Технології векторної графіки в Мережі. Журнал Publish.

 1. Технології векторної графіки в Мережі Частина перша
 2. Flash
 3. Інтерактивний графічний інтерфейс
 4. Macromedia Flash
 5. Corel RAVE
 6. Adobe LiveMotion 2
 7. DJJ HoldingsSwish 2
 8. Insane 3D Flash Animator
 9. Технології векторної графіки в Мережі
 10. Flash
 11. Інтерактивний графічний інтерфейс
 12. Macromedia Flash
 13. Corel RAVE
 14. Adobe LiveMotion 2
 15. Технології векторної графіки в Мережі
 16. Flash
 17. Інтерактивний графічний інтерфейс
 18. Macromedia Flash
 19. Corel RAVE
 20. Adobe LiveMotion 2
 21. DJJ HoldingsSwish 2
 22. Insane 3D Flash Animator
 23. Технології векторної графіки в Мережі
 24. Flash
 25. Інтерактивний графічний інтерфейс
 26. Macromedia Flash
 27. Corel RAVE
 28. Adobe LiveMotion 2
 29. DJJ HoldingsSwish 2
 30. Insane 3D Flash Animator

Технології векторної графіки в Мережі

Частина перша
«Мене годують ідеї», - саме цієї крилатою фразою часто закінчував Остап Бендер свої міркування про життя. За минулий з тих пір час цінність новаторських ідей багаторазово зросла, що особливо помітно в таких високотехнологічних галузях, як передача інформації в Інтернеті.

Обмеження на швидкість передачі даних при звичайному підключенні не завжди дозволяють комфортно переглядати сайти зі статичною графікою, не кажучи вже про насичені динамікою web-сторінках. Рішенням цієї проблеми кілька років тому зайнялися ряд компаній, почавши розробляти нові способи доставки контента по Мережі. І невідомо, як надалі склалася б доля невеликої програми Джонатана Гая, що не зверни на неї увагу Macromedia. Ця покупка кардинально змінила обличчя Всесвітньої мережі, ставши інструментом для створення привабливих, динамічних сторінок з використанням звуку і відео. Перша назва редактора для створення векторної анімації (Future Splash Animator) дало ім'я нової технології - Flash.

Крім Flash, зараз активно розвиваються і інші технології, засновані на векторному поданні об'єктів. Все сильніше відчуваються спроби Adobe привернути увагу дизайнерів до свого дітища - технології SVG (Scalable Vector Graphics), яка з урахуванням фінансових можливостей Adobe представлятиме явну загрозу благополуччю Macromedia.

Відносно недавно почали виникати різні технології передачі тривимірної моделі об'єктів з подальшою їх візуалізацією у вікні браузера (теж у векторному вигляді). Відзначимо розробку компанії Viewpoint - Metastream як найбільш доведену до комерційної стадії.

Переваги В основі всіх векторних технологій лежать три кити: векторне подання об'єктів, широкі можливості при роботі з мультимедіа та інтерактивність, що дає цим технологіям незаперечні переваги перед традиційним способом подання інформації в Мережі.

Застосування векторів замість растрового зображення дає значно менший розмір файлів (в 50 Кбайт вміщається досить довгий ролик), що дозволяє завантажувати їх навіть по низькошвидкісних каналах. При цьому розмір файлу не залежить від геометричних розмірів використовуються в ньому елементів. Специфіка технології і в тому, що велика кількість однакових елементів не призводить до розбухання розміру файлу (задіяний один майстер-об'єкт, інші представлені у вигляді його копій, до яких можна застосовувати різні трансформації). Ще один плюс - векторність - ролик масштабується без втрати якості.

Зрозуміло, поряд зі звичайними векторними об'єктами, у Flash можна застосовувати растрові зображення (підтримується не тільки JPEG, GIF, але і PNG з неоднорідною прозорістю), а можливості використання мультимедіа дозволяють включати в ролики звук (WAV, MP3) і відео (QuickTime mov, AVI).

Безумовно, знаковий момент - підтримка мови написання інтерактивних сторінок ActionScript (схожого на JavaScript), в результаті чого легко створюється інтерактивна анімація і пишуться досить складні сценарії. Саме це і послужило каталізатором просування технології на ринок, оскільки привернуло до Flash увагу солідних розробників.

Колосальна перевага Metastream - несумірна з іншими технологіями реалістичність і видовищність зображення (досягається практично фотографічне якість - з відблисками, затінення полігонів, тінями). Особливий інтерес представляє огляд моделі з різних сторін і навіть перегляд її зсередини.

Сфери застосування Зараз вже не можна уявити без Flash сайти великих виробників товарів або послуг: можливостей HTML абсолютно недостатньо для створення привабливих образів (втім, перед ним і не ставилася така задача), а DHTML і JavaScript лише частково знімають обмеження звичайного мови розмітки. Flash значно урізноманітнює форму подачі інформації, що грає істотну роль в розкручуванні сайту, закріпленні за ним цільової аудиторії і підтримки певного іміджу компанії. Принципове значення можливості технології мають для виробників спортивного одягу (Nike, Adidas). Серед компаній, які активно використовують Flash, - виробники предметів розкоші (Dior, Lancome, Versace), автомобілів (Mercedes, Jaguar), мультфільмів (multi.ru), індустрія розваг (disney.com) і on-line-гри.

com) і on-line-гри

Основних сфер застосування векторної графіки в Мережі кілька. Найширша - створення інтерактивних інтерфейсів з різними візуальними і звукові ефекти (кнопки, які випливають списки-меню, об'єкти, що змінюють свої властивості при наведенні мишки). Друга - створення повноцінних анімаційних роликів за участю мультиплікаційних персонажів. Не можна обійти увагою і значне збільшення числа проектів, пов'язаних з on-line-іграми на Flash. Що стосується технологій доставки тривимірного контенту, то вони знайшли своє застосування у виробників автомобілів (Ford, Subaru, Volvo), спортивних товарів, в ріелторських агентствах, студіях дизайну приміщень і при створенні карт місцевості з передачею об'ємності ландшафту.

Широта застосування векторної анімації і визначила значний список компаній, що займаються розробкою програм для створення рішень на базі векторних технологій. Але говорити про те, що альтернативні розробки зайняли яку можна порівняти з Flash ринкову нішу, не можна, тому огляд інструментів, призначених для створення интернетовской векторної графіки, логічно почати з тих, що орієнтовані на Flash.

Flash

Принцип роботи Основну роль у Flash грає анімація. Существуюет кілька способів її створення: покадрова (кожен раз зображення об'єкта, що рухається малюється заново) і по ключовим кадрам - (програма просто створює плавний перехід (Tween) з одного опорного кадру (keyfrаme) в інший).

Покадровая техніка сама трудомістка, оскільки автоматизувати процес неможливо, зате результат виходить найякісніший (в основному вона в ходу у художників-мультиплікаторів). Ключові кадри значно спрощує і прискорює виробництво ролика, оскільки створення проміжних фаз руху лягає на плечі комп'ютера - такий ефект вже давно використовується в векторних редакторах у вигляді функції Blend (Перетікання). Велика кількість колірних ефектів, різні трансформації форми, підтримка масок прозорості, нерівномірний рух, переміщення по заданій траєкторії - ось неповний перелік можливостей, який пропонують редактори для створення векторної графіки.

Ключові кадри може проводитися по-різному. Одна справа, коли по екрану просто пересувається звичайний об'єкт, зовсім інше - анімація персонажів. Тут рух будується на використанні «кісток» (bones), широко застосовуються в класичній анімації. Дуже важлива ієрархія об'єктів і правильність розташування контрольних точок.

Інструменти Практично всі відомі виробники ПЗ обзавелися інструментами, що створюють векторну графіку для Інтернету. Піонер в цій області - Macromedia Flash, недавно вступили на цей шлях Corel RAVE і Adobe LiveMotion. Серед менш іменитих певною популярністю користуються Swish і Insane Flash Animator.

До другої групи додатків, принцип роботи яких заснований на «кістках», можна зарахувати Creature House Expression, KoolMoves від Lucky Monkey Designs і Lost Marble Moho. Грунтовністю відрізняється ToomBoom Studio, створена спеціально для професійних аніматорів.

Існує і цілий набір утиліт, призначений виключно для створення ефектів (Wildform, Flax розробки Goldshell Digital Media, CofeeCup Firestarter). Вони знайшли застосування в вигляді банерів або використовуються в складі складної анімації.

Особливе місце займають редактори, призначені для конвертації тривимірних моделей в формат SWF: Ulead EnVector, Vecta 3D від IdeaWorks3D і Swift 3D розробки ElectricRain. Сюди ж можна віднести модулі, що підключаються безпосередньо до спеціалізованих 3D-додатків і перетворюють тривимірну модель в плоске векторне подання (додатковий модуль цих же розробників).

Саме в такій послідовності ми і розглянемо особливості роботи з ними.

Інтерактивний графічний інтерфейс

Інструменти для створення графічного інтерфейсу - найбільш широкий клас flash-орієнтованих редакторів. Інтерактивні кнопки, спливаючі меню, різноманітні смуги прокрутки, що пересуваються елементи, використання звуку - ось неповний перелік їх можливостей. Природно, тут стандарт de-facto - Macromedia Flash. На сьогодні з її потенціалом в області створення складних інтерактивних роликів жодна інша програма зрівнятися не може.

Macromedia Flash

Ще зовсім недавно компанія Macromedia була відома, в основному, завдяки векторному редактору FreeHand. Зосередившись виключно на рішеннях для Мережі, вона стала одним з найвпливовіших гравців в цьому сегменті ринку, за фінансовими показниками поступаючись лише самої Adobe. Головну роль в цьому зіграв успіх редактора Flash.

У перших версіях на нього практично не звертали уваги. Але починаючи з четвертої, коли в редактор була вбудована підтримка Action Script, значно розширила стандартні можливості, інтерес з боку серйозних розробників зріс. Зараз доступна вже шоста версія - Flash MX - еталон для численних послідовників. Вона пропонує неперевершені засоби створення об'єктів, наділення їх специфічними властивостями і зручності реалізації складної анімації.

Платформи: Windows, Mac
Резюме:

широкі можливості, зручний інтерфейс і розвинену мову написання сценаріїв роблять Flash незамінним інструментом для створення анімації будь-якої складності.
Ціна: 400 дол.

Створення об'єктів Інтерфейс Flash витриманий в стилі всіх продуктів Macromedia, що дає перевагу їх користувачам. Можливості програми залучають до неї як прихильників спеціалізованих векторних програм, так і звичайних художників, які не володіють принципами роботи зі сплайнами. Для перших виявляться незамінними засоби редагування кривих на рівні точок і сегментів. Для художників - зручна робота з оригінальним інструментом Brush tool, мають аналог в растрових редакторах: при малюванні одного об'єкта поверх іншого програма автоматично підрізає нижчележачий, одноколірні об'єкти об'єднуються в один.

