Як влаштуватися далекобійником в Польщі. «Плюси» і «мінуси» в роботі водіїв | Польща Сьогодні

  1. Як влаштуватися далекобійником в Польщі. «Плюси» і «мінуси» в роботі водіїв У Польщі - гостра нестача...
  2. Як влаштуватися далекобійником в Польщі. «Плюси» і «мінуси» в роботі водіїв

Як влаштуватися далекобійником в Польщі. «Плюси» і «мінуси» в роботі водіїв

У Польщі - гостра нестача водіїв. Тому досвідченим далекобійникам місцеві компанії завжди раді. Але в цій роботі є і свої нюанси, на які слід звернути увагу, влаштовуючись на посаду. Як почати працювати водієм фури, скільки можна отримувати і як ставляться польські роботодавці до українців - читайте в статті «Польща Сегодня».

Польща входить в число найбільших вантажоперевізників в Європі. Зараз дефіцит водіїв на польському ринку перевищує 100 тисяч чоловік.

Читати також: Українка-водій фури в Польщі: «Мама і сьогодні не уявляє, на якій машині я їжджу»

У жовтні 2016 року, при співпраці з Союзом Роботодавців «Транспорт і Логістика Польщі», провели детальний аналіз ринку праці водіїв в Польщі на 2015 - 2025 г. Він показав, що в 2025 році має бути на 300 тисяч більше активних водіїв, ніж в даний час. Щоб заповнити цю прогалину, отримувати кваліфікацію протягом року повинні на 30 тисяч осіб більше. Тому зараз польські компанії охоче працевлаштовують водіїв з-за кордону, зокрема, українців.

- Це затребувана професія, так як транспортна галузь в Європі дуже розвинена, а польські перевізники займають лідируючі позиції в ЄС. Стабільна робота, гідні заробітні плати і впевненість у завтрашньому дні. Дуже часто, водії, які приїжджають спочатку на заробіток, придивившись, трохи осівши, потім перевозять сім'ю. І сім'я ближче, і заробітна плата водія дозволяє її забезпечити, - розповідає Людмила Полозова, керівник навчального центру «Professional Transport Platform».

Складнощі з парковками і іноземною мовою

Віталій працює водієм і виконує вантажоперевезення по Європі вже рік. Каже, що отримує гідну зарплату, яка дозволяє утримувати сім'ю і будувати плани на майбутнє.

- Мені подобається ця робота тому, що вона дає можливість побувати в різних країнах, побачити міста, познайомитися з новими людьми. Не подобається, що далеко від сім'ї і дому, - ділиться Віталій.

Чоловік зазначає, що часто під час поїздок виникають складнощі з паркінгами. Бракує місць на стоянках і самих парковок. Особливо гостро ця складність відчувається в Німеччині і ще там часто бувають пробки вантажних автомобілів.

- Доводилося стикатися і з деякими складнощами. Спочатку їздив на старому автомобілі 2008 року. Були поломки. Навіть якщо автомобіль ламався в дорозі, сервіс приїжджав на місце, але все одно було неприємно, - розповідає Віталій.

Навіть якщо автомобіль ламався в дорозі, сервіс приїжджав на місце, але все одно було неприємно, - розповідає Віталій

Андрій працює водієм в Європі вже рік, а до цього 26 років їздив по Україні. Каже, що бути далекобійником важко всюди. Але в Європі за це більше платять.

- Для мене, як водія майже з 30-річним стажем, в плані роботи складнощів немає. Бувають важкі заїзди на фірми, вузькі дороги або повороти. Але найбільша складність для мене - це іноземна мова, а вірніше дуже низький рівень володіння англійською мовою. Бувають ситуації, коли може перевірити поліція або дорожня служба, виникають питання щодо оформлення вантажу і документів та ще багато всякого-різного. Ніколи не знаєш, з чим ще зіткнешся, - пояснює Андрій.

Як стати далекобійником в Польщі

Спочатку потрібно оформити необхідні документи вдома - водійське посвідчення з відповідними категоріями, карту водія для тахографа (чіп карта) і закордонний паспорт. За бажанням, можна пройти курс з перевезень небезпечних вантажів - ADR. Такий сертифікат і додаткова кваліфікація буде перевагою при працевлаштуванні.

