір для маневру і пом'якшення реформи.

Бразильський «карнавал», або Мінфін у вогні

Факельні ходи і заворушення у великих містах, барикади з палаючих гумових покришок і сміття в центрі Ріо-де-Жанейро, сльозогінний газ і гумові кулі, якими поліцейські розганяли натовп, взяте штурмом Міністерство фінансів, масові страйки по всій країні ... Так навесні 2017 року населення Бразилії реагувало на оголошену пенсійну реформу, ключовим моментом якої було збільшення пенсійного віку: до 65 років у чоловіків і 62 років у жінок, при тому, що до цього більшість бразильців могли виходити на пенсію в 54 роки.

Влада Бразилії відкрито говорили про те, що підвищення пенсійного віку - один із способів боротьби з економічною кризою. Президент країни Мішел Темер пояснював народу, що пенсійна реформа допоможе вибратися з рецесії (найсильнішої за останні сто років), скоротити дефіцит бюджету, подолати рекордне безробіття, а також модернізувати економіку. Громадяни розуміння не проявили: вуличні заворушення і страйки тривали кілька місяців.

Економісти звертають увагу: таке раптове і різке підвищення пенсій - дуже рідкісне явище, воно завжди пов'язане з важкою кризою в країні і часто веде до безладів. Російська влада хоча і визнають, що з пенсійною системою проблеми, як і з ринком праці, але стверджують, що з економікою щось у нас все в порядку. Іронія полягає в тому, що заявлений план різкого підвищення віку на рік щороку сам по собі може нашкодити економіці. «На перший погляд здається, що фінансовий ефект буде більше, - каже заступник директора Інституту соціального аналізу і прогнозування РАНХиГС Юрій Горліна. - Але незрозуміло, якими будуть негативні наслідки і не перекреслять вони чисто бухгалтерські вигоди від цього рішення ».

Влада чесно попередили росіян про те, що до пенсії їм ще працювати і працювати. Як підготуватися до життя в похилому віці, щоб якомога менше залежати від держави?

Пенсійна реформа з летальним результатом

Пенсійна тема взагалі вимагає великої обережності, а проведення пенсійної реформи нерідко називають політичним самогубством. І справа не тільки в збільшенні віку. Будь-які негативні зміни, відчутні за обсягом і за швидкістю втілення, виводять людей на вулицю.

Так, в минулому квітні в Нікарагуа в ході вуличних заворушень і зіткнень з поліцією постраждали сотні людей, більше десяти - загинули. Причина - оголошена президентом країни Даніелем Ортегою пенсійна реформа, яка має на увазі сильне зростання відрахувань від заробітної плати в пенсійний фонд. Спочатку на вулицю вийшли пенсіонери, потім до них приєдналися студенти і робітники. Віце-президент країни і одночасно дружина президента Росаріо Мурільо передбачувано звинуватила в заворушеннях опозицію. Проте президенту країни Даніелю Ортезі довелося заявити, що він готовий в строк до 1 липня обговорити деталі реформи з представниками великого бізнесу.

У грудні минулого року в столиці Аргентини Буенос-Айресі в ході зіткнень з громадянами постраждали 88 поліцейських. Причина агресії громадян - їх незгоду з пенсійною реформою, яка передбачає зміну формули розрахунку пенсії, а також її індексації. На думку опозиції і профспілок, перерахунок пенсії призведе до зниження її розміру.

Пенсійний питання - гарантовано хворобливий в будь-якому випадку. Навіть в зовсім нудних європейських країнах люди виходять на вулиці, якщо їм щось не подобається. Як це зробили в столиці Бельгії Брюсселі, де в середині травня влаштували демонстрації на кілька годин в знак протесту проти чергового підвищення пенсійного віку.

Народ виходив на вулицях і в Німеччині, і у Франції (ну там з будь-якого приводу влаштовують демонстрації). Питання в ступеня народних хвилювань і в тому, як при цьому будується діалог між владою і народом. А це багато в чому залежить від стану економіки в країні: чим вона міцніша і передбачувані, тим плавніше - іноді по одну місяця на рік - вводяться зміни в пенсійну систему. Істеричність ж, навпаки, завжди ознака слабкості.