Якщо ви все ж таки віддаєте перевагу створювати заготовки в спеціалізованих програмах (Adobe Illustrator або Macromedia FreeHand), то з впровадженням їх у Flash ніяких проблем не виникне: ці документи програма розуміє безпосередньо. Що стосується CorelDRAW, то файли CDR доведеться попередньо конвертувати в EPS, AI або EMF / WMF.

Анімація Анімація у Flash побудована на використанні ключових кадрів. Підтримуються обидва типи - motion tween (без зміни форми об'єкта на рівні окремих точок) і shape tween (зі зміною форми, інша назва - морфинг). Анімовані можуть всі параметри - а їх більш ніж достатньо (Еffects): яскравість, колір, прозорість. Об'єкти можуть рухатися по прямій лінії або по зазначеному шляху (motion path), з прискоренням або уповільненням (easy in / easy out).

Дуже зручно користуватися бібліотекою (Library) - всі об'єкти в ній можна об'єднувати в групи з тим, щоб часто використовувані постійно перебували під рукою. Дуже корисна при створенні ролика операція заміни одного об'єкта на інший зі збереженням всієї раніше присвоєної йому анімації. Об'єкти в Library можуть мати вкладену анімацію, що дозволяє уникнути надмірного захаращення основний панелі ролика Timeline.

Коли потрібно прив'язати рух одного об'єкта до інших або ж при анімації кадру, незамінна опція Show Onion. Вона показує фази руху об'єктів, причому кількість одночасно відображуваних фаз можна змінювати.

У порівнянні з аналогічними редакторами, обсяг виходять роликів найменший - є сенс пересохранять SWF-файл з Macromedia Flash.

Мова сценаріїв Одне з основних переваг технології Flash - сприйняття і адекватна реакція на дії користувача. А оскільки зараз без інтерактивності - нікуди, то в редакторі стоїть на озброєнні значно розширений в останній версії мова сценаріїв ActionScript. Тепер стало значно простіше розробляти інтерактивні ігри, опитувальні форми і навіть системи, що діють в режимі реального часу (чати).

Недоліки Як і в будь-якій програмі, в Flash є недоліки, часом призводять до серйозних наслідків. Іноді об'єкти довільно зміщуються на один піксель - мабуть, тут винна помилка округлення (для відображення на екрані векторні об'єкти перетворюються в бітові образи). Незважаючи на начебто незначітельнyю величину, зрушення вельми помітні, а позбутися від них вдається не завжди.

Не можна назвати вдалим і те, що для кожного об'єкта, над яким будуть проводитися дії, необхідно самостійно створювати окремий шар (це відноситься і до вказівкою шляху пересування об'єкта). Тільки так отримуєш доступ до редагування його параметрів анімації (в деяких редакторах створення шару відбувається автоматично).

Оскільки Flash має властивість часом «звалюватися», бажано зберігати результат через певні проміжки часу.

Corel RAVE

Прекрасно усвідомлюючи перспективність технології Flash, керівництво Corel вирішив закріпити за пакетом Draw славу універсального і доповнило його десяту версію ще одним редактором - RAVE (Real Animated Vector Effects - «справжні анімовані векторні ефекти»), який дає можливість створювати flash-ролики без придбання додаткового ПЗ . В общем-то, прагнення благородне, але при роботі з програмою складається враження, що розробники вирішили особливо не мудрувати і не ставили за мету хоча б наблизитися до Flash.

Платформи: Windows, Mac
Доступність:

поки доступна тільки перша версія, яка входить до складу пакету CorelDRAW 10.
Резюме: RAVE - пробний камінь Corel. Пакету бракує багатьох можливостей створення анімації, а без підтримки скриптів сфера його застосування обмежується короткими роликами-заставками і простими навігаційними меню.
Ціна: 550 дол. (В складі пакету CorelDRAW 10)

Переваги Оскільки RAVE створювався на основі популярного графічного редактора, то для тих, хто звик до CorelDRAW, проблем освоєння не виникне: інструменти, докери, клавіші швидкого виклику, робота з кольором - точна копія широко відомого редактора. Відповідно, RAVE має практично всі можливості CorelDRAW, що дозволяє використовувати всю міць батьківської програми для створення анімованих ефектів будь-якого ступеня складності. Однак при роботі з ним треба мати на увазі, що деякі функції реалізовані інакше. Наприклад, ви не знайдете згадки про символи, хоча програма їх підтримує - просто розробники внесли в DRAW мінімум змін, тому функція ховається під рідко ким використовуваної командою Clone.

Манера створення анімації практично не відрізняється від прийнятої в Flash, але в RAVE при створенні об'єкта шар з'являється автоматично, позбавляючи нас від рутини.

Недоліки Основних недоліків в програмі два, але вони дуже істотні. За великим рахунком, від того, чи зуміють розробники вирішити ці проблеми в наступних версіях, залежить майбутнє редактора. По-перше, в RAVE відсутня панель, в якій відображалися б все властивості об'єкта і його анімації в певному кадрі (як це зроблено в Flash). Наприклад, управління параметрами руху з прискоренням / уповільненням, наочне у Flash, в RAVE - завдання нетривіальне. Оскільки рух об'єктів - ні що інше, як Blend, то і налаштування цього ефекту потрібно шукати, вибравши інструмент Interactive blend. Що, м'яко кажучи, не зовсім зручно. А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?! Не можна ввести і точні значення параметрів - тільки за допомогою двигунів. Кілька скрашує ситуацію можливість показу фаз руху (Show Onion Skin), але вона не вирішує ряду інших проблем.

Другий істотний недолік - не блищать різноманітністю інтерактивні можливості програми. RAVE дозволяє лише створювати інтерактивні кнопки (вони можуть мати три положення - Normal, Over, Down), працює зі звуком і підтримує гіперпосилання. І ніякої підтримки користувальницьких сценаріїв - обов'язкового атрибута більш-менш пристойного аніматора.

Adobe LiveMotion 2

Два роки тому, коли баталії з Quark за серця верстальників ще тільки починалися, Adobe замахнулася ще на один напрямок, перспективність якого вона свого часу недооцінила. Вирішивши перетягнути частину ринкового flash-пирога на себе, керівництво графічної імперії кинуло чималі сили на випуск конкурента Macromedia. На відміну від інших редакторів, LiveMotion має всі передумови, щоб в майбутньому їм стати. Великий досвід Adobe зі створення програм для анімації (наприклад, After Effects) повинен допомогти в просуванні продукту для Інтернету.

Як і слід було очікувати від творця Illustrator і Photoshop, в розпорядження аніматора надано повний набір засобів для створення векторних об'єктів - базові примітиви і знайомий по іншим продуктам інструмент Pen. LiveMotion підтримує фільтри Photoshop - але це досить спірне перевага, оскільки растрові зображення в технології Flash застосовуються в крайніх випадках. Становище дещо скрашується анімацією фільтрів, однак не поширюється на анімацію, що залишає подвійне враження. Існуюча палітра стилів - скоріше данина моді на автоматизацію і, за великим рахунком, мало бути застосовано при творчій роботі.

Платформи: Mac OS, Windows
Резюме:

нова версія суттєво додала в можливостях, але програму все-таки не можна назвати альтернативою Flash, оскільки при створенні складної анімації стикаєшся з рядом проблем, що звужує сферу її застосування до простих роликів.
Ціна: 399 дол.

Найзначніші відмінності від Flash - в анімації. Неоднозначне ставлення викликає панель сценарію Timeline - тут немає надмірності Flash (представлені тільки опорні кадри), але по ній незручно візуально синхронізувати події (відсутні маркери кордонів кадрів). Timeline в LiveMotion зручна, якщо потрібно дізнатися, що відбувається з об'єктом в будь-який момент часу (все трансформації відображаються у вигляді окремих шарів в цій палітрі), але це погано позначається на зручності управління складної анімацією. Відсутність фільтрів, відсортовувати трансформації по якомусь ознакою (як в 3D-пакетах), призводить до надмірного захаращення екранного місця.

Успіх першої версії був більш ніж скромним. Два роки, витрачені на розробку нової версії, не пропали даром: на початку року вийшла чергова версія LiveMotion, значно відрізняється від своєї попередниці. Мабуть, з усіх альтернативних розробок саме вона складе гідну конкуренцію Flash.

Серед основних нововведень - розвинені функції створення та налагодження користувальницьких сценаріїв, на порядок поліпшують інтерактивну складову онлайнових проектів. Для що не володіють достатніми навичками програмування на JavaScript або ActionScript Adobe запропонувала інструмент LiveTabs, за допомогою якого в зручній формі, не торкаючись коду безпосередньо, створюються власні сценарії. Через сервер AdobeXChange можна обмінюватися з іншими розробниками. Прагнучи до тісної інтеграції всіх своїх продуктів, Adobe включила безпосередню підтримку шарів Photoshop, які після імпорту стають звичайними об'єктами LiveMotion. Список вивідних форматів доповнився перетворенням відеокліпів в формат QuickTime.

Як і в RAVE, немає необхідності кожного разу створювати новий шар для об'єктів - вони автоматично генеруються самі. Для кожного кольору програма підбирає гармоніюють поєднання, що полегшує пошук відтінків для обраної колірної гами.

До недоліків віднесемо відсутність підтримки морфинга об'єктів (для цього пропонується використовувати Illustrator). Незрозуміла позиція Adobe в питанні підтримки SVG - ратуючи за нього, керівництво, тим не менш, не включило його підтримку в редактор. Залишилася без змін панель сценарію - якщо ви раніше не працювали з Adobe Premiere, то навряд чи зможете звикнути до LiveMotion. Не можна визнати вдалою і реалізацію самого процесу анімації. Замість того, щоб просто робити якісь дії над об'єктом, доводиться спочатку явно вказувати характер операцій, відзначаючи відповідне поле в панелі сценарію. При інтенсивній роботі над роликом, що складається з великого числа об'єктів, постійні метання по величезному дереву сценарію можуть привести до пошуку більш підходящого редактора.

* * *

Крім маститих виробників, своє місце під сонцем намагаються зайняти і менш відомі розробники ПЗ. Серед них виділимо двох - DJJ Holdings і Insane.

DJJ HoldingsSwish 2

Програма стала відомою кілька років тому - вона була однією з перших, що дозволяла застосовувати до тексту динамічні ефекти. У другій версії Swish зробила різкий ривок, перетворившись з простенької утиліти в потужний редактор для створення складних роликів, багато в чому зрівнявшись з продуктом Macromedia, а за деякими параметрами навіть перевершивши заслуженого метра.

