дошкільний вік

 1. Діти дошкільного віку Діти дошкільного віку вже помітно відрізняються між собою, так як в цей період...
 2. Молодший дошкільний вік
 3. Середній дошкільний вік
 4. Старший дошкільний вік
 5. Розвиток дітей дошкільного віку
 6. Фізичний розвиток
 7. Психологічні особливості дошкільного віку
 8. Криза 3 років
 9. Криза 7 років
 10. Коли варто звернутися до психолога
 11. Розвиток мовлення дітей дошкільного віку
 12. Діяльність дитини в дошкільному віці
 13. Навчання в дошкільному віці
 14. Програма дошкільного віку
 15. Розвиток мовлення дітей дошкільного віку
 16. Дошкільний вік: методики розвитку
 17. Домашнє навчання дітей дошкільного віку
 18. Підготовка до школи
 19. У скільки років віддавати дитину в школу
 20. Адаптація до школи

Діти дошкільного віку

Діти дошкільного віку

Діти дошкільного віку вже помітно відрізняються між собою, так як в цей період відбувається розвиток основних особистісних якостей, механізмів поведінки в тих чи інших ситуаціях. Поведінка дитини вже не є імпульсивним і залежить не стільки від ситуації, в якій потрібні дії, скільки від його власних уявлень про світ. Моральні форми поведінки засвоюються активніше, відбувається формування вольової регуляції поведінки, що дає можливість навчання в освітніх установах.

Особливості дітей дошкільного віку

Дошкільний вік є досить тривалий період, протягом якого у дитини послідовно виникають різні новоутворення. У віковій психології прийнято розділяти дошкільний вік на три основних етапи.

Молодший дошкільний вік

Молодший дошкільний вік - це період від 3 до 4 років життя малюка. У цей час дитина переходить від спільної позиції з батьками до окремого «Я», проте в багатьох ситуаціях він все ще не може обійтися без допомоги дорослої людини. У свою чергу батьки все ще бачать у своїй дитині безпорадного малюка, якого потрібно максимально захистити від небезпек навколишнього світу. Але таким позбавленням самостійності вони можуть додатково спровокувати конфлікти з ним якраз через обмеження свободи.

Спрямованість інтересів дитини молодшого дошкільного віку змінюється помітно. Якщо раніше його цікавили оточуючі предмети, то тепер він хоче, як можна більше дізнатися про взаємодію людей. Він спостерігає за дорослими і однолітками, приймаючи деякі їх дії в якості зразка для власної діяльності. В кінцевому підсумку це проектується на появу рольової гри як відображення людських взаємин і соціальних контактів.

Дуже важливим моментом у розвитку дітей молодшого дошкільного віку є поява здатності встановлювати складні причинно-наслідкові зв'язки. Тепер дитина не просто опановує новими способами дії - він знає не тільки, що і як робити, а й до чого призведе виконане ним дію.

Середній дошкільний вік

Середній дошкільний вік

Середній дошкільний вік - період з 4 до 5 років. Продовжують удосконалюватися фізичні навички дитини, і саме тому в середній групі дитячого садка вкрай важливо забезпечити малюків розумної руховою активністю. Активно йде і психічний розвиток, в тому числі вміння встановлювати соціальні контакти, що можна помітити по тому, як діти під час гри об'єднуються в невеликі групи і вчаться діяти разом.

Відбувається активний розвиток ігрової діяльності, а також інших, не менш важливих для розвитку дитини дій - конструювання, образотворчої діяльності. У цьому плані велику роль відіграє розвиток сприйняття, яке в нормі стає здатним виділити в досліджуваному предметі окремі частини і встановити зв'язок між ними.

Уміння встановлювати такі зв'язки приводить дитину до розуміння необхідності доповнити картину світу на підставі знань, отриманих від дорослого, тому до п'ятого року життя батькам треба бути готовими відповідати на численні «чому», «як» і «навіщо». Готовність вести діалог з дитиною, обговорити навіть прості речі серйозно і на рівних направить пізнавальну активність дитини в потрібне русло, а також забезпечить більш тісний емоційний контакт з дорослим.

