Про місце Великобританії в світовій економіці

Великобританія входить в десятку найбільш розвинених країн світу, займаючи 8-е місце за обсягом ВВП. При цьому її населення становить менше 1% від світового (на кінець 2014 року - 61,4 млн. Чоловік). Завдяки високим темпам зростання ВВП, стан Великобританії в світовій економіці в 2014 р покращився у порівнянні з 2013 р За рівнем глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму в 2015 р Великобританія піднялася на одну позицію і зайняла 9-е місце.

Завдяки високим темпам зростання ВВП, стан Великобританії в світовій економіці в 2014 р покращився у порівнянні з 2013 р За рівнем глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму в 2015 р Великобританія піднялася на одну позицію і зайняла 9-е місце

За даними МВФ, Великобританія виробляє 2,4% (2000 року - 3,6%) загальносвітового ВВП і займає восьме місце в світі і друге в Європі (розділяє його з Францією) за цим показником. Світовим лідером з виробництва ВВП в 2014 р став Китай, що виробляє 16,3% світового ВВП, за ним слідують США - 16,1% і Індія - 6,8%. Росія знаходиться на шостому місці і виробляє 3,3% світового ВВП.

Росія знаходиться на шостому місці і виробляє 3,3% світового ВВП

У 2014 р обсяг ВВП Великобританії склав +1698 млрд.ф.ст. або 2802 млрд.дол.США, на душу населення припадає 37,9 тис.дол.США. У 2014 р зростання ВВП склав 2,6% в річному обчисленні, що стало найвищим показником серед країн ЄС.

У структурі британської економіки провідним сектором є сфера послуг, яка створює 78,4% ВВП. Лідерство в ній займають фінансові та бізнес-послуги (30,7% ВВП), що визначають спеціалізацію країни в системі міжнародних економічних відносин.

Другим за значимістю сектором британської економіки є промисловість (створює 14,6% ВВП). Вона представлена ​​обробної галуззю (10,1% ВВП), гірничодобувним виробництвом (2,3% ВВП), водо-, електро-, газопостачанням (2,2% ВВП).

На сільське господарство, яке задовольняє близько двох третин внутрішніх потреб в продуктах харчування, доводиться 0,6% ВВП, на будівництво - 6,4% ВВП.

Великобританія є лідером в цілому ряді областей. Її пріоритетними галузями промисловості є:

- фармацевтика. 45% нових лікарських препаратів, вироблених в Європі і використовуваних при лікуванні найбільш важких захворювань, - британські. Фармацевтичні компанії Великобританії розробили чотири з двадцяти найбільш успішно продаються ліків в світі, а також напівсинтетичний пеніцилін, вакцини, ліки від раку, астми, артриту, мігрені;

- біотехнології. Поступаючись за масштабами тільки США, британські дослідження в галузі біотехнологій набувають все велику наукову значущість і масштаби. Багато дослідні проекти фокусуються на застосуванні біотехнологій у фармацевтичній, хімічній, харчовій промисловостях, сільському господарстві та охороні навколишнього середовища. Ведуться дослідження в генотерапіі і вирощуванні тварин-донорів органів;

- авіакосмічна промисловість - перша в Європі і друга у світі після США (17% світового ринку). Великобританія - світовий центр виробництва двигунів, крил літаків, композитних матеріалів, використовуваних в авіабудуванні. Ємність британського ринку виробів авіакосмічної промисловості оцінюється в 36 млрд.дол.США, а 70% виробленої галуззю продукції експортується;

- нанотехнології. Великобританія є одним зі світових лідерів в області нанотехнологій, маючи в своєму розпорядженні широку мережу дослідних інститутів і університетів для проведення НДДКР. Число компаній, що працюють в даній області, стабільно зростає, в даний час в галузі зайнято більше 1,5 тис. Вчених;

- електроніка. Британські компанії лідирують в розробці і застосуванні напівпровідників. Ці матеріали застосовуються в багатьох галузях, включаючи виробництво лазерів для оптоволоконних матеріалів, мікрохвильових пристроїв для супутникових телекомунікацій;

- автомобілебудування. Більше 40 провідних автомобільних брендів світу, включаючи «Jaguar», «Land Rover», «Ford», «BMW», «Toyota», «Nissan» і «Honda», мають свої виробництва у Великобританії;

- енергетика. Провідні позиції Великобританії на міжнародному ринку нафти, нафтопродуктів і продуктів нафтохімії засновані на наявному у неї великому досвіді в сфері промислового дизайну та інженерного проектування. Великобританія позиціонується експертами в якості партнера світового класу в проектах з видобутку і переробці в нафтогазовому секторі;

- харчова промисловість. На Великобританію припадає 60% європейського ринку охолоджених продуктів харчування. Вона відома своїми технологіями упаковки продовольства, виробництвом екологічно чистої «здорової» їжі;

- креативні галузі (дизайн і інтер'єр, архітектура, образотворче мистецтво, музика, комп'ютерні ігри, програмне забезпечення, публіцистика, телебачення).

