Промислова автоматизація від Siemens сьогодні і завтра

В останніх числах листопада співробітники редакції PC Week / RE зустрілися з директором зі збуту відділу систем автоматизації департаменту техніки автоматизації і приводів (A & D) ТОВ "Сіменс / Росія" Миколою Райчева. У бесіді брали участь також менеджер відділу Володимир Децюк і генеральний директор компанії Veles-data Микола Котов. Тема розмови - стан і подальші плани відділу систем автоматизації в кризовий та посткризовий період.

Микола Райча: Відділ систем автоматизації A & D AS, що відповідає за серію продуктів під загальною назвою SIMATIC, добре попрацював в минулому фінансовому році. Через різні канали збуту нашої фірми, а також шляхом імпорту промислових установок в Росію було ввезено продукції SIMATIC більш ніж на 30 млн. DM. Ім'я SIMATIC об'єднує широкий спектр продуктів: програмовані контролери SIMATIC S5 і SIMATIC S7, промислові мережі SIMATIC NET (Industrial Ethernet, PROFIBUS, ASI), система візуалізації SIMATIC HMI, включаючи SCADA-пакет WinCC, промислове ПО, промислові комп'ютери, АСУ ТП SIMATIC PCS7 і багато інших продуктів.

Директор зі збуту відділу систем

автоматизації Siemens Микола Райчев

За оцінками незалежних компаній, таких, як Automation Research Corporation (USA), частка програмованих логічних контролерів SIMATIC на світовому ринку становить 28%, т. Е. Вони лідирують з великим відривом.

Зараз багато компаній говорять: "Ми залишаємося в Росії". Наш відділ не тільки так каже, але і розширює свою діяльність за багатьма напрямками. Наступного року 5 млн. DM буде вкладено в розвиток нашого відділу. Чому необхідні ці інвестиції? Загальний принцип дії нашого департаменту наступний: A & D AS постачає високонадійну техніку, а проект, монтаж, пусконалагодження виконують російські партнери. Для цього ми надаємо всі "ноу-хау", що існують в цій галузі, проводимо навчання, консультації, здійснюємо підтримку безпосередньо в регіонах.

PC Week: У що конкретно будуть вкладатися ці гроші?

Н. Р .: По-перше, в створення центрів підтримки замовників SIMATIC. Поки діють п'ять подібних центрів - в Москві, Санкт-Петербурзі, Самарі, Пермі і Старому Осколі. У кожній із них можна прийти, попрацювати, отримати консультації фахівців, повчитися, спробувати різні системи і продукти автоматизації. Брошури та проспекти з описом продукції випускають все, але подібними центрами у своєму розпорядженні не кожна компанія. Оснащення одного центру підтримки коштує не менше 100 тис. Марок, і це тільки вартість техніки, без урахування витрат на ремонт приміщень, меблі і т. П.

PC Week: У яких ще містах ви маєте намір створити подібні центри?

Н. Р .: Перш за все, в Єкатеринбурзі, Новосибірську, можливо, в Уфі і в більш віддаленому майбутньому - в Волгограді і Нижньому Новгороді.

Другий напрямок, куди ми вкладаємо гроші, - це русифікація наших продуктів в широкому сенсі цього слова. Ми хочемо, щоб практично всі ПО, експлуатаційна документація і т. Д. Були переведені на російську мову. Зараз вже переведено 12 000 сторінок документації, але це менше половини від загального обсягу.

Третій напрям - інвестиції в російські фірми, які займаються інжинірингом. Для них ми купуємо техніку та комплектуючі, ПЗ, щоб вони мали можливість самостійно застосовувати ті чи інші рішення. У п'яти великих містах ми працюємо через центри підтримки, а в інших діємо за допомогою російських фірм, які працюють як уповноважені партнери в області SIMATIC.

Володимир Децюк: Так як в даний час особливо бурхливо розвиваються технології програмування, то вартісне співвідношення між частками апаратного і програмного забезпечення постійно змінюється. Якщо раніше вартість апаратного забезпечення становила близько 80%, а вартість ПО 20%, то зараз їх частки приблизно рівні. У майбутньому співвідношення зміниться в зворотну сторону - вартість ПО складе 80%, решта - hardware.