Старший дошкільний вік

Старший дошкільний вік - період розвитку дитини з 5 до 7 років. І батьки, і вихователі можуть легко помітити, що дитина в цьому віці вже не є таким відкритим, як раніше. Він починає розуміти, хто він (на підставі знань і уявлень про себе) і який він (самооцінка). Це дві сторони самосвідомості як системи уявлень, оцінок і образів, які відносяться до людини, в даному випадку - до дитини старшого дошкільного віку.

До 7 років дитина має досить адекватною самооцінкою, однак вона може відрізнятися і бути як завищеною, так і заниженою. Діти дошкільного віку з невиправдано високою самооцінкою як правило більш розкуті, мало сприйнятливі до своїх невдач і не усвідомлюють їх, різко реагують на відсутність похвали і на критику. Навпаки, діти із заниженою самооцінкою є вкрай невпевненими в собі, не товариські, не люблять проявляти ініціативу.

Розвиток дітей дошкільного віку

Розвиток дітей дошкільного віку

Розвиток дітей дошкільного віку зачіпає всі системи і функції організму, при цьому фізичний і психічний розвиток не протікають окремо, а тісно взаємопов'язані між собою. В цей час всі заняття з дитиною проходять виключно в ігровій формі, при цьому ефект може бути досягти тільки за умови, що дитина є активним учасником ігрового процесі, а не просто пасивним спостерігачем.

Фізичний розвиток

Зростання малюка за дошкільний період збільшується істотно - на 20 або навіть 25 сантиметрів. До 6-7 років дитина важить в два рази більше в порівнянні з тим, скільки він важив в рік. Крім зросту і ваги, важливим показником є ​​співвідношення між окружністю голови і окружністю грудей; з віком пропорції дитини змінюються, і різниця між даними показниками в нормі повинна ставати більше. До 7 років окружність грудей повинна дорівнювати половині росту дитини, в тому числі через те, що відбувається збільшення розміру легких.

Показники збільшення зростання і маси тіла багато в чому залежать від генетики та інших факторів, тому батькам, які переживають, що їх дитина погано росте, потрібно звернути увагу, чи зберігає він свою активність. Якщо дошкільник активний, про порушення мови не йде.

У центральній нервовій системі переважають процеси збудження, за рахунок чого діти дошкільнята часто непосидючі і не можуть довго займатися одноманітним справою. Розвивається і серцево-судинна система; збільшується маса серця, в той час, як частота серцевих скорочень стає менше.

Фізичний розвиток дітей дошкільного віку багато в чому залежить від його рухової активності; і за участю в рухливих іграх, і під час заняття різними видами спорту у дітей удосконалюється здатність орієнтуватися в просторі, поліпшується рівновагу, з'являються нові рухові навички. Однак важливо враховувати, що занадто складні завдання можуть легко викликати стомлення у дитини, тому будь-яке навантаження повинна бути строго дозованим. До перевантажень в дошкільному віці не готові ні центральна нервова система, ні серце, ні легені, так як всі ці системи ще сформовані не до кінця. Крім того, окостеніння хрящової тканини також не завершено, тому силові види спорту дошкільнятам протипоказані - вони можуть привести до травми.

Психологічні особливості дошкільного віку

Психологічні особливості дошкільного віку

У дошкільному віці розвиток психіки дитини призводить до істотного бажанням самостійності, включення в доросле життя. Основними новоутвореннями дошкільного віку є:

 1. Початок формування світогляду на основі спроби дитини влаштувати в єдину систему всі спостережувані предмети і явища, а також їх взаємозв'язку.
 2. Етичні та моральні оцінки, які визначають, як буде ставитися дитина до тієї чи іншої людини.
 3. Мотивація дій, заснована на розумінні взаємин між людьми.
 4. Довільність поведінки, що виникає на основі образів, спочатку існуючих в конкретному виді, а вже потім переходить в узагальнений.
 5. Зародження самосвідомості і самооцінки, визначення власної позиції у стосунках із дорослими.

У дошкільному віці істотно перебудовується вся психологічна життя дитини, тому не виключені певні проблеми. Зокрема це стосується двох вікових криз, адже дошкільний розвиток починається з одного з них і закінчується другим. Розглянемо дані кризи докладніше.

