Що таке Тижня моди?

Докладний гід Buro 24/7

Що це таке?

Тиждень моди - модний захід завдовжки в середньому близько семи днів, на якому дизайнери одягу, аксесуарів і прикрас, а також модні будинки представляють свої нові колекції. Для цього проводяться покази або презентації. У числі гостей, як правило, преса (оглядачі, критики, стритстайла-фотографи, блогери), баєри та безпосередньо клієнти брендів.
Основні Тижня моди - покази жіночих колекцій прет-а-порте - проходять два рази на рік: навесні та восени. До 2016 року навесні демонстрували колекції осінньо-зимові, а восени показували колекції наступних весни і літа - піврічний проміжок був необхідний, щоб баєри встигли сформувати замовлення і завезти колекції в магазини як раз до початку сезону. Цієї осені Burberry і Tom Ford вперше продемонструють колекції, які з'являться в магазинах марок відразу ж після показу. Про перехід на систему See now - Buy now вони заявили в лютому , Їхній приклад незабаром пішли і багато інших брендів.

Про перехід на систему See now - Buy now   вони заявили в лютому   , Їхній приклад незабаром пішли і багато інших брендів

Коли все почалося?

Перші закриті покази для клієнтів проходили в паризьких кутюрних салонах ще з середини 18 століття. Вже тоді вони почали набувати обриси сучасних показів: спочатку Чарльз Фредерік Ворт почав використовувати для показу нових нарядів не дерев'яний бюсти, а молодих дам. Жанна Пакен придумала супроводжувати покази одягу музикою. А в 1914 році навіть влаштувала справжнє шоу в театрі королівського палацу в Лондоні. Трохи пізніше Поль Пуаре почав проводити після показів вечірки - прабатьків нинішніх афтепаті.

Майже через два століття американські ритейлери взяли французьку стратегію на озброєння: перший американський показ пройшов в 1903 році в нью-йоркському магазині Ehrlich Brothers.

Перша централізована і повноцінна Тиждень моди пройшов якраз в США - під час Другої світової Елеанор Ламберт, прес-секретар першої організації модної індустрії в Штатах (а незабаром ще й засновник CFDA), вирішила скористатися тим, що в Європі всім не до моди, а американські інсайдери більше не можуть потрапити в Париж через військові дій. У 1942 році Ламберт організувала Тиждень преси - на ній американські дизайнери нарешті змогли показати свої роботи модним журналістам, які довгий час до цього заперечували американську моду в принципі. Тиждень пройшов успішно, а деякі дизайнери навіть виявилися на сторінках Vogue.

Вже після цього європейські міста стали організовувати власні Тижня мод: французька Fédération Française de la Couture провела першу в 1973-м і об'єднала в ній покази чоловічих і жіночих колекцій прет-а-порте з кутюрної. У 1984-му покази почали проходити в Лондоні, в 1993-му пройшла перша офіційна Тиждень моди в Нью-Йорку.

У 1984-му покази почали проходити в Лондоні, в 1993-му пройшла перша офіційна Тиждень моди в Нью-Йорку

Де і як все проходить?

Зараз майже в кожній країні проходить своя Тиждень моди, іноді навіть дві або три. Справа в тому, що організовувати її може фактично будь-який бажаючий, - різниця тільки в якості, популярності подаються дизайнерів, рівні освітлення в пресі і, відповідно, в вартості участі.

Найвідоміші Тижня моди прет-а-порте - так звана "Велика четвірка": покази в Нью-Йорку, Лондоні, Мілані та Парижі. Жіночі покази проходять саме в такій послідовності і в загальному тривають близько місяця, стартують в лютому та вересні.

Чоловічі колекції представляють у вересні і з середини червня по середину липня. Починається все з Тижня моди в Лондоні, потім покази проходять в Мілані, Парижі і тільки потім в Нью-Йорку.

Окремий феномен в чоловічій моді - це Pitti Uomo. Це не Тиждень моди, а трейд-шоу.

Трейд-шоу - це спеціалізована виставка, на якій виробники одягу, взуття, аксесуарів або тканин демонструють свої нові продукти. Це зручно для виробника, який безпосередньо коммуницирует з байерами. Байерам зручно, тому що за кілька днів можна побачити максимальна кількість виробників, помацати речі, поміряти, оцінити якість і посадку.

Так ось, Pitti Imagine - це серія трейд-шоу. Є там окремі заходи для жіночого, дитячого та чоловічого одягу, і навіть для ароматів, які проходять в різні пори року. Pitti Uomo - чоловіча частина - проходить в січні кожного року, починаючи з далекого 1972 го . Дивним чином, за ці роки Pitti Uomo змогло з заходу виключно професійного перерости в Мекку всіх денді світу - стритстайла-фотографій красенів в відмінно посаджених костюмах добра половина дівчат світу чекає з трепетом і захопленням.