Читайте також: Як обміняти водійське посвідчення в Польщі

Поки роблять документи, можна пробувати шукати самостійно роботу на порталах з працевлаштування або в Facebook . При вдалому пошуку, роботодавець вишле запрошення на роботу, на підставі якого відкривається робоча віза. Після чого, спочатку необхідно приїхати на навчання для проходження курсу КОД 95. Отримавши кваліфікацію і пройшовши медичні обстеження, можна оформлятися на роботу.

- Водій вантажоперевезень - це відповідальна посада. На водія покладається зобов'язання за збереження і доставку вантажу, за вартістю в великих розмірах. Для польських роботодавців важливим фактом при працевлаштуванні є співбесіда з кандидатом. Тому роботодавці частіше зацікавлені кандидатами, які вже знаходяться на території Польщі з готовим комплектом документів, - пояснює Людмила Полозова.

Де пройти навчання

Водії можуть звернутися в навчальний центр «Professional Transport Platform» в Любліні та пройти курс КОД 95. Там підготують необхідний комплект документів для працевлаштування і допоможуть знайти роботу.

- Ідея відкрити навчальний центр для водіїв країн СНД, виникла, коли ми сім'єю переїхали до Польщі, і мій чоловік самотужки пройшов шлях від навчання до працевлаштування водієм. Після ми почали допомагати своїм друзям і знайомим, а далі коло охочих і звертаються за допомогою став збільшуватися. У квітні цього року ми зареєстрували фірму, почавши свою діяльність. На сьогоднішній день це перший навчальний центр в Польщі, спрямований на навчання водіїв з країн СНД, - розповідає Людмила Полозова, керівник навчального центру «Professional Transport Platform».

Фірма готує водіїв на курсі КОД 95. Водії отримують сертифікат, який підтверджує професійну кваліфікацію, а також дозвіл на виконання вантажних і пасажирських перевезень. В програму входять і уроки польської мови.

Проходження такого курсу є обов'язковою умовою для працевлаштування водієм в європейську фірму, при управлінні транспортним засобом понад 3,5 тонн.

Після проходження курсу видають сертифікат про професійну кваліфікацію (Świadectwo kwalifikacji zawodowej). Додатково необхідно пройти психологічне й медичне обстеження. Після цього курсант готовий приступити до роботи водієм-міжнародником в європейській фірмі.

Після цього курсант готовий приступити до роботи водієм-міжнародником в європейській фірмі

Додатковою діяльністю фірми є послуги агентства з працевлаштування.

- Ми співпрацюємо тільки з перевіреними фірмами, які працевлаштовують виключно за трудовим договором і з якими вже є позитивний досвід і відгуки наших водіїв, - стверджує Людмила Полозова.

Скільки коштує і триває навчання

  1. КУРС ПЕРІОДИЧНИЙ (SZKOLENIE OKRESOWE) проходять водії, у яких дата відкриття категорії С до 10.09.2009 р, дата відкриття категорії D до 10.09.2008 р Тривалість курсу 5 днів, без іспиту. Вартість навчання 350 злотих.
  2. КУРС ВСТУПНИЙ (KWALIFIKACJA WSTĘPNA) проходять водії у яких дата відкриття категорії С після 10.09.2009 р, дата відкриття категорії D після 10.09.2008 р Тривалість курсу 4-5 тижнів, іспит у вигляді тесту. Вартість навчання 2400 злотих.

Надалі, через 5 років, водієві необхідно пройти перепідготовку - курс періодичний.

Чим відрізняється робота водія в Польщі від України

Найголовніша відмінність - дотримання режиму праці та відпочинку водія. Кожен водій в обов'язковому порядку використовує тахограф, який фіксує час роботи і відпочинку. Графік регулює законодавство і контролюють дорожні служби. Водій не має права перевищити час водіння більше ніж 90 годин на періоді 14 днів. Якщо водій не дотримується цих вимог, йому виписують штраф.

Ще одна важлива відмінність - це розмір зарплати. Вона залежить від досвіду, додаткових кваліфікацій, знання іноземної мови. Додатковою перевагою є комунікативний англійська. Далекобійники можуть заробити від 1000 до 2000 євро.

Читайте також: Перелік галузей, в яких українці легко знайдуть роботу в Польщі

Водії їздять в основному на автомобілях з коробкою автомат. Великі транспортні компанії, як правило, використовують тільки нові автомобілі і через 3 роки змінюють їх. Найпопулярніші марки - Volvo, Mercedes, Iveco.

