WMS системи управління складом для роздрібних магазинів, впровадження та переваги

 1. Визначення WMS-системи: що це?
 2. Коли виникає потреба у впровадженні WMS-системи на складі в роздрібному магазині?
 3. З чого складаються сучасні WMS-системи?
 4. Основні споживачі WMS-рішень
 5. Особливості впровадження WMS
 6. функції WMS
 7. Переваги для роздрібного магазину при впровадженні WMS-систем
 8. Області застосування
 9. Архітектура систем WMS
 10. Основні типи WMS

Головна мета впровадження WMS - можливість збільшити оборотність товарів магазину. WMS за рахунок продуманого функціоналу і широкого спектра можливостей практично ідеально вписалася в російські реалії. Вона відмінно підходить для автоматизації бізнес-процесів, особливо - роздрібних магазинів.

1. Визначення WMS-системи: що це?
2. Коли виникає потреба у впровадженні WMS-системи на складі в роздрібному магазині?
3. З чого складаються сучасні WMS-системи?
4. Основні споживачі WMS-рішень
5. Особливості впровадження WMS
6. Функції WMS
7. Переваги для роздрібного магазину при впровадженні WMS-систем
8. Області застосування
9. Архітектура систем WMS
10. Основні типи WMS

Автоматизація будь-якого процесу дозволяє в рази підвищити ефективність роботи магазину і, як наслідок, підтримати його конкурентоспроможність. Що актуально не тільки для великих торгових мереж, але і для невеликих торгових організацій.

Що актуально не тільки для великих торгових мереж, але і для невеликих торгових організацій

Вступ до управління бізнесом комп'ютеризованих систем практикується вже давно. Ринок щорічно пропонує нові розробки програм для торгівлі, але однією з кращих визнана WMS - система управління складом.

Визначення WMS-системи: що це?

Буквально назва інформаційної програми - Warehouse Management System (скорочено - WMS) - перекладається як «система управління складом». Її головним завданням є автоматизація:

 • бізнес-процесів складу;
 • дій, які виконуються комірниками та логістами.

В реальності WMS - це не що інше, як комплекс технічних і програмних платформ. Перевагою системи є можливість адаптувати її під конкретний склад або магазин.

Використання WMS-системи управління складом допомагає:

 • управляти топологією складу;
 • оперативно вносити зміни в товарну номенклатуру , Вести реєстр;
 • виробляти планування будь-яких робіт на складі;
 • управляти логістикою і т.п.

п

Коли виникає потреба у впровадженні WMS-системи на складі в роздрібному магазині?

Найбільш часто впровадженням WMS-системи на складі цікавляться роздрібні торгові компанії, як середнього або великого рівня, так і порівняно невеликі магазини.

До списку основних причин для впровадження WMS-системи на складі можна віднести:

 • Внутрішньоскладські проблеми компанії, що вимагають оптимального рішення.
 • Незадоволеність роботою складу з боку замовників і клієнтів компанії.
 • Прагнення керівництва вийти на більш досконалий рівень автоматизації роботи складу.

З чого складаються сучасні WMS-системи?

Власники невеликого роздрібного бізнесу звикли відстежувати рух товару «по-старому», використовуючи:

 • «Паперовий» облік, тобто звичайні журнали, бланки накладних, товарних чеків, які заповнюються вручну;
 • «Легкий» комп'ютеризований варіант за допомогою програми Microsoft Excel , Де знову ж вручну на комп'ютері забиваються дані в заготовки шаблонів (загальноприйняті форми журналів обліку, накладних і навіть схема складської карти);
 • бюджетний варіант спеціалізованих ПО.

Останній стає все більш поширеним, і багато бізнесменів середньої руки помилково вважають, що використання таких програмних продуктів і є автоматизацією складу.

До складу сучасної WMS-системи повинні входити:

 1. Безпосередньо програмне забезпечення;
 2. Сервер або головний стаціонарний комп'ютер для установки ПО;
 3. Робочий комп'ютер (робоча станція) для роботи оператора складу;
 4. Лазерний принтер для друку необхідної документації;
 5. Термінали для збору даних - мобільні портативні ПК (бездротові) зі скануючим штрих-коди пристроєм;
 6. Бездротова мережева зв'язок для терміналів.

Безпосередньо програмне забезпечення;  Сервер або головний стаціонарний комп'ютер для установки ПО;  Робочий комп'ютер (робоча станція) для роботи оператора складу;  Лазерний принтер для друку необхідної документації;  Термінали для збору даних - мобільні портативні ПК (бездротові) зі скануючим штрих-коди пристроєм;  Бездротова мережева зв'язок для терміналів

Основні споживачі WMS-рішень

До числа основних споживачів WMS-рішень можна віднести:

 • склади логістичних компаній - Third Party Logistics (3PL);
 • склади промислових підприємств;
 • торгові підприємства (опт і роздріб).

