Російський пасажиропотік знову кинеться за кордон

 1. Таблиця 1. Прогноз показників авіаційних перевезень
 2. У 2017 році пасажирооборот стабілізується
 3. Малюнок 1. Зростання пасажирообороту можна очікувати тільки з 2018 року
 4. Кількість пасажирів знижується, середня дальність перельоту зростає
 5. Малюнок 2. Кількість перевезених пасажирів на ВВЛ з 2017 року буде поступово знижуватися
 6. Таблиця 2. Середня дальність перельоту одного пасажира на МВЛ різко зросла в 2016 році
 7. Дальність вантажних авіаперевезень збільшилася
 8. Малюнок 3. У найближчі роки обсяг вантажних авіаперевезень буде поступово збільшуватися
 9. Концентрація ринку авіаперевезень продовжує зростати
 10. Малюнок 4. Частка топ-10 авіакомпаній зростає і в вантажних, і в пасажирських перевезеннях
 11. Відтік коштів на інвестпрограми російських аеропортів може відбитися на їх кредитну якість
 12. Малюнок 5. Показники аеропортів знизяться в 2017 році
 • Обсяг авіаперевезень не буде рости до 2018 року. Реальні доходи населення падають вже четвертий рік поспіль, що відбивається на показниках ринку авіаперевезень. Пасажирооборот російських авіакомпаній в 2017 році залишиться на рівні минулого року і складе 215,1 млрд пасажиро-кілометрів (пкм), а кількість перевезених пасажирів знизиться на 1%, до 87,8 млн осіб. У 2018 році підтримку перевізникам надасть ЧС-2018, але вплив цього фактора буде обмеженим. Після 2018 року обсяг пасажирських авіаперевезень буде рости на 1-2% на рік слідом за відновленням доходів населення, але рівень 2014 року в найближчі чотири роки досягнутий не буде. Вантажообіг і тоннаж перевезеного вантажу до 2021 року будуть поступово збільшуватися.

 • Частина пасажиропотоку повернеться на міжнародні напрямки. Відновлення авіасполучення з Туреччиною і можливе скасування обмежень на перельоти в Єгипет приведуть до істотного перерозподілу туристичного пасажиропотоку між міжнародними і внутрішніми повітряними лініями (МВЛ і ВВЛ відповідно). У 2017 році пасажирооборот на внутрішніх напрямках чекає зниження на 4,6%, в той час як міжнародний пасажирооборот може збільшитися на 3,8% (частка перевезень за міжнародними напрямками падала з 2014 року). Міжнародні перевезення більш маржинальних, тому їх зростання здатний позитивно вплинути на сектор в цілому, однак далеко не всі авіакомпанії зможуть отримати вигоду з цього зростання.

 • Концентрація ринку авіаперевезень продовжить рости. За підсумками 2016 року ринкова частка топ-10 авіакомпаній по пасажирообороту склав 93%, по вантажообігу - 99%. У найближчі роки концентрація ринку авіаперевезень продовжить збільшуватися, що може негативно відбитися на кредитоспроможності невеликих регіональних перевізників (зокрема, що спеціалізуються на субсидованих напрямках).

 • Очікуване скорочення внутрішніх авіаперевезень може позначитися на показниках аеропортів. Переорієнтація частини пасажиропотоку на міжнародні напрямки у 2017 році здатна привести до зниження кількості пасажирів в російських аеропортах на 5%. У сегменті вантажних перевезень внутрішніми напрямками очікуване зниження складе 6%. Поступове відновлення пасажиропотоку аеропортів очікується тільки після 2018 року. Фінансування великих інвестиційних програм на тлі зниження операційних показників може відбитися на кредитну якість аеропортів.

 • Таблиця 1. Прогноз показників авіаційних перевезень

  Джерело: Росавіація, АКРА

  У 2017 році пасажирооборот стабілізується

  За підсумками 2016 року сукупний пасажирооборот російських авіакомпаній скоротився на 5% і склав 215,6 млрд пкм. Падіння відбулося на тлі скорочення пасажирообороту на МВЛ на 12,6%, при цьому в сегменті пасажирських перевезень на ВВЛ спостерігалося зростання цього показника на 5%.

  Сегмент ділових авіаперевезень займає істотну частку ринку, але значний вплив на загальну динаміку надали зміни в туристичному сегменті. Якщо зростання пасажирообігу ВВЛ до 2014 року пояснювався, крім інших факторів, збільшенням реальних наявних доходів населення, то з 2014 року він був обумовлений переорієнтацією частини пасажирів МВЛ на внутрішні напрямки. Причиною цього стала низка макроекономічних і геополітичних факторів: зниження доходів населення (особливо в грошовому вираженні), припинення авіасполучення з Туреччиною, Єгиптом і Україною, обмеження на виїзд за кордон для деяких категорій населення.