Автомобілі перед виїздом обов'язково проходять сервісне обслуговування за графіком. Будь-які ремонти і несправності ремонтуються за рахунок роботодавця. Водії не змінюють колеса і т.п., все робиться в сервісі. Перевізник бере на себе зобов'язання щодо термінів доставки, тому роботодавці зацікавлені, щоб машини були робочі.

Обман і невиплата зарплати

В роботі водіїв в Польщі існують не тільки «плюси». Часто вони стають жертвами нечесних роботодавців.

- Щотижня ми отримуємо звернення про порушення трудових прав українських водіїв. Часто вони скаржаться на невиплату зарплати. Водій влаштовується на роботу, їде в рейс по Європі, місяця 1,5 катається, приїжджає, а йому кажуть: «грошей немає». Або ж водій їздить півроку по візі і вчасно отримує зарплату. Коли закінчується віза, він їде додому. Роботодавець обіцяє вислати останню зарплату в Україні і ... ніхто гроші не висилає. При цьому вони аргументують, що водій зіпсував машину, колеса, і що це саме водій повинен виплатити компенсацію, - говорить лідер українського профспілкового руху «Трудова Солідарність» Віталій Махинько.

Читайте також: Чорні списки - зброя в захисті прав українців в Польщі

Трапляється, що водіїв не оформляють на роботу, дають підписати договір, вручають ключі, документи на машину і вперед. А документи обіцяють оформити поки водій в рейсі. При цьому документи оформляють не завжди. Буває водій кілька місяців колесить по Європі, а потім виявляється, що він не оформлений на роботу.

- Водій може поскаржитися на нечесного працедавця в Польщі в Інспекцію праці або суд. Але жоден з цих варіантів не гарантує вирішення проблеми, не кажучи вже про терміни. Ми пропонуємо звертатися до нас, в Трудову Солідарність. Часто вдається вирішити такі ситуації шляхом переговорів, - пояснює Віталій Махинько.

Перевірити роботодавця в Польщі можна в Черних Списках «Трудовий Солідарності» . Також пошукайте відгуки в інтернеті. Поспілкуйтеся з водіями, які працювали в цій фірмі.

- Буває не вдається знайти водіїв, які працювали на фірмі. Якщо в інтернеті ніякої інформації, сайту немає, то в таких випадках ми не рекомендуємо працевлаштуватися там. Великі ризики, - підкреслює керівник «Трудовий Солідарності».

Як відгукуються польські роботодавці про українських водіїв

За словами керівника навчального центру PTP, дуже багато скарг на відсутність у водіїв мінімального рівня володіння польською мовою.

- Відсутність розуміння, неможливість порозумітися або помилки із заповненням документів призводять до додаткових клопотів і витраченого часу організації робочого процесу в цілому, - пояснює Людмила Полозова.

Ще скаржаться на відсутність досвіду водіння. Багато водіїв, які отримавши колись давно категорію С на КПК і не маючи належного досвіду, їдуть на заробітки і потрапляють у неприємні ситуації. Тому польські роботодавці вже розуміють, що дата і термін отримання категорії в правах не показник того, що водій дійсно має досвід водіння. При співбесіді на базі можуть посадити в автомобіль і попросити припаркувати його заднім ходом під рампу.

- В іншому нарікань немає. Відзначають працьовитість і готовність до довгострокової роботи, - зазначає керівник центру PTP.

Як влаштуватися далекобійником в Польщі. «Плюси» і «мінуси» в роботі водіїв

У Польщі - гостра нестача водіїв. Тому досвідченим далекобійникам місцеві компанії завжди раді. Але в цій роботі є і свої нюанси, на які слід звернути увагу, влаштовуючись на посаду. Як почати працювати водієм фури, скільки можна отримувати і як ставляться польські роботодавці до українців - читайте в статті «Польща Сегодня».

Польща входить в число найбільших вантажоперевізників в Європі. Зараз дефіцит водіїв на польському ринку перевищує 100 тисяч чоловік.

Читати також: Українка-водій фури в Польщі: «Мама і сьогодні не уявляє, на якій машині я їжджу»

У жовтні 2016 року, при співпраці з Союзом Роботодавців «Транспорт і Логістика Польщі», провели детальний аналіз ринку праці водіїв в Польщі на 2015 - 2025 г. Він показав, що в 2025 році має бути на 300 тисяч більше активних водіїв, ніж в даний час. Щоб заповнити цю прогалину, отримувати кваліфікацію протягом року повинні на 30 тисяч осіб більше. Тому зараз польські компанії охоче працевлаштовують водіїв з-за кордону, зокрема, українців.

