Що чекає системи автоматизації?

  1. Дані збиралися двома методами: Desk-research ринку систем автоматизації та експертні телефонні інтерв'ю....

У заключному матеріалі циклу статей за результатами дослідження компанії MixResearchі сайту Retail.ru поговоримо про майбутнє - що ж чекає системи автоматизації торгівлі? Куди вони рухаються? Чого чекати в найближчі роки? Ми пропонуємо разом з експертами поглянути зсередини цієї сфери на основні її шляху - і бути готовим до несподіванок!

Сьогодні можна з упевненістю виділити вісім основних трендів ринку систем автоматизації. Деякі з них мають глобальний характер, інші - специфічні для російського ринку. У попередніх статтях (статті 1 , 2 , 3 ) Ми вже згадували один із трендів - це інтерес до освоєння «хмарних» технологій. Інші тенденції пов'язані з організацією взаємин з клієнтом, аналізом даних і скороченням впливу людського фактора.

1. Освоєння хмарних технологій

Як вже було зазначено, основна відмінність «хмарного» варіанту автоматизації - це відсутність сервера безпосередньо у бізнесу. Інтерес до «хмари» виявляють багато розробників систем автоматизації. Але особливо помітні ті, хто спеціалізується безпосередньо на цих технологіях, так як готовий продукт виявляється дешевий в експлуатації і добре стандартизований. Він активно просувається в середовищі малого бізнесу, що не має можливості витрачати великі кошти на традиційний варіант автоматизації. Крім того, при такому підході можна значно заощадити на спеціалізованому торговому і касовому обладнанні, так як подібні системи працюють і зі звичайними недорогими ноутбуками або планшетами. Але уникнути таких витрат повністю неможливо - часто залишається потреба в сканерах штрих-кодів, фіскальних реєстраторів і інших пристроях.

«У нас ідеальний клієнт - це міні-мережу, два-три магазини, тому що ми хмарні, і коли у тебе є хоча б дві точки - плюси хмарності відразу видно» (А. Рахімбердіев, «МойСклад»).

«Хмарний» сегмент сьогодні знаходиться в дуже комфортних для зростання умовах - конкуренція між сервісами невелика, необхідність підключення до ЕГАИС відкрило великий ринок малого підприємництва. Крім того, цей сегмент веде деяких клієнтів з серверного варіанту автоматизації.

«З точки зору попиту на хмарні системи, я можу сказати однозначно - він росте, і в цьому сенсі ми себе почуваємо впевнено. Ми даємо реальні переваги для бізнесу, тому навіть під час кризи ми затребувані »(В. Філіп'єв, Subtotal).

2. Маркетингові інструменти: програми лояльності, CRM-системи

Цей тренд пов'язаний з необхідністю утримання клієнта рітейлером, яка особливо гостро стоїть в умовах кризи в економіці.

«Бізнеси намагаються вибудувати правильні схеми мотивації для продавців, тому що зрозуміло, що програма лояльності - це добре, але ще потрібно, щоб продавці з нею активно працювали, давали анкети покупцям, інакше це працювати не буде. Відповідно, потрібно якось мотивувати продавців, робити для них якусь бонусну систему »(А. Рахімбердіев,« МойСклад »).

«Маркетингові» блоки все частіше включаються в типові рішення: системи ERP (управління ресурсами підприємства) і CRM (управління взаємини з клієнтами) від великих постачальників також йдуть рука об руку. Тренд спостерігається і в «хмарних» сервісах. При цьому, вендори прогнозують, що в майбутньому увагу рітейлу буде прикута не до простих спроб підвищити лояльність, а до вивчення клієнта.

«Все стурбовані лояльністю покупця, але я сподіваюся, що через якийсь час почнуть вивчати і його поведінка теж і підлаштовувати свій асортимент під цю поведінку» (Е. Кудріна, FIT).

3. Омніканальность рітейлу

Під омніканальностью розуміється продаж не по одному каналу (традиційний роздріб), а по максимальному їх кількості (інтернет-магазини, гарячі лінії, соціальні мережі). Мова йде не про просте розведенні торгівлі по різних каналах. Успішна стратегія - дати можливість клієнту користуватися будь-яким з каналів на кожній стадії покупки. Оцінка і вибір товару, отримання і оплата спрощуються, забезпечується можливість моментального перемикання між ними.