Тепер Swish підтримує прозорість, градієнтні заливки, створення інтерактивних кнопок, вкладену анімацію (sprite), нерівномірний рух, роботу над декількома сценами відразу, звук і відео. Характер трансформацій і їх тривалість явно вказуються в панелі сценарію, що вельми зручно при аналізі анімації. Єдине, що потребує доопрацювання, - керування шарами (не можна заблокувати певний шар від змін). Кількість ефектів в новій версії не збільшилася (150 варіантів), і працюють вони тільки з текстом.

Платформи: Windows
Резюме:

з редактором зможуть працювати тільки ті, кого не збентежить інтерфейс, повністю затулив широкі можливості анімації.
Ціна: 50 дол.

Інтерактивні можливості Swish зосереджені в закладці Actions. У програмі можна визначити реакцію на стандартні події типу руху мишки. Набір Actions - добре відомий по Macromedia Flash.

Insane 3D Flash Animator

Цей редактор, незважаючи на малу популярність розробника (компанії Insane), володіє серйозними інструментами для створення складних анімаційних роликів. Програма підтримує користувальницькі сценарії, звук, можливість створення кнопок, має велику кількість ефектів - все, без чого сьогодні непредставім редактор векторної графіки для Інтернету.

Основа - величезна панель властивостей, в якій зібрані всі необхідні елементи управління. Для створення будь-якого об'єкта служить кнопка Add an element, після чого з'являється його власне поле в панелі сценарію. Там же відображаються всі дії користувача. На жаль, TimeLine необгрунтовано коротка, до того ж управління поведінкою і тимчасовими характеристиками об'єктів - тільки через вікна діалогу.

У новій версії список можливостей поповнився ще і коректної роботою з тривимірними моделями (в назві з'явилася приставка 3D). Імпортована модель може бути модифікована (доступ на рівні вершин), після чого анімується, як і звичайний плоский об'єкт. При експорті вона перетворюється в свою двомірну SWF-копію.

Найбільший недолік програми - інтерфейс. Уявіть, все (!) Операції реалізовані у вигляді «іконок», зовнішній вигляд яких має мало спільного з виробленим дією. Думаю, зовнішній вигляд інструменту повинен сприяти налаштування на творчий лад, чого ніяк не можна сказати про Flash Animator.

Далі буде ...

Про автора: Михайло Борисов ( mborisovv@yahoo.com ) Пише для Publish огляди програмного забезпечення та корисні поради з додрукарської підготовки.

Технології векторної графіки в Мережі

Частина перша
«Мене годують ідеї», - саме цієї крилатою фразою часто закінчував Остап Бендер свої міркування про життя. За минулий з тих пір час цінність новаторських ідей багаторазово зросла, що особливо помітно в таких високотехнологічних галузях, як передача інформації в Інтернеті.

Обмеження на швидкість передачі даних при звичайному підключенні не завжди дозволяють комфортно переглядати сайти зі статичною графікою, не кажучи вже про насичені динамікою web-сторінках. Рішенням цієї проблеми кілька років тому зайнялися ряд компаній, почавши розробляти нові способи доставки контента по Мережі. І невідомо, як надалі склалася б доля невеликої програми Джонатана Гая, що не зверни на неї увагу Macromedia. Ця покупка кардинально змінила обличчя Всесвітньої мережі, ставши інструментом для створення привабливих, динамічних сторінок з використанням звуку і відео. Перша назва редактора для створення векторної анімації (Future Splash Animator) дало ім'я нової технології - Flash.

Крім Flash, зараз активно розвиваються і інші технології, засновані на векторному поданні об'єктів. Все сильніше відчуваються спроби Adobe привернути увагу дизайнерів до свого дітища - технології SVG (Scalable Vector Graphics), яка з урахуванням фінансових можливостей Adobe представлятиме явну загрозу благополуччю Macromedia.

Відносно недавно почали виникати різні технології передачі тривимірної моделі об'єктів з подальшою їх візуалізацією у вікні браузера (теж у векторному вигляді). Відзначимо розробку компанії Viewpoint - Metastream як найбільш доведену до комерційної стадії.

Переваги В основі всіх векторних технологій лежать три кити: векторне подання об'єктів, широкі можливості при роботі з мультимедіа та інтерактивність, що дає цим технологіям незаперечні переваги перед традиційним способом подання інформації в Мережі.

Застосування векторів замість растрового зображення дає значно менший розмір файлів (в 50 Кбайт вміщається досить довгий ролик), що дозволяє завантажувати їх навіть по низькошвидкісних каналах. При цьому розмір файлу не залежить від геометричних розмірів використовуються в ньому елементів. Специфіка технології і в тому, що велика кількість однакових елементів не призводить до розбухання розміру файлу (задіяний один майстер-об'єкт, інші представлені у вигляді його копій, до яких можна застосовувати різні трансформації). Ще один плюс - векторність - ролик масштабується без втрати якості.

Зрозуміло, поряд зі звичайними векторними об'єктами, у Flash можна застосовувати растрові зображення (підтримується не тільки JPEG, GIF, але і PNG з неоднорідною прозорістю), а можливості використання мультимедіа дозволяють включати в ролики звук (WAV, MP3) і відео (QuickTime mov, AVI).

Безумовно, знаковий момент - підтримка мови написання інтерактивних сторінок ActionScript (схожого на JavaScript), в результаті чого легко створюється інтерактивна анімація і пишуться досить складні сценарії. Саме це і послужило каталізатором просування технології на ринок, оскільки привернуло до Flash увагу солідних розробників.

Колосальна перевага Metastream - несумірна з іншими технологіями реалістичність і видовищність зображення (досягається практично фотографічне якість - з відблисками, затінення полігонів, тінями). Особливий інтерес представляє огляд моделі з різних сторін і навіть перегляд її зсередини.

Сфери застосування Зараз вже не можна уявити без Flash сайти великих виробників товарів або послуг: можливостей HTML абсолютно недостатньо для створення привабливих образів (втім, перед ним і не ставилася така задача), а DHTML і JavaScript лише частково знімають обмеження звичайного мови розмітки. Flash значно урізноманітнює форму подачі інформації, що грає істотну роль в розкручуванні сайту, закріпленні за ним цільової аудиторії і підтримки певного іміджу компанії. Принципове значення можливості технології мають для виробників спортивного одягу (Nike, Adidas). Серед компаній, які активно використовують Flash, - виробники предметів розкоші (Dior, Lancome, Versace), автомобілів (Mercedes, Jaguar), мультфільмів (multi.ru), індустрія розваг (disney.com) і on-line-гри.

com) і on-line-гри

Основних сфер застосування векторної графіки в Мережі кілька. Найширша - створення інтерактивних інтерфейсів з різними візуальними і звукові ефекти (кнопки, які випливають списки-меню, об'єкти, що змінюють свої властивості при наведенні мишки). Друга - створення повноцінних анімаційних роликів за участю мультиплікаційних персонажів. Не можна обійти увагою і значне збільшення числа проектів, пов'язаних з on-line-іграми на Flash. Що стосується технологій доставки тривимірного контенту, то вони знайшли своє застосування у виробників автомобілів (Ford, Subaru, Volvo), спортивних товарів, в ріелторських агентствах, студіях дизайну приміщень і при створенні карт місцевості з передачею об'ємності ландшафту.

Широта застосування векторної анімації і визначила значний список компаній, що займаються розробкою програм для створення рішень на базі векторних технологій. Але говорити про те, що альтернативні розробки зайняли яку можна порівняти з Flash ринкову нішу, не можна, тому огляд інструментів, призначених для створення интернетовской векторної графіки, логічно почати з тих, що орієнтовані на Flash.

Flash

Принцип роботи Основну роль у Flash грає анімація. Существуюет кілька способів її створення: покадрова (кожен раз зображення об'єкта, що рухається малюється заново) і по ключовим кадрам - (програма просто створює плавний перехід (Tween) з одного опорного кадру (keyfrаme) в інший).

Покадровая техніка сама трудомістка, оскільки автоматизувати процес неможливо, зате результат виходить найякісніший (в основному вона в ходу у художників-мультиплікаторів). Ключові кадри значно спрощує і прискорює виробництво ролика, оскільки створення проміжних фаз руху лягає на плечі комп'ютера - такий ефект вже давно використовується в векторних редакторах у вигляді функції Blend (Перетікання). Велика кількість колірних ефектів, різні трансформації форми, підтримка масок прозорості, нерівномірний рух, переміщення по заданій траєкторії - ось неповний перелік можливостей, який пропонують редактори для створення векторної графіки.

Ключові кадри може проводитися по-різному. Одна справа, коли по екрану просто пересувається звичайний об'єкт, зовсім інше - анімація персонажів. Тут рух будується на використанні «кісток» (bones), широко застосовуються в класичній анімації. Дуже важлива ієрархія об'єктів і правильність розташування контрольних точок.

Інструменти Практично всі відомі виробники ПЗ обзавелися інструментами, що створюють векторну графіку для Інтернету. Піонер в цій області - Macromedia Flash, недавно вступили на цей шлях Corel RAVE і Adobe LiveMotion. Серед менш іменитих певною популярністю користуються Swish і Insane Flash Animator.

До другої групи додатків, принцип роботи яких заснований на «кістках», можна зарахувати Creature House Expression, KoolMoves від Lucky Monkey Designs і Lost Marble Moho. Грунтовністю відрізняється ToomBoom Studio, створена спеціально для професійних аніматорів.

Існує і цілий набір утиліт, призначений виключно для створення ефектів (Wildform, Flax розробки Goldshell Digital Media, CofeeCup Firestarter). Вони знайшли застосування в вигляді банерів або використовуються в складі складної анімації.

Особливе місце займають редактори, призначені для конвертації тривимірних моделей в формат SWF: Ulead EnVector, Vecta 3D від IdeaWorks3D і Swift 3D розробки ElectricRain. Сюди ж можна віднести модулі, що підключаються безпосередньо до спеціалізованих 3D-додатків і перетворюють тривимірну модель в плоске векторне подання (додатковий модуль цих же розробників).

Саме в такій послідовності ми і розглянемо особливості роботи з ними.

Інтерактивний графічний інтерфейс

Інструменти для створення графічного інтерфейсу - найбільш широкий клас flash-орієнтованих редакторів. Інтерактивні кнопки, спливаючі меню, різноманітні смуги прокрутки, що пересуваються елементи, використання звуку - ось неповний перелік їх можливостей. Природно, тут стандарт de-facto - Macromedia Flash. На сьогодні з її потенціалом в області створення складних інтерактивних роликів жодна інша програма зрівнятися не може.

Macromedia Flash

Ще зовсім недавно компанія Macromedia була відома, в основному, завдяки векторному редактору FreeHand. Зосередившись виключно на рішеннях для Мережі, вона стала одним з найвпливовіших гравців в цьому сегменті ринку, за фінансовими показниками поступаючись лише самої Adobe. Головну роль в цьому зіграв успіх редактора Flash.

