Російський центральний банк: система є стабільною

Російська Федерація нещодавно вийшла з дворічного економічного спаду, викликаного в основному санкціями і різким зниженням цін на нафту. Сьогодні інфляція близька до найнижчого за весь пострадянський період рівню, рубль зміцнився, а споживачі і компанії користуються більш сприятливими умовами кредитування. Ми зустрілися з Ксенією Юдаева, першим заступником голови Центрального банку Російської Федерації, в кулуарної обстановці Щорічних нарад МВФ 2017 року , Щоб поговорити про напрямки економічного розвитку Росії і проблеми, які потрібно подолати директивним органам, щоб надати відновленню більш стійкий характер.

Хоча російська економіка вийшла зі спаду, перспективи її зростання протягом наступних п'яти років представляються досить обмеженими на рівні 1,5%, в основному через те, що приватні інвестиції в секторах, крім нафти і газу, залишаються на низькому рівні. Як центральний банк може сприяти поліпшенню перспектив зростання?

Оскільки я представляю центральний банк, дозвольте мені розповісти про реформи, які ми як банк і регулятор ввели для сприяння середньострокового і довгострокового зростання.

У банківському секторі ми ввели нормативні положення Базель III і значно підвищили якість нагляду. Ми хотіли б, щоб у фінансовому секторі були лише надійні банки. Це призведе до посилення конкуренції, що, в свою чергу, забезпечить більше фінансових ресурсів для реального сектора.

Ми застосовуємо аналогічний підхід до решти фінансового сектора, в тому числі до пенсійних фондів і страхових компаній: ми намагаємося підвищити стійкість цих організацій. Мета полягає в тому, щоб зробити їх більш міцними і здатними надавати довгострокові ресурси компаніям і людям.

Ми також приділяємо велику увагу фінансовій інфраструктурі і розвитку внутрішнього ринку акцій і облігацій.

Захист споживачів і розвиток споживчої грамотності також важливі в країні, де банки іноді стягують надто високі процентні ставки або вдаються до іншої практиці, яка може вводити в оману споживачів. Саме тому ми створили велику програму споживчої грамотності для різних груп споживачів. Ми прагнемо познайомити людей з грошово-кредитною політикою і різними фінансовими інструментами через новий веб-сайт, а також за допомогою підручника з фінансової грамотності для вчителів, написаного спільно з Міністерством фінансів.

Зараз ми розглядаємо питання про включення добірки математичних задач на фінансову тематику в основні підручники. Звісно ж, що це дуже хороший спосіб прищеплення навичок фінансової грамотності: діти повинні зустрічатися з такими завданнями і вирішувати їх на заняттях з математики з самого початку.

Банк Росії недавно надав екстрену допомогу двом відносно великим банкам. З урахуванням цієї обставини, як би Ви оцінили поточну стабільність російської системи? Завершена консолідація банківської системи?

В цілому система є стабільною. В останні пару років у нас був бурхливий період. Зріс обсяг безнадійних кредитів, а темпи зростання прибутку і кредиту сповільнилися. Цей період, як видно, закінчився, в економіці і банківському секторі відбувається оздоровлення.

Для вирішення проблеми необслуговуваних кредитів ми ліквідуємо або саніруя так звані «банки-зомбі», які мають високу заборгованість і постійно зазнають збитків. Ми всі знаємо, що такі банки-зомбі не фінансують зростання економіки; якщо вони щось фінансують, так це застій. За останні чотири роки ми вивели з ринку приблизно 350 банків.

На жаль, в Росії як і раніше досить поширена ситуація, коли власники приватного банку використовують свій банк для фінансування своїх підприємств. Вони вважають, що це - безпечна стратегія, але в кінці кінців вона стає дуже ризикованою. Час від часу нам доводиться мати справу з банками, які проводять погані ділові стратегії: навіть якщо їх бухгалтерська звітність на поверхні правильна, якщо копнути глибше, то вони по суті неплатоспроможні. Є також організації, які беруть участь у відмиванні грошей; ми закриваємо і такі банки.

Згодом рішення цих проблем призведе до підвищення довіри до більш міцному банківського сектору, який буде грати більш важливу роль у фінансуванні зростання економіки.

Ключова ставка центрального банку знаходиться на найнижчому рівні з 2014 року, а інфляція, що становить 3%, впала нижче цільового показника банку. Разом з тим вартість запозичення залишається ще на відносно підвищеному рівні. Чому це відбувається і як це позначається на перспективах економічного зростання країни?

Зниження інфляції частково пояснюється одноразовими факторами, такими як зміцнення курсу і падіння цін на продовольство через багатого врожаю. Інфляційні очікування все ще високі, тому ми знижуємо відсоткові ставки повільно.

Що стосується впливу на зростання, то високі процентні ставки, мабуть, не мають значних негативних наслідків. Замість цього, мабуть, виявляється ефект довіри: макроекономічна стабільність допомагає відновити зростання, вона компенсувала будь-які негативні наслідки, які, можливо, були у жорсткої політики.

Ми бачимо, що розрив обсягу виробництва скорочується, а економіка наближається до рівноважного стану. Ми не очікуємо істотного прискорення зростання, коли знизяться процентні ставки. Він може навіть стабілізуватися на дещо нижчому рівні.

Саме тому необхідні структурні реформи, такі як поліпшення інвестиційного клімату та вдосконалення інфраструктури, щоб допомогти нам досягти більш високих темпів потенційного зростання.

Якими Ви бачите відносини Росії з міжнародними фінансовими організаціями, зокрема, з МВФ?

Росія є одним з держав-донорів МВФ, тому ми допомагаємо фінансувати деякі з програм кредитування. Але більшість наших контактів з МВФ зараз пов'язано з консультаціями в рамках технічної допомоги. Наприклад, ми вели спільну роботу по широкому доступу до фінансових послуг і пенсійну реформу.

В цілому ми високо цінуємо знання міжнародних фінансових організацій, які мають у своєму розпорядженні досвідом, накопиченим іншими країнами. У міру того як ми проводимо ряд перетворень в нашій економіки, ми можемо багато чого довідатися з такого досвіду.

Як центральний банк може сприяти поліпшенню перспектив зростання?
З урахуванням цієї обставини, як би Ви оцінили поточну стабільність російської системи?
Завершена консолідація банківської системи?
Чому це відбувається і як це позначається на перспективах економічного зростання країни?
Якими Ви бачите відносини Росії з міжнародними фінансовими організаціями, зокрема, з МВФ?