Shell заходить з московським бензином, а Ірек Саліхов мріє про власний НПЗ

6.10.2016

Рустам Мінніханов благословив появу в Татарстані конкурента «Татнефти» і Таїф, який оголосив, що «прийшов надовго, на десятиліття»

55 АЗС збирається відкрити в Татарстані міжнародний концерн Shell разом з татарстанським «Ядран-Ойл» за чотири роки. При цьому представники компанії дали зрозуміти, що і раді були б торгувати бензином «Татнефти» і Таїф, заважають тільки високі вимоги компанії до якості товару. Тим часом, як з'ясував «БІЗНЕС Online», дружба нового татарстанського «паливного короля» і глобального концерну виходить за межі Росії.

Навпроти «Парк хауса» відкрилася одна з перших в Татарстані заправок Shell Навпроти «Парк хауса» відкрилася одна з перших в Татарстані заправок Shell

Мінніханов заправити татарстанських FORD МОСКОВСЬКИМ БЕНЗИНОМ

Рано вранці на вулиці Меридіан навпроти «Парк Хауса», де розташувалася одна з перших в Татарстані заправок Shell, було влаштовано свято за участю закордонного топ-менеджменту концерну і татарстанського керівництва. Головним гостем став президент РТ Рустам Мінніханов, який прибув «заправитися» разом з мером Казані Ільсур Метшин, міністром будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Ірек Файзулліна, міністром екології РТ Фарідом Абдулганіевим.

З боку Shell в Казань приїхали виконавчий віце-президент Іштван Капітану, заступник голови концерну в Росії Ігор Ігнатьєв, керівник мережі АЗС в Росії Віталій Маслов. В обов'язковому порядку супроводжував делегацію казанський партнер Shell «Ядран-Ойл» - деталі проекту президенту, помітно хвилюючись, підказував депутат Держради РТ і голова ради директорів «Ядран-Ойл» Ірек Саліхов.

Презентація Shell йшла цілих півдня: спікери провели всілякі екскурсії для VIP-делегації, московської та татарстанської преси, а потім продовжили спілкування в готелі Ramada, супроводжуючи всю активність фуршетами. Насамперед Мінніханову продемонстрували шелловскій бензовоз з подвійними стінками на випадок аварії і рекуператором - улавливателем шкідливих парів. Взагалі, Shell багато розповідав про екологічність своїх заправок: за словами їхніх представників, жителі знаходиться в 100 м від АЗС житлового будинку навіть не відчують бензинового запаху. Цю тезу активно підтримав Абдулганіев, який в позитивному ключі висловився про безпеку автозаправок Shell на прес-підході.

З боку Shell в Казань приїхав виконавчий віце-президент Іштван Капітану (праворуч) З боку Shell в Казань приїхав виконавчий віце-президент Іштван Капітану (праворуч)

Капітану показав Мінніханову, як правильно заправлятися, заливши фірмовий бензин Shell V-Power в бак чорного Ford. Другий символічної церемонією стало підписання маркерами каністри з барелем шелловского палива. А потім усміхнений віце-президент корпорації провів гостей у фірмове кафе автозаправки Deli2Go, де посадив їх пити каву і спілкуватися на добрі 20 хвилин. З чуток, президент оцінив присутність на полиці європейського за духом кафе татарського чак-чака. Втім, чого ще чекати від компанії «Ядран-Ойл», яка одночасно виступає інвестором мережі татарської кулінарії «тубетей»?

До речі, як підрахували, очікуючи на приїзд президента, кореспондент «БІЗНЕС Online» і начальник управління ПЕР при кабміні Роберт Гілязов, ціни на бензин Shell трохи нижче середньоринкових: для цього заслужений Нафтохімік по пунктам порівняв цифри на табло заправки з власними таблицями. «Молодці! Вони, відчувається, мої надії будуть виправдовувати », - задоволено резюмував Гілязов, що відповідає в числі іншого за контроль цін на паливо в республіці.

Погода дозволила значною натовпі гостей прогулятися по АЗС і оцінити всі деталі. Потім делегація Мінніханова поїхала у справах, а журналісти залишилися з'ясовувати деталі.

