Підлітковий вік і його особливості

Ось вони, головні істини ці:   Пізно помітили, пізно врахували

Ось вони, головні істини ці:

Пізно помітили, пізно врахували ...

Ні, не народжуються важкими діти,

Просто їм вчасно не допомогли.

Підлітковий період - важливий і важкий етап у житті людини, час виборів, яке багато в чому визначає все подальше життя. Його можна порівняти із зупинкою Івана-царевича на розвилці доріг біля каменя, на якому написано: «Наліво підеш ..., направо підеш ...». У далекій давнині цей етап вважався таким же якісним зміною стану, як народження, одруження, смерть. Які ж основні зміни в собі відчуває сучасний підліток?

Підлітковий вік знаменується бурхливим розвитком і перебудовою соціальної активності дитини. Потужні зрушення відбуваються у всіх областях життєдіяльності дитини, не випадково цей вік називають «перехідним» від дитинства до зрілості.

Підлітковий вік розглядається як етап розвитку особистості, процес переходу від залежного, опікуваного дитинства, коли дитина живе за особливими правилами, встановленими для нього дорослими до самостійного життя.

У цей час складаються, оформляються стійкі форми поведінки, риси характеру та способи емоційного реагування, які в подальшому багато в чому визначають життя дорослої людини, його фізичне і психічне здоров'я. Ось чому така велика роль сімейного оточення в забезпеченні умов, що не ускладнюють, а, навпаки, сприяють здоровому розвитку особистості підлітка.

Спостереження за дітьми в різних ситуаціях виявляють залежність прояви типу темпераменту від мотивів і потреб, що спонукають до діяльності: при виконанні значущою, цікавою роботи дитина може бути дуже активним і стає повільним при включенні в нецікаву діяльність.

У віці 13-14 років змінюється система цінностей і інтересів. Те, що було цінне, знецінюється, з'являються нові кумири, характер взаємин з дорослими і батьками часто носить протестний характер. У цьому віці підлітки тягнуться до всього незвичайного, часто захоплюються неформальними течіями. У сучасного підлітка відзначається яскраво виражене прагнення до індивідуалізації, до утвердження свого «Я».

Зовні криза віку проявляється в грубості, скритності, навмисності поведінки, прагненні чинити наперекір вимогу і бажанням дорослих; в ігноруванні зауважень, відходу від звичайної сфери спілкування. Труднощі в тому, що підліток не вміє аналізувати причини того, що відбувається з ним.

У підлітка часто виникає безпричинне відчуття тривоги, коливається самооцінка, він в цей час дуже ранимий, конфліктний, може впадати в депресію. Він повинен бути в своїх очах дуже розумним, дуже красивим, дуже сміливим, дуже здібним і т.д.

У той же час перебудова відносини підлітка до себе впливає не тільки на його емоційний стан, а й на розвиток його творчих здібностей і задоволеність життям взагалі. Навчання в цей час відходить на другий план.

Найголовніше питання підліткового віку - статеве дозрівання. У цей час формуються психосексуальні установки і орієнтації. Підліток переживає першу любов, у нього виникають еротичні фантазії і переживання. Він змінюється настільки, що цей період називають «гормональною бурею або ендокринних штормом». Необхідні такт і терпіння дорослих, їх визнання особистого життя сина або дочки як самостійно існуючої сфери. Тоді виникає (або зберігається) довіру, бажання поговорити про труднощі, поділитися радістю, отримати пораду від близьких людей, а не від друзів з вулиці.

Починається бурхливий, нерівномірне зростання, внаслідок чого підліток стає диспропорційні, незграбним. Організм дитини піддається глибокої перебудови, причому в дуже швидкому темпі. Бурхливий фізичний розвиток супроводжується низкою суперечливих моментів. Часто виникає неприйняття свого тіла і зовнішності, тоді вони виснажують себе дієтами, заняттями спортом, просто страждають і замикаються в собі. Подібні явища не повинні викликати особливого занепокоєння у батьків, проте знати їх і враховувати при організації життя підлітка необхідно.

Так як підліток прагне до крайніх позицій в оцінці, то він схильний переоцінювати, або недооцінювати свої якості і властивості. Підлітки критично ставляться до негативних рис свого характеру, переживаючи через тих рис, які заважають їм в дружбі і взаєминах з іншими людьми.

Самооцінка підлітка нестійка: він схильний вважати себе або генієм, або нікчемою. Будь-яка дрібниця може в корені змінити ставлення підлітка до себе. Якщо він змушений визнати, що щось не так, його думка про себе падає за всіма пунктами, правда, така суперечлива самооцінка необхідна для того, щоб розвинути у нього нові, дорослі критерії особистісного розвитку.