У перших версіях на нього практично не звертали уваги. Але починаючи з четвертої, коли в редактор була вбудована підтримка Action Script, значно розширила стандартні можливості, інтерес з боку серйозних розробників зріс. Зараз доступна вже шоста версія - Flash MX - еталон для численних послідовників. Вона пропонує неперевершені засоби створення об'єктів, наділення їх специфічними властивостями і зручності реалізації складної анімації.

Платформи: Windows, Mac
Резюме:

широкі можливості, зручний інтерфейс і розвинену мову написання сценаріїв роблять Flash незамінним інструментом для створення анімації будь-якої складності.
Ціна: 400 дол.

Створення об'єктів Інтерфейс Flash витриманий в стилі всіх продуктів Macromedia, що дає перевагу їх користувачам. Можливості програми залучають до неї як прихильників спеціалізованих векторних програм, так і звичайних художників, які не володіють принципами роботи зі сплайнами. Для перших виявляться незамінними засоби редагування кривих на рівні точок і сегментів. Для художників - зручна робота з оригінальним інструментом Brush tool, мають аналог в растрових редакторах: при малюванні одного об'єкта поверх іншого програма автоматично підрізає нижчележачий, одноколірні об'єкти об'єднуються в один.

Якщо ви все ж таки віддаєте перевагу створювати заготовки в спеціалізованих програмах (Adobe Illustrator або Macromedia FreeHand), то з впровадженням їх у Flash ніяких проблем не виникне: ці документи програма розуміє безпосередньо. Що стосується CorelDRAW, то файли CDR доведеться попередньо конвертувати в EPS, AI або EMF / WMF.

Анімація Анімація у Flash побудована на використанні ключових кадрів. Підтримуються обидва типи - motion tween (без зміни форми об'єкта на рівні окремих точок) і shape tween (зі зміною форми, інша назва - морфинг). Анімовані можуть всі параметри - а їх більш ніж достатньо (Еffects): яскравість, колір, прозорість. Об'єкти можуть рухатися по прямій лінії або по зазначеному шляху (motion path), з прискоренням або уповільненням (easy in / easy out).

Дуже зручно користуватися бібліотекою (Library) - всі об'єкти в ній можна об'єднувати в групи з тим, щоб часто використовувані постійно перебували під рукою. Дуже корисна при створенні ролика операція заміни одного об'єкта на інший зі збереженням всієї раніше присвоєної йому анімації. Об'єкти в Library можуть мати вкладену анімацію, що дозволяє уникнути надмірного захаращення основний панелі ролика Timeline.

Коли потрібно прив'язати рух одного об'єкта до інших або ж при анімації кадру, незамінна опція Show Onion. Вона показує фази руху об'єктів, причому кількість одночасно відображуваних фаз можна змінювати.

У порівнянні з аналогічними редакторами, обсяг виходять роликів найменший - є сенс пересохранять SWF-файл з Macromedia Flash.

Мова сценаріїв Одне з основних переваг технології Flash - сприйняття і адекватна реакція на дії користувача. А оскільки зараз без інтерактивності - нікуди, то в редакторі стоїть на озброєнні значно розширений в останній версії мова сценаріїв ActionScript. Тепер стало значно простіше розробляти інтерактивні ігри, опитувальні форми і навіть системи, що діють в режимі реального часу (чати).

Недоліки Як і в будь-якій програмі, в Flash є недоліки, часом призводять до серйозних наслідків. Іноді об'єкти довільно зміщуються на один піксель - мабуть, тут винна помилка округлення (для відображення на екрані векторні об'єкти перетворюються в бітові образи). Незважаючи на начебто незначітельнyю величину, зрушення вельми помітні, а позбутися від них вдається не завжди.

Не можна назвати вдалим і те, що для кожного об'єкта, над яким будуть проводитися дії, необхідно самостійно створювати окремий шар (це відноситься і до вказівкою шляху пересування об'єкта). Тільки так отримуєш доступ до редагування його параметрів анімації (в деяких редакторах створення шару відбувається автоматично).

Оскільки Flash має властивість часом «звалюватися», бажано зберігати результат через певні проміжки часу.

Corel RAVE

Прекрасно усвідомлюючи перспективність технології Flash, керівництво Corel вирішив закріпити за пакетом Draw славу універсального і доповнило його десяту версію ще одним редактором - RAVE (Real Animated Vector Effects - «справжні анімовані векторні ефекти»), який дає можливість створювати flash-ролики без придбання додаткового ПЗ . В общем-то, прагнення благородне, але при роботі з програмою складається враження, що розробники вирішили особливо не мудрувати і не ставили за мету хоча б наблизитися до Flash.

Платформи: Windows, Mac
Доступність:

поки доступна тільки перша версія, яка входить до складу пакету CorelDRAW 10.
Резюме: RAVE - пробний камінь Corel. Пакету бракує багатьох можливостей створення анімації, а без підтримки скриптів сфера його застосування обмежується короткими роликами-заставками і простими навігаційними меню.
Ціна: 550 дол. (В складі пакету CorelDRAW 10)

Переваги Оскільки RAVE створювався на основі популярного графічного редактора, то для тих, хто звик до CorelDRAW, проблем освоєння не виникне: інструменти, докери, клавіші швидкого виклику, робота з кольором - точна копія широко відомого редактора. Відповідно, RAVE має практично всі можливості CorelDRAW, що дозволяє використовувати всю міць батьківської програми для створення анімованих ефектів будь-якого ступеня складності. Однак при роботі з ним треба мати на увазі, що деякі функції реалізовані інакше. Наприклад, ви не знайдете згадки про символи, хоча програма їх підтримує - просто розробники внесли в DRAW мінімум змін, тому функція ховається під рідко ким використовуваної командою Clone.

Манера створення анімації практично не відрізняється від прийнятої в Flash, але в RAVE при створенні об'єкта шар з'являється автоматично, позбавляючи нас від рутини.

Недоліки Основних недоліків в програмі два, але вони дуже істотні. За великим рахунком, від того, чи зуміють розробники вирішити ці проблеми в наступних версіях, залежить майбутнє редактора. По-перше, в RAVE відсутня панель, в якій відображалися б все властивості об'єкта і його анімації в певному кадрі (як це зроблено в Flash). Наприклад, управління параметрами руху з прискоренням / уповільненням, наочне у Flash, в RAVE - завдання нетривіальне. Оскільки рух об'єктів - ні що інше, як Blend, то і налаштування цього ефекту потрібно шукати, вибравши інструмент Interactive blend. Що, м'яко кажучи, не зовсім зручно. А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?! Не можна ввести і точні значення параметрів - тільки за допомогою двигунів. Кілька скрашує ситуацію можливість показу фаз руху (Show Onion Skin), але вона не вирішує ряду інших проблем.

Другий істотний недолік - не блищать різноманітністю інтерактивні можливості програми. RAVE дозволяє лише створювати інтерактивні кнопки (вони можуть мати три положення - Normal, Over, Down), працює зі звуком і підтримує гіперпосилання. І ніякої підтримки користувальницьких сценаріїв - обов'язкового атрибута більш-менш пристойного аніматора.

Adobe LiveMotion 2

Два роки тому, коли баталії з Quark за серця верстальників ще тільки починалися, Adobe замахнулася ще на один напрямок, перспективність якого вона свого часу недооцінила. Вирішивши перетягнути частину ринкового flash-пирога на себе, керівництво графічної імперії кинуло чималі сили на випуск конкурента Macromedia. На відміну від інших редакторів, LiveMotion має всі передумови, щоб в майбутньому їм стати. Великий досвід Adobe зі створення програм для анімації (наприклад, After Effects) повинен допомогти в просуванні продукту для Інтернету.

Як і слід було очікувати від творця Illustrator і Photoshop, в розпорядження аніматора надано повний набір засобів для створення векторних об'єктів - базові примітиви і знайомий по іншим продуктам інструмент Pen. LiveMotion підтримує фільтри Photoshop - але це досить спірне перевага, оскільки растрові зображення в технології Flash застосовуються в крайніх випадках. Становище дещо скрашується анімацією фільтрів, однак не поширюється на анімацію, що залишає подвійне враження. Існуюча палітра стилів - скоріше данина моді на автоматизацію і, за великим рахунком, мало бути застосовано при творчій роботі.

Технології векторної графіки в Мережі

Частина перша
«Мене годують ідеї», - саме цієї крилатою фразою часто закінчував Остап Бендер свої міркування про життя. За минулий з тих пір час цінність новаторських ідей багаторазово зросла, що особливо помітно в таких високотехнологічних галузях, як передача інформації в Інтернеті.

Обмеження на швидкість передачі даних при звичайному підключенні не завжди дозволяють комфортно переглядати сайти зі статичною графікою, не кажучи вже про насичені динамікою web-сторінках. Рішенням цієї проблеми кілька років тому зайнялися ряд компаній, почавши розробляти нові способи доставки контента по Мережі. І невідомо, як надалі склалася б доля невеликої програми Джонатана Гая, що не зверни на неї увагу Macromedia. Ця покупка кардинально змінила обличчя Всесвітньої мережі, ставши інструментом для створення привабливих, динамічних сторінок з використанням звуку і відео. Перша назва редактора для створення векторної анімації (Future Splash Animator) дало ім'я нової технології - Flash.

Крім Flash, зараз активно розвиваються і інші технології, засновані на векторному поданні об'єктів. Все сильніше відчуваються спроби Adobe привернути увагу дизайнерів до свого дітища - технології SVG (Scalable Vector Graphics), яка з урахуванням фінансових можливостей Adobe представлятиме явну загрозу благополуччю Macromedia.

Відносно недавно почали виникати різні технології передачі тривимірної моделі об'єктів з подальшою їх візуалізацією у вікні браузера (теж у векторному вигляді). Відзначимо розробку компанії Viewpoint - Metastream як найбільш доведену до комерційної стадії.

Переваги В основі всіх векторних технологій лежать три кити: векторне подання об'єктів, широкі можливості при роботі з мультимедіа та інтерактивність, що дає цим технологіям незаперечні переваги перед традиційним способом подання інформації в Мережі.

Застосування векторів замість растрового зображення дає значно менший розмір файлів (в 50 Кбайт вміщається досить довгий ролик), що дозволяє завантажувати їх навіть по низькошвидкісних каналах. При цьому розмір файлу не залежить від геометричних розмірів використовуються в ньому елементів. Специфіка технології і в тому, що велика кількість однакових елементів не призводить до розбухання розміру файлу (задіяний один майстер-об'єкт, інші представлені у вигляді його копій, до яких можна застосовувати різні трансформації). Ще один плюс - векторність - ролик масштабується без втрати якості.

