Європі потрібно готуватися захищатися від Росії без допомоги США

І покладатися на допомогу США європейцям не варто. І покладатися на допомогу США європейцям не варто

Ілюстрація / REUTERS

Що змушує міністрів закордонних справ вразливих союзників США прокидатися з жахом вночі? Думка про те, що президент Росії Володимир Путін зробить з їх країнами той же, що він уже зробив з Україною і Грузією: почне гібридну війну. Війну, яку заперечує глава держави, посилену кібератаками і диверсіями, на якій літаки, танки і солдати без розпізнавальних знаків маршем направляються на чужу територію. Війну, яка не перетинає межу, за якою починається повномасштабне вторгнення.

Про це на сторінках Washington Post пише колишній міністр закордонних справ і екс-голова Сейму Польщі Радослав Сікорський, який згадує, що і сам був головним дипломатом такий "вразливою країни".

«Ми б звали на допомогу, але ситуація могла б виявитися занадто неоднозначною, щоб виправдати міжнародне втручання. Ми б хотіли, щоб наші союзники, особливо США, не влаштовували дипломатичні демарші або відправляли місії з перевірки фактів, а вислали свої літаки, танки і солдатів », - пише Сікорський.

Читайте також Після анексії Криму та війни на Донбасі для НАТО важливо «сфокусуватися на захисті» - Меркель

На його думку, це ще навіть не найстрашніший сценарій, який можна уявити. Насправді протягом останніх кількох років Росія готувала дещо ще більш зловісне. Російські військові навчання «Захід» відпрацьовували гіпотетичний сценарій початку гібридної війни проти країн Балтії із застосуванням ядерної зброї. Це частина російської військової доктрини, яку аналітики формулюють як «ескалація для деескалації». Однак, такий підхід однозначно не мирний. Він означає, що Москва збирається оглушити інших лідерів так сильно, щоб вони відразу ж здалися. З огляду на те, що планування ядерної війни стало неприпустимим в сучасному постмодерному світі, Росія розраховує, що інші країни будуть зволікати з ударом, якщо зіткнуться з реальною ядерною загрозою. Мовчання навіть протягом 60 годин вже принесе агресору перемогу.

Читайте також Politico: в Естонії обіцяють поховати армію Росії в Таллінні в разі війни

Сутність НАТО якраз в тому, щоб не допустити цього. Тільки президент США має владу відповісти на російські погрози і дії на кожному етапі ескалації. Тільки Америка може зрівнятися з Росією навіть в Центральній Європі за кількістю літаків, крилатих ракет, ядерних боєголовок. Безпека Європи на північному фланзі залежить від готовності США застосувати тут силу.

Але протягом останнього тижня стало зрозуміло, що американський президент вважає своїм «ворогом» європейців і що європейці нібито винні гроші НАТО , Хоча це не так. Сікорський вважає очевидним, що Трамп намагається дестабілізувати демократично обраних лідерів Німеччини і Великобританії, що зіграє на користь їх радикальним опонентам. Він почав торгову війну з Європою через те, що вона нібито загрожує національній безпеці США. А в скандальній справі про російське втручання в політику США, він вірить кривавому диктатору Росії більше, ніж американським розвідувальним службам.

За його словами, контрасту між ворожим ставленням президента США до союзників і м'яким до Путіна вже досить, щоб посіяти сумніви серед європейців.

Читайте також "Замість того щоб протистояти Путіну, Трамп лизав його чоботи" - британська преса про заяви президента США

«В той критичний момент кризи, якого ми боїмося, ми хочемо, щоб Трамп заревів в телефонну трубку:« Ану забери своїх головорізів назад в Росію, Володимир, або ж будуть наслідки! ». Але чи дійсно він так зробить? »- додає польський політик, нагадуючи про те, що Трамп ставить під сумнів корисність альянсів.

«Я б хотів сказати йому, що Польща не відправляла бригади на слабо виправдану війну в Іраку через страх перед зброєю масового знищення тієї країни. Що ми не відправили ще одну бригаду в Афганістан після терактів 11 вересня, тому що боялися, що «Талібан» прийде до Варшави і буде захоплювати в рабство наших дівчат. Що я не підписав угоду про розміщення американської системи ПРО на польській території, тому що боявся можливої ​​атаки Ірану. І що ми не купили літаки F-16 у Lockheed Martin, авіалайнери у Boeing або ракети у Raytheon, тому що вони обов'язково краще, ніж європейські аналоги. Ми зробити все це тому, що послідовні польські лідери інвестували в гарантії США в сфері безпеки », - зазначає Сікорський.

Читайте також Порошенко: в документах НАТО Росію вперше визнали агресором

Він додає, що після минулого тижня Польщі і європейцям доводиться мати справу з реальністю, в якій ніхто: ні Держдепартамент, ні Пентагон, ні Рада національної безпеки, - не знають, що Трамп зробить в разі виникнення кризи через агресію Росії. Можливо, він і сам не знає.

Це не означає, що НАТО кінець. Альянс повинен продовжувати існувати, а європейські країни, безумовно, мають більше витрачати на оборону, сподіваючись, що ніякої кризи ніколи не буде.

Але це ще й означає, що Євросоюзу потрібна автономна можливість захищатися. Вона потрібна на південному фланзі, куди прямують сотні тисяч біженців, на східному, де Росія порушила табу силового зміни кордонів після Другої світової війни, і вона потрібна, тому що президент США ненадійний.

«Будучи міністром закордонних справ, я виступав за створення Європейського оборонного союзу. Якби не було Brexit, Великобританія могла б зараз очолити процес. Але тепер ініціатива впала на плечі Франції, Німеччини і безпосередньо лідерів Євросоюзу. Трамп кидає нам виклик, пропонуючи неприємний вибір: або ми стаємо його особистими васалами, або безпорадно повиснемо в повітрі. Ми не повинні вибирати жоден з цих варіантів », - вважає екс-міністр закордонних справ Польщі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Але чи дійсно він так зробить?