SHELL: МИ ПРИЙШЛИ НАДОЛГО, НА ДЕСЯТИЛІТТЯ

Як з'ясувалося, у тандему Shell і «Ядран-Ойл» планів громаддя: вже в найближчі чотири роки планується відкрити в Татарстані 55 АЗС. Про це розповів журналістам Капітану. Всі вони будуть працювати під міжнародним брендом, при цьому 45 будуть належати «Ядран-Ойл», 10 - концерну, уточнив Маслов. У Казані поки відкриті три АЗС: на вул. Гвардійській, на вул. Фучика (про них вже писав «БІЗНЕС Online»), ще дві розташовані на в'їзді в місто і зараз реконструюються. До кінця року дві АЗС Shell відкриються в Набережних Челнах, а потім з'являться і в інших великих містах.

Компанії вкладаються в проект спільно, але розкрити суми спікер відмовився. «Ця заправка, яку ви бачите, коштувала нам близько 140 мільйонів рублів», - натякнув, втім, Маслов. За нашими відомостями, за АЗС на Гвардійській «Ядран-Ойл» заплатив попередньому власнику 100 - 120 млн., І ця сума не включає в себе витрати на реконструкцію об'єкта. Так що цифру підрахувати нескладно: навіть якщо в економному режимі на кожну заправку витратять 100 млн., Загальний розмір інвестицій перевищить 5,5 млрд. Рублів.

За словами Маслова, Shell сам знайшов партнера для виходу в Татарстан. «Ініціатива належала нам, в подальшому ми почали пошук партнерів і вийшли на компанію" Ядран "», - розповів він, відповідаючи на питання «БІЗНЕС Online». Поки договір з «Ядрані» укладено на найближчі 10 років, але наміри сягають далі. «Ми прийшли надовго, на десятиліття», - попередив конкурентів представник Shell.

Ірек Саліхов Ірек Саліхов

Особливо стояло питання про постачання палива: Shell дозволив і цю інтригу. Як і передбачалося, дизельне паливо на АЗС Shell в Татарстані поставляє ТАНЕКО. А от все інше, як з'ясувалося, піде не з «Башнефть», а з московських НПЗ. Однак в перспективі, як дипломатично запевнили в ході ранкової бесіди президента РТ, Shell перейде виключно на татарстанських паливо. Правда, вони тактовно дали зрозуміти, що поки в Татарстані випускають не зовсім те, що можна продавати під престижної маркою. «За відповідності даного палива ГОСТу і внутрішнім вимогам компанії, які найчастіше жорсткіше, ніж російські вимоги, - поставив умову Маслов. - Ми зараз з компанією "Ядран-Ойл" працюємо в цьому напрямку, і я сподіваюся, найближчим часом на всіх заправках Shell буде паливо, вироблене в Республіці Татарстан ».

Shell готовий співпрацювати з палива як з ТАНЕКО, так і з ТАИФ-НК, уточнив, відповідаючи на питання «БІЗНЕС Online», Маслов. За його словами, всього до 2020 року концерн і «Ядран-Ойл» планують реалізовувати в Татарстані близько 200 млн. Літрів палива щорічно.

Експансія в Поволжі знаходиться в загальному руслі російської стратегії Shell: до кінця цього року концерн збільшить загальне число АЗС з 191 до 230, сказав Капітану. «Амбітні наші плани, агресивно ростемо. За 5 років - 100 нових заправок було відкрито, - передав його слова перекладач. - Для Росії ця цифра, можливо, не така значна, але для нас вона велика. Ринок основного зростання для наших заправок - це Росія ».

«ЯДРАН-ОЙЛ» ХОЧЕ СВІЙ нафтохімічний завод

Користуючись нагодою виступити публічно, компанія «Ядран-Ойл» вперше провела в «Рамаді» цікаву, якщо не сказати сенсаційну, самопрезентацію. Хоча в залі був присутній сам Саліхов, від імені «Ядрана» виступив член ради директорів Андрій Мірошниченко.