Криза 3 років

Головна причина кризи трьох років полягає в тому, що приблизно в три роки психіка дитини дозріває до того рівня, що він усвідомлює себе не частиною своїх батьків, а окремою особистістю, яка має власну воля - і її необхідно проявити. У той же самий час можливості дитини все ще істотно обмежені, тому виходить у нього далеко не все, але і тоді маленький упертюх не поспішає приймати допомогу від батьків.

До основних проявів кризи трьох років відносять:

Прагнення зробити все з точністю до навпаки, навіть якщо це суперечить бажанням дитини і його можливостям.

Не потрібно плутати це з наполегливістю - в разі впертості дитина хоче отримати щось просто з тієї причини, що це він так сказав, а насправді річ йому не потрібна.

 • Непоступливість.

Це специфічна форма протесту, яка відрізняється від негативізму тим, що спрямована не на конкретну людину (я не піду на прогулянку, тому що мене кличе мама), а є безособової (я не хочу чистити зуби бо не хочу).

 • Самостійність, що межує зі свавіллям.

Це ті самі моменти, коли дитина активно наполягає, що повинен виконати певну дію сам, навіть якщо він поки не може це зробити.

Крім основних симптомів у різних дітей можуть проявлятися агресія, ревнощі, знецінення раніше важливих людей і предметів. Батькам в будь-якому випадку необхідно не намагатися тиснути на дитину, а зберігати спокій, демонструвати малюкові позитивне ставлення і забезпечувати атмосферу спокою. Надати дитині певну частку самостійності, не порівнювати його з іншими дітьми (особливо якщо порівняння відбувається не на його користь) - дії, які також допоможуть продуктивно подолати кризу.

Криза 7 років

Криза 7 років

Криза 7 років - завершальний криза дошкільного віку, який символізує про перехід до молодшого шкільного віку. Причинами даного вікового кризи можуть бути необхідність звикання до нових умов навчання і незвичного колективу, зміна рівня навантажень і їх типу. Виділяють такі характерні ознаки цієї кризи:

 • Втрата безпосередності. Вона проявляється як помітна зміна поведінки дитини, яке стає штучним, натягнутим, неприродним. Причиною цього є бажання показати щось цим поведінкою.
 • Манірність. Кривляння, гримаси, які 6-7летнего дитина може демонструвати зовсім не до місця, викликають активне несхвалення дорослих, проте він продовжує вести себе саме так.
 • Дитина стає потайним, якщо відчуває негативні емоції, намагається закритися і не показувати цього.

Так як діти приходять до школи в різному віці, криза теж може протікати по-різному. У цьому плані особливу увагу варто звернути на тих дітей, які в силу певних причин йдуть в школу не вчасно. У дітей, яких відправили в школу занадто рано, навчальна діяльність дитини в дошкільному віці насильно замінює ігрову, яка поки що є найбільш актуальною для цього конкретного дитини, що в підсумку ускладнює адаптацію і посилює кризу. Однак і запізнюватися зі вступом до школи не рекомендується: якщо дитина вже об'єктивно готовий до того, щоб змінити ігрову діяльність на навчальну, проте до цих пір не може цього зробити, він починає відчувати незадоволеність своїм становищем і здатний проектувати негативні прояви на батьків. Криза в цьому випадку проходить, коли дитина вступає до школи.

Коли варто звернутися до психолога

Дитячий психолог - це та сама третя сторона, необхідна для вирішення проблемних ситуацій, які не можуть бути вирішені силами батьків. Можливо, що батьки самі не можуть зрозуміти причин різких негативних змін з власною дитиною, і в цьому випадку втручання психолога допоможе визначити, що відбувається. Однак і за умови, що тато і мама розуміють причину, але не можуть зрозуміти, як діяти, психолог може бути корисний.

Одним з поширених приводів звернення батьків дошкільнят до психологів є фобії - ірраціональні страхи, які заважають дитині нормально жити. Наявність чогось, чого боїться дитина, в цьому віці нормально, проте інтенсивність переживань, що викликаються предметом фобії, негативно впливає на психіку і вимагає втручання професіонала. Крім того, приводом для походу до психолога разом з дошкільням є надмірна агресія, сором'язливість, гіперактивність, складності з адаптацією в школі або якесь негативне подія (наприклад, смерть близького родича), для переживання якого дитині потрібна допомога з боку.