- Це затребувана професія, так як транспортна галузь в Європі дуже розвинена, а польські перевізники займають лідируючі позиції в ЄС. Стабільна робота, гідні заробітні плати і впевненість у завтрашньому дні. Дуже часто, водії, які приїжджають спочатку на заробіток, придивившись, трохи осівши, потім перевозять сім'ю. І сім'я ближче, і заробітна плата водія дозволяє її забезпечити, - розповідає Людмила Полозова, керівник навчального центру «Professional Transport Platform».

Складнощі з парковками і іноземною мовою

Віталій працює водієм і виконує вантажоперевезення по Європі вже рік. Каже, що отримує гідну зарплату, яка дозволяє утримувати сім'ю і будувати плани на майбутнє.

- Мені подобається ця робота тому, що вона дає можливість побувати в різних країнах, побачити міста, познайомитися з новими людьми. Не подобається, що далеко від сім'ї і дому, - ділиться Віталій.

Чоловік зазначає, що часто під час поїздок виникають складнощі з паркінгами. Бракує місць на стоянках і самих парковок. Особливо гостро ця складність відчувається в Німеччині і ще там часто бувають пробки вантажних автомобілів.

- Доводилося стикатися і з деякими складнощами. Спочатку їздив на старому автомобілі 2008 року. Були поломки. Навіть якщо автомобіль ламався в дорозі, сервіс приїжджав на місце, але все одно було неприємно, - розповідає Віталій.

Навіть якщо автомобіль ламався в дорозі, сервіс приїжджав на місце, але все одно було неприємно, - розповідає Віталій

Андрій працює водієм в Європі вже рік, а до цього 26 років їздив по Україні. Каже, що бути далекобійником важко всюди. Але в Європі за це більше платять.

- Для мене, як водія майже з 30-річним стажем, в плані роботи складнощів немає. Бувають важкі заїзди на фірми, вузькі дороги або повороти. Але найбільша складність для мене - це іноземна мова, а вірніше дуже низький рівень володіння англійською мовою. Бувають ситуації, коли може перевірити поліція або дорожня служба, виникають питання щодо оформлення вантажу і документів та ще багато всякого-різного. Ніколи не знаєш, з чим ще зіткнешся, - пояснює Андрій.

Як стати далекобійником в Польщі

Спочатку потрібно оформити необхідні документи вдома - водійське посвідчення з відповідними категоріями, карту водія для тахографа (чіп карта) і закордонний паспорт. За бажанням, можна пройти курс з перевезень небезпечних вантажів - ADR. Такий сертифікат і додаткова кваліфікація буде перевагою при працевлаштуванні.

Читайте також: Як обміняти водійське посвідчення в Польщі

Поки роблять документи, можна пробувати шукати самостійно роботу на порталах з працевлаштування або в Facebook . При вдалому пошуку, роботодавець вишле запрошення на роботу, на підставі якого відкривається робоча віза. Після чого, спочатку необхідно приїхати на навчання для проходження курсу КОД 95. Отримавши кваліфікацію і пройшовши медичні обстеження, можна оформлятися на роботу.

- Водій вантажоперевезень - це відповідальна посада. На водія покладається зобов'язання за збереження і доставку вантажу, за вартістю в великих розмірах. Для польських роботодавців важливим фактом при працевлаштуванні є співбесіда з кандидатом. Тому роботодавці частіше зацікавлені кандидатами, які вже знаходяться на території Польщі з готовим комплектом документів, - пояснює Людмила Полозова.

Де пройти навчання

Водії можуть звернутися в навчальний центр «Professional Transport Platform» в Любліні та пройти курс КОД 95. Там підготують необхідний комплект документів для працевлаштування і допоможуть знайти роботу.

- Ідея відкрити навчальний центр для водіїв країн СНД, виникла, коли ми сім'єю переїхали до Польщі, і мій чоловік самотужки пройшов шлях від навчання до працевлаштування водієм. Після ми почали допомагати своїм друзям і знайомим, а далі коло охочих і звертаються за допомогою став збільшуватися. У квітні цього року ми зареєстрували фірму, почавши свою діяльність. На сьогоднішній день це перший навчальний центр в Польщі, спрямований на навчання водіїв з країн СНД, - розповідає Людмила Полозова, керівник навчального центру «Professional Transport Platform».

Фірма готує водіїв на курсі КОД 95. Водії отримують сертифікат, який підтверджує професійну кваліфікацію, а також дозвіл на виконання вантажних і пасажирських перевезень. В програму входять і уроки польської мови.

