Споживання наркотиків і наркоторгівля в Західній Африці: локальна дія і міжнародні наслідки

21 березня 2014

21 березня 2014. Споживання наркотиків і вплив наркоторгівлі на управління, безпеку і розвиток Західної Африки стали головними темами зустрічі, організованої Комісією по боротьбі з наркотиками Західної Африки (WACD) і Міжнародним Консорціумом з наркополітики (IDPC).

На додатковому засіданні Комісії з наркотичних засобів (CND) виступили Юрій Федотов, виконавчий директор Управління ООН з наркотиків і злочинності; Олусегун Обасанджо, колишній президент Нігерії, в цьому - президент WACD; а також Мохаммед Махмуд ульд Мохаммед, представник WACD.

Обговорюючи проблему підвищеного ризику скоєння злочинів в Західній Африці в області незаконного обігу наркотичних засобів і, як наслідок, збільшення кількості випадків споживання наркотиків в цьому регіоні, Юрій Федотов зазначив, що «нелегальна торгівля кокаїном до сих пір не зупинена; крім того, серйозною проблемою є збільшення поставок в регіон героїну, особливо з 2010 року. Не менш серйозне занепокоєння викликають виготовлення метамфетаміну та підвищення в Західній Африці кількості поставок ефедрину. Одночасно з цим збільшується споживання місцевих наркотиків: крек-кокаїну, героїну і стимуляторів амфетамінового ряду. Ще однією небезпекою, що загрожує здоров'ю і безпеці людей, є поява нових ВІЛ-інфекцій, пов'язаних з ін'єкційним вживанням наркотиків ».

Олусегун Обасанджо звернув увагу на те, що «існують нові обставини, які становлять велику загрозу миру і безпеці в Західній Африці», під якими він має на увазі діяльність організованих злочинних угруповань, які використовують цей регіон як транзитний пункт маршрутів транспортування наркотиків в інші частини світу. Обасанджо також наголосив на необхідності активних дій для надання допомоги людям, які споживають наркотики, і підкреслив, що кошти на такі недостатньо фінансуються області, як профілактика, лікування і реабілітація, повинні розподілятися равномерно.Ту ж ідею висловив і Юрій Федотов, який, кажучи про прийняття додаткових заходів для припинення незаконного обороту наркотиків, зазначив термінову необхідність в «забезпеченні якісного лікування і надання послуг з реабілітації людей, які споживають наркотики».

Мохаммед Махмуд ульд Мохаммед також торкнувся проблеми наслідків споживання наркотиків для здоров'я людей, які проживають в Західній Африці, і зауважив, що поки регіон розглядається як транзитний пункт, дані демонструють зростання споживання наркотиків, особливо, серед молоді, і виробництва наркотичних речовин, таких, як канабіс.

Всі виступаючі підкреслили, що після вироблення довгострокового рішення з цих проблем, необхідно займатися основними соціально-економічними питаннями. Олусегун Обасанджо і Мохаммед Махмуд ульд Мохаммед в своїх заявах зробили акцент на тому, що потрібно боротися з підвищеним рівнем бідності та безробіття за допомогою створення більшого числа робочих місць, особливо, для молодих людей, так як саме вони можуть розцінювати наркоторгівлю в якості привабливого джерела доходу .

Зустріч завершилася коротким оглядом майбутнього звіту Комісії по боротьбі з наркотиками Західної Африки, який буде представлений в середині 2014 року. Звіт, що створюється на базі існуючих ініціатив і включає в себе список рекомендацій, спрямований на вивчення як попиту (споживання наркотиків), так і поставку наркотиків (незаконний оборот наркотичних засобів), і розробляється спільно з регіональними лідерами, представниками правоохоронних органів, громадськими організаціями, а також такими організаціями, як Економічне співтовариство країн Західної Африки (ЕКОВАС), Африканський Союз і УНП ООН.

International Drug Policy Consortium

Event remarks given by UNODC Executive Director Yury Fedotov

UNODC Regional Programme for West Africa 2010-2014

West Africa Commission on Drugs