Арктика стає фронтом нової російської експансії - британський експерт

Ілюстрація / REUTERS

Одна з найгарячіших точок планети перебуває в Арктиці, стверджує директор з російських студій британського Центру Генрі Джексона Ендрю Фокселл. У своїй статті в газеті Daily Telegraph він пише, що Арктика швидко стає фронтом нової російської експансії, передає Російська служба Бі-бі-сі .

Росія нещодавно відкрила військову базу на Землі Франца Йосипа. Якщо НАТО не відреагує, Великобританія, яка перебуває біля воріт в Північний Льодовитий океан, виявиться в самому центрі нового протистояння.

Читайте також Суд в Гаазі зобов'язав Росію виплатити Нідерландам € 5,4 мільйона компенсації

Ця маловідома геополітична битва почалася майже 20 років тому з приходом до влади Володимира Путіна. На наступний рік Росія направила в ООН заявку про розширення шельфу в Арктиці.

Ця заявка була відхилена, але в 2015 році її переглянутий варіант був знову направлений на розгляд Організації Об'єднаних націй. Якщо вона буде прийнята, російські території будуть розширені на 463 квадратних миль, пише Ендрю Фокселл.

На кін поставлено величезні природні ресурси. Геологічні дослідження, результати яких були в 2008 році опубліковані в США, свідчать, що 13% світових запасів нафти і 30% запасів газу знаходяться в Арктиці, і Росія прагне зробити цей регіон своєї стратегічної ресурсною базою.

В рамках цієї стратегії Росія створила об'єднане стратегічне командування "Північ" і нарощує там свою військову присутність.

В результаті, вважає автор, Захід виявився в уразливому становищі. У американців є лише один криголам, здатний працювати в арктичних морях, та й той повинен був бути списаний десять років тому.

У Росії, яка намагається повністю взяти під свій контроль Північний морський шлях, їх 40 і ще 11 в проекті, стверджує газета.

У відповідь на все це НАТО, за деякими відомостями, обмірковує варіант відродження Арктичного і Атлантичного командування, скасованого після закінчення холодної вони. Але що ще можна зробити?

За часів холодної війни Фареро-Ісландська кордон - лінія протичовнової оборони НАТО в північній Атлантиці між Гренландією, Ісландією і Великобританією - був, можливо, одним з найбільш ретельно охоронюваних акваторій у всьому світовому океані.

Принципову роль у цьому відігравав британський королівський флот. Після розпаду СРСР на важливості цього рубежу знизилася, але тепер Британія разом з союзниками по НАТО намагається відновити тут свої позиції.

У липні 2016 року британський міністерство оборони виділило 3 млрд фунтів на дев'ять літаків P-8 "Посейдон" для спостереження за активністю в Північній Атлантиці.

НАТО довго ігнорувала Арктику, але це потрібно змінити, пише Фокселл. Росія сподівається, що ООН задовольнить її заявку на розширення шельфу. В іншому випадку вона може вирішити захистити свої інтереси силовим способом , Допускає Фокселл.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Але що ще можна зробити?