Він з гордістю відзначив, що з 2008 по 2015 роки чисельність співробітників «Ядрана» зросла з 5 до 1016 осіб, а виручка тільки в 2013 - 2015 е злетіла вчетверо - з $ 0,5 млрд. До $ 2,1 мільярда. Спочатку компанія займалася виключно торгівлею нафтою і нафтопродуктами, зараз у «Ядрана», виявляється, є і будівельні, і сільськогосподарські проекти, і проектне фінансування. Особливо Мірошниченко зазначив благодійність: «Один з недавніх прикладів - це будівництво дитячого реабілітаційного центру в Республіці Татарстан». Успіх «Ядрана», за словами Мірошниченка, пояснюється професіоналізмом його співробітників, «особистим самопожертвою і віддачею справі», «помноженим на невеликий початковий капітал».

Успіх «Ядрана», за словами Мірошниченка, пояснюється професіоналізмом його співробітників, «особистим самопожертвою і віддачею справі», «помноженим на невеликий початковий капітал»

Основна робота компанії «Ядран-Ойл» йде все ж в нафтовому секторі, розповів Мірошниченко і зробив ряд важливих заяв. «Наша залученість [в нафтовий сектор] до 2015 - 2016 років обмежувалася проектами з нафтовидобутку, торгівлею нафтою і нафтопродуктами всередині російської території, що підтримувалося і супроводжувалося власної транспортною компанією і експортом нафти і нафтопродуктів в міжнародному просторі. Але існують два порожніх "плями", які необхідно заповнити, - зі створення більш ефективної вертикально інтегрованої компанії », - сказав він, продемонструвавши слайд зі згаданими« порожніми місцями ». «Одним з перших кроків на цьому шляху ми бачимо зростання власної автомоторного роздробу», - констатував він, кажучи про Shell.

«Другим кроком є, природно, створення нафтохімічного і нафтового комплексу. В даному сенсі ми спираємося на наших давніх друзів і партнерів - компанію "Татнафта" з нафтопереробним комплексом "ТАНЕКО" і ТАИФ, - сказав Мірошниченко, поспішивши подякувати їм перед обличчям широкої публіки. - Проте ми вважаємо, що зараз існують технологічні та економічні передумови для створення нових підприємств у цій галузі, і ми з цікавістю спостерігаємо на такі можливості ».

Що малося на увазі під словосполученням «нове підприємство», було не дуже зрозуміло, проте в порожньому віконці слайда з'явилося зображення виробничої будівлі - мабуть, з нафтопереробними установками. «По суті справи, цей слайд є певним бізнес-планом, який наша компанія буде здійснювати в цій області», - підкреслив серйозність намірів «Ядран-Ойл» Мірошниченко.

«По суті справи, цей слайд є певним бізнес-планом, який наша компанія буде здійснювати в цій області», - підкреслив серйозність намірів «Ядран-Ойл» Мірошниченко

До речі, «БІЗНЕС Online» виявив непрямі підтвердження того, що амбіції «Ядран-Ойла» щодо Shell не обмежуються і межами Російської Федерації. Так, турецька сайт www.ipeksa.com з логотипом компанії Ipek & SA (що нагадує ім'я і прізвище Ірека Саліхова) демонструє, що АЗС Shell з рестораном працює в місті Денізлі. У свою чергу, якась швейцарська компанія зі схожою назвою Ipek SA будує в казанської ДРКБ багатопрофільний реабілітаційний центр (див. Слова Мірошниченка про реабілітаційний центр). Ця ж компанія фігурує в рамках одного з судових процесів в якості партнера ТОВ «Татнафта-АЗС Центр» з продажу палива ТАНЕКО на експорт.

Так що, якщо це все не ланцюг збігів, є підстави вважати, що близька «Ядран-Ойлу» швейцарська компанія під назвою Ipek SA має як мінімум одну АЗС за кордоном. І хто знає, що ще?

Втім, чого ще чекати від компанії «Ядран-Ойл», яка одночасно виступає інвестором мережі татарської кулінарії «тубетей»?
І хто знає, що ще?