Деякі тенденції російського ринку автоматизації будівель

Специфіка російського ринку робить спроби його аналізу засобами, прийнятими на заході, досить складним і, найчастіше, невдячним заняттям через неповноту або закритості необхідної інформації в обсягах, необхідних для формування достовірних висновків. Це в повній мірі стосується і ринку автоматизації будівель. Проте, така інформація викликає інтерес широкого кола фахівців, що в ряді випадків призводить до появи «досліджень» на базі випадкових опитувань і вибірок, що не відображають реального стану ринку, а іноді і спотворюють його. Тому статистика, яка буде приводитися нижче, бралася з матеріалів аналітичних агентств, які мають необхідні ресурси для формування коректних висновків, а головний акцент буде зроблений на ряд тенденцій, що проявилися останнім часом на ринку автоматизації будівель.

Сучасні системи автоматизації будівель з'явилися в Росії перш за все на таких об'єктах, як Ощадбанк, ЦБ РФ, Газпром, Лукойл і т.п. Уже була невелика зарубіжна статистика про економічну ефективність застосування систем автоматизації інженерного устаткування будівель, але, швидше за все, не вона була головним аргументом використання цих систем на таких знакових об'єктах. Проте, проекти були реалізовані і стала накопичуватися перша статистика, що свідчила на користь застосування систем автоматизації.
Фахівці, здатні реалізувати проекти, що включають системи автоматизації будівель, зазвичай працювали в компаніях - інтеграторах, яких було небагато, і часто навчалися новим технологіям за кордоном. З 2004 року зі створенням російських асоціацій і перших тренінг-центрів ситуація стала поступово змінюватися. Сьогодні кількість сертифікованих фахівців, що освоїли відкриті технології автоматизації будівель KNX, LonWorks і BACnet в кожному з працюючих близько 5 років тренінг - центрів обчислюється сотнями і, судячи з усього, їх загальна кількість вже перевищила 1000. Можливо, для Росії це не дуже велика цифра, але це представники реальних компаній, розташованих від Прибалтики до Далекого Сходу, що несуть нові технології в найвіддаленіші регіони Росії і колишнього СРСР. Їх робота поступово змінює ситуацію на місцях і в цілому, тому сьогодні об'єкти систем автоматизації будівель - не тільки великі корпоративні будівлі, а й середні і дрібні об'єкти, включаючи приватних замовників і квартири. Відповідно компанії - інтегратори зазвичай орієнтуються на певні цільові групи потенційних замовників і об'єктів. Таким чином, можна відзначити як першу тенденцію російського ринку автоматизації будівель - поява професійного прошарку фахівців, які володіють сучасними технологіями автоматизації будівель і реалізує широкий спектр проектів на їх основі.
Найбільш яскраве останнє підтвердження професіоналізму наших фахівців - приз асоціації KNX за кращий проект на конкурсі KNX Award 2010 європейської асоціації KNX в номінації "Міжнародний проект" - Проект автоматизованого управління мікрокліматом і освітленням офісу ВАТ Банк ВТБ в башті "Захід" ММДЦ "Москва-Сіті" .

Другу тенденцію ринку можна охарактеризувати, як якийсь якісний перехід, по крайней мере, в області офісного будівництва. За даними компанії CB Richard Ellis частка вакантних площ на квітень 2009 становить 20-22%, ставка оренди в офісах класу А з початку року впала до $ 1000 (включаючи всі) за 1 кв. м в рік, офіси класу В здаються від $ 300 за 1 кв. м, включаючи обробку. За даними Cushman & Wakefield / Stiles & Riabokobylko з 721 000 кв. м офісних площ, що вийшли на ринку в 2009 році, 62% пустує, по іншим 38% - статус не визначений, тому що договори попередньої оренди були укладені ще до кризи. Для компаній, що займаються автоматизацією будівель, це означає, що потенційного замовника офісних площ вже не будуть влаштовувати будь-які стіни, і вибір буде здійснюватися по співвідношенню ціна / якість. А якість середовища в сучасному офісі управляється системами автоматизації будівель.
Друга сторона цієї тенденції - поява та активна робота на ринку керуючих компаній, які на практиці відчувають необхідність застосування систем автоматизації та диспетчеризації інженерного обладнання будівель. Наявність таких систем істотно знижує витрати на експлуатацію, які за даними компанії Frost & Sullivan складають до 80% всіх витрат на життєвому циклі будівлі, а значить підвищує прибутковість компанії, що управляє. З цієї причини вартість послуг керуючої компанії може бути істотно нижче для об'єктів, оснащених сучасними засобами автоматизації. Слід зазначити, що ставки страхування для таких об'єктів також можуть бути істотно знижені. За даними Ингосстраха таке зниження може досягати 60%. Це пов'язано зі зниженням імовірності настання страхового випадку для автоматизованих об'єктів.
Таким чином, системи автоматизації та диспетчеризації будівель істотно підвищують комерційну привабливість об'єктів.