«Сьогодні стало ясно, що офлайн- і онлайн-продажу - це дві сторони однієї медалі, і добре коли вони доповнюють один одного. Тому два паралельно йшли процесу розвитку інструментів для офлайн- і онлайн-продажів почали сходитися, так як ця потреба мати єдиний back office для всіх каналів продажів стала критичною »(В. Філіп'єв, Subtotal).

Варто відзначити, що система автоматизації сама по собі недостатня для введення омніканальності, хоча і необхідна для неї. Робота з розвитку каналів продажів вимагає значної роботи і перегляду бізнес-моделі в цілому. Попит на розвиток різних каналів торгівлі присутній на всіх рівнях бізнесу. Вендори відзначають, що розуміння вигод від такого об'єднання приходить вже на досить ранніх етапах розвитку.

4. Системи самообслуговування

В області взаємодії з кінцевим клієнтом набирають популярність системи самообслуговування - подібні каси вже можна зустріти в деяких великих супермаркетах. Незважаючи на значну вартість обладнання та установки, попит на них досить стабільно росте.

«Ми бачимо тенденції до появи нових технологій в ритейлі. При цьому зберігається інтерес до різних варіацій систем самообслуговування, системам управління електронними цінниками »(А. Шабанов, ГК« Пілот »).

5. Зниження ролі людського фактора: M2M

Саме людський фактор багато хто називає головним «вузьким місцем» систем автоматизації. Це стосується не тільки готовності тих людей, які повинні взаємодіяти з клієнтом, освоювати нові технології та програмне забезпечення. Мова часто йде також про те, що не всі підприємці готові до впровадження систем автоматизації, не завжди цей процес організовується коректно. Ідея тренда M2M - це скоротити навантаження на людей і знизити вплив людського фактора.

«Новий зароджується тренд - М2М ​​рішення, Machine to Machine. Бізнес-процеси стають складніше, обладнання точніше, людина не встигає за розвитком бізнес-процесів, людський фактор все більше і більше позначається »(А. Боррото-Якубовський,« Системні Технології »).

6. Інструменти класу Big Data

Все більше уваги приділяється так званим «великим даними» і тісно пов'язаної з ними бізнес-аналітиці (BI). Потенційно великі дані несуть в собі значну вигоду для рітейлу, оскільки містять велику кількість інформації про клієнта і його поведінці. Причому, системи їх обробки - це «розумні» системи, хоча частково цим обумовлюється їх вартість.

«Всі тренди зараз зміщуються до того, щоб система була« розумна », щоб вона давала якісь інструменти маркетологу для прогнозування. Але ці системи досить дорогі і в продуктовому ритейлі вони працюють не дуже добре »(Ю. Носова, АТОЛ).

З «великими даними» пов'язано кілька різних питань - наприклад, зберігання (потрібно значний обсяг комп'ютерної пам'яті) і питання обробки (саме цим займається бізнес-аналітика в сегментах, орієнтованих на практику) - «великі дані» надходять зі швидкістю більшою, ніж здатний обробити людина без спеціалізованих і досить складних програмних засобів.

7. Аналітика на основі бездротових мереж

У торгівлі можна аналізувати не тільки чеки. Цікава технологія - аналітика даних, отриманих за допомогою бездротових мереж, доступна, в тому числі, невеликого бізнесу.

«Багато рітейлерів розглядають і впроваджують бездротові технології, що дозволяють« з коробки »аналізувати купівельні переваги, трафік клієнтів, будувати теплові карти. На основі програмно-апаратних платформ, що надаються вендорами, створюються публічні точки доступу і проводиться первинна аналітика. Ці рішення доступні для рітейлерів і маленького, і середнього масштабу »(А. Шабанов, ГК« Пілот »).

8. Імпортозаміщення: тренд, якого немає

Говорити про імпортозаміщення на рівні малого і середнього бізнесу не доводиться, однак аж ніяк не тому, що позиції іноземних гравців в цих сегментах дуже сильні. Насправді, якщо мова йде про програмне забезпечення, тут іноземних гравців практично немає, цей сегмент завжди обслуговувався вітчизняними компаніями. Крім того, сильні і позиції вітчизняних виробників обладнання, однак тут все ж спостерігається конкуренція з іноземними постачальниками. Втім, падіння курсу рубля ставить останніх у невигідне становище і підриває їх позиції на ринку.