Проходження такого курсу є обов'язковою умовою для працевлаштування водієм в європейську фірму, при управлінні транспортним засобом понад 3,5 тонн.

Після проходження курсу видають сертифікат про професійну кваліфікацію (Świadectwo kwalifikacji zawodowej). Додатково необхідно пройти психологічне й медичне обстеження. Після цього курсант готовий приступити до роботи водієм-міжнародником в європейській фірмі.

Після цього курсант готовий приступити до роботи водієм-міжнародником в європейській фірмі

Додатковою діяльністю фірми є послуги агентства з працевлаштування.

- Ми співпрацюємо тільки з перевіреними фірмами, які працевлаштовують виключно за трудовим договором і з якими вже є позитивний досвід і відгуки наших водіїв, - стверджує Людмила Полозова.

Скільки коштує і триває навчання

  1. КУРС ПЕРІОДИЧНИЙ (SZKOLENIE OKRESOWE) проходять водії, у яких дата відкриття категорії С до 10.09.2009 р, дата відкриття категорії D до 10.09.2008 р Тривалість курсу 5 днів, без іспиту. Вартість навчання 350 злотих.
  2. КУРС ВСТУПНИЙ (KWALIFIKACJA WSTĘPNA) проходять водії у яких дата відкриття категорії С після 10.09.2009 р, дата відкриття категорії D після 10.09.2008 р Тривалість курсу 4-5 тижнів, іспит у вигляді тесту. Вартість навчання 2400 злотих.

Надалі, через 5 років, водієві необхідно пройти перепідготовку - курс періодичний.

Чим відрізняється робота водія в Польщі від України

Найголовніша відмінність - дотримання режиму праці та відпочинку водія. Кожен водій в обов'язковому порядку використовує тахограф, який фіксує час роботи і відпочинку. Графік регулює законодавство і контролюють дорожні служби. Водій не має права перевищити час водіння більше ніж 90 годин на періоді 14 днів. Якщо водій не дотримується цих вимог, йому виписують штраф.

Ще одна важлива відмінність - це розмір зарплати. Вона залежить від досвіду, додаткових кваліфікацій, знання іноземної мови. Додатковою перевагою є комунікативний англійська. Далекобійники можуть заробити від 1000 до 2000 євро.

Читайте також: Перелік галузей, в яких українці легко знайдуть роботу в Польщі

Водії їздять в основному на автомобілях з коробкою автомат. Великі транспортні компанії, як правило, використовують тільки нові автомобілі і через 3 роки змінюють їх. Найпопулярніші марки - Volvo, Mercedes, Iveco.

Автомобілі перед виїздом обов'язково проходять сервісне обслуговування за графіком. Будь-які ремонти і несправності ремонтуються за рахунок роботодавця. Водії не змінюють колеса і т.п., все робиться в сервісі. Перевізник бере на себе зобов'язання щодо термінів доставки, тому роботодавці зацікавлені, щоб машини були робочі.

Обман і невиплата зарплати

В роботі водіїв в Польщі існують не тільки «плюси». Часто вони стають жертвами нечесних роботодавців.

- Щотижня ми отримуємо звернення про порушення трудових прав українських водіїв. Часто вони скаржаться на невиплату зарплати. Водій влаштовується на роботу, їде в рейс по Європі, місяця 1,5 катається, приїжджає, а йому кажуть: «грошей немає». Або ж водій їздить півроку по візі і вчасно отримує зарплату. Коли закінчується віза, він їде додому. Роботодавець обіцяє вислати останню зарплату в Україні і ... ніхто гроші не висилає. При цьому вони аргументують, що водій зіпсував машину, колеса, і що це саме водій повинен виплатити компенсацію, - говорить лідер українського профспілкового руху «Трудова Солідарність» Віталій Махинько.

Читайте також: Чорні списки - зброя в захисті прав українців в Польщі

Трапляється, що водіїв не оформляють на роботу, дають підписати договір, вручають ключі, документи на машину і вперед. А документи обіцяють оформити поки водій в рейсі. При цьому документи оформляють не завжди. Буває водій кілька місяців колесить по Європі, а потім виявляється, що він не оформлений на роботу.

- Водій може поскаржитися на нечесного працедавця в Польщі в Інспекцію праці або суд. Але жоден з цих варіантів не гарантує вирішення проблеми, не кажучи вже про терміни. Ми пропонуємо звертатися до нас, в Трудову Солідарність. Часто вдається вирішити такі ситуації шляхом переговорів, - пояснює Віталій Махинько.

