Як готується до «Дакару-2017» команда «КАМАЗ-Мастер». Візит до штаб-квартири в Набережних Челнах

  1. Перемоги
  2. гонки
  3. кухня

Спочатку ми обігнали навантажену фуру, потім невелику вантажівку і порівнялися зі старенькою іномаркою. Такий розгін був би абсолютно буденним явищем, якби ми рухалися разом з потоком по федеральній трасі. Але ми їхали вздовж неї по розбитій лісовій грунтовці з гігантською колією! Таке можливо тільки на «бойовому» КАМАЗі!

Напередодні найбільших міжнародних змагань «Африка рейс» і ралі «Дакар» російська команда «КАМАЗ-Мастер» запросила до себе в гості журналістів, щоб показати, як готуються майбутні перемоги. Візит включав в себе відвідування тестової траси і штаб-квартири, в якій будують автомобілі, загартовують пілотів і вшановують переможців. Мені пощастило побувати в цій технічній «кухні» і буквально просочитися духом ралі-рейдів.

Це абсолютно неймовірні відчуття. Я керувала найлегшій ралійної машиною і водила 100-тонна армійська ракетовоз. Гоночний вантажівка примудрився об'єднати в собі ці несумісні явища: ти п'ятою точкою відчуваєш тисячі кілограмів заліза, але контролюються вони на рівні звичайного позашляховика, хіба що в коробці в три рази більше передач.

Втім, до чогось екстраординарного при відвідуванні команди «КАМАЗ-Мастер» я була вже готова. Розуміла, що їду в гості до переможців найскладнішого змагання в автоспорті - ралі «Дакар». Адже не просто так російська команда роками завойовувала призові місця, зрушуючи з п'єдесталу імениті заводські команди кращих виробників вантажівок.

Перемоги

Спочатку ми обігнали навантажену фуру, потім невелику вантажівку і порівнялися зі старенькою іномаркою

На подіум представники КАМАЗа потрапили на першому ж змаганні: в 1988-му команда посіла друге місце на ралі «Єльч», куди камські вантажівки витягнув тодішній керівник НТЦ і шанувальник автоспорту, а пізніше керівник «КАМАЗ-Мастера» Семен Якубов. Це був початок великого шляху, мета якого - участь у вже став легендарним марафоні «Париж-Дакар», що і сталося в 1990 році. Перша спроба була невдалою - машини зламалися. Але на наступний рік КАМАЗ зайняв друге і третє місця, а в наступні роки росіяни отримали ще 22 медалі. Крім цього були перемоги в «Дезерт Челендж», «Оптик 2000 Туніс», «Шовковому шляху», різних кубках і Бахах, не кажучи про російських ралі-рейдах. Всього в скарбничці команди 110 нагород

На підсвідомому рівні відчуття крутизни відбувається почало приходити з прильотом в Нижньокамськ, а саме з трансферу. З корабля на бал (від аеропорту до тестової траси камазовцев) нашу групу журналістів везли на суперкомфортні Mercedes-Benz Sprinter. Це був один з декількох автомобілів, які російське представництво Daimler в рамках партнерства надало команді в цьому році. Ранній підйом на ранковий рейс - це, звичайно, не безсонна ніч механіків, які відновлюють гоночну машину між спецділянками, але, занурюючись в дрімоту, я зрозуміла, що саме на такому зручному, надійному та швидкісному транспорті повинні пересуватися люди, від яких залежить стан бойової техніки .

Але розслаблятися довелося всього півгодини - з'їхавши з траси М7, ми зупинилися для того, щоб пересісти в повнопривідний КАМАЗ з кунг, в якому на лавках вже розмістилася місцева преса. Цей «спецтранспорт» був другим «дзвіночком». Третій же, вже справжній дзвінок пролунав, коли організатор по телефону вичитувала спізнюються колег: «Хлопці, ви всіх затримуєте. Та не проїдете ви до бівуака на своєму позашляховику! ». Справді, не проїхали б.