«Справа в тому, що ні вітчизняного ПО для автоматизації роздрібної торгівлі в принципі на ринку немає. Особливості ведення бізнесу в Росії на рівні законодавства, на рівні вимог до торгового обладнання і так далі - все це створює певний бар'єр для іноземних постачальників рішень »(В. Філіп'єв, Subtotal).

Як відзначають представники іноземних компаній, тривожні новини про можливість обмеження їх участі на ринку привели до зміни стратегії, в результаті чого активно укладалися довгострокові контракти на впровадження і підтримку систем автоматизації. Втім, на рівні малого і середнього бізнесу це не стало великою проблемою, так як, по-перше, це середовище досить динамічна, по-друге, як було зазначено, на цьому рівні немає іноземних гравців, нарешті, по-третє, останнім часом з'явився попит на підключення до ЕГАИС, що також дещо розширив ринок.

І на закінчення

Системи автоматизації в сучасному світі йдуть «рука в руку» з рітейлом. Для бізнесу їх необхідність стає очевидна вже при відкритті другої точки - завдання контролю бізнес-процесів в значній мірі спрощуються, а це веде до економії наявних коштів і зростання прибутку.

У Росії інтерес до систем автоматизації має дві підстави - ринкове і неринкову. Перше полягає в отриманні конкурентних переваг від впровадження системи автоматизації, які описані нижче. Неринкові стимули для автоматизації бізнесу - це державне регулювання. Основним з таких стимулів на сьогодні є система ЕГАИС, створена для контролю обороту алкоголю. Крім того, готується до введення автоматизована система податкової служби. Таким чином, держава підштовхує підприємців до автоматизації бізнесу, що розширює ринок для постачальників систем автоматизації і забезпечує їм можливості зростання навіть в кризовий період.

Бізнес шукає в системах автоматизації можливість оптимізувати свою діяльність і закласти фундамент для зростання після закінчення кризи. При цьому, система повинна відповідати ряду вимог. Перш за все, звичайно, вона повинна бути доступна підприємцю. Крім того, будь-яка система повинна бути масштабованої, щоб додавання нового комп'ютера, не ставало нездійсненним завданням. Звичайно, у масштабованості є межі, і те, що працює в рамках декількох магазинів, чи задовольнить запитам середньої або великої за розмірами мережі. Незалежно від напрямку автоматизації (front- і back-office, WMS) вона повинна скорочувати кількість ручної роботи і, при цьому, бути зрозумілою для працівників. Замовники хочуть, щоб різні системи були один з одним інтегровані, а інформацію не доводилося дублювати між ними - в ідеалі, вона повинна зберігатися в одному місці і бути доступною для будь-якої з підключених систем (ERP, CRM, WMS, POS і т.д. ). Нарешті, від систем автоматизації чекають надійності - незалежно від того, розгорнута вона «в хмарі» або на сервері.

Тренди на цьому ринку частково диктуються інтересами рітейлерів, частково - загальною логікою розвитку IT-сфери. Все більше проникнення інтернету пов'язує традиційну «офлайн» торгівлю і інтернет-магазини, а загальний контроль виноситься «в хмару». Інструменти з специфічного напряму досліджень «великих даних» виявляються затребувані рітейлом, так як дають доступ до інформації, недоступною ніякими іншими шляхами - в першу чергу про клієнтів, але не тільки про них. Сьогодні система автоматизації - це стандарт, без якого важко собі уявити ритейл , Стандарт, що дає ключі до надійного росту.

Дані збиралися двома методами: Desk-research ринку систем автоматизації та експертні телефонні інтерв'ю. Всього було зібрано і проаналізовано дев'ять інтерв'ю з представниками компаній: Mr. Doc, Subtotal, «МойСклад» (хмарні сервіси), FIT - France Informatique & Technologie, «Галіон», АТОЛ, ГК «Пілот», ГК «Системні технології», Columbus (серверні системи автоматизації).
Mix Research , Відділ b2b досліджень

Ru поговоримо про майбутнє - що ж чекає системи автоматизації торгівлі?
Куди вони рухаються?
Чого чекати в найближчі роки?