  В середині 2016 року заборону на чартерне авіасполучення з Туреччиною був знятий, проте це не встигло позначитися на показниках міжнародного пасажирообороту російських авіакомпаній за минулий рік. За оцінками АКРА, існує ймовірність відновлення авіасполучення з Єгиптом в найближчі один-два роки, що може надати додаткову підтримку міжнародних перевезень за рахунок повернення частини туристичного потоку на недорогі іноземні напрямки.

  Ми очікуємо стабілізації макроекономічних показників, однак не виключаємо можливість невеликого скорочення реальних доходів населення в 2017 році. Це, незважаючи на зростання авіаперевезень в січні, може зумовити зниження пасажирообороту на ВВЛ в цілому по року на 4,6%, до 99,4 млрд пкм. При цьому очікуване зростання пасажирообігу на МВЛ складе 3,8%, до 116 млрд пкм. Сукупний пасажирооборот збережеться на близькому до 2016 року рівні і складе 215,1 млрд пкм. У 2018 році перевезення уболівальників на ЧС-2018 нададуть підтримку ринку, але вплив цього фактора буде обмеженим. У наступні роки, за нашими прогнозами, ринок буде рости на 1-2% на рік, але до 2021 року не досягне рівня 2014 року.

  Малюнок 1. Зростання пасажирообороту можна очікувати тільки з 2018 року

  Джерело: Росавіація, розрахунки АКРА

  Прогноз підготовлений відповідно до Спільними принципами прогнозування соціально-економічних показників АКРА .

  Кількість пасажирів знижується, середня дальність перельоту зростає

  Кількість перевезених пасажирів на МВЛ в 2016 році скорочувалася швидше (-19%), ніж міжнародний пасажирооборот (-12,6%), що обумовлено істотною зміною середньої дальності перельоту одного пасажира. У минулому році цей показник для МВЛ збільшився на 7%, до 3 466 км. Хоча перерозподіл пасажиропотоків між внутрішніми і міжнародними авіалініями і призвело до зростання кількості перевезених пасажирів на ВВЛ, на середньої дальності перельоту одного пасажира це не відбилося
  (1 846 км).

  Малюнок 2. Кількість перевезених пасажирів на ВВЛ з 2017 року буде поступово знижуватися

  Джерело: Росавіація, розрахунки АКРА

  За оцінками АКРА, відновлення чартерного сполучення з Туреччиною призведе до зниження середньої дальності перельоту на міжнародних напрямках в 2017 році. Проте цей показник залишиться вище рівня 2015 року, а його подальше зростання буде обумовлене зняттям обмежень на перельоти в Єгипет і зростанням реальних наявних доходів населення. На внутрішньоросійських лініях продовження зростання доступності перельотів на невеликі відстані буде сприяти подальшому зниженню середньої дальності перельоту і може надати підтримку операційним показниками авіакомпаній в цьому сегменті за рахунок перетікання частини пасажирів із залізничного транспорту.

  Таблиця 2. Середня дальність перельоту одного пасажира на МВЛ різко зросла в 2016 році

  Джерело: розрахунки АКРА

  Дальність вантажних авіаперевезень збільшилася

  У 2016 році російськими авіакомпаніями було перевезено 977 тис. Тонн вантажів і пошти, що відповідає рівню 2015 року. При цьому міжнародний сегмент вантажоперевезень скоротився (-4%), тоді як на внутрішніх лініях вантажів було перевезено на 5% більше. Зниження обсягу міжнародних перевезень було компенсовано суттєвим збільшенням середньої відстані перевезення однієї тонни вантажу (з 6 342 км до 8 105 км), що призвело до приросту вантажообігу на МВЛ на 22%, до 5 716 млн тонно-кілометрів (ткм). Загальний вантажообіг зріс на 20% і за підсумками 2016 року склав 6 575 млн ткм.

  Динаміка вантажних перевезень багато в чому визначається результатами діяльності найбільшого гравця цього сегмента - авіакомпанії «ЕйрБріджКарго», на яку припадає 51% всіх перевезених вантажів і 75% сукупного вантажообігу російських авіаперевізників. Так, в 2016 році «ЕйрБріджКарго» було перевезено на 4,5% менше вантажів, однак вантажообіг компанії збільшився на 26% за рахунок середньої відстані перевезення.

  Подальша зміна обсягів вантажних авіаперевезень на внутрішніх напрямках багато в чому буде визначатися динамікою інвестицій російського бізнесу в основний капітал. За оцінками АКРА, через зниження обсягу таких інвестицій в 2017 році падіння вантажних перевезень на ВВЛ може досягти 3%. Через високу частку іноземних замовників сегмент міжнародних авіаперевезень не так сильно залежить від російських макроекономічних показників, в зв'язку з чим АКРА очікує поступового збільшення обсягу перевезених вантажів на міжнародних напрямках до 2021 року. При цьому на динаміку міжнародних перевезень може чинити додатковий вплив зміна геополітичної обстановки.