бівуак

Словники дають різну тимчасову оцінку словам бівак (нім. Biwack) і бівуак (франц. Bivouac). Чи означають вони одне й те саме - обладнану стоянку під відкритим небом. Це слово в російську мову прийшло з армійського побуту кілька століть назад, але ось застарілим називають і те, і інше. У ралі-рейдах частіше прийнято говорити «бівуак», оскільки нам більше відомі марафони, організовані саме французами.

Стоянка на березі Ками була, звичайно, в рази менше, ніж ті, що розбиває «КАМАЗ-Мастер» на змаганнях, але колориту від цього не поменшало. Стандартні «технічки», намет, прапори і дві бойові машини, № 303 і 306 (зазвичай на них команда виступає під час російських змагань), були основними декораціями, а головні партії виконували пілоти Айрат Мардеев (неодноразовий призер «Дакара») і Антон Шабалов (переможець «Африка Еко Рейс» 2013, 2015 і 2016 років). Наші майбутні заїзди вони описали дуже просто: «Поганяємо, пострибати, а на зворотному шляху проїдемо по звивистій трасі, як в Чилі».

гонки

Для камазовцев все, що відбувається було звичайною справою, але на більшість гостей справляли враження навіть найпростіші речі. Підбір шолома і пристегивание п'ятиточкові ремені - стандартна процедура. Але ось спеціальний пластиковий «нашийник», який запобігає переломи від ударів при різких гальмуваннях, сильно обмежує не тільки рухи головою, але і оглядовість: щоб подивитися вбік, потрібно повертати весь корпус. У членів команди утримують ремені між «нашийником» і шолом не такі короткі, як у новачків, тому голову вони можуть повертати на більший кут.

Гостей відразу було видно по тому, як вони забиралися в кабіну. Справа тут не стільки в загальній фізичній підготовці, скільки в вправності, адже ніяких підніжок у гоночних машин немає. Спочатку чіпляєшся за якусь гайку на диску, як за уступ на скелі, і намагаєшся дотягнутися до каркаса в кабіні, потім встаєш на колесо і втискуєшся між остовом і виступаючими боковинами сидіння- «ковша». Чи не скажеш, що в екіпажах суцільно субтильні чоловіки, проте в обмеженому просторі кабіни повернутися неможливо, та ще ці шоломи з нашийниками, через які обов'язково стукнешся про що-небудь головою. Але і на цьому процес не закінчується. Після притягнення ременями до стану, коли себе відчуваєш сповитим немовлям, потрібно під'єднати переговорні пристрої, без яких спілкування під час руху неможливо. З незвички на всю процедуру пішло більше часу, ніж на саму поїздку.

Тестова траса виявилася зовсім короткою, але різноманітною. Як і обіцяли пілоти, спочатку був прямий ділянку, потім пішли плавні підйоми і спуски, а на зворотному шляху замість «прямо» ми згорнули на петляє в усіх напрямках дорогу. Для звичайної машини ці 15 км були б справжнім випробуванням, а їх проходження могло затягтися на годинник. Але не для гоночних КАМАЗів. Перший відрізок ми просто пролетіли - прямо перед моїми очима показання спідометра росли з неймовірною швидкістю, досягнувши 160 км / год! І це «виконує» вантажівка з масою понад 9 тонн! На грунті!

На другій ділянці ми знову літали в прямому сенсі слова. Невеликі підйоми тільки сприяли стрибків з повним відривом коліс. Цими стрибками нас лякали найбільше і буквально відмовляли від поїздки, якщо є будь-які сумніви в стані здоров'я. Але як не дивно, я їх перенесла абсолютно спокійно, при тому, що описані на початку цього матеріалу «гонки» з автомобілями на федеральній трасі відбувалися саме в «стрибковому» режимі на швидкості в 80-90 км / ч.

Великим випробуванням для мене стали перші секунди після кожного приземлення. А вся справа в тому, що вантажівка «летить» не по ідеальній прямій і приземляється в глибоку колію з невеликими відхиленнями, після чого машина, можна сказати, примусово стабілізується. При цьому КАМАЗ з великою амплітудою кидає з боку в бік. Опиратися цим бічним коливань виявилося набагато складніше, хоча тримаєшся руками і впираєшся ногами щосили. Можливо, в підігнаному за розміром конкретної людини кріслі такий струс переноситься набагато легше, але мій «ківш» був мені завеликий, і я пару раз відчула себе маріонеткою на мотузочках.

