Ринок промислової автоматизації Росії крізь призму виставок ПТА

 1. Автоматизація PRO і Опитування як основа для ведення статистики ринку ЗАТ "ЕКСПОТРОНІКА" більше...
 2. Галузева затребуваність продуктів і послуг автоматизації
 3. Конкурентне середовище
 4. Яким чином криза позначилася на Вашій компанії?
 5. Державна підтримка
 6. резюме
 7. джерела

Автоматизація PRO і Опитування як основа для ведення статистики ринку

ЗАТ "ЕКСПОТРОНІКА" більше 10 років об'єднує фахівців у сфері промислової автоматизації, організовуючи виставки та конференції "Передові Технології Автоматизації. ПТА" в Москві і регіонах Росії, а також в Україні. Кожен захід ПТА це не тільки місце зустрічі з постійними і потенційними клієнтами, а й поле для маркетингових досліджень. ЗАТ "ЕКСПОТРОНІКА" організовує опитування експонентів і відвідувачів ПТА в Москві, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Красноярську, Новосибірську, Києві. Всього за 2010 рік було опитано 380 представників компаній (не більше двох від однієї компанії).

З метою заповнити недолік актуальної інформації про ринок автоматизації РФ: структурі, обсягах, історії, тенденції, персоналії, в рік 10-річного ювілею виставки ПТА ми систематизували вже наявні відомості і почали збір нових даних. Гігантський обсяг матеріалів, який був оброблений менеджерами ЗАТ "ЕКСПОТРОНІКА" протягом 2010 року вилився в проект "Автоматизація PRO" на офіційному сайті www.pta-expo.ru . Проект включає розділи Огляди, Хто є хто в автоматизації, Інтерв'ю, Event-маркетинг.

До участі в проекті запрошуються всі учасники ринку автоматизації РФ і України.

Сьогодні ми пропонуємо Вашій увазі розглянути основні тенденції ринку промислової автоматизації РФ, виявлені за результатами опитувань і в ході формування проекту "Автоматизація PRO".

По ходу статті я пропоную ознайомитися з цитатами з інтерв'ю представників компаній, що ведуть свою діяльність в сфері промислової автоматизації на території Російської Федерації. Повний текст інтерв'ю опубліковано на / Automation / interview / .

Повний текст інтерв'ю опубліковано на  / Automation / interview /

10 років тому ринку автоматизації, як такого, в Росії не було. Засоби автоматизації були нікому не потрібні, ми користувалися спадщиною, що дістався нам від Радянського Союзу ..
Окладников Віталій Михайлович, генеральний директор компанії ТОВ НВП "ЕЛЕМЕР"
10 років тому ринку автоматизації, як такого, в Росії не було Ринок автоматизації Росії знаходиться на початковому етапі розвитку. Навіть найбільші підприємства Росії відстають сьогодні за рівнем автоматизації від своїх зарубіжних конкурентів. Зараз Ринок автоматизації в Росії вважається одним з найбільш привабливих у світі
Норіцугу Уемура, генеральний директор Московського Представництва Mitsubishi Electric Europe BV Багато імпорту і невисокий рівень технічних рішень. Професіоналізм у вирішенні питань автоматизації замінюється на гучні імена компаній-постачальників засобів автоматизації і бездумного копіювання якихось рішень. Унікальність Росії в тому, що тут є свої системи і засоби автоматизації і свої сильні фахівці в цій галузі.
Сердюков Олег Вікторович, технічний директор компанії "Модульні Системи Торнадо" На провідних російських виробництвах є базова автоматизація, що дозволяє впроваджувати сучасні високотехнологічні системи управління більш високого рівня.
Соркін Леонід Рафаїлович, директор зі стратегії та розвитку в Росії і СНД Honeywell, доктор технічних наук, професор Автоматизація потрібно тоді, коли мова йде про підвищення якості або збільшенні вироблення. На жаль, такі завдання стоять перед вітчизняними підприємствами рідше, ніж нам би хотілося.
Сорока Максим Костянтинович, генеральний директор ТОВ "Вітек" Ринок автоматизації виходить із стагнації в країнах BRIC (Бразилія, Росія, Індія, Китай), в 2009 році продажі виросли на 50% і продовжують зростати в 2010 році, складаючи близько 44% від усього обороту компанії в світі. Основний внесок у зростання цього сегмента вносить Китай.
Голубцов Іван Миколайович, генеральний директор ТОВ "Бекхофф" Автоматизація "

Ступінь відкритості гравців ринку

Важливим параметром для оцінки стану ринку є ступінь відкритості гравців ринку. І якщо більш-менш достовірну інформацію про продукти, рішення та проекти поспішають надати практично всі підприємства, то дані про власників компанії, додаткових видах діяльності і т.д. близько 67%. Відомостями про керівників і фахівців готові поділитися 49% опитаних компаній. Тільки 14% не приховують комерційні результати. Серед них, як правило, вітчизняні виробники і офіційні представництва зарубіжних фірм.

Можна припустити, що причини криються як у побоюванні відкрити більше, ніж потрібно конкурентам, так і в бажанні полегшити тягар податкового навантаження на підприємство.