  Малюнок 3. У найближчі роки обсяг вантажних авіаперевезень буде поступово збільшуватися

  Джерело: Росавіація, розрахунки АКРА

  Концентрація ринку авіаперевезень продовжує зростати

  При розрахунку частки 10 найбільших авіакомпаній використовувалися консолідовані операційні показники Групи «Аерофлот» ( «Аерофлот», «Росія», «Оренбурзькі авіалінії», «Донавіа», «Перемога», «Аврора»), Групи «Волга-Дніпро» ( «ЕйрБріджКарго »,« Волга-Дніпро »,« Атран »), результати« Сибіру »було збільшено за рахунок показників« Глобуса ».

  Протягом останніх років російський ринок авіаперевезень характеризується зростанням частки найбільших авіакомпаній. У сегменті вантажних перевезень частка 10 найбільших авіакомпаній по вантажообігу зросла з 94% за підсумками 2010 року до 99% в 2016 році. При цьому частка топ-10 компаній по пасажирообігу зросла з 83% до 93% за аналогічний період (без урахування іноземних авіакомпаній).

  У 2016 році консолідація відбулася навіть в структурі Групи «Аерофлот», в рамках якої авіакомпанії «Донавіа» та «Оренбурзькі авіалінії» були приєднані до «Росії».

  Малюнок 4. Частка топ-10 авіакомпаній зростає і в вантажних, і в пасажирських перевезеннях

  Джерело: розрахунки АКРА

  В результаті триваючого зростання частки найбільших авіаперевізників в зону ризику потрапляють невеликі авіакомпанії, що спеціалізуються на регіональних перельотах (зокрема, на субсидованих напрямках) і не мають доступу до маржинальних міжнародними напрямками. Як правило, такі компанії намагаються уникати прямої конкуренції з великими гравцями ринку. Відсутність можливості виходу на нові прибуткові напрямки в умовах знижується частки ринку може призвести до скорочення маржинальність перевезень і погіршення кредитоспроможності великої кількості невеликих авіаперевізників. Надалі це може привести до відходу з ринку дрібних авіакомпаній і подальшого зростання частки найбільших гравців.

  За прогнозами АКРА, до 2021 року частка 10 найбільших авіакомпаній в сегменті пасажирських авіаперевезень може досягти 95-98%. Частка 10 найбільших вантажних авіакомпаній буде залишатися на поточному рівні.

  Відтік коштів на інвестпрограми російських аеропортів може відбитися на їх кредитну якість

  Після 2014 року пасажиропотік російських аеропортів збільшується на 1% щорічно, що обумовлено переорієнтацією російських туристів з міжнародних напрямків на російські. З 2014 до 2016 року максимальний приріст пасажиропотоку серед 25 найбільших аеропортів Росії припав на Сімферополь (+ 94%), Сочі (+ 72%) і Анапу (+ 41%). Без урахування цих аеропортів сукупний обсяг пасажиропотоку знизився на 1% за вказаний період. У сегменті вантажних перевезень аеропортів вперше з 2013 року вдалося показати приріст (+ 9%), що повністю відповідає динаміці внутрішніх вантажних авіаперевезень.

  Серед аеропортів Московського авіаційного вузла (МАУ) зростання пасажиропотоку в 2016 році був зафіксований лише у «Шереметьєво» (+ 7,7%), тоді як в цілому МАУ продемонстрував зниження на 2%. Тоннаж вантажних перевезень, що здійснювалися через московські аеропорти, в 2016 році виріс 14,5%.

  За прогнозами АКРА, в 2017 році очікуване зниження перевезень на ВВЛ може відбитися на показниках російських аеропортів. Ми очікуємо скорочення пасажирських перевезень на 5%, а вантажних - на 6%. Чемпіонат світу з футболу 2018 року надасть додатковий позитивний ефект на пасажиропотік російських аеропортів, однак пов'язаний з цим чинником зростання не буде істотним. Після 2018 року ми чекаємо поступового відновлення пасажиропотоку аеропортів, а їх вантажопотік залишиться на порівнянному з 2017 роком рівні.

  На сьогоднішній день в ряді аеропортів здійснюються або плануються до реалізації великі інвестиційні проекти. В першу чергу це відноситься до міст, в яких будуть проводитися матчі ЧС-2018. Істотний розмір капітальних вкладень буде чинити тиск на грошовий потік аеропортів.

  Відтік коштів на реалізацію інвестиційних програм і довга окупність цих інвестицій на тлі прогнозованого зниження операційних показників в найближчому майбутньому можуть привести до зниження кредитної якості російських аеропортів.

  Малюнок 5. Показники аеропортів знизяться в 2017 році

  Джерело: Росавіація, розрахунки АКРА