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

У дошкільному віці освоєння мови переходить на новий рівень. У цей період дитина розуміє, що саме мова є найбільш ефективним інструментом соціальної взаємодії і актуальна абсолютно у всіх видах діяльності. Це призводить до всебічного розвитку мовлення, а саме:

 • Звукова культура.

У дошкільнят інтенсивно розвивається фонематичний слух, вони звертають увагу на те, як правильно вимовляти звуки. Процес фонематичного розвитку завершується саме в цьому віці.

 • Словниковий запас.

Дошкільник не тільки володіє значно великим словниковим запасом в порівнянні з дитиною до трьох років - ці слова мають вже іншими значеннями, оскільки діти вміють узагальнювати і позначати одним словом цілу категорію предметів. У старшому дошкільному віці вживання слів стає більш абстрактним.

 • Граматичну будову.

Дитина в дошкільному віці засвоює відміни, відмінювання, морфологічну систему мови, за рахунок чого вчиться правильно застосовувати їх.

На дошкільний період припадає етап словотворчості, коли дитина придумує власні слова на підставі граматичних стереотипів. Хоча словотворчість починається ще в 2 роки, воно охоплює значну частину і в дошкільному періоді, продовжуючись приблизно до 5 років. Після п'ятого дня народження дитина намагається осмислити слова на основі їх співзвуччя, що іноді призводить до помилкових зіставлень.

Якщо в ранньому віці мова носить ситуативний характер, то для дошкільнят характерно розвиток двох інших її форм - контекстної і пояснювальній. Для контекстної промови характерно розкриття висловлювання в контексті, в той час, як пояснювальна форма використовується для передачі складного змісту - наприклад, пояснення однолітка правил нової гри. Пояснювальна мова вважається найскладнішою мовної формою, доступною дошкільнику.

Діяльність дитини в дошкільному віці

Діяльність дитини в дошкільному віці

Основним видом діяльності дитини в дошкільному віці є гра в її сюжетно-рольової формі. Сюжетно-рольова гра передбачає створення певної ситуації, в якій кожна дитина бере на себе певну роль, як правило, копійований з реального дорослого життя. В ході гри використовуються предмети-заступники; якщо сюжетом гри стає похід в магазин, в формі грошей можуть виступати листя з дерев або нарізана папір, а в якості товарів - іграшки або щось ще. Ігрова діяльність дитини в дошкільному віці істотно впливає на багато сторін розвитку дитини: розвиток уяви, вміння діяти відповідно до правил, вміння спілкуватися з іншими дітьми.

Образотворча діяльність дитини в дошкільному віці переходить на новий етап розвитку, оскільки ще на початку цього періоду у дитини з'являється знакова функція свідомості - він починає співвідносити предмет із зображенням. Дитина починає розуміти, що зображення - це заміна реального об'єкта, а не власне об'єкт. При цьому стимулом до розвитку образотворчої діяльності також є прагнення передати сенс малюнка іншій людині, а це значить, що даний малюнок повинен бути пізнаваний і схожий на оригінал. Образотворча діяльність є відмінним способом розвитку дрібної моторики.

Для дошкільника важлива і така форма діяльності, як праця, адже саме в цьому віці важливо сформувати правильне ставлення до трудової діяльності. Якщо дитина прагне щось зробити самостійно, не слід заважати цьому. Вивчайте його ставити цілі і знаходити шляхи, необхідні для отримання бажаного результату. Нескладні трудові доручення може ставити як педагог в дитячому саду, так і батьки вдома. Обов'язково потрібно підвести підсумок виконану роботу і похвалити дитину - так формується його мотивація.

Навчання в дошкільному віці

Навчання в дошкільному віці

Більшість дошкільнят відвідують дитячі садки, проте є і діти, які проходять домашнє навчання в дошкільному віці. Поки що діти мають невеликий обсяг уваги, їх пам'ять розвинена недостатньо, тому їх заняття незалежно від застосовуваної методики в дошкільному віці будуються на підставі даних вікових особливостей. При цьому метою занять є не тільки забезпечення малюків новими знаннями, вміннями, і навичками, а й виробленням вміння включатися в навчальний процес. Так як провідним видом діяльності на даному етапі є гра, то і заняття проходять в ігровій формі.