Греко-єврейське щастя

Такими швидкими темпами, як мають намір підвищувати пенсійний вік в Росії, його підвищували тільки в двох країнах - в Ізраїлі і Греції. В обох випадках це було пов'язано з економічними проблемами в країні. В Ізраїлі в 2004 році одномоментно підвищили вік виходу на пенсію відразу на два роки: для чоловіків з 65 до 67 років, для жінок з 60 до 62 років. Зараз влада має намір «дотягнути» пенсійний вік жінок до чоловічої, і на першому етапі передбачалося підвищити його - в кінці минулого року - до 64 років. Але поки процес застопорився, багато в чому через негативного ставлення серед населення.

Інша країна, ще більш рішуче надійшла з пенсіонерами, - Греція, найбільш важко постраждала під час глобальної економічної кризи 2008 року. Причому зовнішні чинники стали каталізатором внутрішніх вад, що виникли в результаті економічної політики держави. Однією з безлічі заходів з порятунку країни стало підвищення в 2009 році пенсійного віку: що становив до цього у чоловіків 57 років, він був одномоментно піднято до 65 років, протримався на такому рівні чотири роки, потім в 2014 році було піднято до 66 років, а в 2015-му - до 67 років. На цій позначці і тримається досі.

Що росіянину смерть, то німцю добре

В інших країнах підвищення пенсійного віку відбувалося набагато повільніше.

Класичний приклад - Німеччина. У 1999 році бундестаг проголосував за те, щоб зрівняти пенсійний вік для чоловіків і жінок (згідно з реформою 1957 року народження, він становив 60 років для жінок і 63-65 років для чоловіків). Отже, рішення прийняли в 1999 році, а остаточно впровадили лише в 2012-му. Тим часом в 2007 році було вирішено підняти планку виходу на пенсію для обох статей вже до 67 років. Природно, приступили до підвищення тільки з 2012 року, коли жінки «наздогнали» чоловіків. В результаті процес поступового підвищення пенсійного віку на ці два роки забере у німців 17 років і завершиться тільки в 2029 році.

Такий тривалий перехідний період, на думку німецьких політиків, дає людям можливість адаптуватися до нових умов і до думки, що їм доведеться працювати довше. «У них не повинно складатися враження, що пенсійний вік підвищують у відповідь на економічні труднощі, що це якась антикризова міра», - каже науковий співробітник Німецького інституту економічних досліджень Йоханнес Гайер. Цей інститут, як і інші економічні центри, з осені минулого року виступає за те, щоб почати обговорювати підвищення пенсійного віку до 70 років. Це також передбачається робити поступово: за розрахунками Інституту німецької економіки, процес повинен завершитися до 2043 році.

Чи відповідає дійсності уявлення про те, що співробітники старше 45-50 років і вже тим більше 60 не потрібні роботодавцям? Банкі.ру з'ясовував, де раді віковим співробітникам, а де ні.

Тихіше їдуть, довше будуть

У 2010 році Єврокомісія рекомендувала країнам ЄС розглянути можливість підвищити пенсійний вік до 65 років. Мета змін - досягти такого демографічного розкладу, щоб число пенсіонерів не перевищувало третини від чисельності працездатного населення в тій чи іншій країні. Втілення рекомендації в життя віддано на розсуд кожної країни. Але в деяких країнах, як в Німеччині, наприклад, процес почався до 2010 року. Так чи інакше, ми зараз перебуваємо на початку довгого тренда на підвищення віку виходу на пенсію: в Євросоюзі вже прозвучала рекомендація про необхідність підвищити його до 70 років до 2060 року.

Більшість європейських країн почали підвищення, встановивши нову планку на два роки вище поточної. Але на досягнення цих двох років у країнах ЄС (за і за його межами) виділили куди більше часу, ніж в Росії.

Наприклад, поточний пенсійний вік в Бельгії для обох статей становить 65 років. До 2030 року він буде підвищений до 67 років. В Ірландії процес підвищення на ті ж два роки (але з 66 до 68 років) продовжиться до 2028 року, аналогічні терміни і завдання ставить перед собою Тайвань (нехай це вже і не стосується Європи).