Менеджер відділу систем автоматизації Володимир Децюк

Н. Р .: Наступний напрямок наших вкладень - навчання російських фахівців. У минулому році в наших ліцензійних центрах навчання було проведено 89 курсів, де підготовлено 577 осіб для роботи з обладнанням SIMATIC.

Особливим напрямком нашої діяльності в цьому році стане "автоматизація на базі промислових комп'ютерів" (PC-based Control). Ми розробляємо нову серію недорогих промислових комп'ютерів і відповідних інструментів для проектування систем автоматизації для численних фахівців в Росії, які прекрасно розбираються в комп'ютерній техніці.

Пропонуючи відкрите і універсальне рішення, ми хотіли б закінчити довгу суперечку про те, що краще для промислової автоматизації - контролер або комп'ютер. Наше рішення: виробляти системи автоматизації, використовуючи розумний симбіоз достоїнств обох груп технічних компонентів. Додаткову інформацію про автоматизацію на базі промислових комп'ютерів російські фахівці можуть отримати в наших технічних центрах.

Ще один напрямок інвестицій - техніка, яку наш відділ безкоштовно надає російським технічним вузам. У десяти технічних університетах є оснащені нами класи для навчання студентів основам автоматизації виробництва. В недалекому майбутньому отримає такий клас Академія харчової промисловості.

І останній напрям - інвестування стратегічних проектів, таких, як системи управління газоперекачувальних станцій для Газпрому, системи управління для бурових установок, що випускаються Уралмашем, а також розробка і поставка обладнання спільно з Санкт-Петербурзьким інститутом системотехніки для урядового замовлення Індії.

До речі, проект системи пожежогасіння в Байконурі також виконаний на обладнанні SIMATIC, взагалі там діє багато систем на базі цього обладнання.

Микола Котов: Кого ви навчаєте?

Микола Котов: Кого ви навчаєте

Генеральний директор компанії Veles-data Микола Котов

Н. Р .: Ми навчаємо інженерний склад тих підприємств, які або хочуть придбати, або вже придбали обладнання SIMATIC або використовують це обладнання в складі куплених комплексів автоматизації. Наприклад, італійські лінії для харчової промисловості управляються обладнанням SIMATIC, і покупець хоче мати для нього підтримку. Навчання фахівців в Італії коштує значно дорожче, ніж на наших курсах.

PC Week: Як позначився на вас криза російської економіки, як ви його оцінюєте і що зараз, на ваш погляд, відбувається?

Н. Р .: Протягом двох місяців зменшилася кількість комерційних пропозицій, над якими ми зазвичай працювали: замовники чекали, рух грошових коштів було зупинено. При цьому ми нікого з персоналу не скоротили і не відправили в неоплачувану відпустку. Сформований до того моменту план поставок на наступний рік через кризу був відповідно скоригований. План спільної роботи і план розвитку нашої структури не змінився.

Для проектів, здійснення яких довелося на час кризи, ми створили координаційне бюро по їх фінансуванню. При цьому під фінансуванням розуміються ті форми, які зараз можливі в Росії, - взаємозаліки, бартер, векселі, боргові зобов'язання і т. Д.

PC Week: Чи відчули ви післякризові зміни в російському бізнесі, коли уряд дав зелене світло промисловому сектору економіки?

Н. Р .: У Росії є безліч чудових машинобудівних заводів, які повинні робити машини, в тому числі і на експорт. SIMATIC народилася в машинобудуванні, а машинобудування до цієї кризи "лежало на боці". Так що ми зараз більше робимо ставку на ті галузі, які до кризи не працювали. Якщо російські машинобудівні підприємства хочуть експортувати свою продукцію, то відповідно до вимог іноземних замовників їм потрібно буде надавати по всьому світу сервісні послуги і розташовувати надійними системами автоматизації. Застосування SIMATIC стає у багатьох випадках вирішальним фактором у підвищенні конкурентоспроможності російських машинобудівних підприємств.

В. Д .: У наш час майже все обладнання для харчової промисловості закуповується за кордоном. Перша ротаційно-розливна машина була придумана і виготовлена ​​в Радянському Союзі, а зараз, наприклад, новосибірський завод, що випускає кока-колу, набуває такі машини в Болгарії.