Зрозуміло, поряд зі звичайними векторними об'єктами, у Flash можна застосовувати растрові зображення (підтримується не тільки JPEG, GIF, але і PNG з неоднорідною прозорістю), а можливості використання мультимедіа дозволяють включати в ролики звук (WAV, MP3) і відео (QuickTime mov, AVI).

Безумовно, знаковий момент - підтримка мови написання інтерактивних сторінок ActionScript (схожого на JavaScript), в результаті чого легко створюється інтерактивна анімація і пишуться досить складні сценарії. Саме це і послужило каталізатором просування технології на ринок, оскільки привернуло до Flash увагу солідних розробників.

Колосальна перевага Metastream - несумірна з іншими технологіями реалістичність і видовищність зображення (досягається практично фотографічне якість - з відблисками, затінення полігонів, тінями). Особливий інтерес представляє огляд моделі з різних сторін і навіть перегляд її зсередини.

Сфери застосування Зараз вже не можна уявити без Flash сайти великих виробників товарів або послуг: можливостей HTML абсолютно недостатньо для створення привабливих образів (втім, перед ним і не ставилася така задача), а DHTML і JavaScript лише частково знімають обмеження звичайного мови розмітки. Flash значно урізноманітнює форму подачі інформації, що грає істотну роль в розкручуванні сайту, закріпленні за ним цільової аудиторії і підтримки певного іміджу компанії. Принципове значення можливості технології мають для виробників спортивного одягу (Nike, Adidas). Серед компаній, які активно використовують Flash, - виробники предметів розкоші (Dior, Lancome, Versace), автомобілів (Mercedes, Jaguar), мультфільмів (multi.ru), індустрія розваг (disney.com) і on-line-гри.

com) і on-line-гри

Основних сфер застосування векторної графіки в Мережі кілька. Найширша - створення інтерактивних інтерфейсів з різними візуальними і звукові ефекти (кнопки, які випливають списки-меню, об'єкти, що змінюють свої властивості при наведенні мишки). Друга - створення повноцінних анімаційних роликів за участю мультиплікаційних персонажів. Не можна обійти увагою і значне збільшення числа проектів, пов'язаних з on-line-іграми на Flash. Що стосується технологій доставки тривимірного контенту, то вони знайшли своє застосування у виробників автомобілів (Ford, Subaru, Volvo), спортивних товарів, в ріелторських агентствах, студіях дизайну приміщень і при створенні карт місцевості з передачею об'ємності ландшафту.

Широта застосування векторної анімації і визначила значний список компаній, що займаються розробкою програм для створення рішень на базі векторних технологій. Але говорити про те, що альтернативні розробки зайняли яку можна порівняти з Flash ринкову нішу, не можна, тому огляд інструментів, призначених для створення интернетовской векторної графіки, логічно почати з тих, що орієнтовані на Flash.

Flash

Принцип роботи Основну роль у Flash грає анімація. Существуюет кілька способів її створення: покадрова (кожен раз зображення об'єкта, що рухається малюється заново) і по ключовим кадрам - (програма просто створює плавний перехід (Tween) з одного опорного кадру (keyfrаme) в інший).

Покадровая техніка сама трудомістка, оскільки автоматизувати процес неможливо, зате результат виходить найякісніший (в основному вона в ходу у художників-мультиплікаторів). Ключові кадри значно спрощує і прискорює виробництво ролика, оскільки створення проміжних фаз руху лягає на плечі комп'ютера - такий ефект вже давно використовується в векторних редакторах у вигляді функції Blend (Перетікання). Велика кількість колірних ефектів, різні трансформації форми, підтримка масок прозорості, нерівномірний рух, переміщення по заданій траєкторії - ось неповний перелік можливостей, який пропонують редактори для створення векторної графіки.

Ключові кадри може проводитися по-різному. Одна справа, коли по екрану просто пересувається звичайний об'єкт, зовсім інше - анімація персонажів. Тут рух будується на використанні «кісток» (bones), широко застосовуються в класичній анімації. Дуже важлива ієрархія об'єктів і правильність розташування контрольних точок.

Інструменти Практично всі відомі виробники ПЗ обзавелися інструментами, що створюють векторну графіку для Інтернету. Піонер в цій області - Macromedia Flash, недавно вступили на цей шлях Corel RAVE і Adobe LiveMotion. Серед менш іменитих певною популярністю користуються Swish і Insane Flash Animator.

До другої групи додатків, принцип роботи яких заснований на «кістках», можна зарахувати Creature House Expression, KoolMoves від Lucky Monkey Designs і Lost Marble Moho. Грунтовністю відрізняється ToomBoom Studio, створена спеціально для професійних аніматорів.

Існує і цілий набір утиліт, призначений виключно для створення ефектів (Wildform, Flax розробки Goldshell Digital Media, CofeeCup Firestarter). Вони знайшли застосування в вигляді банерів або використовуються в складі складної анімації.

Особливе місце займають редактори, призначені для конвертації тривимірних моделей в формат SWF: Ulead EnVector, Vecta 3D від IdeaWorks3D і Swift 3D розробки ElectricRain. Сюди ж можна віднести модулі, що підключаються безпосередньо до спеціалізованих 3D-додатків і перетворюють тривимірну модель в плоске векторне подання (додатковий модуль цих же розробників).

Саме в такій послідовності ми і розглянемо особливості роботи з ними.

Інтерактивний графічний інтерфейс

Інструменти для створення графічного інтерфейсу - найбільш широкий клас flash-орієнтованих редакторів. Інтерактивні кнопки, спливаючі меню, різноманітні смуги прокрутки, що пересуваються елементи, використання звуку - ось неповний перелік їх можливостей. Природно, тут стандарт de-facto - Macromedia Flash. На сьогодні з її потенціалом в області створення складних інтерактивних роликів жодна інша програма зрівнятися не може.

Macromedia Flash

Ще зовсім недавно компанія Macromedia була відома, в основному, завдяки векторному редактору FreeHand. Зосередившись виключно на рішеннях для Мережі, вона стала одним з найвпливовіших гравців в цьому сегменті ринку, за фінансовими показниками поступаючись лише самої Adobe. Головну роль в цьому зіграв успіх редактора Flash.

У перших версіях на нього практично не звертали уваги. Але починаючи з четвертої, коли в редактор була вбудована підтримка Action Script, значно розширила стандартні можливості, інтерес з боку серйозних розробників зріс. Зараз доступна вже шоста версія - Flash MX - еталон для численних послідовників. Вона пропонує неперевершені засоби створення об'єктів, наділення їх специфічними властивостями і зручності реалізації складної анімації.

Платформи: Windows, Mac
Резюме:

широкі можливості, зручний інтерфейс і розвинену мову написання сценаріїв роблять Flash незамінним інструментом для створення анімації будь-якої складності.
Ціна: 400 дол.

Створення об'єктів Інтерфейс Flash витриманий в стилі всіх продуктів Macromedia, що дає перевагу їх користувачам. Можливості програми залучають до неї як прихильників спеціалізованих векторних програм, так і звичайних художників, які не володіють принципами роботи зі сплайнами. Для перших виявляться незамінними засоби редагування кривих на рівні точок і сегментів. Для художників - зручна робота з оригінальним інструментом Brush tool, мають аналог в растрових редакторах: при малюванні одного об'єкта поверх іншого програма автоматично підрізає нижчележачий, одноколірні об'єкти об'єднуються в один.

Якщо ви все ж таки віддаєте перевагу створювати заготовки в спеціалізованих програмах (Adobe Illustrator або Macromedia FreeHand), то з впровадженням їх у Flash ніяких проблем не виникне: ці документи програма розуміє безпосередньо. Що стосується CorelDRAW, то файли CDR доведеться попередньо конвертувати в EPS, AI або EMF / WMF.

Анімація Анімація у Flash побудована на використанні ключових кадрів. Підтримуються обидва типи - motion tween (без зміни форми об'єкта на рівні окремих точок) і shape tween (зі зміною форми, інша назва - морфинг). Анімовані можуть всі параметри - а їх більш ніж достатньо (Еffects): яскравість, колір, прозорість. Об'єкти можуть рухатися по прямій лінії або по зазначеному шляху (motion path), з прискоренням або уповільненням (easy in / easy out).

Дуже зручно користуватися бібліотекою (Library) - всі об'єкти в ній можна об'єднувати в групи з тим, щоб часто використовувані постійно перебували під рукою. Дуже корисна при створенні ролика операція заміни одного об'єкта на інший зі збереженням всієї раніше присвоєної йому анімації. Об'єкти в Library можуть мати вкладену анімацію, що дозволяє уникнути надмірного захаращення основний панелі ролика Timeline.

Коли потрібно прив'язати рух одного об'єкта до інших або ж при анімації кадру, незамінна опція Show Onion. Вона показує фази руху об'єктів, причому кількість одночасно відображуваних фаз можна змінювати.

У порівнянні з аналогічними редакторами, обсяг виходять роликів найменший - є сенс пересохранять SWF-файл з Macromedia Flash.

Мова сценаріїв Одне з основних переваг технології Flash - сприйняття і адекватна реакція на дії користувача. А оскільки зараз без інтерактивності - нікуди, то в редакторі стоїть на озброєнні значно розширений в останній версії мова сценаріїв ActionScript. Тепер стало значно простіше розробляти інтерактивні ігри, опитувальні форми і навіть системи, що діють в режимі реального часу (чати).

Недоліки Як і в будь-якій програмі, в Flash є недоліки, часом призводять до серйозних наслідків. Іноді об'єкти довільно зміщуються на один піксель - мабуть, тут винна помилка округлення (для відображення на екрані векторні об'єкти перетворюються в бітові образи). Незважаючи на начебто незначітельнyю величину, зрушення вельми помітні, а позбутися від них вдається не завжди.

Не можна назвати вдалим і те, що для кожного об'єкта, над яким будуть проводитися дії, необхідно самостійно створювати окремий шар (це відноситься і до вказівкою шляху пересування об'єкта). Тільки так отримуєш доступ до редагування його параметрів анімації (в деяких редакторах створення шару відбувається автоматично).

Оскільки Flash має властивість часом «звалюватися», бажано зберігати результат через певні проміжки часу.

Corel RAVE

Прекрасно усвідомлюючи перспективність технології Flash, керівництво Corel вирішив закріпити за пакетом Draw славу універсального і доповнило його десяту версію ще одним редактором - RAVE (Real Animated Vector Effects - «справжні анімовані векторні ефекти»), який дає можливість створювати flash-ролики без придбання додаткового ПЗ . В общем-то, прагнення благородне, але при роботі з програмою складається враження, що розробники вирішили особливо не мудрувати і не ставили за мету хоча б наблизитися до Flash.

