Перевезення небезпечних вантажів: основні правила

 1. Класифікація небезпечних вантажів
 2. Морські перевезення небезпечних вантажів
 3. Перевезення небезпечних вантажів залізницею
 4. Правила перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом
 5. ДОПНВ встановлює правила перевезення щодо оснащення техніки

Необхідність чіткої законодавчої бази з питання транзиту небезпечних вантажів (ОГ) завжди затребувана в силу безлічі фактів. Щорічно на автодорогах відбувається 450-500 інцидентів і подій, пов'язаних з транзитом ОГ, з такою ж періодичністю приблизно 250-300 аварійних ситуацій тій чи іншій мірі серйозності виникає на судах світового флоту. Зміни, що стосуються еволюції транспортних засобів верб складу перевозиться, а також процеси, що відбуваються в різних сферах законодавчого супроводу, вимагають внесення правок і уточнень.

Об'єктами транспортування, які здатні нашкодити населенню планети і її екології внаслідок неправильного транспортування, аварій і стихійних лих, вважаються вибухонебезпечні, пожежонебезпечні, токсичні речовини, що підрозділяються на 9 класів (причому, речовини і вироби 1 класу діляться ще на 6 різновидів), а забруднювачі моря виділяються в особливу групу.

Класифікація небезпечних вантажів

Необхідність чіткої законодавчої бази з питання транзиту  небезпечних вантажів  (ОГ) завжди затребувана в силу безлічі фактів

Класифікація небезпечних вантажів

 1. Вибухівка (детонатори, боєприпаси, вибухівка промислового призначення).
 2. Стислі, зріджені або розчинені газові субстанції, що транспортуються в балонах.
 3. Легко і бистровоспламеняющіеся рідкі субстанції, в чиєму складі присутні ригідні частки.
 4. Ригідні субстанції, здатні до займання в результаті взаємодії з вологою, від нагрівання, від тертя.
 5. Окислюються ОГ, сполуки, що містять пероксидную групу.
 6. Отрути і хімікати інфекційного впливу.
 7. Високорадіоактивні (питома радіоактивність яких 0,002 МККИ / г) речовини і вироби з вмістом таких речовин.
 8. Їдкі вантажі, пари, пил і газ яких викликають отруєння.
 9. Інші ОГ, що не потрапили під вищенаведені опису.

Інші ОГ, що не потрапили під вищенаведені опису

На сьогоднішній день актами, які супроводжують переміщення різними видами транспорту, визначаються:

 • особливостями тароупаковки;
 • нормами ваги ОГ;
 • правилами складування і відвантаження;
 • регламентують позначками, текстами і ярликами;
 • можливістю поєднувати різнорідні ОГ;
 • обмеженнями в прийомах відправки;
 • особливостями заповнення транзитних документів.

Розповімо коротко про найбільш поширених видах переміщення ОГ і про те, якою саме має бути перевезення небезпечних вантажів з урахуванням основних правил (з посиланням на документи основні).

Морські перевезення небезпечних вантажів

Морські перевезення небезпечних вантажів

Сучасна міжконтинентальна торгівля і необхідні вантажоперевезення налічують 60% транспортувань всього світового вантажообігу. Це означає, що десятки тисяч великотоннажних суден періодично знаходяться на просторах Світового океану, включаючи один з найбільших світових танкерів, відомий під іменами "Seawise Giant", "Happy Giant» і «Jahre Viking». За час свого існування (з 1976 року) він кілька разів змінював назви, конструкцію і навіть тоннаж (останній - 564763 тонни нафти). Сьогодні він вважається «плаваючою одиницею зберігання», так як самостійно не може швартуватися навіть у великих портах світу і проходити через такі місця, як Ла-Манш, Суецький канал і їм подібні. Від навколишнього морського середовища небезпечний вантаж відділений сталевим бортом, товщина якого всього лише 3,5 см. Наростити в 1981 році (спочатку він був випущений значно менших габаритів) обсяги танкера японські фахівці не дали цій плаваючою одиниці стати об'єктом аварії. Цього не можна сказати про ліберійському танкері «Рена», зазнав аварії через зіткнення з рифом поблизу від Нової Зеландії в жовтні 2011 року. Через аварію приблизно 300 тонн нафти потрапило в Тихий океан.

Перелік норм вмісту ОГ дійсний не тільки для транспортування, в процесі складування і розміщення на транспорті в промислових гаванях. Нормативи діють для упакованих ОГ і для порожніх об'єктів із залишками вантажу. Для морських засобів пересування, де діють методики навалу мул наливу, і для вантажів ускладненою класифікації, дійсний Міжнародний кодекс морського перевезення навалювальних вантажів (МК МПНГ). На транзит рідин поширюються Правила Збірника 7-М.

Зупинимося докладніше на МК МОПОГ, що складається з 4 основних частин. Перша частина охоплює цілу низку дозволених і заборонених до транспортування пакувальним методом (в певних тарах і контейнерах) хімічних сполук, пестицидів, отрут і комбінованих ОГ.