Н. Р .: Ми очікуємо розвитку машинобудування, металургії, хімічної промисловості, причому переважно не так первинної переробки нафти, а переробки продуктів нафтохімії. У цій області становище зараз критичний.

Впровадження систем управління виробництвом SIMATIC - це не самоціль. Всі говорять: давайте використовувати вітчизняну техніку. Ми не проти цього, навпаки, якщо є така техніка, давайте її застосовувати. Але система управління - це лише засіб для виробництва якісного вітчизняного продукту, будь то автомобіль "Москвич", телевізор, миючі засоби, ліки або щось ще. Але щоб зробити якісний кінцевий продукт, необхідно, щоб засоби виробництва були на рівні світових вимог. Такі засоби виробництва можна виробляти, коли з'являться гроші. Ми хотіли б випускати SIMATIC в Росії, але для цього потрібен певний обсяг ринку продажів.

З моєї точки зору, невеликий зсув спостерігається зараз в галузях, пов'язаних з експортом. Але експорт не газу і нафти і т. П., А машин і приладів.

В. Д .: Що стосується текстильної, целюлозно-паперової промисловості, фармацевтики, то тут ситуація складна.

У текстильній промисловості інвестиції спрямовані на підтримку самих ткацьких фабрик, а не на виробництво ткацьких верстатів, хоча саме в нього потрібно вкладати гроші. Аналогічна ситуація з виробництвом паперу. Основні фабрики були закуплені близько двадцяти років тому в Фінляндії, і зараз справа йде до того ж.

PC Week: Хотілося б побільше дізнатися про вашу роботу з партнерами.

Н. Р .: Робота з партнерами - тривалий процес. Потрібно близько двох років, щоб створити нормального, стійкого партнера, але, як я говорив раніше, без партнерів, без компаній, що займаються тут інжинірингом, ми нічого не зможемо зробити. Звичайно, ми хочемо працювати з великими проектними інститутами, але схоже, вони ще не вміють продавати свою інтелектуальну продукцію. Замовники в Росії вже хочуть мати такого інжинірингового партнера, який виконує проект не тільки на папері, а й повністю реалізує його. Тому ми орієнтуємося на невеликі компанії чисельністю 15 - 20 чоловік. Це, як правило, приватні фірми, які реально працюють і цим живуть.

Це, як правило, приватні фірми, які реально працюють і цим живуть

В. Д .: Що стосується наших партнерів, то зазвичай у кожного з них своя технологічна спрямованість. Одні працюють з хімічними підприємствами, інші з металургійними і досконально знають технологічні процеси в обраній сфері. Є партнери універсальні - вони готові автоматизувати будь-яке виробництво, але повинні працювати спільно з технологами, що знають алгоритми управління виробництвом.

PC Week: Які вимоги до партнерів ви висуваєте?

В. Д .: Зацікавлені фірми можуть запросити стандартні вимоги у нас в центральному офісі. Для видачі ліцензії ми вимагаємо, щоб в компанії був визначений відсоток сертифікованих фахівців, які пройшли у нас безкоштовно навчання, а також щоб фірма мала досвід впровадження сучасних систем автоматизації. Оптимально, якщо наш майбутній партнер вже працював з SIMATIC. Ми даємо гарантії на що поставляється фірмою Siemens обладнання. Технологічну гарантію, т. Е. Гарантію на функціональність всієї установки, дає наш партнер. Якщо замовника влаштовує така постановка питання, природно, що учасники команди, яка працює над цим проектом, перш за все ті, хто буде програмувати, повинні мати наш сертифікат.

Телефон відділу систем автоматизації Siemens: (095) 737-2419, Web-сторінка - www.siemens.ru/ad/as/.

Розмову вели Едуард Пройдаков і Олександр Трубіцин.

Версія для друку

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.

Чому необхідні ці інвестиції?
PC Week: У що конкретно будуть вкладатися ці гроші?
PC Week: У яких ще містах ви маєте намір створити подібні центри?
Микола Котов: Кого ви навчаєте?
PC Week: Як позначився на вас криза російської економіки, як ви його оцінюєте і що зараз, на ваш погляд, відбувається?
PC Week: Чи відчули ви післякризові зміни в російському бізнесі, коли уряд дав зелене світло промисловому сектору економіки?
PC Week: Які вимоги до партнерів ви висуваєте?