Галузева затребуваність продуктів і послуг автоматизації

Розподіл, показане на діаграмі, відображає відсоткове співвідношення коштів, що витрачаються підприємствами цих галузей, на послуги та обладнання по автоматизації. В цілому, воно відповідає стану справ на підприємствах різних галузей РФ, тому така розстановка сил є цілком прогнозованою.

В цілому, воно відповідає стану справ на підприємствах різних галузей РФ, тому така розстановка сил є цілком прогнозованою

Конкурентне середовище

Керівники і фахівці оцінюють конкуренцію на російському ринку устаткування промислової автоматизації як дуже гостру. Це стосується навіть таких вузьких сегментів, як метрологія.
Протягом останніх декількох років конкуренція стала ще відчутнішою з причин:

 • зниження загального обсягу ринку і помітне зменшення кількості "живих" проектів з реальним фінансуванням;
 • вихід на ринок азіатських виробників, що пропонують продукти і рішення за нижчими цінами;
 • вихід на ринок низки великих іноземних виробників.

Конкуренція не завжди прозора і цивілізовані, оскільки застосовуються заборонені прийоми (відкати, особисті зв'язки, "чорний PR"). На думку вітчизняних виробників, на російське обладнання незаслужено "навішуються" ярлики типу "low-end", хоча насправді це обладнання не поступається імпортним аналогам.

Однак є і позитивні моменти. Наприклад: посилюється тенденція дотримання великими Замовниками тендерно-конкурсних процедур, і ціна не є вирішальним фактором.
Частина компаній знаходять ніші, в яких конкурентна ситуація не така жётская.

Яким чином криза позначилася на Вашій компанії?

Збираючи відповіді на це питання, ми відзначили, що не завжди дані, надані в анкеті, збігаються з інформацією, отриманою в ході усних переговорів з менеджерами компаній. Напрошується висновок, що частина респондентів в письмовому вигляді ситуацію кілька прикрашала. Позитивні оцінки становища компанії в анкетах явно дисонували зі стратегією, що змінилася в бік тотальної економії навіть "на сірниках".

І тим не менше: зниження попиту на продукції відзначили 68% опитуваних, підвищення попиту - 6%, незмінність попиту - 26%.


У той же час купівельна спроможність змінилася таким чином: знизилася, на думку 74% респондентів, підвищилася - 0%, залишилася незмінною - 26%.

У той же час купівельна спроможність змінилася таким чином: знизилася, на думку 74% респондентів, підвищилася - 0%, залишилася незмінною - 26%

Стійка тенденція року - зміна стратегії і тактик просування. Скоротилася виставкова програма, зменшилися площі стендів, все більше компаній відмовляються від ексклюзивної забудови стенда на виставці в користь стандартної. Деякі фірми вважали за краще заочну участь або виступ з доповіддю на конференції. Це помітно як на столичних, так і на регіональних виставках. Організаторам доводиться йти на всілякі хитрощі для декорування напівпорожній експозиції. Найчастіше - це одночасне проведення виставок суміжних тематик в одному павільйоні. Організаторів виставок зрозуміти можна - інакше не окупляться витрати на оренду залу. Але експоненти від "збірних експозицій" однозначно в програші - більше часу витрачається на фільтрацію нецільових відвідувачів.

Упор в просуванні робиться на прямий маркетинг, самостійно організовуються семінари та публікації новин в інтернеті.
Причини - в скороченні маркетингових бюджетів, про який інформують 70% опитаних. У той же час 24% компаній говорять, що маркетинговий бюджет збільшився, а 6% - що залишився незмінним з 2009 року.


Державна підтримка

Окрема тема для оцінки ситуації - це наявність державного системного підходу до автоматизації промислових підприємств. Для порівняння я пропоную розглянути структури, які відповідали за цей напрямок в СРСР і відповідають в наш час, а також покладені на них функції.

Російська Федерація 1990-і-2000-і ррСРСР 1950-ті - 1980-ті рр.Комісія при Президентові РФ з модернізації і технологічного розвитку економіки.

Бере участь у виробленні державної політики в галузі модернізації і технологічного розвитку економіки Росії, координує діяльність федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, органів місцевого самоврядування, підприємницького та експертного співтовариств в області модернізації та технологічного розвитку економіки Росії, визначає пріоритетні напрямки, форми і методи державного регулювання.
Повний текст на http://i-russia.ru/ Міністерство приладобудування, засобів автоматизації і систем управління
Здійснює керівництво промисловістю з виробництва приладів і засобів автоматизації та створення систем управління, в тому числі приладів для контролю, регулювання та автоматичного управління виробничими процесами, керуючих обчислювальних машин і засобів формування і обробки первинної інформації, автоматизованих систем управління на базі засобів автоматизації та обчислювальної техніки. ..
Головними завданнями Міністерства є:
забезпечення всебічного розвитку промисловості з виробництва приладів і засобів автоматизації та створення систем управління як складової частини народного господарства країни, високих темпів розвитку виробництва і зростання продуктивності праці на основі науково - технічного прогресу з метою найбільш повного задоволення потреб народного господарства і оборони країни у всіх видах продукції галузі ...
Повний текст на http://www.lawmix.ru/docs_cccp/6141