Перевірити роботодавця в Польщі можна в Черних Списках «Трудовий Солідарності» . Також пошукайте відгуки в інтернеті. Поспілкуйтеся з водіями, які працювали в цій фірмі.

- Буває не вдається знайти водіїв, які працювали на фірмі. Якщо в інтернеті ніякої інформації, сайту немає, то в таких випадках ми не рекомендуємо працевлаштуватися там. Великі ризики, - підкреслює керівник «Трудовий Солідарності».

Як відгукуються польські роботодавці про українських водіїв

За словами керівника навчального центру PTP, дуже багато скарг на відсутність у водіїв мінімального рівня володіння польською мовою.

- Відсутність розуміння, неможливість порозумітися або помилки із заповненням документів призводять до додаткових клопотів і витраченого часу організації робочого процесу в цілому, - пояснює Людмила Полозова.

Ще скаржаться на відсутність досвіду водіння. Багато водіїв, які отримавши колись давно категорію С на КПК і не маючи належного досвіду, їдуть на заробітки і потрапляють у неприємні ситуації. Тому польські роботодавці вже розуміють, що дата і термін отримання категорії в правах не показник того, що водій дійсно має досвід водіння. При співбесіді на базі можуть посадити в автомобіль і попросити припаркувати його заднім ходом під рампу.

- В іншому нарікань немає. Відзначають працьовитість і готовність до довгострокової роботи, - зазначає керівник центру PTP.

Як влаштуватися далекобійником в Польщі. «Плюси» і «мінуси» в роботі водіїв

У Польщі - гостра нестача водіїв. Тому досвідченим далекобійникам місцеві компанії завжди раді. Але в цій роботі є і свої нюанси, на які слід звернути увагу, влаштовуючись на посаду. Як почати працювати водієм фури, скільки можна отримувати і як ставляться польські роботодавці до українців - читайте в статті «Польща Сегодня».

Польща входить в число найбільших вантажоперевізників в Європі. Зараз дефіцит водіїв на польському ринку перевищує 100 тисяч чоловік.

Читати також: Українка-водій фури в Польщі: «Мама і сьогодні не уявляє, на якій машині я їжджу»

У жовтні 2016 року, при співпраці з Союзом Роботодавців «Транспорт і Логістика Польщі», провели детальний аналіз ринку праці водіїв в Польщі на 2015 - 2025 г. Він показав, що в 2025 році має бути на 300 тисяч більше активних водіїв, ніж в даний час. Щоб заповнити цю прогалину, отримувати кваліфікацію протягом року повинні на 30 тисяч осіб більше. Тому зараз польські компанії охоче працевлаштовують водіїв з-за кордону, зокрема, українців.

- Це затребувана професія, так як транспортна галузь в Європі дуже розвинена, а польські перевізники займають лідируючі позиції в ЄС. Стабільна робота, гідні заробітні плати і впевненість у завтрашньому дні. Дуже часто, водії, які приїжджають спочатку на заробіток, придивившись, трохи осівши, потім перевозять сім'ю. І сім'я ближче, і заробітна плата водія дозволяє її забезпечити, - розповідає Людмила Полозова, керівник навчального центру «Professional Transport Platform».

Складнощі з парковками і іноземною мовою

Віталій працює водієм і виконує вантажоперевезення по Європі вже рік. Каже, що отримує гідну зарплату, яка дозволяє утримувати сім'ю і будувати плани на майбутнє.

- Мені подобається ця робота тому, що вона дає можливість побувати в різних країнах, побачити міста, познайомитися з новими людьми. Не подобається, що далеко від сім'ї і дому, - ділиться Віталій.

Чоловік зазначає, що часто під час поїздок виникають складнощі з паркінгами. Бракує місць на стоянках і самих парковок. Особливо гостро ця складність відчувається в Німеччині і ще там часто бувають пробки вантажних автомобілів.

- Доводилося стикатися і з деякими складнощами. Спочатку їздив на старому автомобілі 2008 року. Були поломки. Навіть якщо автомобіль ламався в дорозі, сервіс приїжджав на місце, але все одно було неприємно, - розповідає Віталій.