Великобританія займає шосте місце серед країн-членів ЄС за обсягом виробництва сільгосппродукції. Сільське господарство Великобританії в 2014 р продемонструвало впевнений розвиток (зростання 2,1% до попереднього року, в 2013 р спостерігалося падіння на 5,6%).

Великобританія володіє достатніми третиною всіх європейських ресурсів з вироблення вітрової енергії і займає восьме місце в світі по її виробництву. У 2002 р в Великобританії був створений Центр нової та відновлюваної енергії (New and Renewable Energy Centre), який має можливості тестування найбільших в світі турбін для вітрових станцій.

База проведення НДДКР у Великобританії - друга після США. На частку Великобританії припадає 4,5% обсягу всіх наукових досліджень в світі. Понад 59% цих коштів спрямовується в п'ять секторів - фармацевтику і біотехнології; аерокосмічну галузь і оборону, комп'ютерні технології; банківську сферу і автомобілебудування. Вісім з 50 найбільш відомих в світі університетів розташовані в Великобританії. Високий науковий потенціал забезпечує британські центри НДДКР зарубіжними замовленнями. 45% витрат на НДДКР, що здійснюються в Великобританії, фінансуються зарубіжними компаніями.

В країні публікується більше 9% від світового обсягу наукових робіт, індекс цитованості їх авторів перевищує 12%. Щорічно 29% компаній освоюють випуск нових продуктів, 19% впроваджують нові технологічні процеси і 66% залучено в інноваційну діяльність. Університети країни випускають 9,4% від загальної кількості фахівців країн-членів ОЕСР з кваліфікацією «доктор наук» (Ph.D). Найбільше число лауреатів Нобелівської премії - випускники Кембріджського університету.

У 2014 р кредитний рейтинг Великобританії, знижений на початку 2013 р провідними рейтинговими агентствами, було піднято агентством «S & P» до колишнього найвищого рівня "ААА" зі стабільним прогнозом (поточні рейтинги «Fitch» і «Moody's» - «AA +» і « Аа1 », відповідно).

Для підвищення конкурентоспроможності економіки Великобританії уряд в якості пріоритетів своєї економічної політики визначило створення одного з найбільш сприятливих для ведення бізнесу податкових режимів серед країн «Великої двадцятки». В даний час податок на прибуток корпорацій у Великобританії складає 20%, а до 2020 р ставка буде знижена до 18%. Це робить Великобританію країною з найбільш привабливим бізнес-кліматом в світі.

За даними Світової організації торгівлі, Великобританія є великим світовим експортером і імпортером товарів і послуг, але її частка в світовій торгівлі за останнє десятиліття знижувалася і становить в даний час в світовому експорті товарів 2,5%, в їх імпорті - 3,8% ( 11-е і 6-е місця в світі, відповідно).

У 2014 р зовнішньоторговельний оборот Великобританії скоротився в порівнянні з 2013 р на 5% до 728 млрд.ф.ст. Експорт знизився на 11% до 311 млрд.ф.ст., імпорт - на 0,6% до 417 млрд.ф.ст.

Основними товарними ринками для Великобританії є ринки механічного та електротехнічного обладнання, автомобілів, виробів медичного призначення та фармацевтики, продукції нафтопереробки і авіатехніки.

Провідним торговим партнером Великобританії є ЄС, на який в 2014 р припадав 51% британського товарообігу. Головні торгові партнери серед країн ЄС - Німеччина (12,5% товарообігу), Нідерланди (7,4%) і Франція (6,1%). Провідними партнерами з інших регіонів є США (9,7%) і Китай (7%).

У число найбільш значимих для Великобританії експортних ринків входять ЄС (частка в експорті - 48%), США (13%), Китай (5%), Гонконг (2,2%), Росія (1,3%) і Канада (1 , 3%). Провідними торговельними партнерами Великобританії по імпорту в 2014 р були країни ЄС (частка в імпорті - 53%), Китай (8%), США (7,8%), Гонконг (1,6%), Росія (1,4% ). Росія входить в список 20 провідних зовнішньоторговельних партнерів Великобританії, займаючи в 2014 р 18-е місце (в 2013 р - 13-е) з питомою вагою в британському товарообігу 1,4%.

