Сальмонела переможена: Казахстан знімає обмеження поставок птиці з РФ

За підсумками переговорів з Мінсільгоспом Казахстану Россільгоспнагляд 7 грудня повідомив про швидке скасування обмежень, введених проти підприємств російського АПК. Тим самим Москві й Астані вдалося знайти шляхи вирішення проблеми взаємних обмежень поставок продовольства, з осені затьмарює їх відносини.

В переговорах двох відомств, які відбулися в Москві, з російської сторони брав участь глава Россільгоспнагляду Сергій Данкверт, а з казахстанської - віце-міністр сільського господарства республіки Гульмира Ісаєва. Незважаючи на те, що обидві країни є учасниками ЄАЕС і існують в умовах спільного ринку, за останній час в сфері взаємної торгівлі продовольством накопичилася маса проблем, які потребують невідкладного вирішення. Пов'язані вони з випадками поставки через Казахстан сільськогосподарської продукції невідомого походження або товарів, які в Росії є списку санкцій.

З одного боку, ці проблеми пов'язані з одностороннім введенням Росією відповідних санкцій, до яких країни ЄАЕС, незаангажовані в конфлікт з США, ЄС і НАТО, приєднуватися не захотіли, з іншого - з відсутністю в Євразійському союзі ефективної системи простежуваності товарних потоків, що робить контроль над ними вкрай проблематичним. Саме неможливість простежити походження поставляються на ринок ЄАЕС товарів часто породжує тертя між його учасниками.

Останнім часом проблема нелегального імпорту викликає зростаюче занепокоєння Росії, яка є найбільш ємним національним ринком ЄАЕС і зазнає мільярдних збитків через недоотримання бюджетом митних зборів.

Грудневі переговори Москви і Астани щодо постачання продовольства всі ці проблеми висвітили вкрай чітко. Так, Сергій Данкверт висловив стурбованість відсутністю в Казахстані ефективної системи простежуваності підконтрольних вантажів і товарів невідомого походження, яка могла б перешкодити поставкам до Росії нелегальної продукції. За його словами, останнім часом почастішали випадки імпорту в РФ через територію Казахстану санкційних овочів і фруктів, на які Астаною були видані фітосанітарні сертифікати як на продукцію власного виробництва. У зв'язку з цим Россільгоспнагляд звернувся до казахстанської сторони з проханням посилити контроль за доглядом продукції перед видачею на неї ветеринарних сертифікатів.

«Продовольчі» відносини Москви і Астани загострилися у вересні цього року, коли Россільгоспнагляд повідомив про можливе введення з 1 жовтня обмежень на поставки тваринницької продукції з Казахстану в зв'язку з неможливістю простежити її виробництво і поставки. Претензії відомства викликало те, що супровідні документи не дозволяють визначити місце походження сировини, а нерідко - і місце виробництва самої продукції. Все це створює можливість для нелегального реекспорту продукції, поставка якої в Росію заборонена.

27 вересня Россільгоспнагляд заявив про виявлення серйозних порушень ветеринарних вимог в продукції п'яти казахстанських підприємств. Відносно одного з них - виробника шпрот JFM company - з 29 вересня відомством були введені тимчасові обмеження на постачання продукції в Росію. Для чотирьох інших підприємств - ТОВ «кубло», ПК «Іжевський», ТОВ «Арай-East Food» і ТОВ «Кузьмич» - був введений режим посиленого лабораторного контролю. Приводом для цього стало виявлення в м'ясної і рибної продукції цих компаній заборонених речовин, мікроорганізмів, а також невідповідність сировинного складу.

Мінсільгосп Казахстану в боргу не залишився, і 9 жовтня казахстанські ЗМІ повідомили про введення тимчасових обмежень на поставки продукції двох російських підприємств. В продукції «Магнітогорського птахівничого комплексу» за результатами лабораторних досліджень були виявлені кишкова паличка, паличкоподібні бактерії і сальмонела, а «Токарівській птахофабрики» - підвищений вміст мікроорганізмів. Крім того, в зв'язку з первинним виявленням заборонених і шкідливих речовин був введений режим посиленого лабораторного контролю щодо ще трьох російських підприємств: АТ «Продам», «Сибірсько-Уральський Бройлер» і «Царицино». Сам факт того, що обмеження були введені проти аналогічного числа російських підприємств, наводив на думку про те, казахстанська сторона просто застосувала симетричні заходи.