Платформи: Windows, Mac
Доступність:

поки доступна тільки перша версія, яка входить до складу пакету CorelDRAW 10.
Резюме: RAVE - пробний камінь Corel. Пакету бракує багатьох можливостей створення анімації, а без підтримки скриптів сфера його застосування обмежується короткими роликами-заставками і простими навігаційними меню.
Ціна: 550 дол. (В складі пакету CorelDRAW 10)

Переваги Оскільки RAVE створювався на основі популярного графічного редактора, то для тих, хто звик до CorelDRAW, проблем освоєння не виникне: інструменти, докери, клавіші швидкого виклику, робота з кольором - точна копія широко відомого редактора. Відповідно, RAVE має практично всі можливості CorelDRAW, що дозволяє використовувати всю міць батьківської програми для створення анімованих ефектів будь-якого ступеня складності. Однак при роботі з ним треба мати на увазі, що деякі функції реалізовані інакше. Наприклад, ви не знайдете згадки про символи, хоча програма їх підтримує - просто розробники внесли в DRAW мінімум змін, тому функція ховається під рідко ким використовуваної командою Clone.

Манера створення анімації практично не відрізняється від прийнятої в Flash, але в RAVE при створенні об'єкта шар з'являється автоматично, позбавляючи нас від рутини.

Недоліки Основних недоліків в програмі два, але вони дуже істотні. За великим рахунком, від того, чи зуміють розробники вирішити ці проблеми в наступних версіях, залежить майбутнє редактора. По-перше, в RAVE відсутня панель, в якій відображалися б все властивості об'єкта і його анімації в певному кадрі (як це зроблено в Flash). Наприклад, управління параметрами руху з прискоренням / уповільненням, наочне у Flash, в RAVE - завдання нетривіальне. Оскільки рух об'єктів - ні що інше, як Blend, то і налаштування цього ефекту потрібно шукати, вибравши інструмент Interactive blend. Що, м'яко кажучи, не зовсім зручно. А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?! Не можна ввести і точні значення параметрів - тільки за допомогою двигунів. Кілька скрашує ситуацію можливість показу фаз руху (Show Onion Skin), але вона не вирішує ряду інших проблем.

Другий істотний недолік - не блищать різноманітністю інтерактивні можливості програми. RAVE дозволяє лише створювати інтерактивні кнопки (вони можуть мати три положення - Normal, Over, Down), працює зі звуком і підтримує гіперпосилання. І ніякої підтримки користувальницьких сценаріїв - обов'язкового атрибута більш-менш пристойного аніматора.

Adobe LiveMotion 2

Два роки тому, коли баталії з Quark за серця верстальників ще тільки починалися, Adobe замахнулася ще на один напрямок, перспективність якого вона свого часу недооцінила. Вирішивши перетягнути частину ринкового flash-пирога на себе, керівництво графічної імперії кинуло чималі сили на випуск конкурента Macromedia. На відміну від інших редакторів, LiveMotion має всі передумови, щоб в майбутньому їм стати. Великий досвід Adobe зі створення програм для анімації (наприклад, After Effects) повинен допомогти в просуванні продукту для Інтернету.

Як і слід було очікувати від творця Illustrator і Photoshop, в розпорядження аніматора надано повний набір засобів для створення векторних об'єктів - базові примітиви і знайомий по іншим продуктам інструмент Pen. LiveMotion підтримує фільтри Photoshop - але це досить спірне перевага, оскільки растрові зображення в технології Flash застосовуються в крайніх випадках. Становище дещо скрашується анімацією фільтрів, однак не поширюється на анімацію, що залишає подвійне враження. Існуюча палітра стилів - скоріше данина моді на автоматизацію і, за великим рахунком, мало бути застосовано при творчій роботі.

Платформи: Mac OS, Windows
Резюме:

нова версія суттєво додала в можливостях, але програму все-таки не можна назвати альтернативою Flash, оскільки при створенні складної анімації стикаєшся з рядом проблем, що звужує сферу її застосування до простих роликів.
Ціна: 399 дол.

Найзначніші відмінності від Flash - в анімації. Неоднозначне ставлення викликає панель сценарію Timeline - тут немає надмірності Flash (представлені тільки опорні кадри), але по ній незручно візуально синхронізувати події (відсутні маркери кордонів кадрів). Timeline в LiveMotion зручна, якщо потрібно дізнатися, що відбувається з об'єктом в будь-який момент часу (все трансформації відображаються у вигляді окремих шарів в цій палітрі), але це погано позначається на зручності управління складної анімацією. Відсутність фільтрів, відсортовувати трансформації по якомусь ознакою (як в 3D-пакетах), призводить до надмірного захаращення екранного місця.

Успіх першої версії був більш ніж скромним. Два роки, витрачені на розробку нової версії, не пропали даром: на початку року вийшла чергова версія LiveMotion, значно відрізняється від своєї попередниці. Мабуть, з усіх альтернативних розробок саме вона складе гідну конкуренцію Flash.

Серед основних нововведень - розвинені функції створення та налагодження користувальницьких сценаріїв, на порядок поліпшують інтерактивну складову онлайнових проектів. Для що не володіють достатніми навичками програмування на JavaScript або ActionScript Adobe запропонувала інструмент LiveTabs, за допомогою якого в зручній формі, не торкаючись коду безпосередньо, створюються власні сценарії. Через сервер AdobeXChange можна обмінюватися з іншими розробниками. Прагнучи до тісної інтеграції всіх своїх продуктів, Adobe включила безпосередню підтримку шарів Photoshop, які після імпорту стають звичайними об'єктами LiveMotion. Список вивідних форматів доповнився перетворенням відеокліпів в формат QuickTime.

Як і в RAVE, немає необхідності кожного разу створювати новий шар для об'єктів - вони автоматично генеруються самі. Для кожного кольору програма підбирає гармоніюють поєднання, що полегшує пошук відтінків для обраної колірної гами.

До недоліків віднесемо відсутність підтримки морфинга об'єктів (для цього пропонується використовувати Illustrator). Незрозуміла позиція Adobe в питанні підтримки SVG - ратуючи за нього, керівництво, тим не менш, не включило його підтримку в редактор. Залишилася без змін панель сценарію - якщо ви раніше не працювали з Adobe Premiere, то навряд чи зможете звикнути до LiveMotion. Не можна визнати вдалою і реалізацію самого процесу анімації. Замість того, щоб просто робити якісь дії над об'єктом, доводиться спочатку явно вказувати характер операцій, відзначаючи відповідне поле в панелі сценарію. При інтенсивній роботі над роликом, що складається з великого числа об'єктів, постійні метання по величезному дереву сценарію можуть привести до пошуку більш підходящого редактора.

* * *

Крім маститих виробників, своє місце під сонцем намагаються зайняти і менш відомі розробники ПЗ. Серед них виділимо двох - DJJ Holdings і Insane.

DJJ HoldingsSwish 2

Програма стала відомою кілька років тому - вона була однією з перших, що дозволяла застосовувати до тексту динамічні ефекти. У другій версії Swish зробила різкий ривок, перетворившись з простенької утиліти в потужний редактор для створення складних роликів, багато в чому зрівнявшись з продуктом Macromedia, а за деякими параметрами навіть перевершивши заслуженого метра.

Тепер Swish підтримує прозорість, градієнтні заливки, створення інтерактивних кнопок, вкладену анімацію (sprite), нерівномірний рух, роботу над декількома сценами відразу, звук і відео. Характер трансформацій і їх тривалість явно вказуються в панелі сценарію, що вельми зручно при аналізі анімації. Єдине, що потребує доопрацювання, - керування шарами (не можна заблокувати певний шар від змін). Кількість ефектів в новій версії не збільшилася (150 варіантів), і працюють вони тільки з текстом.

Платформи: Windows
Резюме:

з редактором зможуть працювати тільки ті, кого не збентежить інтерфейс, повністю затулив широкі можливості анімації.
Ціна: 50 дол.

Інтерактивні можливості Swish зосереджені в закладці Actions. У програмі можна визначити реакцію на стандартні події типу руху мишки. Набір Actions - добре відомий по Macromedia Flash.

Insane 3D Flash Animator

Цей редактор, незважаючи на малу популярність розробника (компанії Insane), володіє серйозними інструментами для створення складних анімаційних роликів. Програма підтримує користувальницькі сценарії, звук, можливість створення кнопок, має велику кількість ефектів - все, без чого сьогодні непредставім редактор векторної графіки для Інтернету.

Основа - величезна панель властивостей, в якій зібрані всі необхідні елементи управління. Для створення будь-якого об'єкта служить кнопка Add an element, після чого з'являється його власне поле в панелі сценарію. Там же відображаються всі дії користувача. На жаль, TimeLine необгрунтовано коротка, до того ж управління поведінкою і тимчасовими характеристиками об'єктів - тільки через вікна діалогу.

У новій версії список можливостей поповнився ще і коректної роботою з тривимірними моделями (в назві з'явилася приставка 3D). Імпортована модель може бути модифікована (доступ на рівні вершин), після чого анімується, як і звичайний плоский об'єкт. При експорті вона перетворюється в свою двомірну SWF-копію.

Найбільший недолік програми - інтерфейс. Уявіть, все (!) Операції реалізовані у вигляді «іконок», зовнішній вигляд яких має мало спільного з виробленим дією. Думаю, зовнішній вигляд інструменту повинен сприяти налаштування на творчий лад, чого ніяк не можна сказати про Flash Animator.

Далі буде ...

Про автора: Михайло Борисов ( mborisovv@yahoo.com ) Пише для Publish огляди програмного забезпечення та корисні поради з додрукарської підготовки.

Технології векторної графіки в Мережі

Частина перша
«Мене годують ідеї», - саме цієї крилатою фразою часто закінчував Остап Бендер свої міркування про життя. За минулий з тих пір час цінність новаторських ідей багаторазово зросла, що особливо помітно в таких високотехнологічних галузях, як передача інформації в Інтернеті.

Обмеження на швидкість передачі даних при звичайному підключенні не завжди дозволяють комфортно переглядати сайти зі статичною графікою, не кажучи вже про насичені динамікою web-сторінках. Рішенням цієї проблеми кілька років тому зайнялися ряд компаній, почавши розробляти нові способи доставки контента по Мережі. І невідомо, як надалі склалася б доля невеликої програми Джонатана Гая, що не зверни на неї увагу Macromedia. Ця покупка кардинально змінила обличчя Всесвітньої мережі, ставши інструментом для створення привабливих, динамічних сторінок з використанням звуку і відео. Перша назва редактора для створення векторної анімації (Future Splash Animator) дало ім'я нової технології - Flash.

Крім Flash, зараз активно розвиваються і інші технології, засновані на векторному поданні об'єктів. Все сильніше відчуваються спроби Adobe привернути увагу дизайнерів до свого дітища - технології SVG (Scalable Vector Graphics), яка з урахуванням фінансових можливостей Adobe представлятиме явну загрозу благополуччю Macromedia.