міжсезоння покази

Все більше модних будинків і брендів (але далеко не всі) представляють не тільки сезонні, а й міжсезоння колекції: передосінню (pre-fall), яка передує осінньо-зимової, і круїзну (resort / cruise), яка надходить в продаж в кінці зими , щоб готуватися до весни. Колекції ці, як правило, більш комерційні і часто трохи більш доступні за цінами, ніж сезонні. Крім того, вони служать своєрідним прологом до прийдешньої сезонної колекції - часто у них однакові тема, мудборд, тканини і т. Д.

Для презентації таких колекцій немає певних фіксованих дат, та й презентацій не так вже й багато - часто дизайнери просто публікують лукбук. Але є і ті, хто до міжсезонний колекціям підходить абсолютно серйозно: Карл Лагерфельд, наприклад, завжди влаштовує міжсезоння покази Chanel в різних містах світу. За кілька останніх років марка представляла колекції в Венеції, Дубаї, Версалі, Сінгапурі, Зальцбурзі , Далласі, Сеулі , Римі , А тепер ще й в Гавані . Його приклад в якийсь момент вирішили також піти Dior, Louis Vuitton і тепер уже Gucci. Як підсумок - цього літа свої круїзи італійці Gucci представляли в Лондоні , А французи Louis Vuitton - в Ріо-де-Жанейро .

Є й ті Тижня моди, тематика яких обмежена певним видом одягу: бувають Тижня весільної моди, купального моди, Тижня ювелірного мистецтва і таке інше.

Фактично Тиждень Haute Couture теж можна віднести до таких спеціалізованим, адже показують на ній виключно кутюрні речі. Проходить вона в Парижі два рази в рік: у січні та липні.

Тепер трохи історії: в 1868-му в Парижі утворилася Chambre Syndicale de la Haute Couture (Палата високої моди), яка згодом і сформулювала, що ж таке кутюр. Згідно з першим визначенням, річ могла називатися кутюрної, якщо була:

- зроблена спеціально для клієнта по його мірках;

- зшита вручну декількома майстрами, які володіють різними техніками (наприклад вишивки, шиття, бісероплетіння );

- зроблена з матеріалів найвищої якості.

Ці правила діють до сих пір, за їх виконанням стежить та ж Палата високої моди. Крім того, саме вона вирішує, представить чи дизайнер свою колекцію в офіційному розкладі Тижня Haute Couture і чи отримає звання "кутюр'є". Сьогодні це звання належить, серед інших, модним будинкам Chanel, Dior, Christian Lacroix, Givenchy, Jean Paul Gaultier, Martin Margiela, Alexis Mabille, Giambattista Valli, Courrèges, Ellery, Maison Rabih Kayrouz, Paco Rabanne, Valentin Yudashkin і Yang Li.

Члени палати також можуть включати в розклад Тижня високої моди запрошених дизайнерів. В рядах запрошених числяться, наприклад, Atelier Versace, Viktor & Rolf і Уляна Сергієнко.

В рядах запрошених числяться, наприклад, Atelier Versace, Viktor & Rolf і Уляна Сергієнко

При цьому в Італії існує власна версія Тижня високої моди - Alta Moda. За масштабами вона серйозно поступається французькій. Хедлайнером, як правило, виступає Dolce & Gabbana.

Хедлайнером, як правило, виступає Dolce & Gabbana

А що в Україні?

В Україні існує дві Тижня моди. Перша, Ukrainian Fashion Week, з'явилася в 1997 році. Засновник проекту - Ірина Данилевська. UFW проходить двічі на рік, як правило, в березні і жовтні - якраз після закінчення показів "Великої четвірки". У числі сучасних дизайнерів, представлених на UFW: Лілія Пустовіт, Світлана Бевза, Олена Рева, Саша Каневський, Ірина Каравай, Іван Фролов та багато інших. До літа 2016-го в рамках UFW свої колекції представляла і Ліля Літковська, але з сезону весна / літо - 2017 дизайнер перейшла на іншу українську Тиждень моди , Mercedes-Benz Kiev Fashion Days.

MBKFD, в свою чергу, була заснована в 2010 році. Особа проекту - Дар'я Шаповалова. Mercedes-Benz Kiev Fashion Days проходить також двічі на рік. Якщо раніше покази стартували відразу після UFW, то в 2015-му організація оголосила, що переносить Тиждень моди. Тепер MBKFD стартує трохи раніше "Великої четвірки" - на початку вересня і лютого.

При цьому обидві Тижня намагаються розширювати своє поле діяльності.

Ukrainian Fashion Week постійно шукає молоді таланти і підтримує їх за допомогою платформ "Нові імена", Fresh Fashion і конкурсу "Погляд у майбутнє". В цьому році UFW також підтримали проект Антона Бєлінського One Day Project . Також під егідою UFW проходить премія Best Fashion Awards, яка оцінює досягнення в сфері моди .

В цей же час в рамках MBKFD існує платформа для початківців брендів - Fashion Scout Kiev, невелике трейд-шоу Fashion Days Market і Kiev Fashion Industry Forum - бізнес-конференція, присвячена сфері моди.

Дивіться також: Що таке CFDA Fashion Awards і як це працює.

Коли все почалося?
Де і як все проходить?
А що в Україні?