При цьому в діях Астани був присутній один цікавий нюанс. за даними казахстанських ЗМІ, Россільгоспнагляд не отримував від Мінсільгоспу Казахстану документи про порушення на російських підприємствах, щодо яких були введені обмеження. У зв'язку з цим провести розслідування і виявити причини порушень неможливо. А значить, неможливо і усунути самі ці порушення.

З 4 жовтня Россільгоспнагляд ввів режим посиленого лабораторного контролю щодо ще трьох казахстанських підприємств: ІП «Калінін», ПК «Каспій-Балик» і ТОВ «Шарбакти-Кус», в м'ясної та рибної продукції яких були виявлені шкідливі мікроорганізми. 7 листопада обмежувальні заходи були введені щодо продукції ПК «Іжевський» (м'ясо курки), де російським наглядовим відомством були виявлені шкідливі мікроорганізми, і м'ясопереробного заводу «біжать», ковбасна продукція якого не відповідала нормам за своїм сировинного складу. Крім того, щодо ТОВ «Сергіївка добу онiмдерi» був введений режим посиленого лабораторного контролю в зв'язку з виявленням у вершковому маслі «факту заміни жирової фази продукту жирами немолочного походження».

З 20 листопада Россільгоспнагляд ввів заборона на транзит через територію РФ американської птахівничої продукції, мотивувавши його «загрозою потрапляння на російський ринок з Казахстану продукції невідомого походження, а також продукції, виготовленої із сировини невідомого походження». Причиною послужило все та ж відсутність в РК системи внутрішньої простежуваності руху товарів і недотримання термінів інтеграції інформаційних систем. У жовтні відомством було затримано сім партій американської птиці, що слідували в Казахстан. На частину з них сертифікати були оформлені в той час, коли продукція вже перебувала в європейських портах. Частково птах виявилася простроченої, а в продукції Mountaire Farms Incorporated і Equity Group Kentucky Division були виявлені залишки лікарських засобів - тетрацикліну і матаболітов нитрофуранов.

Примітно, що поставки американської птиці в Казахстан здійснюються за ветеринарним сертифікатам, які відрізняються від вимог ЄАЕС. У зв'язку з цим Россільгоспнагляд направив казахстанській стороні запит з проханням пояснити, яким чином буде забезпечена простежуваність цих товарів. Але відповідь на нього отримано не було, у зв'язку з чим і було прийнято заборонні заходи. Подальше розкручування ситуації з введенням взаємних обмежень загрожувало остаточно завести її глухий кут, в зв'язку з чим Москва і Астана пішли один одному на поступки.

За підсумками переговорів 7 грудня Россільгоспнагляд погодився розглянути можливість зняття обмежень на транзит американської продукції в тому випадку, якщо казахстанська сторони надасть всю необхідну інформацію. Остання повинна гарантувати, що використовуватися ця продукція буде тільки для внутрішніх потреб. Казахстан же зобов'язався інтенсифікувати роботи по інтеграції ветеринарних інформаційних систем, а також направити Россільгоспнагляду всі відсутні документи і зняти обмеження з тих російських підприємств, щодо яких вони були введені без наявності достатніх підстав.

13 грудня комітет ветеринарного контролю та нагляду Мінсільгоспу Казахстану повідомив про скасування обмежень на поставки продукції двох російських підприємств - «Токарівській птахофабрики» і «Ставропольського бройлера».

Повністю ж проблема взаємних обмежень на поставки товарів, які здійснюються з порушенням загальносоюзних правил або потрапляють під чиїсь санкції, може бути вирішена тільки після введення у всіх країнах ЄАЕС електронної системи простежуваності товарних потоків. Вона ж дозволить ліквідувати йде з Китаю та Європи нелегальний імпорт, або принаймні різко скоротити його обсяги.

Справа, однак, в тому, що займається нелегальним імпортом місцевий бізнес тісно пов'язаний з корумпованою частиною держапарату, який свій прибуток втрачати не побажає, а тому - і це очевидно - буде всіляко затягуватимуть впровадження подібних систем.