Разом з газом в Мозамбік прийшла війна

Мозамбік стоїть на межі громадянської війни. Все почалося після того, як в цій восточноафриканской країні були виявлені родовища природного газу. Зіткнення між бойовиками і урядовими силами вже йдуть. Причиною загострення ситуації стало захоплення армією штаб-квартири голови опозиційної партії RENAMO Афонсу длаку. Мозамбік стоїть на межі громадянської війни

Зіткнення між бойовиками і урядовими силовими структурами відбулися на початку тижня, в провінції Софала, в 700 кілометрах на північ від столиці Мозамбіку Мапуту, де поки обстановка залишається спокійною. Причиною загострення ситуації стало захоплення армією штаб-квартири голови партії RENAMO Афонсу длаку. Ця обставина змусила длаку сховатися в горах.

Жорсткі дії, за поясненням уряду Мозамбіку, стали відповіддю на атаку армійського поста. Потім бойовики напали на поліцейський пост в місті Маринга з жертвами серед мирного населення. Фернанду Мазанга, прес-секретар опозиції, заявив, що захоплення штабу "означає кінець багатопартійної демократії", а також те, що длаку втратив контроль над рухом і "не може бути звинувачений в тому, що відбувається".

"Партизани діють розрізнено і будуть атакувати без наказу", - сказав Мазанга, якого цитує португальська газета O Público. Газета зазначає, що школи в районі конфлікту закриті, а жителі живуть в атмосфері страху.

Читайте також: Ангольський військовий пиріг готовий до поділу

Після того як в 1975 році розпалася остання колоніальна держава - Португалія, в Мозамбіку почалася громадянська війна. Країна входила в зону інтересів СРСР, який підтримував у цій країні групу національно визвольних рухів, які в 1962 році утворили ФРЕЛІМО (Фронт визволення Мозамбіку). Він протягом 16 років вів запеклу війну проти Мозамбікського національного опору (RENAMO). У 1992 році протиборчі сили підписали перемир'я. В результаті RENAMO стала політичною партією (сьогодні має 50 місць в парламенті з 250), проте не розпустила своє бойове крило. "Після того як рух стало партією, вона брала участь у виборах, з кожним разом втрачаючи все більше і більше голосів. Зараз партія практично не контролює ні одного міста, і на тлі цього її лідер, длаку, який співпрацював з расистським режимом ПАР, пішов на загострення обстановки ", - сказав" Правді .Ру "Володимир Шубін, професор, співробітник Інституту Африки РАН.

У квітні поточного року бойовики здійснили ряд нападів на поліцейські ділянки і залізницю. На політичному рівні RENAMO запропонувала переглянути розподіл міністерських портфелів в сфері енергетики, природних ресурсів, силового блоку, поставити свою людину на чолі Національної виборчої комісії. І це не випадково: боротьба за владу загострилася за місяць до місцевих і за рік до національних виборів.

Читайте також: Африка на порозі нової колонізації?

Мозамбік залишається бідною країною африканського континенту, не менше 54 відсотків населення живе на один долар в день, з тривалістю життя в 50 років і 80-процентної неписьменністю серед працездатного населення. Однак останнім часом країна демонструє вражаючі успіхи в економіці. Інвестори активно вкладаються у видобуток природних ресурсів. Особливо вони пожвавилися після того, як в 2011 році на півночі країни були відкриті родовища природного газу, які обіцяють вивести країну в десятку найбільших його виробників (за оцінками італійської ENI, щорічний дохід складе більше 10 млрд доларів). Також розробляються родовища вугілля (входить в десятку найбільших виробників в світі), нафти, бокситів, золота, залізної руди.

Минулого тижня консультанти Business Monitor International (BMI) заявили, що до 2020 року ВВП країни досягне піку зростання в 15 відсотків, а до цього року передбачається його зростання в середньому на 7 -9 відсотків. Такі ж дані дає МВФ - 7 відсотків зростання ВВП в поточному році і 8,5 відсотка в 2014 році. "Прогноз зростання є досить надійним, заснованим на інвестиціях в інфраструктуру, енергетику, розробку природних ресурсів, а також на збільшенні числа цих проектів, які зараз вступають в гру", - йдеться в повідомленні МВФ.

На чолі експлуатації природних ресурсів знаходяться два гіганта: бразильська фірма Vale і англо-австралійський концерн Rio Tinto. За обсягами прямих інвестицій лідирують Об'єднані Арабські Емірати, Португалія, ПАР, Маврикій, Китай, Великобританія, Бразилія, Індія, Італія і Лесото. Однак "добрий економічний стан Мозамбіку має під собою не тільки сировинну основу, а й успіхи в сільськогосподарському секторі (на частку якого припадає понад 23 відсотків від ВВП), транспорті та зв'язку (безперервно збільшують свою частку в ВВП), у виробництві і торгівлі, фінансових послуги ", - повідомив в своєму звіті Банк Португалії.

Читайте також: У Росії є переваги в Африці

Які шанси, що країна знову зануриться в громадянську війну за перерозподіл національного багатства? Аналітик IHS Global Insight Роберт Бесселінг впевнений, що у RENAMO не представляє собою серйозної загрози урядовим силам. "Молодих бійців в рух не набирають, мова йде в основному про неразоружівшіхся повстанців-ветеранів, яких всього-то близько 300", - сказав Бесселінг. Однак залізницю ці "300 осіб", по якій з провінції Тете через провінцію Софала йдуть вагони з мінеральною сировиною, регулярно перекривають. Крім того, за місцезнаходженням природних ресурсів країну можна розділити на дві частини - багатий Північ, де опозиція ще зберігає вплив, і бідний Південь зі столицею в Мапуту. Це шанс для опозиції.

Проте, експерти не вірять в реальність цього шансу. "Навряд чи буде громадянська війна, - сказав" Правде.Ру "Володимир Шубін. - длаку не такий сильний, яким він був 30 років тому. Реально це призведе тільки до загострення обстановки в країні і до того, що інвестори будуть більш обережно ставитися до своєї діяльності ".

Читайте також: Третя світова війна - кращий вихід з кризи

Володимиру Шубіну вторить спецпредставник президента РФ по співпраці з країнами Африки Михайло Маргелов. "Навряд чи ця нестабільність пошириться на весь південь Африки, тому що ПАР відкрито проявляє патерналістські настрої щодо Мозамбіку. І, мабуть, не дозволить зміну режиму, надасть ту чи іншу допомогу для досягнення стабільності. Крім того, і сама правляча партія в Мозамбіку неслаба . Сума зусиль ПАР і мозамбікського режиму поверне країні стабільність ", - заявив Михайло Маргелов.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"