До останніх відносяться:

 • великі торгові комплекси;
 • мережеві рітейлери, до складу яких входять від 30 і більше магазинів;
 • інтернет магазини;
 • невеликі роздрібні магазини.

З ростом товарообігу зростає саме торгове підприємство, його асортимент, складські площі. Однак збільшення площ не означає зростання числа складів. Навпаки, рітейлери прагнуть скоротити їх число на роздрібних точках, збільшуючи головний складської (розподільний) центр. Саме з нього ведеться розподіл товару по роздрібних магазинах і безперебійне поповнення їх запасів. Це призвело до зростання попиту на ПЗ, здатне налагодити та оптимізувати логістичні процеси складу.

Наявність свого розподільного центру дозволяє рітейлерам скоротити витрати на оплату послуг посередницьких компаній, які забирають солідну частку їх маржі. В результаті для рітейлерів логістичний питання стало одним з головних умов підвищення конкурентоспроможності та виживання на ринку.

Інша причина затребуваності WMS-рішень полягає в російських реаліях ведення торгівлі і застарілою складської інфраструктури. Останній фактор має велике значення, так як роздрібні мережі працюють з великим асортиментом.

Особливості впровадження WMS

Експерти та аналітики сходяться на думці, що WMS - це окремий самодостатній клас програмно-апаратних платформ. При цьому багато хто знаходить в ній схожість з ERP, CRM і рядом інших схожих програмно-апаратних рішень:

 • ERP. Схожість з цим ПО відзначається в зв'язку з процесом планування ресурсів виробництва. Тобто в такому ж аспекті розглядається і склад. Через це багато хто розглядає WMS як підвид ERP вузької спрямованості (на склад). Але тут варто взяти до уваги існуючі між ними відмінності: стандартні ERP-рішення обмежені в ресурсах управління складським господарством. З цієї причини IT-розробники відносять їх до окремої групи рішень.
 • CRM. Ці системи при порівнянні з WMS мають ще більше відмінностей, так як націлені на взаємини компанії з клієнтами. CRM направлена ​​на управління клієнтською базою, підвищення якості обслуговування, підвищення динаміки продажів і ін. Навіть якщо розглядати склад як один з предметів взаємодії компанії з контрагентами, завдання вирішуються зовсім інші.

Читайте також: Впровадження CRM-системи: етапи і проблеми

Саме вузькопрофільність робить WMS-рішення унікальними і незалежними від інших.

На ринку ПО щорічно з'являються нові програмні продукти для складу, які націлені на вирішення декількох завдань і є «гібридами» основних систем. Такі системи в силу своєї новизни і цінової доступності можуть стати хорошою альтернативою впровадження WMS в невеликий за розмірами роздрібний бізнес.

функції WMS

Функціональність системи дозволяє широко використовувати її практично на будь-якому етапі роздрібної торгівлі. Варіативність і універсальність має безліч переваг:

 • аналізом і прийняттям рішень займається сама система, а не людина, яка виконує функції не стільки керівника, скільки оператора;
 • адресацією на складі також займається система, що розділяє склад на сектора і зони, а зони на осередки (палетоместо) для полегшення пошуку потрібного товару. Кожній зоні, осередку дається код - в результаті виходить готова складська карта з можливістю адресного зберігання;
 • відстеження переміщення товару з одного осередку в іншу, його «входу-виходу» на склад також здійснюється системою;
 • WMS фіксує кожен етап руху товару всередині складу, документує його і роздруковує потрібний документ. Вона ж, через сканування бейджа виконавця, визначає і автоматично роздруковує для нього завдання.

І це далеко не всі можливості WMS. Різноманітність і комбінування варіантів безпосередньо залежать від завдань, які ставить перед собою конкретний постачальник. До найбільш затребуваним ключових функцій будь-якої сучасної WMS-системи відносяться:

 • управління всіма ключовими складськими операціями, наприклад, прийманням, інвентаризацією, комплектацією, оприбуткуванням або відвантаженням;
 • моделювання схем пакування товарів з урахуванням їх розмірів і особливостей транспортування;
 • ведення документообігу внутрішнього і зовнішнього, обумовленого роботою з контрагентами;
 • ефективне управління ресурсами.

«Розумна» система здатна досить легко налаштовуватися на певний спектр завдань і формувати алгоритми індивідуально під конкретний процес. Так більшість WMS-систем мають в своєму арсеналі функцію моделювання транспортних потоків всередині складського приміщення, на прилеглій території та за її межами.

Модульний принцип формування комплексу рішень дозволяє доповнювати стандартні варіанти можливостями управління замовленнями і продажами. Система є автономною і здатна обробляти дані товарообігу, а також управляти процесами в автоматизованому режимі практично без участі персоналу.