Діючі критерії, що визначають умови для потрапили в навколишнє середовище субстанцій, такі:

 • загроза життю людини та його здоров'ю;
 • якщо наносять незворотний шкоди навколишньому середовищу;
 • якщо відбувається псування матеріального майна.

Можна виділити основу правил, дотримання яких вимагає перевезення небезпечних вантажів морським транспортом:

 1. Взяти на борт ОГ має право спеціально обладнане судно. Воно повинно мати видане органами технагляду класифікаційне свідоцтво (із зазначенням регістра) про готовність до плавання. Перед отриманням свідоцтва на судні повинні бути проведені такі заходи, як генеральне прибирання вантажних приміщень, тестування справності обладнання, керівні вказівки членам екіпажу - всі здійснюється з урахуванням знань техніко-тактичних характеристик вантажу.
 2. ОГ розміщуються і закріплюються з урахуванням дотримання всіх нормативів безпеки, причому, кожен різновид вантажу кріпиться по-Свол.
 3. Вибухові ОГ містяться в приміщеннях спеціального призначення. Крім ОГ, в місці їх зберігання неприпустимо зміст детонуючих субстанцій, приміщення повинні бути замкнені.
 4. ОГ, здатні виділяти шкідливі випари, містяться в добре провітрюваному приміщенні з додатковою вентиляцією.
 5. Легко займисті об'єкти або гази містяться в умовах, які перешкоджають виникнення пожежі.
 6. Судно повинне бути забезпечене всіма 4 томами МК МОПОГ, а заодно і комплектами захисного одягу, призначеної для роботи з ОГ.
 7. Відхилення від неухильного дотримання МК МОПОГ допустимо лише в обставинах форс-мажору, коли без цих відступів неможливо порятунок людських життів і вантажу.
 8. Спеціальний температурний режим здійснюється в приміщенні лише після надання спеціального Свідоцтва, що включає характеристику вантажу. У цьому випадку судно повинно обзавестися специфічними огнетушащими засобами.
 9. На випадок транспортування несумісних ОГ, судно повинно надати приміщення, що відповідатимуть їхнім роздільним умов утримання. Для визначення сумісності ОГ слід звірятися з таблицею (№ 400, 464, 509 маргінальних Правил).

Капітан відповідає за готовність судна, яке забезпечується докладною схемою із зазначенням всіх місць для розміщення специфічних вантажів. Документ повинен мати резолюцію інспекторів ВОХР і санепіднагляду. Зобов'язання щодо дотримання вимог до розфасовці і розміщення в контейнери та інші об'єкти зберігання лягає на компанію-відправника.

Три основні категорії проникності і надійності закупорювання, що визначаються МОПОГ і ГОСТом 26319-84 , Такі:

 • паронепроникним закупорювання (герметична);
 • вологонепроникна;
 • НЕ проникна для сипучих компонентів.

Щоб правила морського перевезення небезпечних вантажів були дотримані, сировину, з якого виготовлено тару, не повинно вступати ні в які реакції з вмістом.

Наступний важливий момент - маркування ОГ. Тут застосовні вимоги, відповідні нормативам ГОСТу 19433-88 :

 • специфікаційні (а не комерційне) назва вантажу.
 • інформація про знаках небезпеки.
 • повинні бути використані стійкі маркувальні матеріали, здатні витримати тримісячне перебування в морській воді;
 • промаркована кожна окремо взята упаковка.

І останній момент, на якому варто зупинитися для більш докладного розгляду - це вимоги до супровідних документів та їх копій (копії надаються в спеціальні інспекції порту). В першу чергу, це коносамент, морська накладна, Докова розписка і деливери ордер.

До них додаються:

 • опис ОГ;
 • вантажний план, що представляє собою графічне зображення на кресленні судна всіх різновидів вантажів для оптимального їх розміщення в умовах майбутнього рейсу;
 • свідоцтво, яке гарантуватиме дотримання правил упаковки і маркування вантажу (відповідальність покладається на окремого спеціаліста).

При відсутності якогось із документів навантаження може бути відкладена або скасована. Те ж саме станеться, якщо будуть виявлені пошкодження упаковки.

Перевезення небезпечних вантажів залізницею

Той факт, наприклад, що вагони з деякими різновидами ОГ повинні бути передвігаеми в гору і під нахилом дбайливими поштовхами, а не допущені до «стихійного» пересуванню, вимагає набагато кращої якості доріг, ніж наші автотраси. Тому друге місце в рейтингу перевезень заслужено займає залізнична магістраль.

Дія Правил поширюється на території країн-учасниць Угоди про Міжнародний вантажному залізничному сполученні (СМГС). Для країн, які не є учасницями Угоди, діють Вимоги, викладені в Додатку 2 СМГС.

Класифікація ОГ визначає умови їх грузоперемещенія і складування.