Відносно недавно почали виникати різні технології передачі тривимірної моделі об'єктів з подальшою їх візуалізацією у вікні браузера (теж у векторному вигляді). Відзначимо розробку компанії Viewpoint - Metastream як найбільш доведену до комерційної стадії.

Переваги В основі всіх векторних технологій лежать три кити: векторне подання об'єктів, широкі можливості при роботі з мультимедіа та інтерактивність, що дає цим технологіям незаперечні переваги перед традиційним способом подання інформації в Мережі.

Застосування векторів замість растрового зображення дає значно менший розмір файлів (в 50 Кбайт вміщається досить довгий ролик), що дозволяє завантажувати їх навіть по низькошвидкісних каналах. При цьому розмір файлу не залежить від геометричних розмірів використовуються в ньому елементів. Специфіка технології і в тому, що велика кількість однакових елементів не призводить до розбухання розміру файлу (задіяний один майстер-об'єкт, інші представлені у вигляді його копій, до яких можна застосовувати різні трансформації). Ще один плюс - векторність - ролик масштабується без втрати якості.

Зрозуміло, поряд зі звичайними векторними об'єктами, у Flash можна застосовувати растрові зображення (підтримується не тільки JPEG, GIF, але і PNG з неоднорідною прозорістю), а можливості використання мультимедіа дозволяють включати в ролики звук (WAV, MP3) і відео (QuickTime mov, AVI).

Безумовно, знаковий момент - підтримка мови написання інтерактивних сторінок ActionScript (схожого на JavaScript), в результаті чого легко створюється інтерактивна анімація і пишуться досить складні сценарії. Саме це і послужило каталізатором просування технології на ринок, оскільки привернуло до Flash увагу солідних розробників.

Колосальна перевага Metastream - несумірна з іншими технологіями реалістичність і видовищність зображення (досягається практично фотографічне якість - з відблисками, затінення полігонів, тінями). Особливий інтерес представляє огляд моделі з різних сторін і навіть перегляд її зсередини.

Сфери застосування Зараз вже не можна уявити без Flash сайти великих виробників товарів або послуг: можливостей HTML абсолютно недостатньо для створення привабливих образів (втім, перед ним і не ставилася така задача), а DHTML і JavaScript лише частково знімають обмеження звичайного мови розмітки. Flash значно урізноманітнює форму подачі інформації, що грає істотну роль в розкручуванні сайту, закріпленні за ним цільової аудиторії і підтримки певного іміджу компанії. Принципове значення можливості технології мають для виробників спортивного одягу (Nike, Adidas). Серед компаній, які активно використовують Flash, - виробники предметів розкоші (Dior, Lancome, Versace), автомобілів (Mercedes, Jaguar), мультфільмів (multi.ru), індустрія розваг (disney.com) і on-line-гри.

com) і on-line-гри

Основних сфер застосування векторної графіки в Мережі кілька. Найширша - створення інтерактивних інтерфейсів з різними візуальними і звукові ефекти (кнопки, які випливають списки-меню, об'єкти, що змінюють свої властивості при наведенні мишки). Друга - створення повноцінних анімаційних роликів за участю мультиплікаційних персонажів. Не можна обійти увагою і значне збільшення числа проектів, пов'язаних з on-line-іграми на Flash. Що стосується технологій доставки тривимірного контенту, то вони знайшли своє застосування у виробників автомобілів (Ford, Subaru, Volvo), спортивних товарів, в ріелторських агентствах, студіях дизайну приміщень і при створенні карт місцевості з передачею об'ємності ландшафту.

Широта застосування векторної анімації і визначила значний список компаній, що займаються розробкою програм для створення рішень на базі векторних технологій. Але говорити про те, що альтернативні розробки зайняли яку можна порівняти з Flash ринкову нішу, не можна, тому огляд інструментів, призначених для створення интернетовской векторної графіки, логічно почати з тих, що орієнтовані на Flash.

Flash

Принцип роботи Основну роль у Flash грає анімація. Существуюет кілька способів її створення: покадрова (кожен раз зображення об'єкта, що рухається малюється заново) і по ключовим кадрам - (програма просто створює плавний перехід (Tween) з одного опорного кадру (keyfrаme) в інший).

Покадровая техніка сама трудомістка, оскільки автоматизувати процес неможливо, зате результат виходить найякісніший (в основному вона в ходу у художників-мультиплікаторів). Ключові кадри значно спрощує і прискорює виробництво ролика, оскільки створення проміжних фаз руху лягає на плечі комп'ютера - такий ефект вже давно використовується в векторних редакторах у вигляді функції Blend (Перетікання). Велика кількість колірних ефектів, різні трансформації форми, підтримка масок прозорості, нерівномірний рух, переміщення по заданій траєкторії - ось неповний перелік можливостей, який пропонують редактори для створення векторної графіки.

Ключові кадри може проводитися по-різному. Одна справа, коли по екрану просто пересувається звичайний об'єкт, зовсім інше - анімація персонажів. Тут рух будується на використанні «кісток» (bones), широко застосовуються в класичній анімації. Дуже важлива ієрархія об'єктів і правильність розташування контрольних точок.

Інструменти Практично всі відомі виробники ПЗ обзавелися інструментами, що створюють векторну графіку для Інтернету. Піонер в цій області - Macromedia Flash, недавно вступили на цей шлях Corel RAVE і Adobe LiveMotion. Серед менш іменитих певною популярністю користуються Swish і Insane Flash Animator.

До другої групи додатків, принцип роботи яких заснований на «кістках», можна зарахувати Creature House Expression, KoolMoves від Lucky Monkey Designs і Lost Marble Moho. Грунтовністю відрізняється ToomBoom Studio, створена спеціально для професійних аніматорів.

Існує і цілий набір утиліт, призначений виключно для створення ефектів (Wildform, Flax розробки Goldshell Digital Media, CofeeCup Firestarter). Вони знайшли застосування в вигляді банерів або використовуються в складі складної анімації.

Особливе місце займають редактори, призначені для конвертації тривимірних моделей в формат SWF: Ulead EnVector, Vecta 3D від IdeaWorks3D і Swift 3D розробки ElectricRain. Сюди ж можна віднести модулі, що підключаються безпосередньо до спеціалізованих 3D-додатків і перетворюють тривимірну модель в плоске векторне подання (додатковий модуль цих же розробників).

Саме в такій послідовності ми і розглянемо особливості роботи з ними.

Інтерактивний графічний інтерфейс

Інструменти для створення графічного інтерфейсу - найбільш широкий клас flash-орієнтованих редакторів. Інтерактивні кнопки, спливаючі меню, різноманітні смуги прокрутки, що пересуваються елементи, використання звуку - ось неповний перелік їх можливостей. Природно, тут стандарт de-facto - Macromedia Flash. На сьогодні з її потенціалом в області створення складних інтерактивних роликів жодна інша програма зрівнятися не може.

Macromedia Flash

Ще зовсім недавно компанія Macromedia була відома, в основному, завдяки векторному редактору FreeHand. Зосередившись виключно на рішеннях для Мережі, вона стала одним з найвпливовіших гравців в цьому сегменті ринку, за фінансовими показниками поступаючись лише самої Adobe. Головну роль в цьому зіграв успіх редактора Flash.

У перших версіях на нього практично не звертали уваги. Але починаючи з четвертої, коли в редактор була вбудована підтримка Action Script, значно розширила стандартні можливості, інтерес з боку серйозних розробників зріс. Зараз доступна вже шоста версія - Flash MX - еталон для численних послідовників. Вона пропонує неперевершені засоби створення об'єктів, наділення їх специфічними властивостями і зручності реалізації складної анімації.

Платформи: Windows, Mac
Резюме:

широкі можливості, зручний інтерфейс і розвинену мову написання сценаріїв роблять Flash незамінним інструментом для створення анімації будь-якої складності.
Ціна: 400 дол.

Створення об'єктів Інтерфейс Flash витриманий в стилі всіх продуктів Macromedia, що дає перевагу їх користувачам. Можливості програми залучають до неї як прихильників спеціалізованих векторних програм, так і звичайних художників, які не володіють принципами роботи зі сплайнами. Для перших виявляться незамінними засоби редагування кривих на рівні точок і сегментів. Для художників - зручна робота з оригінальним інструментом Brush tool, мають аналог в растрових редакторах: при малюванні одного об'єкта поверх іншого програма автоматично підрізає нижчележачий, одноколірні об'єкти об'єднуються в один.

Якщо ви все ж таки віддаєте перевагу створювати заготовки в спеціалізованих програмах (Adobe Illustrator або Macromedia FreeHand), то з впровадженням їх у Flash ніяких проблем не виникне: ці документи програма розуміє безпосередньо. Що стосується CorelDRAW, то файли CDR доведеться попередньо конвертувати в EPS, AI або EMF / WMF.

Анімація Анімація у Flash побудована на використанні ключових кадрів. Підтримуються обидва типи - motion tween (без зміни форми об'єкта на рівні окремих точок) і shape tween (зі зміною форми, інша назва - морфинг). Анімовані можуть всі параметри - а їх більш ніж достатньо (Еffects): яскравість, колір, прозорість. Об'єкти можуть рухатися по прямій лінії або по зазначеному шляху (motion path), з прискоренням або уповільненням (easy in / easy out).

Дуже зручно користуватися бібліотекою (Library) - всі об'єкти в ній можна об'єднувати в групи з тим, щоб часто використовувані постійно перебували під рукою. Дуже корисна при створенні ролика операція заміни одного об'єкта на інший зі збереженням всієї раніше присвоєної йому анімації. Об'єкти в Library можуть мати вкладену анімацію, що дозволяє уникнути надмірного захаращення основний панелі ролика Timeline.

Коли потрібно прив'язати рух одного об'єкта до інших або ж при анімації кадру, незамінна опція Show Onion. Вона показує фази руху об'єктів, причому кількість одночасно відображуваних фаз можна змінювати.

У порівнянні з аналогічними редакторами, обсяг виходять роликів найменший - є сенс пересохранять SWF-файл з Macromedia Flash.

Мова сценаріїв Одне з основних переваг технології Flash - сприйняття і адекватна реакція на дії користувача. А оскільки зараз без інтерактивності - нікуди, то в редакторі стоїть на озброєнні значно розширений в останній версії мова сценаріїв ActionScript. Тепер стало значно простіше розробляти інтерактивні ігри, опитувальні форми і навіть системи, що діють в режимі реального часу (чати).

Недоліки Як і в будь-якій програмі, в Flash є недоліки, часом призводять до серйозних наслідків. Іноді об'єкти довільно зміщуються на один піксель - мабуть, тут винна помилка округлення (для відображення на екрані векторні об'єкти перетворюються в бітові образи). Незважаючи на начебто незначітельнyю величину, зрушення вельми помітні, а позбутися від них вдається не завжди.

