«Люди вставляють« пістолет »назад в колонку і їдуть»: чому дорожчає бензин?

15.05.2018

Роберт Гілязов дозволив: АЗС вдруге за місяць піднімають ціни на 0,8-1,6 рубля за літр палива. І це далеко не межа

Такого на паливному ринку не було давно: через три тижні після великого підвищення цінники переписують знову. Літр АІ-92 подорожчав на рубль, а дизпалива - на 1,6 рубля. Як вважають в ФАС, винні виробники - наприклад, ТАИФ-НК в 2017 році на 65% збільшив випуск палива, але при цьому, всупереч зобов'язанням, на 25% знизив поставки на внутрішній ринок. Продукцію женуть за кордон, створюючи штучний дефіцит. Котирування на оптових біржах б'ють рекорди, а незалежні АЗС загинаються.

АІ-80 буде коштувати 37,3 рубля за літр, 92-й - 39,2 рубля, 95-й - 41,8 рубля АІ-80 буде коштувати 37,3 рубля за літр, 92-й - 39,2 рубля, 95-й - 41,8 рубля. Найбільше подорожчає літнє дизельне паливо - 41,6 рубля за літр Фото: © Ігор Зарембо, РІА «Новости»

ПЛЮС 2 РУБЛЯ НА ЛІТР ЗА МІСЯЦЬ

Всього три тижні протрималися ціни на автомобільних заправках Татарстану після останнього підвищення . Як стало відомо «БІЗНЕС Online», 11 травня в управлінні раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів при кабміні РТ пройшло чергове засідання «татарстанської ОПЕК». Робоча група з моніторингу цін на моторні палива в Татарстані, в яку входять всі основні учасники ринку - представники ТАИФ-НК, «Татнефти», «Лукойлу» і, звичайно ж, асоціації підприємств нафтопродуктозабезпечення РТ Ірека Сулейманова, знову проголосувала за підвищення цін на бензин . «Прийнято рішення про підвищення цін на всі види моторного палива», - розповіла «БІЗНЕС Online» начальник планово-аналітичного відділу управління ПЕР Людмила Александрова.

АІ-80 додасть 80 копійок і коштуватиме 37,3 рубля за літр, 92-й бензин подорожчає на 1 рубль - 39,2 рубля, 95-й додасть в ціні на 90 копійок - 41,8 рубля. Найбільше - на 1,6 рубля за літр - подорожчає літнє дизельне паливо, за ціною воно впритул наближається до вартості 95-го бензину - 41,6 рубля за літр. Більшість заправок оперативно підвищило ціни вже у вихідні.

Причина підвищення все та ж - різке зростання оптових цін на моторне паливо. «Такої ситуації у нас взагалі ніколи не було», - прокоментувала Александрова необхідність настільки часто переписувати цінники на заправках, що, в общем-то, не властиво Татарстану.

Учасники ринку кивають на Санкт-Петербурзьку товарно-сировинну біржу. Наприклад, в березні - квітні 2018 року ціни на АІ-92 з уфимського НПЗ там зросли на 24,3% (плюс 9,5 тис. За тонну). Для порівняння: ціни в АЗС в Татарстані з грудня 2017 року (тобто з попереднього підвищення) на цей вид палива зросли лише на 2,7%, проте вже після квітневого підвищення роздрібних цін в РТ ціни на біржі продовжили свій стрімкий біг вгору і виросли ще на на 2,7 тис. рублів за тонну.

Як уже неодноразово писав «БІЗНЕС Online», заправники звинувачують в небувале зростання цін відразу кілька факторів, в тому числі існуючий дефіцит палива, який спостерігається на ринку вже з кінця 2017 року. «Пояснення того, чому зростає оптова ціна, звичайно, є. Це і податковий маневр, і нові акцизи, і експортна альтернатива. Адже на сьогоднішній день дорожче продавати на Захід, ніж на внутрішньому ринку. Це і слабкість рубля - долар і євро ростуть, значить, на Захід поставляти стає вигідніше », - підтвердив нам вчора глава асоціації підприємств нафтопродуктозабезпечення РТ Сулейманов, який б'є на сполох у різні державні інстанції вже кілька місяців.

