Мийка обладнання молочної промисловості: послідовність і вразливі місця (Частина 1)

Мийка доїльного обладнання, харчових насосів,   молочних таксі для телят   та інших агрегатів повинна виконуватися після закінчення технологічного процесу

Мийка доїльного обладнання, харчових насосів, молочних таксі для телят та інших агрегатів повинна виконуватися після закінчення технологічного процесу. Ємностей з нержавіючої сталі, молочних бідонів та інших резервуарів - після випорожнення. Послідовність операцій зазвичай не змінюється. Вона складається з декількох етапів.

Ванни пастеризації молока та інші ємності перед миттям треба обполоснути зі шланга. Якщо є необхідність, то зовнішні поверхні миються щітками з розчином ПАР. Після цього звичайною водою з централізованої системи змиваються залишки молокопродуктів і сировини. Тривалість ополіскування при циркуляційної мийки залежить від виду забруднень і знаходиться в межах 5 - 7 хвилин.

після ополіскування молокомери , Сепаратори, молочні шланги та інше обладнання миють лужним розчином. Температура рідини - від 55 до 80 град С. Тривалість даного етапу залежить від типу пристроїв. Якщо агрегати не беруть участь в таких процесах, як нагрів, зберігання або перекачування гарячого молока, то досить 10 - 15 хвилин. Для вакуум-випарних стерилізаційних, пастеризаційних і інших установок, що виконують теплову обробку сировини, а також вузлів, труб та фітингів для харчової промисловості, які працюють з ними в одній схемі, циркуляція розчину лугу проводиться до 60 хвилин. Температура рідини для миття стерилізаторів доводиться до 115 - 137 град С.

Після лужного етапу, треба обполоснути обладнання гарячої або хоча б теплою водою. Це необхідно, щоб видалити залишки миючого засобу. Для перевірки ефективності, застосовується індикаторний папір або фенолфталеїн. Тривалість ополіскування - від 5 до 15 хвилин. На цьому закінчується мийка агрегатів, які не беруть участі в процесах теплової обробки сировини.

Якщо на підприємстві використовується жорстка вода, а також з метою профілактики, трубопроводи з нержавіючої сталі 1 або 2 рази на місяць миють кислотним розчином протягом 45 хвилин, а потім 20 хвилин обполіскують.

Ванни тривалої пастеризації,

стерилізатори та інші агрегати з нагрівальними елементами миються по більш тривалої схемою. Причина в тому, що наявність високих температур призводить до утворення на їх поверхнях молочного каменю або пригару.

Тому тут, крім лужного, є ще і кислотний етап. Він проводиться протягом 25 - 30 хвилин, з концентрацією розчину 0,5 - 0,8%, при температурі рідини від 70 до 85 град С.

Вакуум-випарні установки миються лужними і кислотними розчинами, як було сказано вище, після кожного варива. Там, де це неможливо - не рідше, ніж після 15 варок, якщо використовуються циркуляційні апарати, або 20 годин - при плівкових. Ультрафільтраційні пристрої миють в тій же послідовності. Тут концентрація кислот може бути трохи вище, до 0,5 - 0,9%, а температура лужних розчинів - від 65 до 85 град С.

Сушильні апарати миють за допомогою лужних розчинів. Тривалість процесу складає 60 - 90 хвилин, температура рідини - в межах 75 - 80 град С. Попереднє і остаточне ополіскування триває 10 - 15 хвилин, при температурі води 30 град С. Раз на місяць бажано робити додаткову кислотну мийку (30 - 40 хв, 60 - 65 град С), щоб видалити залишки лугів.

Частина 1 (Ви тут)

Частина 2