Третій ділянка була найповільнішим через великої кількості поворотів, але найпоказовішим з точки зору розуміння управління. Ловити машину, відчувати її вага, пускати в занос, розуміти безліч інших тонкощів, що залежать від покриття, погоди, тиску в шинах можуть тільки справжні професіонали. При цьому їм доводиться переживати всі ті ж стрибки, удари, бічні коливання не протягом декількох хвилин, а тижнями!

Розповідь про зайчика

Майже в кожній бойовій машині є четвертий член екіпажу - так хлопці називають свої талісмани. Найчастіше це іграшки, буває, зроблені вручну. Коли я запитала Антона про зайчика, він навіть збентежився. Мабуть, про техніку і піски йому розповідати простіше. Проте пояснив, що зайчика років п'ять тому йому подарував близька людина, і тепер звір їздить з ними на кожне змагання. Зайка прижився, багато переніс і накатав в екіпажі більше всіх годинників. Штурман Роберт Аматич називає його татарською Куян і переживає, щоб після ремонту машини талісман не забули повернути в кабіну.

Фіналом став найтриваліший стрибок зі спеціально підготовленого трампліну. І тут найбільш вражаючим був не поле в кілька секунд, а приземлення. Я навіть інстинктивно втиснулася голову, наскільки дозволяла амуніція, в очікуванні катастрофи. Здавалося, що будь-яка техніка повинна відразу розсипатися від такого удару об землю. Але тільки не гоночний КАМАЗ! Без будь-якого зусилля машина вирівнялася і, описавши невелику дугу, зупинилася у стартового шатра. Атракціон завершився, а нам ще треба було побачити, що робиться для того, щоб він міг працювати, в тому числі в бойовому режимі, кілька днів поспіль.

кухня

Друга частина екскурсії проходила в штаб-квартирі «КАМАЗ-Мастера». У крайній зліва корпус «Автоград» команда переїхала в 2007 році, а до цього вона тулилася в НТЦ заводу. Новий майданчик готували кілька років, але зате тепер на цій невеликій території все влаштовано вкрай розумно: великий просторий цех, де виконують всі роботи (від рами до фарбування кузова), стенди для випробувань, галерея досягнень, офіси, фітнес-центр, затишний хол і святкову залу «Міраж», за який дизайнер команди Ольга Якубова в 2011 році отримала золоту медаль Російської академії мистецтв.

Перш ніж оцінити різноманітність і раціональність спортивного центру, нам треба було пообідати в командному їдальнею. Це буфет зі звичайними пиріжками і компотом і незвично низькими цінами. Давно я не зустрічала в закладах громадського харчування цінники з копійками, що, втім, цілком зрозуміло в даній ситуації. Адже тут немає завдання заробити, мета - смачно і ситно нагодувати команду, до того ж кухаря і буфетниці теж є її частиною.

Музей команди - так називається галерея над основним цехом, в якій зібрані основні трофеї: дакаровского бедуїни, кубки, медалі, грамоти. Про перші кроки і подальші перемоги нам розповідав Айдар Бєляєв - один з беззмінних штурманів «КАМАЗ-Мастера», який отримав першу срібну медаль на Майстер-ралі в 1996 році і продовжує привозити нагороди досі. Видно було, що про рідній команді, з якою він з 1991 року, Айдар знає все і готовий розповідати годинами. Більшість фактів відомі з багатьох джерел, цінніше були емоції, з якими він їх викладав. Мене здивувало, що Айдар часто говорив про старому і новому поколінні, і сам же себе поправляв, що з досвіду молодь не поступається. Але насправді така градація цілком усвідомлена, адже за майже 30 років дійсно змінилося покоління і в команді є кілька пар батьків і синів. Почасти цим і зумовлено те, що зовсім молоді хлопці домагаються тих же результатів, що і досвідчені гонщики. Той же Айрат Мардеев - син ралійного гонщика Ільгізара Мардєєва - все дитинство провів в цехах спортивної команди, паралельно займався картингом, з 20 років бере участь в змаганнях і зараз є одним з основних пілотів.