Більшість заправок оперативно підвищило ціни вже у вихідні   Фото: Регіна Шафієв Більшість заправок оперативно підвищило ціни вже у вихідні
Фото: Регіна Шафієв

«ПОЛОВИНА заробляє ГРОШЕЙ ЙДЕ НА солярки»

Вчора кореспондент «БІЗНЕС Online» побував на кількох АЗС Казані і переконався, що практично скрізь цінники вже переписані, а покупці відреагували на це очікуваним обуренням. «Всі претензії до нас, а ми їм говоримо: а що ми щось зробимо? Не ми ж піднімаємо ціни. Ідіть скаржтеся, куди належить. Пояснюємо водіям », - поскаржилася в бесіді з" БІЗНЕС Online "оператор АЗС" АПЕКС "на вулиці Столбова Лейсан Шарафіева. - За місяць вже двічі ціну підняли. Спочатку хотіли взагалі на 5 рублів відразу. Але 5 рублів - це сильно помітно ».

Фото: Регіна Шафієв
Фото: Регіна Шафієв

«Бензин і хліб завжди в ціні. Як би не подорожчали, будуть брати, - філософськи розмірковує оператор АЗС "ТАИФ-НК" на вулиці Саїд-Галеева, що побажала залишитися невідомою. - Тільки підняли ціни два тижні тому - і ось тепер знову. Бурчать, звичайно, але що поробиш ?! »

Багато клієнтів «Лукойлу» навіть не помітили, що заправляють свій автомобіль на рубль дешевше, ніж на інших автозаправних станціях   Фото: Регіна Шафієв Багато клієнтів «Лукойлу» навіть не помітили, що заправляють свій автомобіль на рубль дешевше, ніж на інших автозаправних станціях
Фото: Регіна Шафієв

Вчора на заправці «Лукойлу» ціни ще залишалися колишніми, але, за словами операторів, це ненадовго. «У нас тижнів зо три тому підняли. Завжди на два-три дні затримують підняття цін. Зачекайте, скоро буде така ж, як і скрізь », - зауважила оператор АЗС« Лукойлу »на Краснококшайской Лариса. Багато клієнтів «Лукойлу» навіть не помітили, що заправляють свій автомобіль на рубль дешевше, ніж на інших автозаправних станціях.

Фото: Регіна Шафієв
Фото: Регіна Шафієв

Є покупці, яких нова ціна на паливо не хвилює, - наприклад ті, кому витрати оплачує підприємство. «Господар заправляє мені, хоч 100 рублів він буде коштувати, мені без різниці, я не звертаю уваги», - відповів кореспонденту «БІЗНЕС Online» водій «газелі». Але незадоволених на шляху нашого кореспондента виявилося набагато більше. На заправній станції ПАТ «Татнефть» на вулиці Пролетарській кореспонденту «БІЗНЕС Online» голосно скаржився пенсіонер Валерій Рижов. «Це взагалі жах! Живемо на бензині - і така дорожнеча. Це взагалі слів немає! »- говорить власник автомобіля марки Cherry. Його невдоволення підтримала і дівчина на червоному Hyundai Флюрі Файзуллина. Після підвищення цін вона перейшла на менш якісний бензин. «Я завжди заправляла 95-м, сьогодні я заправила 92-м, тому що різниця в 2 рубля. Скоро буде літо, будемо використовувати кондиціонери, великі витрати », - нарікала автоледи.

Індивідуальний підприємець Марат Алтинбаев хвилюється за свій бізнес: фірма займається послугами з вивезення сміття, в місяць його машини заправляються на 10 тис. Літрів дизельним паливом, через це він недоотримує свою звичну прибуток. «Це позначається на формуванні подальших цін. Прикро: коли нафта дешевшає, вони піднімають внутрішні ціни, тому що не можуть підняти ціни на експорт », - вважає Марат.

