Ціни на бензин пішли вгору

За тиждень біржові ціни на бензин виросли на 2%. Коригування в роздробі не змусила себе чекати: вартість палива на міських АЗС вже піднялася 10-30 копійок. За тиждень біржові ціни на бензин виросли на 2%

Сіньхуа / Інтерпресс

Петербурзьким автовласникам слід готуватися до прискорення зростання цін на бензин. До сезонному фактору і підвищенню акцизів, яке продовжує чинити тиск на роздріб, додалися різкі коливання на оптових ринках. Найскладніше стримувати подорожчання буде незалежним гравцям, однак і великі компанії не забудуть скористатися відкрилася можливістю, вважають експерти.

27 червня 2016 року вартість тонни бензину марки АІ-92 на Петербурзької міжнародної товарно-сировинної біржі збільшилася на 0,36%, до 42,3 тис. Рублів, що стало рекордом за всю історію торгів. Тонна АІ-95 подорожчала на 0,32%, до 44,3 тис. Рублів.

Динаміка зростання цін на паливо випереджає торішню вже кілька місяців. За даними біржі, з грудня по червень оптові ціни на АІ-95 виросли на 27%, на АІ-92 - на 28%. Для порівняння: в минулому році темпи були істотно нижче (20 - 21% з грудня по червень). Таку ситуацію учасники ринку пов'язували зі збільшенням акцизів, яке відбулося з 1 січня та 1 квітня.

Однак тільки за тиждень з 20 по 27 червня бензин зріс в ціні на 2%. Таке підвищення можна назвати аномальним. «Виходячи з динаміки виробництва і запасів бензину, зростання біржових цін повинен був зупинитися, проте ми досі спостерігаємо їх плавне підвищення», - вважають в агентстві «Аналітика товарних ринків». Адже, за даними ЦДУ ПЕК, середньодобове виробництво з 1 по 22 червня склало 108,7 тис. Тонн на добу, що на 8,5% більше, ніж в минулому році, а товарні залишки на 20 червня склали 1,7 млн ​​тонн, що на 69 тис. тонн більше, ніж тижнем раніше.

На думку експертів, як і в минулому році, на біржові індекси могла вплинути ситуація в дрібнооптовому ланці. Однак якщо раніше причиною був дефіцит пропозиції, то в цьому році - його вартість, яка «значно перевищила максимальні рівні минулого року».

«Дрібний опт задає біржовими цінами вищу планку», - коментують в «Аналітиці товарних ринків». На думку учасників ринку, ситуацію могли спровокувати великі нафтові компанії, які прагнуть постачати великі обсяги сировини на експорт. «Вони не завантажують своє виробництво і закуповують паливо у інших гравців, що створює дефіцит», - зазначає топ-менеджер однієї з петербурзьких паливних компаній.

Ситуація в оптовій ланці вже почала позначатися на роздробі. Ряд петербурзьких мереж АЗС, опитаних «Фонтанка», скоригували ціни. Так, в «Кірішіавтосервіс» на вул. Руставелі повідомили, що ще вчора збільшили вартість палива в середньому на 30 копійок. Зараз літр АІ-95 коштує 37,3 рубля, АІ-92 - 34 рубля. На Neste біля станції метро «Електросила» змінили цінник сьогодні: АІ-95 подорожчав на 10 копійок, до 38,59, АІ-92 - також на 10 копійок, до 35,19 рубля.

У ПТК на Нахімова повідомили, що повідомлень про підвищення цін поки не отримували. Зараз заправка АІ-95 обійдеться в 37,9 рубля за літр, АІ-92 - 34,75 рубля за літр. На АЗС «Лукойл» на пр. Добролюбова, де літр АІ-95 коштує 38,59 рубля, а АІ-92 - 35,79 рубля, також поки не мають інформації про коригування.

Для порівняння: за даними Петростата, з 30 травня по 20 червня в середньому по місту АІ-95 подорожчав на 7 копійок - до 38,34 рубля. АІ-92 - на 10 копійок, до 34,95 рубля. З початку року зростання склало 62 і 61 копійку відповідно, або приблизно 1,6 - 1,8%.

Раніше заступник керівника ФАС Анатолій Голомолзин назвав ситуацію з цінами на бензин в Росії «зрозумілою і прогнозованою». За його словами, на відміну від минулого року, роздрібні ціни менш залежні від коливань на оптовому ринку, в тому числі сезонних, і відстають від загальних темпів інфляції в два рази. А наявність товарних запасів в 1,7 тис. Тонн, тобто на рівні минулого року, не дає побоювань для різких змін. «Це не означає, що ціни не можуть змінюватися, але вони будуть змінюватися відповідно до прогнозованими параметрами», - сказав він.

Учасники ринку не дають прогнозів, посилаючись на заборону федеральної антимонопольної служби. Однак в неофіційній бесіді визнають, що за прикладом тих, що вчора і сьогодні скорегував ціни, підуть і інші АЗС.

Найскладніше стримувати зростання буде незалежним гравцям. Як повідомляють в «Аналітиці товарних ринків», при поточному співвідношенні оптових, дрібнооптових і роздрібних цін їм доведеться торгувати бензином в збиток ще два-три місяці.

Що стосується продавців, інтегрованих з нафтовими компаніями, то вони стоять перед вибором: зберігати ціни, щоб збільшити частку ринку, або також підвищувати їх, щоб наростити прибутковість. На думку топ-менеджера однієї з петербурзьких мереж АЗС, більш ймовірний комбінований підхід - наприклад, підвищувати, але поступово. «Зовсім без подорожчання навряд чи хтось обійдеться, оскільки на ринок продовжує тиснути підвищення акцизів», - говорить співрозмовник видання .

Крім того, на думку учасників ринку, на ціну може вплинути рішення уряду РФ призначити НК «Роснефть» і 42 її дочірні компанії єдиним постачальником палива для службового транспорту МВС Росії. Експерти побоюються, що у компанії може не вистачити ресурсів і їй доведеться докуповувати паливо у інших продавців, що в кінцевому рахунку може привести до подальшого подорожчання.

Галина Бояркова,

«Фонтанка.ру»