Навіть якщо автомобіль ламався в дорозі, сервіс приїжджав на місце, але все одно було неприємно, - розповідає Віталій

Андрій працює водієм в Європі вже рік, а до цього 26 років їздив по Україні. Каже, що бути далекобійником важко всюди. Але в Європі за це більше платять.

- Для мене, як водія майже з 30-річним стажем, в плані роботи складнощів немає. Бувають важкі заїзди на фірми, вузькі дороги або повороти. Але найбільша складність для мене - це іноземна мова, а вірніше дуже низький рівень володіння англійською мовою. Бувають ситуації, коли може перевірити поліція або дорожня служба, виникають питання щодо оформлення вантажу і документів та ще багато всякого-різного. Ніколи не знаєш, з чим ще зіткнешся, - пояснює Андрій.

Як стати далекобійником в Польщі

Спочатку потрібно оформити необхідні документи вдома - водійське посвідчення з відповідними категоріями, карту водія для тахографа (чіп карта) і закордонний паспорт. За бажанням, можна пройти курс з перевезень небезпечних вантажів - ADR. Такий сертифікат і додаткова кваліфікація буде перевагою при працевлаштуванні.

Читайте також: Як обміняти водійське посвідчення в Польщі

Поки роблять документи, можна пробувати шукати самостійно роботу на порталах з працевлаштування або в Facebook . При вдалому пошуку, роботодавець вишле запрошення на роботу, на підставі якого відкривається робоча віза. Після чого, спочатку необхідно приїхати на навчання для проходження курсу КОД 95. Отримавши кваліфікацію і пройшовши медичні обстеження, можна оформлятися на роботу.

- Водій вантажоперевезень - це відповідальна посада. На водія покладається зобов'язання за збереження і доставку вантажу, за вартістю в великих розмірах. Для польських роботодавців важливим фактом при працевлаштуванні є співбесіда з кандидатом. Тому роботодавці частіше зацікавлені кандидатами, які вже знаходяться на території Польщі з готовим комплектом документів, - пояснює Людмила Полозова.

Де пройти навчання

Водії можуть звернутися в навчальний центр «Professional Transport Platform» в Любліні та пройти курс КОД 95. Там підготують необхідний комплект документів для працевлаштування і допоможуть знайти роботу.

- Ідея відкрити навчальний центр для водіїв країн СНД, виникла, коли ми сім'єю переїхали до Польщі, і мій чоловік самотужки пройшов шлях від навчання до працевлаштування водієм. Після ми почали допомагати своїм друзям і знайомим, а далі коло охочих і звертаються за допомогою став збільшуватися. У квітні цього року ми зареєстрували фірму, почавши свою діяльність. На сьогоднішній день це перший навчальний центр в Польщі, спрямований на навчання водіїв з країн СНД, - розповідає Людмила Полозова, керівник навчального центру «Professional Transport Platform».

Фірма готує водіїв на курсі КОД 95. Водії отримують сертифікат, який підтверджує професійну кваліфікацію, а також дозвіл на виконання вантажних і пасажирських перевезень. В програму входять і уроки польської мови.

Проходження такого курсу є обов'язковою умовою для працевлаштування водієм в європейську фірму, при управлінні транспортним засобом понад 3,5 тонн.

Після проходження курсу видають сертифікат про професійну кваліфікацію (Świadectwo kwalifikacji zawodowej). Додатково необхідно пройти психологічне й медичне обстеження. Після цього курсант готовий приступити до роботи водієм-міжнародником в європейській фірмі.

Після цього курсант готовий приступити до роботи водієм-міжнародником в європейській фірмі

Додатковою діяльністю фірми є послуги агентства з працевлаштування.

- Ми співпрацюємо тільки з перевіреними фірмами, які працевлаштовують виключно за трудовим договором і з якими вже є позитивний досвід і відгуки наших водіїв, - стверджує Людмила Полозова.

Скільки коштує і триває навчання

  1. КУРС ПЕРІОДИЧНИЙ (SZKOLENIE OKRESOWE) проходять водії, у яких дата відкриття категорії С до 10.09.2009 р, дата відкриття категорії D до 10.09.2008 р Тривалість курсу 5 днів, без іспиту. Вартість навчання 350 злотих.
  2. КУРС ВСТУПНИЙ (KWALIFIKACJA WSTĘPNA) проходять водії у яких дата відкриття категорії С після 10.09.2009 р, дата відкриття категорії D після 10.09.2008 р Тривалість курсу 4-5 тижнів, іспит у вигляді тесту. Вартість навчання 2400 злотих.