Самооцінка підлітків суперечлива, недостатньо цілісна, тому в їх поведінці може виникнути багато невмотивованих вчинків. Підлітки більше інших вікових груп страждають від нестабільності соціальної, економічної і моральної обстановки в країні, втративши сьогодні необхідну орієнтацію в цінностях і ідеалах - старі зруйновані, нові ще не створені.

Особливості проявляються в зневажливому ставленні до навчання, погана успішність, бравада, невиконанням обов'язків: уникаючи виконувати які-небудь обов'язки і доручення по будинку, готувати домашні завдання, а то й відвідувати заняття. Дорослі часом не помічають або не розуміють таких нерівностей поведінки, їх одно бентежить і непомірний азарт, і незрозуміла втома.

Подібні підлітки виявляються перед лицем великої кількості "зайвого часу», але для них характерно невміння змістовно проводити дозвілля. У більшості відсутні захоплення, вони не займаються в секціях і гуртках, не відвідують виставки і театри. На жаль, у вільний час переважно проявляється асоціальна поведінка підлітків (проституція, наркоманія, токсикоманія і т.д.)

Беззмістовно проводиться, штовхає підлітків на пошук нових «гострих відчуттів». Алкоголізація і наркотизація тісно вплітаються в структуру девіантного способу життя підлітків. Дуже часто підлітки відзначають свої «заслуги»: вдалі пригоди, хуліганські вчинки, бійки, дрібні крадіжки розпиванням спиртних напоїв. Виявляється, що одним з доступних видів розваг для підлітків є бійка. Так, підлітки зізнаються, що б'ються тому, що робити нічого, енергію дівати нікуди, жити нудно.

Згодом пояснюючи свої вчинки, підлітки мають неправильне уявлення про моральність, справедливість, сміливість і хоробрість.

На всьому протязі підліткового періоду спостерігається чітко виражена динаміка агресивності. Форми агресивної поведінки типові для більшості підлітків.

Одним з елементів мікросередовища, у відносинах, які формують особистість, є сім'я. При цьому вирішальним є не її склад - повна, неповна, розпалася, а етична атмосфера, взаємостосунки, які складаються між дорослими членами сім'ї, між дорослими і дітьми. У спільних заняттях не тільки батькам відкривається характер сина чи дочки, а й діти краще пізнають своїх батьків. Підлітку необхідна спільна діяльність з дорослими.

На жаль, в наш час зростає число неблагополучних сімей, в яких існує повна бездоглядність, безконтрольність поведінки з боку батьків, байдужість до долі підлітка, звідки і з'являються діти з відхиленнями в поведінці.

Але навіть у благополучних на перший погляд сім'ях можна виділити багато проблем психологічного характеру, які призводять до кризи підліткового віку.

Можна виділити 4 неблагополучні ситуації в родині:
Гіперопіка різних ступенів: від бажання бути співучасником всіх проявів внутрішнього життя дітей до сімейної тиранії.
Гипоопека нерідко перехідна в бездоглядність.
Ситуація, що створює «кумира сім'ї» - постійна увага до будь-якої спонуки дитини і непомірна похвала за вельми скромні успіхи.
Ситуація, що створює «попелюшок» в сім'ї. З'явилося багато сімей, де батьки приділяють багато уваги собі і мало дітям.

Шляхи вирішення проблеми.

Формування кола інтересів підлітка на основі особливостей його характеру і здібностей. Максимальне скорочення періоду його вільного часу - «часу дозвільного існування і неробства». Включення підлітка в таку діяльність, яка лежить в сфері інтересів дорослих, але в той же час створює можливості йому реалізувати і затвердити себе на рівні дорослих.

Зниження прояви агресії шляхом відвідування спортивних шкіл, щоденної гімнастики вдома з використанням гантелей, залізних гир і боксерських рукавичок (нехай підлітки б'ють один одного в мирній бійці, даючи вихід накопиченої енергії, щоб агресія який накопичувалася подібно статистичному електрики, має властивість вибухати хворобливими розрядами). Фізкультура може стати загальним і радісним для кожного члена сім'ї заняттям.

Чи не пред'являти підлітку завищені вимоги, не підтверджені його здібностями. Чесно вказувати на його успіхи і невдачі (причому удачі пояснюйте його здібностями, а невдачі - недостатньою підготовкою). Чи не захвалювати підлітка, пояснюючи його невдачі випадковістю, тому що це формує у підлітка ефект неадекватності.

Захоплення мистецтвом, спільне відвідування кіно і театру, обговорення літературних новинок, допомога в конструюванні - це далеко не повний перелік тих сфер, в яких дорослий може бути разом з підлітком.

