ІНТЕРНЕТ-ОЛІМПІАДА З ХІМІЇ

Сучасні інформаційні технології відкривають нові можливості як в освіті, так і в наукових дослідженнях.Піонером в цих областях стала створена два з половиною роки тому міжнародна компанія InnoCentive.

Декан хімічного факультету МГУ академік Валерій Васильович Лунін розповідає про результати олімпіади.

<

>

Мета, яку переслідує InnoCentive, проста і зрозуміла: зібрати найцікавіші і складні завдання в області хімії, біології, матеріалознавства і представити на Інтернет-форумі, щоб найплідніші і талановиті уми світової науки зайнялися їх рішенням і в разі успіху отримали гідну винагороду. Зараз в проектах InnoCentive беруть участь сорок і п'ять тисяч вчених з 150 країн світу. Компанія активно співпрацює з російськими хіміками (див. "Наука і життя" №№ 11, 12 ; 2002 року, № 5, 2003 р.)

)

Новий проект, який компанія InnoCentive здійснила спільно з хімічним факультетом Московського державного університету імені М. В. Ломоносова, - Інтернет-олімпіада "Інтелектуальні можливості в хімії", в ній брали участь студенти 1 - 5-го курсів та аспіранти хімічних факультетів і хіміко технологічних вузів. Олімпіада проходила в режимі он-лайн 30 листопада 2003 року. Учасникам пропонувалося протягом 5 годин виконати творчі завдання з основних розділів хімії - органічної, аналітичної, фізичної, квантової і біохімії.

"Проведення Інтернет-олімпіади для молодих хіміків Росії ми планували давно, - сказав декан хімічного факультету МГУ, академік Валерій Васильович Лунін. - Нам хотілося подивитися, наскільки ініціативно відноситься молодь до можливості дистанційної освіти, до використання Інтернет-мережі. Я повинен з задоволенням сказати , що результат перевершив наші найсміливіші очікування. Ми припускали, що в олімпіаді візьмуть участь 200-250 осіб, і були просто вражені, коли побачили, що зареєструвалося близько 800 учасників ".

Географія олімпіади виявилася надзвичайно широкою: Далекий Схід, Сибір, Урал, Центральна Росія, країни СНД і Балтії. Найбільші команди виставили хімічні факультети МГУ і Томського університету. Серед учасників були російські студенти, які навчаються в Німеччині і США. Одним з призерів став громадянин Сербії Зарко Боскович.

Президент компанії InnoCentive доктор Даррен Дж. Керролл люб'язно погодився відповісти на кілька запитань редакції журналу "Наука і життя".

- Чому ви вирішили взяти участь в організації Інтернет-олімпіади?

- Молодь, яка працює в науці, активно використовує Інтернет, і наше першочергове завдання полягало в тому, щоб російські студенти дізналися про компанію InnoCentive, про ті завдання, які вона ставить перед вченими, і поширили цю інформацію по всім науковим організаціям в Росії. Наша компанія на практиці намагається змінити весь процес наукового дослідження. А оскільки студенти - це майбутнє науки, ми прагнемо встановити з ними тісніший контакт і як можна раніше.

- Ви задоволені результатами олімпіади?

- Для нас стало приємним сюрпризом, що олімпіада привернула студентів з усієї Росії, з багатьох країн СНД, Балтії, а також тих, хто вчиться за кордоном - в Німеччині і США. Ми вдячні викладачам і професорам, які складали завдання і перевіряли рішення.

- А наскільки важкими, на ваш погляд, були олімпіадні задачі?

- Мабуть, за рівнем складності запропоновані завдання можна порівняти з тими реальними проблемами, які пропонуються до вирішення на нашому сайті. І ми вважаємо, що студенти, які досягли успіхів у Інтернет-олімпіаді, зможуть знайти промислове і комерційне застосування знань, які вони отримують під час навчання.

За підсумками олімпіади було присуджено три перших місця, сім других і 15 - третіх. Переможці отримали призи, надані компанією InnoCentive: сканери, цифрові фотоапарати та ноутбуки. Кращими стали Юрій Головко з Білоруського державного університету, Ігор Сєдов з Казанського державного університету та Дмитро Перікалін з російського Хіміко-технологічного університету ім. Д. І. Менделєєва.

Вручаючи дипломи, віце-президент РАН академік Микола Альфредович Плате висловив надію, що переможці і учасники олімпіади прийдуть працювати в інститути Російської академії наук. "Іноді доводиться чути, що в Росії стало гірше з освітою і наукою, але я з цим не згоден, - сказав він. - Подивіться на географію олімпіади - це найкраще підтвердження того, як багато у нас талановитих молодих хіміків по всій Росії".

Чому ви вирішили взяти участь в організації Інтернет-олімпіади?
Ви задоволені результатами олімпіади?
А наскільки важкими, на ваш погляд, були олімпіадні задачі?