Реорганізації адміністрацій морських портів Росії

У північних регіонах Росії останнім часом дуже багато розмов ведеться навколо створюваної Адміністрації морських портів Західної Арктики. Вона буде базуватися в Мурманську і в її підпорядкування перейдуть порти Архангельської області, Карелії, Ненецького автономного округу і Ямало-Ненецького автономного округу. А адже історично саме Архангельськ на Північній Двіні - це перший морський порт Росії, через який вона була пов'язана із Західною Європою. І раптом - Мурманськ ... У північних регіонах Росії останнім часом дуже багато розмов ведеться навколо створюваної Адміністрації морських портів Західної Арктики

Порт Архангельськ був заснований ще в 1584 році. Власне, і в розвитку і освоєнні Арктики саме Архангельськ відігравав ключову роль. У 1932 з Архангельська було здійснено перше наскрізне плавання по Північному морському шляху за одну навігацію криголамного пароплава "Сибіряков". Та й взагалі на столицю Помор'я раніше дивилися як на столицю Арктики. Але рішення про "верховенство" Мурманська було все-таки прийнято ...

Хоча взагалі-то підготовка до реорганізації адміністрацій морських портів Росії почалася ще три роки тому, пише поморське ІА "Двіна-Інофрм". Реформа не обійшла стороною і Архангельськ. Закон був підписаний президентом і набув чинності 21 січня 2014 го.

Реорганізація за задумом спрямована на зниження адміністративних витрат, а кінцева її мета - зменшення зборів, які в окремих портах країни надзвичайно високі. У зв'язку з цим порт стає неконкурентоспроможним. Щоб зменшити ці збори, і було вирішено знизити витрати за рахунок скорочення штатної чисельності працівників, шляхом укрупнення організацій. І кінцева мета реорганізації - ліквідація адміністрації морського порту Архангельськ як юридичної особи та створення Служби капітана морського порту.

Читайте також: Відродити порти Росії - без зайвих витрат

Але "зменшення зборів" тут, мабуть, ключові слова. Між іншим, з пропозицією знизити портові збори губернатор Архангельської області Ігор Орлов особисто звертався аж до самого президента країни. І після цього в травні 2013 року Володимир Путін доручив Федеральній службі по тарифах розглянути цю пропозицію. 25 грудня 2013 року наказ Федеральної служби по тарифах зареєстрував Мін'юст Росії. А 10 січня 2014 року документ вступив в законну силу.

Взагалі за останні роки зниження ставок портових зборів для конкретного регіону - одиничний випадок в Росії. На 20 відсотків зменшено збори для суден закордонного плавання, на 10 відсотків - для суден каботажного плавання, на 20 відсотків нижче буде криголамний збір. Чого вже там, губернатору вдалося успішно пролобіювати (в хорошому сенсі слова) інтереси Архангельська "на самому верху".

Але, як на гріх, не минуло й двох тижнів, як в Архангельському морському порту, як раз "зверху" і почалася реорганізація, в результаті якої цей порт організаційно і приєднали до Мурманська! "Мурманське" лобі виявилося крутіше "архангельського"?

І ось кілька красномовних цифр, почерпнутих і з преси, і з офіційних сайтів. Вантажообіг порту Мурманськ в 2013 році виріс на 32,5 відсотків - до 31,4 мільйона тонн, порту Варандей - в 1,7 рази - до 5,4 мільйона тонн. А ось вантажообіг порту Архангельськ скоротився на 14,3 відсотків - до 4,4 мільйона тонн ... І чомусь здається, що вантажів через Архангельськ тепер буде ще менше. Зі зрозумілих, сподіваюся, причин. Мурманськ найголовніше.

А адже саме на порт Архангельська розраховували розробники унікального транспортного проекту "Белкомур" - залізниці "Беломорье-Комі-Урал". Четирехколейную магістраль з помпою начебто починали будувати ще в 90-х. Але будівництво, за великим рахунком, так і залишилася мрією жителів Помор'я, Комі і Пермського краю. А зараз, коли перспективи розвитку порту в Архангельську вельми заплутані, можна написати і так - "нездійсненною мрією" ...

"Магістраль має сенс тільки при розвиненою портової інфраструктури, тому порт в Архангельську готують для прийому суден морського типу всіх класів, - повідомляє всезнаюча Вікіпедія. - Порт знаходиться на мілководді, Північна Двіна безперервно завдає пісок і мул, тому в порту необхідно проводити регулярні днопоглиблювальні роботи великого обсягу. Ці роботи самі по собі економічно недоцільні до тих пір, поки немає відповідного вантажопотоку, який і повинен з'явитися завдяки "Белкомур". Архангельський порт претендує повернуть собі статус головного порту Північного морського шляху ... При цьому без будівництва нового глибоководного району реставрація та подальше ефективне комерційне використання Північного морського шляху неможливо ... ".

Pravda.Ru, до речі, вже зверталася в темі днопоглиблення в північних регіонах Росії. І, виходить, поки не буде "Белкомур", ніхто в порт Архангельська вкладатися не збирається. І навпаки, поки що не розвинений порт Архангельська, ніхто всерйоз займатися "Белокомуром" не буде! Замкнуте коло ... В одній з публікацій ми відзначали, що однією з головних проблем порту Архангельська, поряд з високими портовими зборами, є значне зменшення днопоглиблювальних робіт - через це порт просто не може приймати дуже великі судна. А як з цим?

Читайте також: Днопоглиблення в Росії майже на дні

На це питання кореспонденту Pravda.Ru відповів голова комітету з питань промислової політики, транспорту, зв'язку та екології Архангельського обласного Зборів депутатів Ернест Белокоровін:

- Наші річки, в тому числі Північна Двіна, на якій знаходиться порт Архангельська, знаходяться у федеральній власності. Тому кошти на днопоглиблювальні роботи, інженерно-гідрологічні вишукування, очищення дна, зміст всіх гідротехнічних споруд - маяків, буїв і т. П. - повинен виділяти федеральний бюджет. Область не може безпосередньо фінансувати зі свого бюджету такі витрати - це суперечило б Бюджетним Кодексом. Очевидно, що такі масштабні роботи можливі тільки на державному рівні і за участю бюджету Федерації - ніякому регіону поодинці такі завдання не вирішити.

Загалом, як не крути, замкнуте коло розірвати можна тільки "зверху" ...

Мурманське" лобі виявилося крутіше "архангельського"?
А як з цим?