По відношенню до вантажовідправників правила перевезення небезпечних вантажів залізничним транспортом передбачають:

Перевезення небезпечних вантажів по залізничним транспортом

 • наявність офіційних актів, що підтверджують приналежність ОГ до певного номера класифікації + комплексний інформаційний і організаційно-методичний документ (аварійна картка - АК), розшифровка кодів. Номери АК повинні бути проставлені в поданій опису;
 • для виконання вантаження, транспортування, розвантаження ОГ можуть бути залучені працівники ліцензованої компанії, які володіють спеціальними знаннями і навичками;
 • до транспортування може бути притягнутий склад, що знаходиться в оперативному управлінні ВАТ «Російські залізниці» і має офіційний дозвіл від Мінтранс РФ на здійснення даного виду діяльності;
 • у вантажовідправника має бути дозвіл МВС + дозвіл адміністрації станції, а в накладній ставиться спеціальна відмітка (з усіма датами) про отримання даного документа;
 • діюча фактура містить вгорі праворуч відбиток червоного кольору;
 • для перевезення вибухових речовин оформляється накладна формату ГУ-27Е і залучаються мілітаризованих склади, супроводжувані працівниками ВОХР або відправника, або одержувача.

СМГС і Правилами передбачається перевезення небезпечних вантажів залізницею в необхідної тарі і зі специфічними запитами до обладнання вагонів:

 • наявність свідоцтва, що підтверджує справність транспорту надають власники вагонів (перед початком завантаження);
 • строго нормоване заповнення вагонів, контейнерів та цистерн;
 • після інспектування працівниками ЖД станції рідкі ОГ заливаються в цистерни з умовою обов'язкового закріплення гальмовими башмаками;
 • наявність запасний тари;
 • швидкість зчеплення вагонів, що впливає на силу зіткнення, повинна бути не вище 3-5 км / год;
 • локомотивів пред'являються експлуатаційні нормативи та нормативи ГОСТ.

Правила перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом

Нормативна база документації для здійснення транспортування ОГ автомобільний технікою регламентується Постановою Уряду № 272 від 14.04.2011, який розроблено відповідно до вимог Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ), дата першої публікації - 29.01.1968 р Після активних змін останніх років - 2011, 2013 і 2015 - сьогодні діє ДОРІГ 2017 р

У числі загальних умов і правил, автодорожня перевезення небезпечних вантажів в РФ вимагає дотримання приблизно таких же заходів, як і при транспортуванні по залізниці: аварійні картки, опис, маркування, спеціальні інформаційні таблички і карти. Оснащення спецтранспорту повинна відповідати вимогам:

 • наявність противідкатних упорів (хоча б одного;
 • два попереджувальних знака (на окремих опорах) з підсвічуванням;
 • спеціальна форма одягу для екіпажу.

ДОПНВ встановлює правила перевезення щодо оснащення техніки

 1. Автомобіль повинен бути оснащений зносостійкого гальмівною системою з аналогом на випадок аварії.
 2. Якщо маса транспортного засобу перевищує 16 тонн, обов'язкове антиблокувальна гальмівна система.
 3. Повинна бути передбачена система обмежувачів електроланок, включаючи можливість відключення акумулятора з водійської кабіни.
 4. Наявність не більше, ніж одного, причепа, за умови обладнання спеціальних бампером, відстань до кріплення якого від цистерни - 1 дециметр.

Зміни 2017 року зачіпає багато з аспектів «Додатків» А та В, а саме:

 • збільшення числа країн-учасниць;
 • умови транспортування пального в бензобаках і балонах автомобілів і закріплених спецконтейнері, причому, нарешті чітко позначені нормативи місткості;
 • номенклатура ОГ збільшилася до 3534 (номери ООН), об'єднання «полимеризующиеся речовини» увійшла в класифікацію за пунктом 4.1;
 • тепер дозволяється застосування м'яких контейнерів (зі спеціальними застереженнями);
 • зміни торкнулися формату необхідних для транспортування документів (наприклад, використання директив ДОПНВ 2013 і 2015 не дійсно з 01.07.2017;
 • введені нова символіка «Небезпека» і для маркування тар з літієвими елементами живлення;
 • дозволено пересування через тунелі всіх категорій складності;
 • введені зміни в процес прийому іспитів;
 • виключені з користування цистерни для пероксиду водню та його розчинів з водою ;;
 • повністю змінена глава IX, ч.2;
 • помінялися вимоги до транспортування літієвих батарей;
 • водіям з автомобілями на двигунах внутрішнього згоряння або їх техніка на літієвих батареях, варто уважно прочитати нововведення.

Не дотримання правил транспортування ОГ автотранспортними засобами загрожує адміністративними санкціями. Штраф для фізичної особи - від 2 до 5 тис. Рублів + позбавлення прав (4-6 місяців). Штраф для посадових осіб - 15-20 тис. Рублів. Найбільша сума штрафу у юридичних осіб, які постраждають на 400-500 тис. Рублів.

Відповідальні за порушення правил при транспортуванні по ЖД або морем караються відповідно до вимог їх документальної бази.