В СРСР керівництво промисловістю з виробництва приладів і засобів автоматизації та створення систем управління здійснювало Міністерство приладобудування, засобів автоматизації і систем управління. Крім цього функціонували Державний комітет Ради міністрів СРСР по автоматизації та машинобудуванню, Центральний науково-дослідний інститут комплексної автоматизації, Інститут інформатики і автоматизації АН СРСР; при багатьох міністерствах діяла розгалужена мережа конструкторських бюро, які виробляють підприємств, науково-виробничих об'єднань (Хімавтоматика, НВО НЕФТЕПРОМАВТОМАТІКА); Міністерство верстатобудівної та інструментальної промисловості СРСР випускало журнал Механізація і автоматизація виробництва. Тепер діє Комісія при Президентові РФ з модернізації і технологічного розвитку економіки.

Очевидно, що різні цілі, завдання, обов'язки і права. Показово і те, що термін автоматизація ні в положенні про Комісію, ні в нормативних документах не вживається.

Наскільки конкретні завдання Міністерства приладобудування, засобів автоматизації і систем управління СРСР, настільки розмиті і невизначені функції сучасної Комісії.

З одного боку відсутність участі держструктур в керівництві сегментом промислової автоматизації національної економіки є однією з причин, по якій Росія значно відстає від зарубіжних розвинених країн. З іншого - ми всі знаємо, що практично будь-який закон, мета якого відрегулювати будь-яку систему, в нашій країні стає інструментом для чиновницької корупції. І все ж автоматизація повинна стати одним з пріоритетних проектів розвитку держави на найближчі роки.

40 років тому в Південній Кореї після війни було зруйновано все те, що на той час було створено. Життя було відверто поганий: була висока смертність; природними ресурсами Південна Корея не мала; безробіття. І що зробила Південна Корея? Змінила ментальність: з'явилося стратегічне мислення: був знижений рівень корупції. Правила гри були встановлені державою і дотримувалися учасниками цієї гри, тобто комерційними структурами. Зараз - це одна з найбільших економік світу, 70% південнокорейської продукції йде на експорт
Ю. А. Волков комерційний директор компанії Autonics

Як організатори головної російської виставки по автоматизації, ми бачимо свою місію і в тому, щоб позитивно впливати на вітчизняну економіку шляхом залучення уваги до обладнання і технологій, які демонструють постачальники на ПТА. Ми неодноразово зверталися до Комісії при Президентові РФ з модернізації і технологічного розвитку економіки з проханням про підтримку. Відповіді поки отримуємо такі ж неконкретні, як і функції Комісії.

При відсутності органу, який встановлює правила і контролюючого їх виконання, не варто дивуватися нестачі інформації про структуру, ємності, перспективи в цьому сегменті ринку. Офіційної статистики немає. Кожна компанія в тій чи іншій мірі аналізує перспективи та тенденції розвитку. І все ж цей рух наосліп, оскільки цілісної картини немає ні у кого. В результаті великий віз "промислова автоматизація" тягнуть як в байці "Лебідь, щука і рак":
Так Лебідь рветься в хмари,
Рак задкує назад, а Щука тягне в воду.
Хто винен з них, хто має рацію, - судити не нам;
Та тільки віз і нині там.

резюме

Резюмуючи зібрані і оброблені дані можна зробити наступні висновки:

 • Ринок автоматизації Росії сформований і поділений між основними гравцями
 • Рівень автоматизації промислових підприємств у порівнянні з зарубіжними вкрай низький
 • Ринок автоматизації в Росії вважається одним з найбільш привабливих у світі
 • Конкуренція на російському ринку устаткування промислової автоматизації дуже гостра, не завжди сумлінна
 • Найбільш затребувані продукти та послуги з автоматизації в ПЕК, машинобудуванні, ВПК
 • Ринок досі переживає наслідки кризи 2008 року
 • Державна підтримка промислової автоматизації відсутня
 • Ступінь відкритості гравців ринку низька

Безумовно, це лише мала дещиця інформації, отриманої від учасників ринку в ході реалізації проекту Автоматизація PRO і опитувань на заходах ПТА в різних російських регіонах.

ЕКСПОТРОНІКА від інших виставкових компаній відрізняє прагнення вийти за межі сприйняття партнерів тільки як організатора конференцій і виставок. Ми докладаємо значних зусиль для занурення в тему. Такий підхід дозволяє надавати комплексну підтримку клієнтам - не просто організовуючи зустрічі фахівців на професійних форумах ПТА, але і орієнтуючи їх в потоці різнорідної інформації. З цією метою ми продовжимо дослідженні, з результатами яких, можна регулярно знайомитися на / Automation /.


Автор: Афанасьєва Оксана Валентинівна -
Генеральний директор ЗАТ «ЕКСПОТРОНІКА»


джерела

http://www.pta-expo.ru/automation/
http://www.lawmix.ru/docs_cccp/6141
http://i-russia.ru/


Повернення до списку

Яким чином криза позначилася на Вашій компанії?
І що зробила Південна Корея?