Не можна назвати вдалим і те, що для кожного об'єкта, над яким будуть проводитися дії, необхідно самостійно створювати окремий шар (це відноситься і до вказівкою шляху пересування об'єкта). Тільки так отримуєш доступ до редагування його параметрів анімації (в деяких редакторах створення шару відбувається автоматично).

Оскільки Flash має властивість часом «звалюватися», бажано зберігати результат через певні проміжки часу.

Corel RAVE

Прекрасно усвідомлюючи перспективність технології Flash, керівництво Corel вирішив закріпити за пакетом Draw славу універсального і доповнило його десяту версію ще одним редактором - RAVE (Real Animated Vector Effects - «справжні анімовані векторні ефекти»), який дає можливість створювати flash-ролики без придбання додаткового ПЗ . В общем-то, прагнення благородне, але при роботі з програмою складається враження, що розробники вирішили особливо не мудрувати і не ставили за мету хоча б наблизитися до Flash.

Платформи: Windows, Mac
Доступність:

поки доступна тільки перша версія, яка входить до складу пакету CorelDRAW 10.
Резюме: RAVE - пробний камінь Corel. Пакету бракує багатьох можливостей створення анімації, а без підтримки скриптів сфера його застосування обмежується короткими роликами-заставками і простими навігаційними меню.
Ціна: 550 дол. (В складі пакету CorelDRAW 10)

Переваги Оскільки RAVE створювався на основі популярного графічного редактора, то для тих, хто звик до CorelDRAW, проблем освоєння не виникне: інструменти, докери, клавіші швидкого виклику, робота з кольором - точна копія широко відомого редактора. Відповідно, RAVE має практично всі можливості CorelDRAW, що дозволяє використовувати всю міць батьківської програми для створення анімованих ефектів будь-якого ступеня складності. Однак при роботі з ним треба мати на увазі, що деякі функції реалізовані інакше. Наприклад, ви не знайдете згадки про символи, хоча програма їх підтримує - просто розробники внесли в DRAW мінімум змін, тому функція ховається під рідко ким використовуваної командою Clone.

Манера створення анімації практично не відрізняється від прийнятої в Flash, але в RAVE при створенні об'єкта шар з'являється автоматично, позбавляючи нас від рутини.

Недоліки Основних недоліків в програмі два, але вони дуже істотні. За великим рахунком, від того, чи зуміють розробники вирішити ці проблеми в наступних версіях, залежить майбутнє редактора. По-перше, в RAVE відсутня панель, в якій відображалися б все властивості об'єкта і його анімації в певному кадрі (як це зроблено в Flash). Наприклад, управління параметрами руху з прискоренням / уповільненням, наочне у Flash, в RAVE - завдання нетривіальне. Оскільки рух об'єктів - ні що інше, як Blend, то і налаштування цього ефекту потрібно шукати, вибравши інструмент Interactive blend. Що, м'яко кажучи, не зовсім зручно. А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?! Не можна ввести і точні значення параметрів - тільки за допомогою двигунів. Кілька скрашує ситуацію можливість показу фаз руху (Show Onion Skin), але вона не вирішує ряду інших проблем.

Другий істотний недолік - не блищать різноманітністю інтерактивні можливості програми. RAVE дозволяє лише створювати інтерактивні кнопки (вони можуть мати три положення - Normal, Over, Down), працює зі звуком і підтримує гіперпосилання. І ніякої підтримки користувальницьких сценаріїв - обов'язкового атрибута більш-менш пристойного аніматора.

Adobe LiveMotion 2

Два роки тому, коли баталії з Quark за серця верстальників ще тільки починалися, Adobe замахнулася ще на один напрямок, перспективність якого вона свого часу недооцінила. Вирішивши перетягнути частину ринкового flash-пирога на себе, керівництво графічної імперії кинуло чималі сили на випуск конкурента Macromedia. На відміну від інших редакторів, LiveMotion має всі передумови, щоб в майбутньому їм стати. Великий досвід Adobe зі створення програм для анімації (наприклад, After Effects) повинен допомогти в просуванні продукту для Інтернету.

Як і слід було очікувати від творця Illustrator і Photoshop, в розпорядження аніматора надано повний набір засобів для створення векторних об'єктів - базові примітиви і знайомий по іншим продуктам інструмент Pen. LiveMotion підтримує фільтри Photoshop - але це досить спірне перевага, оскільки растрові зображення в технології Flash застосовуються в крайніх випадках. Становище дещо скрашується анімацією фільтрів, однак не поширюється на анімацію, що залишає подвійне враження. Існуюча палітра стилів - скоріше данина моді на автоматизацію і, за великим рахунком, мало бути застосовано при творчій роботі.

Платформи: Mac OS, Windows
Резюме:

нова версія суттєво додала в можливостях, але програму все-таки не можна назвати альтернативою Flash, оскільки при створенні складної анімації стикаєшся з рядом проблем, що звужує сферу її застосування до простих роликів.
Ціна: 399 дол.

Найзначніші відмінності від Flash - в анімації. Неоднозначне ставлення викликає панель сценарію Timeline - тут немає надмірності Flash (представлені тільки опорні кадри), але по ній незручно візуально синхронізувати події (відсутні маркери кордонів кадрів). Timeline в LiveMotion зручна, якщо потрібно дізнатися, що відбувається з об'єктом в будь-який момент часу (все трансформації відображаються у вигляді окремих шарів в цій палітрі), але це погано позначається на зручності управління складної анімацією. Відсутність фільтрів, відсортовувати трансформації по якомусь ознакою (як в 3D-пакетах), призводить до надмірного захаращення екранного місця.

Успіх першої версії був більш ніж скромним. Два роки, витрачені на розробку нової версії, не пропали даром: на початку року вийшла чергова версія LiveMotion, значно відрізняється від своєї попередниці. Мабуть, з усіх альтернативних розробок саме вона складе гідну конкуренцію Flash.

Серед основних нововведень - розвинені функції створення та налагодження користувальницьких сценаріїв, на порядок поліпшують інтерактивну складову онлайнових проектів. Для що не володіють достатніми навичками програмування на JavaScript або ActionScript Adobe запропонувала інструмент LiveTabs, за допомогою якого в зручній формі, не торкаючись коду безпосередньо, створюються власні сценарії. Через сервер AdobeXChange можна обмінюватися з іншими розробниками. Прагнучи до тісної інтеграції всіх своїх продуктів, Adobe включила безпосередню підтримку шарів Photoshop, які після імпорту стають звичайними об'єктами LiveMotion. Список вивідних форматів доповнився перетворенням відеокліпів в формат QuickTime.

Як і в RAVE, немає необхідності кожного разу створювати новий шар для об'єктів - вони автоматично генеруються самі. Для кожного кольору програма підбирає гармоніюють поєднання, що полегшує пошук відтінків для обраної колірної гами.

До недоліків віднесемо відсутність підтримки морфинга об'єктів (для цього пропонується використовувати Illustrator). Незрозуміла позиція Adobe в питанні підтримки SVG - ратуючи за нього, керівництво, тим не менш, не включило його підтримку в редактор. Залишилася без змін панель сценарію - якщо ви раніше не працювали з Adobe Premiere, то навряд чи зможете звикнути до LiveMotion. Не можна визнати вдалою і реалізацію самого процесу анімації. Замість того, щоб просто робити якісь дії над об'єктом, доводиться спочатку явно вказувати характер операцій, відзначаючи відповідне поле в панелі сценарію. При інтенсивній роботі над роликом, що складається з великого числа об'єктів, постійні метання по величезному дереву сценарію можуть привести до пошуку більш підходящого редактора.

* * *

Крім маститих виробників, своє місце під сонцем намагаються зайняти і менш відомі розробники ПЗ. Серед них виділимо двох - DJJ Holdings і Insane.

DJJ HoldingsSwish 2

Програма стала відомою кілька років тому - вона була однією з перших, що дозволяла застосовувати до тексту динамічні ефекти. У другій версії Swish зробила різкий ривок, перетворившись з простенької утиліти в потужний редактор для створення складних роликів, багато в чому зрівнявшись з продуктом Macromedia, а за деякими параметрами навіть перевершивши заслуженого метра.

Тепер Swish підтримує прозорість, градієнтні заливки, створення інтерактивних кнопок, вкладену анімацію (sprite), нерівномірний рух, роботу над декількома сценами відразу, звук і відео. Характер трансформацій і їх тривалість явно вказуються в панелі сценарію, що вельми зручно при аналізі анімації. Єдине, що потребує доопрацювання, - керування шарами (не можна заблокувати певний шар від змін). Кількість ефектів в новій версії не збільшилася (150 варіантів), і працюють вони тільки з текстом.

Платформи: Windows
Резюме:

з редактором зможуть працювати тільки ті, кого не збентежить інтерфейс, повністю затулив широкі можливості анімації.
Ціна: 50 дол.

Інтерактивні можливості Swish зосереджені в закладці Actions. У програмі можна визначити реакцію на стандартні події типу руху мишки. Набір Actions - добре відомий по Macromedia Flash.

Insane 3D Flash Animator

Цей редактор, незважаючи на малу популярність розробника (компанії Insane), володіє серйозними інструментами для створення складних анімаційних роликів. Програма підтримує користувальницькі сценарії, звук, можливість створення кнопок, має велику кількість ефектів - все, без чого сьогодні непредставім редактор векторної графіки для Інтернету.

Основа - величезна панель властивостей, в якій зібрані всі необхідні елементи управління. Для створення будь-якого об'єкта служить кнопка Add an element, після чого з'являється його власне поле в панелі сценарію. Там же відображаються всі дії користувача. На жаль, TimeLine необгрунтовано коротка, до того ж управління поведінкою і тимчасовими характеристиками об'єктів - тільки через вікна діалогу.

У новій версії список можливостей поповнився ще і коректної роботою з тривимірними моделями (в назві з'явилася приставка 3D). Імпортована модель може бути модифікована (доступ на рівні вершин), після чого анімується, як і звичайний плоский об'єкт. При експорті вона перетворюється в свою двомірну SWF-копію.

Найбільший недолік програми - інтерфейс. Уявіть, все (!) Операції реалізовані у вигляді «іконок», зовнішній вигляд яких має мало спільного з виробленим дією. Думаю, зовнішній вигляд інструменту повинен сприяти налаштування на творчий лад, чого ніяк не можна сказати про Flash Animator.

Далі буде…

Про автора: Михайло Борисов ( mborisovv@yahoo.com ) Пише для Publish огляди програмного забезпечення та корисні поради з додрукарської підготовки.

А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?
А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?
А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?
А як просто дізнатися, чи рухається об'єкт з прискоренням ?