Рекомендації для батьків

- Будьте завжди чуйними до справ своїх дітей.
- Аналізуйте з дітьми причини їх успіхів і невдач.
- Підтримуйте дитину, коли йому нелегко.
- Намагайтеся не захищати підлітка від труднощів.
- Навчіть долати труднощі.
- Постійно контролюйте дитини, але без гіперопіки.
- Заохочуйте навіть ледь-ледь виниклі потреби в знаннях, в гармонії і красі, в самоактаулізаціі.
- Розповідайте дитині про свої проблеми, про те, що хвилювало Вас, коли Ви самі були в їхньому віці.
- Купуйте своїй дитині книги з психології, самопізнання. Будьте завжди особистим прикладом (вчіть справами, а не словами).

-Разговарівайте з дітьми як з рівними, поважаючи їх думку, уникаючи моралей, криків, повчальності і вже тим більше іронії.
- Радьте стежити за своєю зовнішністю.
- Ні в якому разі не забороняйте відносин з протилежною статтю, що не припиняйте розмови на теми взаємин хлопчиків і дівчаток.
- Зустрітися з друзями своєї дитини, просите їх інформувати Вас про способи проведення часу, але не перетворюйтеся в шпигуна.
- Пам'ятайте: недовіра ображає!
- Чи стежите за тим, які книги читає Ваша дитина, які фільми дивиться.
- Будьте завжди для своєї дитини, перш за все старшим, мудрим другом і тільки потім люблячої (їм) мамою (татом)!

Анкета «Хороші ви батьки?» На питання цього тесту потрібно відповідати «так», «ні», «не знаю».
1. На деякі вчинки дитини ви часто реагуєте «вибухом», а потім шкодуєте про це.
2. Іноді ви користуєтеся допомогою або порадами друзів, коли ви не знаєте, як реагувати на поведінку вашої дитини.
3. Ваші інтуїція і досвід - кращі радники у вихованні дитини.
4. Іноді вам трапляється довіряти дитині секрет, який ви нікому іншому не розповіли б.
5. Вас ображає негативна думка про вашу дитину інших людей.
6. Вам трапляється просити у дитини вибачення за свою поведінку.
7. Ви вважаєте, що дитина не повинна мати секретів від своїх батьків.
8. Ви помічаєте між своїм характером і характером дитини відмінності, які іноді дивують вас.

9. Ви надто сильно переживаєте, неприємності або невдачі вашої дитини.
10. Ви можете втриматися від покупки цікавить речі для дитини (навіть якщо у вас є гроші), тому що знаєте, що ними повна хата.
11. Ви вважаєте, що до певного віку кращий виховний аргумент для дитини - фізичне покарання (ремінь).
12. Ваша дитина саме такий, про який ви мріяли.
13. Ваша дитина доставляє вам більше клопоту, ніж радості.
14. Іноді вам здається, що дитина вчить вас новим думкам і поведінці.
15. У вас конфлікти з власною дитиною.

Підрахунок результатів.

За кожну відповідь «так» на запитання: 2,4,6,8,10,12,14, а також «ні» на питання: 1,3,5,7,9,11,13,15 виходить по 10 очок . За кожні «не знаю» отримуєте по 5 очок. Підрахуйте отримані окуляри.
100-150 очок. Ви маєте в своєму розпорядженні великими можливостями правильно розуміти власну дитину. Ваші погляди і судження - ваші союзники і вирішенні різних виховних проблем. Якщо цього на практиці супроводжує подібне відкрите поведінку, повне терпимості, вас можна визнати прикладом, гідним для наслідування. Для ідеалу вам не вистачає одного маленького кроку. Ним може стати думка вашої дитини.

50-99 очок. Ви знаходитесь на правильній дорозі до кращого розуміння власної дитини. Свої тимчасові труднощі або проблеми з дитиною ви можете дозволити, почавши з себе. І не намагайтеся виправдовуватися браком часу або натурою вашої дитини. Є кілька проблем, на які ви маєте вплив, тому постарайтеся це використовувати. І не забувайте, що розуміти - це не завжди означає приймати. Не тільки дитини, але і власну особистість теж.
0-49 очок. Здається, можна тільки більше співчувати вашій дитині, ніж вам, оскільки він не потрапив до батькові чи матері - доброму другові і провіднику на важкій дорозі отримання життєвого досвіду. Але ще не все втрачено. Якщо ви дійсно хочете щось зробити для вашої дитини, спробуйте інакше. Може, ви знайдете когось, хто вам допоможе в цьому. Це не буде легко, зате в майбутньому повернеться вдячністю і сформованої життям вашої дитини.

Стаття підготовлена ​​педагогом-психологом центру Вервайн А.В.

за матеріалами сайту nsportal.ru

Які ж основні зміни в собі відчуває сучасний підліток?