Програма дошкільного віку

Програми дошкільного віку, які використовуються в сучасних російських закладах дошкільної освіти, в цілому можна розділити на комплексні, розраховані на розвиток дитини за всіма основними напрямками, і парціальні, які розраховані на одне або кілька напрямків. Однак повноцінний розвиток може бути забезпечене не тільки комплексною програмою, а й педагогічно правильним набором парціальних.

Приклади комплексних програм дошкільного віку:

 • «Витоки», яка розрахована не тільки на дошкільнят, а й на дітей раннього віку.
 • Програма виховання і навчання в дитячому садку
 • «Веселка», відмітною особливістю якої є упор на формування у дітей дошкільного віку звички до здорового способу життя.
 • «Дитинство»
 • «Розвиток»

Серед парціальних програм можна виділити наступні напрямки, в рамках кожного з яких може бути досить великий вибір.

 1. екологічне виховання
 2. Художньо-естетичний розвиток
 3. Фізичний розвиток і здоров'я
 4. Соціально-моральний розвиток.

Різні дошкільні установи використовують в своїй роботі різні програми або їх комбінації.

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

З 3 до 7 років розвиток мовлення дітей дошкільного віку йде активним темпом, однак батькам не варто пускати процес на самоплив - адже є методики, які легко можна використовувати і в домашніх умовах. Ось деякі з них:

 • Розмова по картинці.

Виберіть красиву картинку, яка містить зображення якогось певного сюжету. Задавайте дитині питання, які будуть спонукати його розглядати картинку і вибудовувати повні відповіді. Що зображено на малюнку? Коли відбувається дія? Як ти думаєш, що буде далі? Якщо дитина задумався або у нього виникло утруднення, допоможіть йому, почавши пропозиція або вказавши на потрібне місце на зображенні, від якого слід відштовхуватися.

 • Потішки і колискові.

У дошкільному віці вони продовжують залишатися актуальними, так як значно збагачують словниковий запас дитини, в тому числі за рахунок великої кількості однокореневих слів.

 • "Маленький великий".

В якості наочного посібника для такої гри можна використовувати як спеціальні картки, так і іграшки дитини. Спочатку розкажіть дитині про те, що його завдання - порівнювати розміри; наприклад, до картинки, на якій намальовані миша і слон, можна задати питання «Хто на зображенні? Якого розміру слон? А яка миша? А чи може бути миша більше слона? ».

Розгадування загадок впливає на розвиток мовлення відразу по декількох напрямках, а також вчить міркувати абстрактно.

Зіграйте з дитиною в гру, де він буде журналістом, а ви - кимось (відомою особою, казковим героєм), у кого потрібно взяти інтерв'ю для газети. Дитині потрібно скласти питання і підтримати діалог з вами.

 • Скоромовки.

Відмінно підійдуть для розвитку дикції. Чи не квапте дитини, якщо у нього не виходить проговорити складну скоромовку - потрібно просто потренуватися.

Це далеко не всі методики для розвитку мовлення дошкільнят, проте все перераховане вище є універсальними способами. Якщо ж вам здається, що ваша дитина має проблеми з розвитком мови, в цьому віці вже доцільно відвідати логопеда для діагностики та отримання рекомендацій.

Дошкільний вік: методики розвитку

Дошкільний вік: методики розвитку

На підставі вивчення психології дітей дошкільного віку різними педагогами в різний час були створені багато методики, орієнтовані на ті чи інші аспекти розвитку дітей. Представляємо вашій увазі найбільш поширені методики розвитку дошкільнят, які до цього дня є актуальними:

 • Методика раннього розвитку Нікітіних.

Заснована на системі розвиваючих ігор, які побудовані на використанні головоломок різного ступеня складності. В іграх необхідно брати участь і дітям, і батькам; в залежності від рівня розвитку дитини йому пропонується головоломка підходящої складності.

 • Методика Зайцева

Методика Зайцева припускає використання спеціальних посібників для прискореного навчання дошкільнят читання і рахунку. В першу чергу це всім відомі кубики Зайцева, які представляють собою посібники різного розміру, на сторонах яких позначені так звані склади, які вважаються в даній методиці основною одиницею будови мови.

 • Методика Монтессорі.