Надалі, через 5 років, водієві необхідно пройти перепідготовку - курс періодичний.

Чим відрізняється робота водія в Польщі від України

Найголовніша відмінність - дотримання режиму праці та відпочинку водія. Кожен водій в обов'язковому порядку використовує тахограф, який фіксує час роботи і відпочинку. Графік регулює законодавство і контролюють дорожні служби. Водій не має права перевищити час водіння більше ніж 90 годин на періоді 14 днів. Якщо водій не дотримується цих вимог, йому виписують штраф.

Ще одна важлива відмінність - це розмір зарплати. Вона залежить від досвіду, додаткових кваліфікацій, знання іноземної мови. Додатковою перевагою є комунікативний англійська. Далекобійники можуть заробити від 1000 до 2000 євро.

Читайте також: Перелік галузей, в яких українці легко знайдуть роботу в Польщі

Водії їздять в основному на автомобілях з коробкою автомат. Великі транспортні компанії, як правило, використовують тільки нові автомобілі і через 3 роки змінюють їх. Найпопулярніші марки - Volvo, Mercedes, Iveco.

Автомобілі перед виїздом обов'язково проходять сервісне обслуговування за графіком. Будь-які ремонти і несправності ремонтуються за рахунок роботодавця. Водії не змінюють колеса і т.п., все робиться в сервісі. Перевізник бере на себе зобов'язання щодо термінів доставки, тому роботодавці зацікавлені, щоб машини були робочі.

Обман і невиплата зарплати

В роботі водіїв в Польщі існують не тільки «плюси». Часто вони стають жертвами нечесних роботодавців.

- Щотижня ми отримуємо звернення про порушення трудових прав українських водіїв. Часто вони скаржаться на невиплату зарплати. Водій влаштовується на роботу, їде в рейс по Європі, місяця 1,5 катається, приїжджає, а йому кажуть: «грошей немає». Або ж водій їздить півроку по візі і вчасно отримує зарплату. Коли закінчується віза, він їде додому. Роботодавець обіцяє вислати останню зарплату в Україні і ... ніхто гроші не висилає. При цьому вони аргументують, що водій зіпсував машину, колеса, і що це саме водій повинен виплатити компенсацію, - говорить лідер українського профспілкового руху «Трудова Солідарність» Віталій Махинько.

Читайте також: Чорні списки - зброя в захисті прав українців в Польщі

Трапляється, що водіїв не оформляють на роботу, дають підписати договір, вручають ключі, документи на машину і вперед. А документи обіцяють оформити поки водій в рейсі. При цьому документи оформляють не завжди. Буває водій кілька місяців колесить по Європі, а потім виявляється, що він не оформлений на роботу.

- Водій може поскаржитися на нечесного працедавця в Польщі в Інспекцію праці або суд. Але жоден з цих варіантів не гарантує вирішення проблеми, не кажучи вже про терміни. Ми пропонуємо звертатися до нас, в Трудову Солідарність. Часто вдається вирішити такі ситуації шляхом переговорів, - пояснює Віталій Махинько.

Перевірити роботодавця в Польщі можна в Черних Списках «Трудовий Солідарності» . Також пошукайте відгуки в інтернеті. Поспілкуйтеся з водіями, які працювали в цій фірмі.

- Буває не вдається знайти водіїв, які працювали на фірмі. Якщо в інтернеті ніякої інформації, сайту немає, то в таких випадках ми не рекомендуємо працевлаштуватися там. Великі ризики, - підкреслює керівник «Трудовий Солідарності».

Як відгукуються польські роботодавці про українських водіїв

За словами керівника навчального центру PTP, дуже багато скарг на відсутність у водіїв мінімального рівня володіння польською мовою.

- Відсутність розуміння, неможливість порозумітися або помилки із заповненням документів призводять до додаткових клопотів і витраченого часу організації робочого процесу в цілому, - пояснює Людмила Полозова.

Ще скаржаться на відсутність досвіду водіння. Багато водіїв, які отримавши колись давно категорію С на КПК і не маючи належного досвіду, їдуть на заробітки і потрапляють у неприємні ситуації. Тому польські роботодавці вже розуміють, що дата і термін отримання категорії в правах не показник того, що водій дійсно має досвід водіння. При співбесіді на базі можуть посадити в автомобіль і попросити припаркувати його заднім ходом під рампу.

- В іншому нарікань немає. Відзначають працьовитість і готовність до довгострокової роботи, - зазначає керівник центру PTP.