В основному цеху кипіла робота з підготовки машин до найближчих «Дакару» і «Африка еко рейс». Їх перетрушують повністю, до останнього гвинтика, і неодноразово перевіряють роботу кожної з систем. А поруч вже трудяться над новими вантажівками: варять каркаси, підбирають деталі підвіски, обкатують двигуни. Причому над машинами чаклують не тільки механіки, але і всі, хто до них причетний - і штурмани, і пілоти. Всі вони починають з роботи над вантажівками, тому знають техніку вздовж і поперек.

Ну а перед змаганнями екіпажам доводиться готувати і свою фізичну форму. Половина спортзалу заставлена ​​устаткуванням, за допомогою якого можна відтворити розріджену атмосферу високогір'я. Мало того, що його застосовують під час тренувань, так гонщики отримують ще й «завдання додому»: їм потрібно спати в наметах з пониженим вмістом кисню. Така підготовка йде на користь не тільки тим екіпажам, що відправляться до Південної Америки, а й «африканцям»: після подібних занять при нормальній атмосфері на кілька днів помітно підвищується працездатність організму.

На завершення візиту ми поспілкувалися з керівником команди Володимиром Чагіним. На прес-конференції він розповів про плани «КАМАЗ-Мастера» і оголосив склади екіпажів, які поїдуть «Дакар-2017» і «Африка еко рейс-2017». Обидві гонки пройдуть на початку наступного року в один і той же час - з 2 по 14 січня. Протяжність «Дакара» - 9000 км від столиці Парагваю Асунсьйон до Буенос-Айреса. «Еко Рейс» повторить африканський маршрут зі стартом в Монако і фінішем в столиці Сенегалу Дакарі. Зараз машини вже добралися до стартових точок, причому по суші бойові вантажівки і «технічки» йдуть своїм ходом.

Їхати від «КАМАЗ-Мастера» зовсім не хотілося. Аж надто доброзичлива атмосфера панує в цьому маленькому світі важкого заліза, і від того, що була можливість доторкнутися до нього руками, він став ближче і з'явилося відчуття причетності до команди. Залишається лише підтримувати цих мужніх людей, які попри все роблять все можливе, щоб бути кращими.

Екіпажі команди «КАМАЗ-Мастер» на ралі «Дакар-2017»:

1. Пілот Едуард Ніколаєв; штурман Євген Яковлєв; механік Володимир Рибаков.
2. Пілот Айрат Мардеев; штурман Айдар Бєляєв; механік Дмитро Свистунов.
3. Пілот Дмитро Сотников; штурман Руслан Ахмадеев; механік Ігор Леонов.
4. Пілот Антон Шибалов; штурман Роберт Аматич, механік Іван Романов.

Екіпажі команди «КАМАЗ-Мастер» на ралі «Африка Еко Рейс-2017»:

1. Пілот Андрій Каргін; штурман Андрій Мокєєв; механік Дмитро Нікітін.
2. Пілот Сергій Купріянов; штурман Олександр Купріянов; механік Анатолій Танін.

PS У 2016 році «КАМАЗ-Мастер» приміряв на себе ще одну роль - організатора ралі-рейду «Шовковий шлях», відновивши це змагання після дворічного перерви. Завдяки гігантського досвіду участі в міжнародних змаганнях вийшло зробити дуже складний марафон: перетин двох континентів, трьох країн, загальною протяжністю 10 754 км. Складність полягала не тільки в охопленні абсолютно різних ландшафтів, а й в адмініструванні всього процесу - від глобальної логістики забезпечення паливом до оформлення віз. Але і підтримка була надана на найвищому рівні і з фінансів, і в дипломатії. Одне те, що команді було надано для супроводу позашляховики Mercedes GLS, говорить про статус заходу. Спортсмени теж не підвели: камазовци зайняли перші два місця в заліку вантажівок.

Фотобонус