Переваги для роздрібного магазину при впровадженні WMS-систем

Будь-яке нововведення, яке покликане оптимізувати роботу складу, має бути вигідним насамперед його власнику. Інтегруючи в систему WMS, деякі постачальники вважають, що інтенсифікацією роботи складу можливості системи обмежуються, але це далеко не так. Навіть якщо врахувати специфіку і напрямок роботи роздрібного складу, у пропонованого рішення є цілий набір очевидних плюсів, актуальних для всіх варіантів використання:

 • Висока точність даних по складських залишків і руху матеріальних цінностей, забезпечене WMS-системою управління складом. Правда, для цього необхідно вибрати в якості основного способу зберігання адресний і забезпечити максимально точний статистичний облік всіх товарів на складі.
 • Автоматизація складу, що дозволяє заощадити величезну кількість часу і ресурсів на облік і відповідні розрахунки.
 • Максимальна оптимізація складських ресурсів, алгоритмів розміщення товарів на вільних площах з точки зору ергономіки. Для цього в багатьох системах передбачена функція моделювання розташування предметів з урахуванням їх габаритів і ваги.
 • Висока точність розрахунків, практично виключає вірогідність помилки при формуванні будь-якого внутрискладского або логістичного процесу.
 • Скорочення витрат на експлуатацію за рахунок поліпшення логістики всередині складу і скорочення часу використання спецтехніки. Такий підхід дозволяє знизити амортизацію, заощадити на паливі і на електроенергії.

Такий підхід дозволяє знизити амортизацію, заощадити на паливі і на електроенергії

Області застосування

Впровадження системи WMS на складі - стандартний варіант, однак перелік сфер застосування WMS-системи досить великий. До них можна віднести:

 • оптову і роздрібну торгівлю, особливо при наявності віддалених торгових точок;
 • сферу аутсорсингових логістичних послуг;
 • виробничі підприємства.

Більш широко цільового споживача WMS можна уявити по-іншому: ті, для кого логістика має більш глибоке значення, ніж звичайне зберігання. WMS-рішення дають можливість управляти за потрібне бізнес-процесом в режимі «real-time», оптимізувати використання ресурсів підприємства і підвищити ефективність управління персоналом.

Головні сфери застосування WMS полягають в автоматизації:

 • торгівлі (опт, роздріб, опт-роздріб), включаючи віддалені точки;
 • роз'їзний торгівлі зі складу;
 • складів, мережевих складів, складських комплексів;
 • підприємств, що випускають продукти харчування, в тому числі холодокомбінати;
 • підприємств, що випускають товари FMCG і промтовари;
 • білінг-систем.

Читайте також: Автоматизація управління товарними запасами в магазині.

А також архівне зберігання і будь-яка діяльність, що має на увазі масштабні обсяги зберігання і руху.

А також архівне зберігання і будь-яка діяльність, що має на увазі масштабні обсяги зберігання і руху

Архітектура систем WMS

Склад, тобто архітектура WMS-систем включає 3 рівні:

I-й рівень - це призначений для користувача інтерфейс, що включає «клієнтську програму» на ПК. З його допомогою працівник виконує стандартні операції, здійснює введення і зміна даних, контактує з іншим персоналом складу, знайомиться з підсумками прорахунків операцій по складу від системи.

II-й рівень - це головний сервер WMS-системи, в якому проводиться обробка і здійснюється зберігання даних. Сучасні модифікації ПО відносяться до хмарного типу. При отриманні команд з I-го рівня сервер заносить дані в відповідну базу, управління якою відбувається на основі певного алгоритму.

III-й рівень - це «бізнес-логіка» WMS-системи, яка задіює програмний код «завдання / процеси». На цьому рівні обробляються дані з сервера, які потім повертаються у вигляді певного алгоритму, що надходить на I-й рівень.

Основні типи WMS

Функціональність - не єдиний критерій, застосовуваний для класифікації WMS-систем. Фахівці в сфері IT і логістики також виділяють такі типи систем, як:

 1. WMS-рішення стартового рівня, які розраховані на управління складським господарством невеликих роздрібних магазинів і компаній, які не багатих в питаннях товарної номенклатури.
 2. «Коробкові» рішення, розраховані на управління складським господарством середніх масштабів (максимум 10 тис. Кв. Метрів) з більш різноманітним асортиментом, але невеликий динамікою товарообігу.
 3. «Адаптуються» рішення, які використовуються в великих логістичних компаніях і розподільних центрах.
 4. «Конфігуровані» рішення, розроблені для великих складських комплексів, де динаміка товарообігу висока.

Визначення WMS-системи: що це?
Коли виникає потреба у впровадженні WMS-системи на складі в роздрібному магазині?
З чого складаються сучасні WMS-системи?
Визначення WMS-системи: що це?
Коли виникає потреба у впровадженні WMS-системи на складі в роздрібному магазині?
З чого складаються сучасні WMS-системи?