Обов'язкові та допоміжні документи для автоперевезення вантажів

 1. Обов'язкові документи для перевезення вантажу по Україні
 2. Документи для міжнародних перевезень в країни Євросоюзу і СНД

Кожен український водій неодноразово пред'являв документи ДАІ. Досвідчені водії-міжнародники добре знають, які потрібні документи для перевезення вантажу за кордон України. Однак зі складнощами підготовки та оформлення документів на імпорт і експорт українським транспортникам стикатися не обов'язково. Українські транспортні документи відправники вантажу оформляють самостійно, для полегшення організації міжнародних перевезень пропонують свої послуги юридичні фірми.

Обов'язкові документи для перевезення вантажу по Україні

При перевезенні вантажу по дорогах України набір обов'язкової документації невеликий.
При перевезенні вантажу по дорогах України набір обов'язкової документації невеликий
Крім водійського посвідчення (з відкритою транспортної категорією) у водія можуть зажадати:

 • реєстраційні документи на вантажівку і причіп;
 • документи на володіння чи управління;
 • талон техогляду;
 • трудовий договір водія (не стосується власників вантажівок);
 • обов'язковий страховий поліс;
 • санітарний паспорт (при перевезенні продуктів).

Українські правила автомобільних перевезень вантажів, крім цих документів передбачають обов'язкові вантажосупровідних документи. До них відносяться товарно-транспортна накладна і договір на транспортування.
Українські правила автомобільних перевезень вантажів, крім цих документів передбачають обов'язкові вантажосупровідних документи
Документ заповнюється вантажовідправником у чотирьох примірниках і містить всі відомості про вантаж.
Водієві достатньо пред'явити поліцейським ксерокопію договору, яка доводить законність перевезення.

Раніше обов'язковий шляховий лист виключений зі списку транспортної документації, необхідний тільки для внутрішнього і податкового обліку вантажоперевізника. При перевезенні небезпечних вантажів і негабаритів обов'язкове внутрішня українська ліцензія.

Документи для міжнародних перевезень в країни Євросоюзу і СНД

Для автотранспорту, який здійснює міжнародні перевезення, документи на автомобіль та водія доповнюються документацією на вантаж. Міжнародні перевізники, які здійснюють доставку вантажів за межі України, повинні оформити спеціальну ліцензію.
Для автотранспорту, який здійснює міжнародні перевезення, документи на автомобіль та водія доповнюються документацією на вантаж
Щоб оформити ліцензію, отримати ліцензійну картку, власник або орендар міжнародного транспорту повинен подати заявку в ліцензійний орган, яким в Україні визнана «Укртрансбезпека». До ліцензійної заявці юрособи докладають такі документи:

 • технічний паспорт пасажирського автобуса або вантажівки;
 • виписку з ЄДРПОУ;
 • завірену нотаріусом копію реєстраційного свідоцтва;
 • офіційні реквізити компанії;
 • документи про освіту відповідального за організацію перевезень особи (диплом про середньо-технічному або вищу освіту);
 • договір з автотранспортним підприємством.

Приватні власники вантажного автотранспорту повинні додати до заяви диплом (з такими ж вимогами) і власний паспорт.
Складну процедуру ліцензування пропонують полегшити численні юридичні фірми. Юристам, які приймають ліцензійну справу, можна відправити сканований пакет документації. Після консультації замовника по відсутньою документам, п'ятдесятивідсотковою передоплати, юридичні компанії оформляють ліцензію через 5 - 8 днів. Додаткові послуги включають допомогу в оформленні документації, укладання договорів обслуговування з АТП, страховку, митне оформлення вантажу.
Для проходження митниці обов'язковим документом стає міжнародна товарно-транспортна накладна.
Приватні власники вантажного автотранспорту повинні додати до заяви диплом (з такими ж вимогами) і власний паспорт
Міжнародна транспортна накладна CMR оформляється в трьох примірниках (для вантажоперевізника, вантажовідправника, одержувача). На кордоні перевізник пред'являє і отримує позначки у всіх примірниках накладної.
При комбінованих (морських) перевезеннях подібний документ називається коносаментом.
Декларація EX-1 знадобиться вантажоперевізнику при вивезенні товарів, вироблених в Євросоюзі.

У документі зацікавлені покупці імпорту, які звільняються від виплати ПДВ країни-виробника. При перетині кордонів ЄС документ погашається.
Ввізне декларація за формою Т1 необхідна при перетині кордонів Євросоюзу товарами, виробленими в Україні або інших країнах СНД. У документі зацікавлені покупці імпорту, які звільняються від виплати ПДВ країни-виробника

Зазвичай оформленням декларації займаються митні брокери, уповноважені вантажовідправником або автоперевізником. Досвідчені брокери оформлюють декларацію з передачею даних в електронну систему NCTS (за європейськими митним вимогам). Щоб оформити декларацію, необхідно надати брокеру дані інвойсу, CMR, копії свідоцтва про реєстрацію вантажівки, закордонного паспорта водія.
З необов'язкових документів найкориснішим перевізники вважають книжку МДП (Carnet TIR). Документ свідчить про членство автоперевізника в міжнародній організації дорожніх перевезень, представником якої стала українська «Асоціація автомобільних перевізників». У книжці може бути від чотирьох до чотирнадцяти листів. Обкладинку заповнюється «Асоціацією».
Зазвичай оформленням декларації займаються митні брокери, уповноважені вантажовідправником або автоперевізником
Основною перевагою членства в TIR стає швидкість проходження кордонів, які транзитний вантаж в опечатаних тентованою фурі або міжнародному контейнері проходить без митного огляду.

З необов'язкових документів, які вимагають покупці українського експорту, можна відзначити експортний сертифікат Євро 1, який допомагає вантажоодержувачу отримати пільги на ввізні мита в своїй країні.

->