Передбачає створення спеціальної розвиваючого середовища для дитини, тому вимагає використання великої кількості спеціальних посібників. Ця навчальне середовище поділена на велику кількість зон з різною специфікою, в яких дитина займається в той момент, коли йому цього хочеться.

 • Методика Домана.

Концепція рзвівающей методики по Гленну Доману будується на тому, що вік до 6 років включно - саме час для того, щоб виховати генія. Навчання дітей дошкільного віку за системою Домана будується навколо основного наочного посібника - карток, які представляють спосіб впливу на органи сприйняття.

 • Вальдорфська педагогіка.

Передбачає реалізацію творчого потенціалу дітей, при цьому уникає активний вплив на розумові процеси. Дана школа активно проти раннього інтелектуального розвитку, вважаючи, що це негативно впливає на емоційний потенціал дитини, тому багато сучасних педагоги і батьки ставляться до даної концепції критично.

Існують і інші методики розвитку для дітей дошкільного віку, при цьому однозначно рекомендованих серед них немає. Батькам варто ознайомитися з вибраними методиками докладніше для того, щоб вирішити, чи підходить якась із них їх дитині.

Домашнє навчання дітей дошкільного віку

Домашнє навчання дітей дошкільного віку

Щоб організувати домашнє навчання дітей дошкільного віку, необхідно в першу чергу усвідомити основні напрямки, за якими проходить підготовка дитини до школи. До цих напрямків відносяться:

 • Розвиток дрібної моторики і підготовка до листа.

Для цього підійдуть спеціалізовані розвиваючі посібники або використовувати звичайний пластилін, адже ліплення теж розвиває дрібну моторику. До старшого віку можна вже готуватися писати букви, використовуючи прописи.

 • Розвиток мовлення.

Вивчайте з самого початку з дитиною різні легкі вірші, потішки - і ви побачите, з яким задоволенням він буде займатися. Використовуйте вправи артикуляційної гімнастики для розвитку мовного апарату і поліпшення вимови звуків.

 • Навчання дітей дошкільного віку основам роботи з числами.

Придбайте посібники для навчання математиці, рахункові палички, кубики, так як в цьому віці наочність дуже важлива для правильного сприйняття чисел і дій з ними. Однак деякі фахівці не радять навчати дітей до 4-5 років числах, рахунку, читання чи письма.

Тут все просто - дитині знадобиться альбом і те, що він буде використовувати для малювання. Для дітей молодшого дошкільного віку більше підійдуть кольорові олівці, а в подальшому можна навчити дитину роботі з фарбами.

 • Навколишній світ.

Картинки і книжки з різними тваринами і фруктами, підкріплені вашими розповідями про те, що це за звір і які його особливості, допоможуть значно розширити кругозір малюка.

Пам'ятайте, що особливості дітей дошкільного віку такі, що вони ще не можуть витримувати урок повноцінної тривалості, так що кожне заняття повинно тривати не більше 25 хвилин. Однак діти в цьому віці не тільки швидко втомлюються, а й швидко відновлюються, так що 10-хвилинної перерви буде цілком достатньо. У три роки таких міні-уроків повинно бути не більше 3 в день, потім кількість можна буде збільшити до 4.

Підготовка до школи

Підготовка до школи

Дошкільний вік завершується переходом дитини на якісно нову освітню систему - шкільне навчання. Хоча в дитячому саду, коли йде навчання в дошкільному віці, дитині вже прищеплюють певні навички і готують до школи, на батьках теж лежить серйозна відповідальність за формування позитивного ставлення до навчального процесу та системі шкільної освіти.

Формування у дітей дошкільного віку інтересу до навчання багато в чому визначає успіх у навчальній діяльності в подальшому; очевидно, що навіть дитина з посередніми здібностями, але великим бажанням вчитися, матиме більше шансів отримувати хороші оцінки, ніж талановитий дошкільник, якому абсолютно не цікавий ні один з предметів - такі особливості дітей дошкільного віку. Як сформувати інтерес до навчання у дошкільника? Батькам варто дотримуватися наступних правил:

 • Станьте прикладом позитивного ставлення до школи. Ви можете розповісти дошкільнику про ваших шкільні роки, продемонструвати фото і відео і іншим способом зацікавити дитину.
 • Приділіть увагу підготовці необхідних матеріалів до школи; виберіть разом з дитиною зошити, ранець, інші речі, які там будуть потрібні.
 • Поясніть дитині, для чого потрібно вчитися, розкажіть про те, що школа - це великі можливості для отримання нових цікавих знань і розвитку вмінь. Не потрібно заздалегідь переконувати його вчитися тільки на відмінно - так ви сформуєте уявлення про те, що навчання потрібна тільки заради оцінок.