Щоб заправити повний бак дизельного палива, водієві великовантажам Раміля Шаріфуллін потрібно віддати оператору АЗС 25 тис. Рублів. Вчора він заправився на тисячу рублів, за його словами, тільки щоб доїхати до бази. «Без підвищення цін місяць тому у мене виходило на тисячу рублів 30 літрів палива, це 100 кілометрів. Зараз я заправив 24 літри, і мені навіть 100 кілометрів проїхати не вистачить. Половина зароблених грошей іде на солярку », - шкодує Шарифуллин.

В управлінні ПЕР не бачать великої біди в скороченні мережі АЗС в Татарстані В управлінні ПЕР не бачать великої біди в скороченні мережі АЗС в Татарстані. Як не раз заявляв глава управління Роберт Гілязов, в республіці більше 900 заправок, а вистачило б і 500 Фото: «БІЗНЕС Online»

«НАМ ПРОЩЕ зараз простоюють, НІЖ ПРОДАВАТИ»

Незважаючи на чергове підвищення цін, незалежним АЗС цього все одно недостатньо. Так, директор ТОВ «Мустанг Ойл» Сергій Автономов в бесіді з «БІЗНЕС Online» заявив, що дозволене управлінням ПЕР підвищення цін не вирішує всіх його проблем: «Причина проста - катастрофічне зростання цін на нафтопродукти на всіх сировинних біржах. На даний момент рівень цін на АЗС не відповідає рівню оптових цін. Щоб галузь збереглася, була якась конкуренція, ціна на заправках повинна бути ще вище ». За його даними, закупівельна ціна 1 літра АІ-92 в «Башнефть» становить 40 рублів. «А ще треба привезти, закрити експлуатаційні витрати. В околицях Татарстану ціна вже давно вище », - каже заправник.

Що буде робити далі, Автономов не знає: «Мабуть," пістолети "будемо замотувати на час, подивимося, що буде відбуватися далі. Нам простіше зараз простоювати, ніж продавати ». Він каже, що, на відміну від великих компаній, малі заправники не мають такого запасу міцності: немає великих складів і доступу до великих кредитних ресурсів, що дозволило б закупити багато палива про запас. Автономов вже помітив першу реакцію від автомобілістів, незадоволених підвищенням: «Люди вставляють" пістолет "назад в колонку і їдуть».

«Це поки тимчасовий захід, вона не відображає повністю ситуацію на ринку. Ціни ще не стабілізувалися. Напевно, в найближчому майбутньому буде підвищуватися ще. Залежить від біржі. Сьогоднішня ситуація на оптовому ринку така, що ціни ф'ючерсів заводів вже набагато вище, ніж роздрібні ціни на АЗС », - погоджується з цією думкою перший заступник генерального директора, фінансовий директор АТ ХК« Татнефтепродукт »Наіль Садиков.

У той же час в управлінні ПЕР не бачать великої біди в скороченні мережі АЗС в Татарстані. Як не раз заявляв глава управління Роберт Гілязов, в республіці більше 900 заправок, а вистачило б і 500. «У нас є АЗС, які в добу реалізують 2-3 тисячі літрів, тоді як вони повинні не менше 7 тисяч літрів продавати. Адже у "Лукойлу" є АЗС, які продають по 25 тисяч літрів бензину на добу, - звичайно, вони можуть і малими націнками обходитися. У нас є автозаправні станції, які розташовані в 200 метрах один від одного, а на трасі відстань між заправками має бути не менше 15-20 кілометрів », - заявляв раніше Гілязов.