Наступна тенденція - необхідність використання енергозберігаючих технологій, багато з яких засновані на використанні засобів автоматизації. Пропаганда цих ідей відбилася в еволюції Інтелектуального Будинки в Зелене Будівля і, нарешті, в Яскраво Зелене Будівля. Ці терміни, по суті, відображають інтеграцію систем автоматизації та диспетчеризації інженерного обладнання будівель, характерну для інтелектуальної будівлі, з усім комплексом будівельних і інших технологій, спрямованих на зниження і, в ідеалі, виняток споживання зовнішнього енергопостачання і викидів в навколишнє середовище. Низькі ціни на енергоносії в Росії знижували інтерес до цієї проблеми, проте постійне зростання цін на енергоносії і проявляються останнім часом проблеми виділення наднормативних потужностей роблять її актуальною. У Європі тема енергозбереження дуже популярна. Енергоефективність будівель - цільова програма Європи, запропонована Директивою Європарламенту в кінці 2002р Витрата енергоносіїв, особливо газу, становить для будівель понад 40% - із загальних витрат на енергоносії, що істотно більше, ніж на транспорті і в промисловості. За рахунок автоматизації забезпечується збереження близько 25% енергії. Програма енергетичного оздоровлення федеральних будівель Німеччини до 2011 включає щорічне виділення 120 млн. Євро. Мета програми - скорочення всіх витрат на енергію федерального нерухомого майна в розмірі 500 млн. Євро щорічно. Програма включає, зокрема, впровадження інноваційної техніки, посилення використання поновлюваних енергій. Керує розвитком і реалізацією програми eu.bac - European Building Automation and Controls Association - Європейська Асоціація по автоматизації і управління будівлями, що вже саме по собі говорить про роль систем автоматизації в програмі.
В рамках програми було розроблено систему сертифікації якості для устаткування, яке застосовується для інженерного оснащення і автоматизації будівель. Норми цієї системи більш жорсткі, ніж існуючі європейські стандарти і спрямовані, перш за все, на забезпечення енергоефективності застосовуваного устаткування і рішень. Хоча сертифікація почалася недавно, понад 100 продуктів вже отримали сертифікати eu.bac.
Новий Президент Асоціації Жан-Ів Бланк зазначив, що Європейська Комісія закликала до скорочення енергоспоживання будівлями до 2020 року з 40% до 20%. У оголошеної на 2012 рік нової Директиви Будівель EPBD планується 30% економія енергії. "Наша остаточна мета - розвиток, стандартизація та застосування технологій з низьким енергоспоживанням. З цією метою, ми зосереджуємо весь технічний і економічний потенціал Європи в нашому секторі." - сказав Жан-Ів Бланк.
Інтерес до енергоефективних технологій у нас проявляється як з боку керівників підприємств, зацікавлених в зниженні витрат експлуатації, так і з боку компаній - інтеграторів. Вони на ряді об'єктів почали стикатися з дефіцитом потужностей, що виділяються за існуючими нормативами. Одним з ефективних методів вирішення цієї проблеми виявилося застосування комплексної автоматизації та диспетчеризації об'єктів, що забезпечує зниження енергоспоживання і оптимізацію вибору використовуваних ресурсів. Так, для забезпечення заданої температури в приміщенні систем спочатку використовується найдешевший ресурс - зазвичай це центральне опалення, і тільки якщо його виявляється недостатньо, підключає дорожчі ресурси систем кондиціонування і вентиляції і т.д. Такий підхід забезпечує також зниження експлуатаційних витрат.

В якості наступної тенденції можна відзначити конвергенцію технологій автоматизації.
Якщо на ранніх етапах розвитку відкритих технологій автоматизації будівель нерідко можна було почути питання, яка технологія краще, то зараз накопичився досвід практичного застосування цих технологій в різних проектах. Цей досвід показав, що кожна з відкритих технологій має свої відмітними особливостями, які визначають їх найкращу область застосування в конкретних проектах. Ряд серйозних проектів може бути реалізований на основі оптимального поєднання різних технологій і такі приклади існують. Крім того, кожна з технологій продовжує розвиватися і з'являються нові пристрої, що заповнюють порожні раніше ніші. Так в недавньому минулому в технології KNX з'явилися контролери Sinco підтримують управління кліматичними установками і мають інтерфейс з шиною KNX. Трохи пізніше з'явилися пристрої управління фен койлами. В технології LonWorks довгий час вузьким місцем був скромний дизайн для користувача пристроїв - перемикачів і т.п., дуже добре розвинений в технології KNX.
Для вирішення цього питання компанія ELKA запропонувала технологію E2I (EASY to Install), яка дозволила використовувати дизайн пристроїв KNX ряду провідних виробників в рамках технології LonWorks. Тенденція знайшла своє відображення на останній виставці Light + Buildings 2010 року під Франкфурті на Майні. Ця виставка - одна з ключових подій в автоматизації будівель. Вона проходить раз на два роки і її супроводжує дуже цікава програма конференцій і семінарів, на якій висвітлюються останні події, тенденції, нормативні документи і програми в області автоматизації і енергоефективності. На цей раз на виставці було представлено різними компаніями велику кількість компактних пристроїв, що забезпечують взаємодію різних відкритих технологій.
Таким чином, питання вибору технології і обладнання втратив конфронтаційну складову і може вирішуватися з точки зору технічної доцільності та специфіки об'єкта.

Безумовно, що зазначені тенденції - лише частина того, що відбувається зараз на російському ринку, тому багато цікавих питання також зможуть знайти своє відображення в наступних публікаціях.


Володимир Максименко,
Генеральний директор Центру Автоматизації Будівель,
Голова Комітету НП "АВОК" "Інтелектуальні будівлі і інформаційно-керуючі системи"

Повернення до списку