Мотивація є найбільш сильним стимулом до навчання, і мотиваційна готовність до школи як раз і складається з позитивного емоційного ставлення до неї, бажання освоювати нові знання і готовність прийняти на себе нову соціальну роль. Все це залежить виключно від того, як будуть вести діалог з дитиною батьки, тому не варто вважати, що підготовчі курси зроблять все за вас.

У скільки років віддавати дитину в школу

У скільки років віддавати дитину в школу

Традиційний вік вступу до школи - 7 років, проте багато що залежить від того, коли дитина готова до цього. Для того, щоб визначити готовність дитини до школи, потрібно оцінити три аспекти готовності до школи:

 • Особистісна готовність.

Це компонент, який має соціальну природу і відповідає за навички спілкування дитини. Шкільний клас - це новий для дитини колектив, в якому у нього буде нова соціальна роль, тому має бути сформоване позитивне ставлення не тільки до нових однокласникам, але і до шкільного навчання в цілому.

 • Вольова готовність.

Школа - це виконання не тільки тих завдань, які хочеться, але і тих, які не дуже цікаві, проте обов'язкові за програмою. Вольова готовність також істотно впливає на довільність поведінки, уміння контролювати себе відповідно до правил поведінки на уроках, а також бути готовим до виконання складних завдань.

 • Інтелектуальна готовність.

Згідно з дослідженнями, дитина вважається інтелектуально готовим до школи в тому випадку, якщо він здатний встановлювати залежності між предметами і їх функціями, проводити операції порівняння, узагальнювати, аналізувати, робити висновки. У той же час великий словниковий запас без всіх перерахованих вище умінь не вказує інтелектуальної готовності дитини до школи.

Сьогодні при зарахуванні до першого класу в більшості шкіл проводиться попереднє тестування, на підставі результатів якого батькам даються певні рекомендації. Нескладні заняття вдома допоможуть краще підготувати дитину до школи.

Адаптація до школи

Навіть якщо дитина готова до школи, йому все одно доведеться пройти адаптацію до нових умов розвитку і соціальної взаємодії. Якщо дитина спокійна, весел, легко знайомиться з однокласниками, звикає до нового режиму дня, виконує домашні завдання, значить, його батькам не доведеться зіткнутися з неприємними проявами дезадаптації.

Що таке дезадаптація в першому класі? Це постійно втомлені діти, які не хочуть відвідувати школу, відчувають труднощі в навчанні і в цілому показують яскраву негативну реакцію після того, як зазнали на собі особливості нового типу навчання. Причиною цього може бути неготовність самої дитини до школи, а також якісь особливості дошкільного віку, наприклад, швидка стомлюваність. Для того, щоб допомогти дитині адаптуватися до школи, слід відвідати дитячого психолога, який оцінить стан дитини, причину дезадаптації і дасть певні рекомендації для батьків.

Дошкільний вік - час зародження світогляду дитини і його особистості, а також підготовка до більш відповідальної і якісно нової соціальної ролі - ролі школяра. Батькам, чиї діти вступають в дошкільний період, тільки належить зіткнутися з усіма особливостями дошкільного віку, в тому числі зі складними кризовими періодами. Не соромтеся звертатися до дитячого психолога, якщо відчуваєте, що не справляєтеся власними силами.

Що зображено на малюнку?
Коли відбувається дія?
Як ти думаєш, що буде далі?
Спочатку розкажіть дитині про те, що його завдання - порівнювати розміри; наприклад, до картинки, на якій намальовані миша і слон, можна задати питання «Хто на зображенні?
Якого розміру слон?
А яка миша?
А чи може бути миша більше слона?
Як сформувати інтерес до навчання у дошкільника?
Що таке дезадаптація в першому класі?