Деякі країни підвищують пенсійний вік не тільки поступово, але і з перервами. Наприклад, в Данії підвищення пенсійного віку на два роки (до 67 років) займає цілу п'ятирічку: з 2017 по 2022 рік. Потім буде взято перерву, а з 2030 року пенсійний вік буде залежати від тривалості життя. Однак крок підвищення пенсії вже визначено: максимум на один рік кожні п'ять років.

Жінок прирівнюють до чоловіків. Але не скрізь

Одна з тенденцій поточної глобальної підвищення - вирівнювання часу виходу на пенсію чоловіків і жінок. Але і тут все йде поступально. Взяти, наприклад, Болгарію, де вирішено підвищити пенсійну планку до 65 років для обох статей. Процес уже запущений: в цьому році чоловіки в Болгарії виходять на пенсію в 64 роки і один місяць, кожен рік пенсійний вік збільшується на один місяць, тобто планка в 65 років буде досягнута в 2029 році. Жінки в Болгарії сьогодні виходять на пенсію в 61 роки і два місяці. У них темпи підвищення пенсійного віку йдуть трохи швидше. Підсумковий вік - 65 років - буде досягнутий в 2037 році.

До 2038 року в Хорватії жіночий пенсійний вік підтягнеться до чоловічого - 65 років. Зараз в Хорватії жінки виходять на пенсію в 61 рік і три місяці. В Австрії «підтягування» жіночої планки до чоловічої - з 60 до 65 років - займе 18 років, з 2015 по 2033 рік.

А ось Швейцарії ідея гендерної рівності не припала до душі. У вересні 2017 року країні пройшов референдум, на якому населення повинно було вирішити, чи піднімати вік виходу жінок на пенсію (64 роки) до чоловічого - 65 років. Народ проголосував проти.

У Росії, до речі, на експертному рівні обговорювалася ідея зрівнювання пенсійного віку, але в підсумку економісти вирішили, що така рівність не відповідає нашому менталітету.

Торг тут доречний

Чому ж в Росії не взяли до уваги європейський досвід акуратного підвищення пенсійного віку? Цілком ймовірно, що, пропонуючи екстремальний варіант підвищення пенсії, уряд вибрав тактику східного базару: заявити максимально високу ціну, щоб в результаті - після запеклих торгів - отримати те, що і було задумано спочатку.

Перспективи державної пенсії відсуваються в туманне майбутнє. Влада пропонує росіянам збирати самостійно. Чергова пенсійна реформа може привести до нових фінансових втрат громадян.

Перші два слухання в Держдумі (особливо другий, заплановане на вересень) залишають великий простір для маневру для депутатів і, особливо, для президента. Адже, як заявив 2 червня прес-секретар президента Дмитро Пєсков, коментуючи повідомлення про зниження рейтингу Путіна в зв'язку з пенсійною реформою, «інтереси людей завжди для нього понад усе».

Цілком ймовірно, що ця заява слід читати в контексті того, що параметри підвищення пенсійного віку будуть пом'якшені. Зокрема, можуть знизити темпи підвищення. Таким чином, і уряд здійснить омріяну реформу, і народ зрадіє, що його почули, і Володимир Путін поверне свій колишній високий рейтинг, а то і підніме його ще вище. Головне, все правильно подати.

А в Бразилії між тим в квітні цього року уряд представило оновлений план пенсійної реформи. У порівнянні з первісним варіантом річної давності в ньому скоротилися вимоги до мінімального стажу (замість заявлених 25 років повернулися до початкового стажу в 15 років), а також було вирішено залишити на колишніх вікових відмітках дострокову пенсію. Однак ключовим моментом реформи - вік виходу на стандартну пенсію - залишили, як і заявили рік тому.

Мілена Бахвалова, Banki.ru

Як підготуватися до життя в похилому віці, щоб якомога менше залежати від держави?
Чи відповідає дійсності уявлення про те, що співробітники старше 45-50 років і вже тим більше 60 не потрібні роботодавцям?