Наскільки небезпечний для гривні прийдешній обвал рубля

Зараз вже практично ні у кого немає сумнівів в тому, що російський рубль незабаром приречений на черговий потужний обвал - 120 руб за дол і вище
Зараз вже практично ні у кого немає сумнівів в тому, що російський рубль незабаром приречений на черговий потужний обвал - 120 руб за дол і вище. Питання тільки в тому, чи відбудеться це вже в найближчі пару місяців (в першому кварталі 2016 року) або трохи пізніше.

Нагадаю, Степан Демура у вчорашньому інтерв'ю «Радіо Свобода» передбачив, що обвал до 125 руб за дол і далі почнеться після першого кварталу - швидше за все, ближче до середини 2016 року.

Я ж орієнтуюся на прогнози зарубіжних експертів, що нафту впаде до $ 15-20 за барель вже в першому кварталі наступного року, а, відповідно, і рубль обвалиться тоді ж до курсу 120 руб за дол і вище.

Пропоную поміркувати, як може відбитися прийдешній настільки сильний обвал рубля на курсі гривні.

Звичайно, вплив поведінки рубля на гривню було завжди. Нагадаю, в серпні 1998 року в Росії стався дефолт, і рубль тоді впав до долара. В Україні тоді відразу ж «полетіла» і гривня. Також майже синхронно девальвація рубля і гривні спостерігалася в 2008 році.

З економічної точки зору пояснення тут просте. В Україні і Росії виробляється багато практично однаковою продукції. В обох країнах вирощують картоплю, капусту, буряк, яблука та інші овочі-фрукти, виробляють цукор з цукрового буряка, борошно з зерна, випускають сигарети і горілку, шиють труси-шкарпетки-майки-сорочки і т. Д., І т.п .

При цьому обсяги торгівлі між двома країнами були раніше величезні. У зв'язку з чим, якщо, наприклад, в Україні раптом різко впала до долара нацвалюта, а в Росії вона не девальвувала, то в цьому випадку російським імпортерам стає вигідно закуповувати товари в Україні, а українським експортерам, відповідно, продавати свої товари в Росії. І навпаки.

Внаслідок чого в певну сторону рухається сальдо торгівлі між двома країнами, що позначається і на загальному платіжному балансі. А це робить відповідний тиск на валюти двох країн.

Однак з відомих причин торгівля між Росією і Україною в останні роки швидко скорочується. Наприклад, за даними Держкомстату, за січень-жовтень 2015 року з України в Росію було експортовано товарів на 4,0 млрд дол, а імпортовано звідти - на 6,4 млрд. При цьому український експорт скоротився в порівнянні з АППГ на 54,3% (більш ніж в 2 рази), а імпорт товарів з РФ знизився на 43,0%.

Якщо ж згадати, наприклад, 2012 рік, то тоді за 10 місяців експорт з України становив 14,7 млрд дол, а імпорт - 23,0 млрд дол.

Як бачимо, товарообіг між двома країнами зменшився кардинально. При цьому в 2016 році тренд спаду товарообігу продовжиться, а якщо Україна ще й припинить закупівлю російського газу (що можна і потрібно зробити якомога скоріше - Пророк), то офіційна торгівля товарами між двома країнами стане взагалі нульовий. Ну а торгівля послугами, швидше за все, ще довго буде зберігатися, і вона вигідна Україні, оскільки забезпечує велике позитивне сальдо - за рахунок транзиту російського газу через українську ГТС до Європи.

Таким чином, з урахуванням того, що товарообіг між Україною і Росією значно скоротився в останні роки, то, відповідно, і вплив майбутнього обвалу рубля на гривню виявиться відносно незначним.

Правда, крім офіційної є ще й неофіційна торгівля. Не знаю, як зараз, але наприклад, в минулому році ЗМІ повідомляли, що з прикордонних з Росією українських регіонів (найбільше з Харківської та Сумської областей) люди масово везли товари в РФ. Це було викликано тим, що гривня почала стрімко девальвувати з самого початку 2014 року, тоді як в Росії рубль упав ближче до кінця року.

загрузка ...

Також напевно була налагоджена поставка товарів з України в Росію в куди більших обсягах, ніж населенням, контрабандними шляхами.

Втім, зараз напевно неофіційна прикордонна торгівля між двома значно скоротилася теж.

Тому майбутній потужний обвал рубля не повинен надати вже дуже сильного девальваційного тиску на гривню. Тим більше, що головна причина майбутнього обвалу рубля полягає в очікуваному потужному обвалі цін на нафту. А це, навпаки, є ревальваційна фактором для гривні, оскільки Україна в великих обсягах і на великі суми імпортує нафтопродукти і природний газ (який з деяким тимчасовим лагом буде теж різко дешевшати - слідом за нафтою).

Правда, на якомусь етапі сильний обвал рубля може спровокувати до падіння і гривню - в короткостроковому ракурсі. Це - психологічний фактор. Таке може статися, якщо рубль дуже різко впаде за короткий проміжок часу. Наприклад, 20 січня курс долара в Росії - 85 руб, 21-го - 95 руб, 22-го - 110 руб, 23-го - 130 руб. Ясно, що в Росії в ці дні почнеться грандіозна паніка ( «ляже» банківська система РФ, закриються багато магазинів і т.д.), яка частково перекинеться і на Україну.

Але через якийсь час гривня повинна повернутися до колишнього курсу (або близькому до колишнього).

У недавно прийнятому зі скандалом бюджеті Україна на 2016 року закладено середньорічний курс трохи вище 24 грн за дол. І якщо МВФ в січні-лютому продовжить кредитування, то є шанс що даний курсової параметр буде витриманий (завдяки, в тому числі, очікуваному обвалу світових цін на нафту).

Тобто, в цьому випадку з економічної точки зору в наступному році для гривні загроз немає. Але, правда, залишаються не економічні ризики. Зокрема, в 2016 році в Україні дуже вірогідні політичні потрясіння - третій Майдан , Дострокові парламентські і президентські вибори. Також зберігається ризик, що маніяк Путін почне широкомасштабну військову агресію проти України.

Нагадаю, минулої п'ятниці торги по нафті марки Brent завершилися на позначці 37,9 дол за барель, а курс на Московській біржі склав 70,7 руб за дол.