Великобританія - другий після США експортер послуг, на неї припадає 6,4% їх світового експорту. Частка Великобританії у світовому імпорті послуг становить 4,2% (5-е місце в світі після США, Німеччини, Китаю і Японії). Країна знаходиться на третьому місці за оборотом торгівлі послугами серед партнерів Росії з країн далекого зарубіжжя (після Туреччини та Німеччини). При цьому вона - перший партнер Росії по експорту послуг (4,6 млрд.дол.США в 2014 р) і четвертий - по імпорту послуг (6,2 млрд.дол.США).

Однак, роль Великобританії в світовій економіці набагато більше, ніж про це можна судити за даними про її частці в глобальних ВВП або експорті. Вона має у своєму розпорядженні величезними інвестиціями за кордоном, за розмірами своїх активів і обороту багато британських компаній лідирують серед компаній Західної Європи, Японії та США. З 500 провідних компаній світу (за списком журналу «Fortune») - 25 фірм є британськими.

У Лондоні знаходяться найважливіші товарні і фондові майданчики світу. Серед них - Лондонська фондова біржа, Лондонська біржа металів, Міжнародна нафтова біржа, Балтійська біржа (торгівля судами) і Лондонська міжнародна біржа фінансових ф'ючерсів і опціонів.

Країна займає лідируюче місце в світі з торгівлі металами (90% продажів, 2014 г.), по обороту на фондовому ринку (70%), за обсягами фрахтування судів (50%), з торгівлі деривативами (49%) і валютних операцій (41 %).

Великобританія зберігає домінуюче становище на світовому ринку фінансових послуг і є лідером в їх світовому експорті. Частка фінансового сектора в її ВВП в 2014 р склала майже 12%, це більше, ніж в США і Японії.

Великобританія є провідним центром ісламських фінансів серед європейських країн з активами понад 19 млрд.дол.США і 20 банками, шість з яких мають 100% шаріатський капітал.

У лондонському Сіті, що займає приблизно одну квадратну милю, розташовані офіси більше 250 іноземних банків (третина з них - банки країн єврозони), це більше, ніж в будь-якому іншому фінансовому центрі світу. Вони управляють половиною активів банківського сектора Великобританії. Британські банки проводять операції по 150 млн. Індивідуальних і корпоративних рахунків.

У 2015 м.Лондон повернувся перше місце в рейтингу конкурентоспроможності світових фінансових центрів, що складається компанією «Z / Yen Group», випередивши Нью-Йорк. Лондон - найбільший в Європі центр хеджування. Порядку 800 хедж-фондів знаходиться в Великобританії, і 85% їх активів (понад 340 млрд.дол.США) управляється з британської столиці.

Лондон - найважливіший ліквідний спотовий ринок золота, він також лідирує в галузі управління активами заможних людей світу, а лондонський валютний ринок - найбільший в світі.

Сукупність юридичних, бухгалтерських, управлінських та консалтингових послуг притягує до Лондона інвесторів і клієнтів з усього світу. На Великобританію припадає 27% європейського ринку консалтингових послуг. Британські ринки лізингових послуг (включаючи лізинг літаків, медичного обладнання) і споживчого кредитування - найбільші в Європі.

Великобританія є провідним європейським і третім світовим страховим ринком, на неї припадає 21% світового ринку морського страхування. Лондон є основним центром перестрахування (вторинного страхування).

У країні працює близько 20 тис. Аудиторських компаній, офіси понад 200 іноземних юридичних компаній знаходяться в Великобританії. На думку експертів, прозоре і гнучке британське право задовольняє вимогам сучасного бізнесу. Тому британське законодавство широко використовується при підготовці міжнародних контрактів, а Великобританія стала одним з центрів вирішення проблемних комерційних питань в разі порушення їх умов (більше 5 тис. Міжнародних суперечок щорічно).

Великобританія вважається одним з найбільших світових виставкових центрів. Тут проводиться до 1000 різних галузевих виставок на рік, в тому числі понад 10 виставок, які отримали загальносвітове визнання, таких, як «Всесвітня туристична виставка», «Міжнародний авіасалон« Фарнборо »,« Всесвітня виставка оборонних систем і озброєнь », машинобудівна виставка, ювелірна , винна, книжкова, автосалон і інші.

Лондон - найбільший торговий центр світу, що конкурує з Токіо, Нью-Йорком і Парижем (в ньому більше 26 тис. Магазинів). З 250 всесвітньо відомих торгових марок 138 мають свої магазини в Лондоні.