Після арешту Магомедових найбільші порти Росії "попливуть" державі: Аналітика Накануне.RU

Після арешту Магомедових найбільші порти Росії "попливуть" державі

"Транснефть" відклала покупку в очікуванні більш вигідних умов

арешт братів Магомедових , Співвласників "Суми", привів до зупинки переговорів про продаж частки в групі "Новоросійський морський торговельний порт" (ММТП) "Транснафти". Однак, швидше за все, бажаний пакет акцій держкомпанія все ж отримає - вже на більш вигідних умовах.

Читайте також:

Про зупинення переговорів журналістам повідомив 3 квітня представник "Транснафти" Ігор Дьомін. Він зазначив, що компанія (100% звичайних акцій якої належать державі) зберігає інтерес до збільшення частки в акціонерному капіталі ММТП, і підкреслив, що основне завдання зараз - забезпечення стабільної роботи підприємства. 13 квітня відбудеться позачергове зібрання акціонерів ММТП. На ньому буде обрано новий склад ради директорів. Відзначається, що "Транснефть" планує висунути на посаду голови ради директорів представника держави.

Групі "Сума" належать великі частки в ряді логістичних активів, в тому числі в ПАТ "Новоросійський морський торговельний порт". Активи розташовані в Новоросійську, Приморську та Балтійську. 50,1% акцій знаходиться у власності Novoport Holding, яким на паритетних умовах володіють "Транснефть" і група "Сума". Окремо "Транснафти" через "дочку" належить ще 10,5%, "Сумі" - 2,75%. Ще 20% акцій - у Росмайна, 5,3% знаходяться в управлінні ВАТ "Російські залізниці". До складу Групи ММТП входять два найбільших по вантажообігу порту Росії - Новоросійськ на Чорному морі і Приморськ на Балтійському морі, що забезпечує їй лідируючі позиції на російському ринку стивідорних послуг.

Про те, що проблемам "Суми" могли посприяти великі держкорпорації, в тому числі "Транснефть", Накануне.RU повідомляло ще 2 квітня .

На думку провідного аналітика Фонду національної і енергетичної безпеки Ігоря Юшкова, рішення "Транснефти" призупинити операцію цілком можна пояснити.

"Компанія" Сума "буде перебувати під слідством, доля її активів незрозуміла. Тут істотно підвищуються ризики і, по суті, вести переговори якось не з ким. Основні власники компанії, які приймають остаточні рішення, сидять в СІЗО. З ким" Транснефть " буде вести переговори? Проти братів Магомедових відкривається безліч кримінальних справ, безліч епізодів. Аж до створення групи, яка викрадала майно. Я думаю, що "Транснефть" просто буде чекати, поки ця історія вирішиться, бо досвід останніх років показує, що " умму "Магомедових можуть звинуватити в безлічі речей", - зазначив Ігор Юшков.

Він не виключив, що у випадку з "Сумою" і ММТП може повторитися історія деприватизації "Башнефть".

"А раптом, як, наприклад, з" Башнефть "- визнають, що нинішні власники неправомірно отримали цю частку? І ця частка повернеться в держвласність. Тут багато ризиків. Я думаю, що" Транснефть "займе вичікувальну позицію, поки вирішаться всі справи навколо "Суми" і Магомедових ", - вважає експерт.

Я думаю, що Транснефть займе вичікувальну позицію, поки вирішаться всі справи навколо Суми і Магомедових , - вважає експерт

Ігор Юшков відзначає, що поки неясно, чи буде частка новоросійського порту фігурувати в рамках кримінальних справ. Крім того, що у правоохоронців можуть виникнути питання до законності отримання частки "Суми" в ММТП, існує ще кілька можливих сценаріїв подальшого розвитку подій.

Так, якщо до "Сумі" виникнуть претензії щодо відшкодування збитків від приватизації пакета ММТП і у компанії не вистачить на це грошей, тоді вона піде шляхом банкрутства, її активи розпродаватимуться для погашення збитків державі, і, відповідно, частка в Новоросійському порту теж піде з молотка. В цьому випадку "Транснефть" може придбати пакет акцій як учасник аукціону. Якщо "Сума" збережеться як компанія і банкрутства не буде, то для виплати збитку вона буде розпродавати свої активи самостійно. Тоді, можливо, "Транснефть" придбає ті ж активи без аукціону, але набагато дешевше.

Директор центру політологічних досліджень Фінансового університету Павло Салін також зазначає, що "Транснефть" отримає актив. У розмові з кореспондентом Накануне.RU експерт зазначив, що брати Магомедова виставили неприйнятні для компанії умови. Зараз обставини змінилися.

"Можна розраховувати, що умови для" Транснафти "будуть більш вигідними. Компанія зможе отримати пакет за допомогою адміністративних процедур. Щось на зразок того, що зараз відбувається в банківській сфері, коли державі банки фактично відходять за новою схемою фінансового оздоровлення, без відкликання ліцензії . Тому "Транснефть" отримає контроль над цим пакетом найближчим часом, але не на тих умовах, які їй викочував пан Магомедов - в кілька десятків млрд руб. Ті умови, в яких він опинився - фактично загроза довічного за ключения, не мають до торгу. Швидше за все, він частки позбудеться цілком. Для нього немає сенсу зберігати якийсь відсоток. Що стосується можливого набувача, то тут є закономірність у відношенні всіх активів Магомедових. Це будуть держструктури. Швидше за все, держава безпосередньо. Чи не якісь уповноважені державою бізнесмени, а саме держкомпанії на кшталт "Транснафти". Конкурентів за покупку пакета акції Магомедових особисто я не очікую ", - повідомив Павло Салін.

Відзначимо, що 3 квітня віце-прем'єр Аркадій Дворкович, який вважається близьким до братів Магомедовим, відмовився коментувати питання продажу частки ММТП в світлі арешту керівництва "Суми" .

Відзначимо, що 3 квітня віце-прем'єр Аркадій Дворкович, який вважається близьким до братів Магомедовим,   відмовився коментувати питання продажу частки ММТП в світлі арешту керівництва Суми

Нагадаємо, власники групи "Сума" брати Зіявудін і Магомед Магомедова, а також глава компанії "Інтекс" Артур МАКСІДОМ були затримані 30 березня. 31 березня вони були заарештовані за підозрою в розкраданні 2,5 млрд руб., в тому числі виділених на будівництво об'єктів інфраструктури і енергопостачання.

З ким" Транснефть " буде вести переговори?
А раптом, як, наприклад, з" Башнефть "- визнають, що нинішні власники неправомірно отримали цю частку?