«Ви уявіть собі, що сьогодні оптові ціни вище роздрібних, про яку достатності або недостатності (підвищення роздрібних цін) можна говорити ?! Ми сьогодні купуємо дорожче, ніж продаємо. Це не ринок, а просто з ніг на голову! - продовжує нарікати Сулейманов. - На жаль, оптові продавці спокійно підвищують ціни, і ніхто у них за це не питає. І владні структури нічого не роблять! Де міненерго, де федеральна антимонопольна служба ?! Чому біржа так працює? »

«Я не за те, щоб ціни на заправках були дорогими, я за те, щоб була різниця, за рахунок якої ми могли б платити зарплату, податки, мати якийсь прибуток. Але сьогодні дивовижна ситуація, якої не було на ринку ніколи. Таке відчуття, що нас виживають, хочуть знищити », - говорить він. Правда, про реальні випадки згортання бізнесу в республіці Сулейманов поки не чув: «Я не знаю таких прикладів, щоб закривали заправки в Татарстані. Чув, що в Нижньому Новгороді вже не торгують на деяких АЗС, просто закрили заправки - і все. Поки я не бачу, що споживачі стали економити на бензині, менше їздити, але, з іншого боку, я, наприклад, не можу собі уявити, що ціна на бензин буде на 7 рублів дорожче або на 5 рублів дорожче ».

Ірек Сулейманов: «Я не за те, щоб ціни на заправках були дорогими, я за те, щоб була різниця, за рахунок якої ми могли б платити зарплату, податки, мати якийсь прибуток» Фото: «БІЗНЕС Online» Ірек Сулейманов: «Я не за те, щоб ціни на заправках були дорогими, я за те, щоб була різниця, за рахунок якої ми могли б платити зарплату, податки, мати якийсь прибуток» Фото: «БІЗНЕС Online»

ЯК ФАС ЗАХИЩАЄ МАЛИХ заправників

Втім, щодо бездіяльності контролюючих органів Сулейманов не зовсім правий. У міру своїх можливостей намагається знайти винних на ринку антимонопольна служба - як в Москві, так і в Татарстані. Спочатку татарстанських відомство звернуло увагу на «Дизельний змову» великих ВІНК Татарстану - Таїф і «Татнефти», заявивши, що як оптові, так і роздрібні ціни на їх АЗС істотно вище за ринок. УФАС порушило справу за ч. 1 ст. 11 ФЗ «Про захист конкуренції». Потім ФАС Росії звернула пильну увагу на обсяги поставок нафтопродуктів російських компаній на внутрішній ринок, посилаючись на існуюче з 2011 року угоду між ФАС Росії, федеральною службою з екологічного, технологічного і атомного нагляду і федеральним агентством з технічного регулювання і метрології, згідно з яким нафтопереробні компанії Росії зобов'язані поставляти на внутрішній ринок не менше 20% від обсягу переробленої нафти. Виявилося, що російські НПЗ дійсно створили штучний дефіцит палива для незалежних АЗС, спровокувавши зростання цін. ФАС зробила ряд попереджень великим компаніям, наприклад, «Роснефти» і «Сургутнафтогазу».

Серед отримали попередження московських антимонопольників виявився і ТАИФ-НК. Місцеве ж УФАС по РТ завело щодо татарстанської компанії окрему справу за ознаками порушення п. 4 і 8 ч. 1 ст. 10 федерального закону «Про захист конкуренції», що виразилося в обмеженні конкуренції на товарному ринку нафтопродуктів. Відомство стверджує, що в 2017 році компанія на 26,59 тис. Т (або на 65%) збільшила обсяг виробництва автомобільного бензину, але при цьому на 8,6 тис. Т (на 24,6%) скоротила поставки для внутріросійського споживання, збільшивши відвантаження на експорт на 40,6 тис. т (на 556%). В результаті такої політики обсяг поставки ТАИФ-НК за підсумками 2017 року на внутрішньо-ринок склав 12% замість покладених 20%.

У ФАС порахували, що це призвело до обмеження пропозиції товару як в біржовому, так і позабіржовому сегментах ринку і створило дисбалансу попиту та пропозиції, тому і ростуть ціни. Дата розгляду справи на даний момент ще не призначена.

«Всі претензії до нас, а ми їм говоримо: а що ми щось зробимо?
Бурчать, звичайно, але що поробиш ?
«Ви уявіть собі, що сьогодні оптові ціни вище роздрібних, про яку достатності або недостатності (підвищення роздрібних цін) можна говорити ?
Де міненерго, де федеральна антимонопольна служба ?
Чому біржа так працює?