Весняний жерех Прип'яті

Весняна міграція жереха до місць нересту на Прип'яті починається дуже рано. Лише тільки пройде льодохід, як на берегах річки з'являються перші ластівки - спінінгісти-жерешатнікі. Природно, виникає питання про вибір правильної приманки для лову жереха. Весняна міграція жереха до місць нересту на Прип'яті починається дуже рано

Фото автора.

Відкривати сезон доводиться не в дуже комфортних умовах. У холодній воді побачити жереховий бій десь на перекаті або над піщаним плесом трапляється нечасто. В цей час жерех тримається в товщі води або у самого дна, там же полює і харчується. Цю особливість його поведінки потрібно враховувати при виборі тактики і техніки лову, а також при виборі «правильної» приманки. Ранньою весною навряд чи допоможуть блешні, що коливаються і навіть знаменитий кастмастер. Кращим чином працюють девони і вертушки. Самою уловистою приманкою в цей непростий період є правильно підібраний і грамотно поданий воблер.

ВОБЛЕРНОЕ ВІДКРИТТЯ СЕЗОНУ

Звичайно, ловлю жереха на воблер відкриттям не назвеш, але все ж є ряд спостережень, якими хотілося б поділитися. За час, що я захоплююся ловом жереха, мені довелося перепробувати безліч всіляких принад. І не раз і не два саме застосування воблера дозволяло мені домагатися відмінних результатів як за кількістю спійманих трофеїв, так і за їх якістю. На підтвердження своїх слів розгляну кілька випадків, що сталися зі мною на жерехових рибалках.

Останні дні «свободи» перед настанням весняної заборони. Рибалю з надувною туристичної байдарки. Іншого способу підібратися до руслу річки через розлив вже немає. Спочатку така велика кількість води дещо бентежить. Не зовсім зрозуміло, де, а головне, на що в цьому морі можна ловити рибу. Повільно рухаюся уздовж підтопленої річковий кручі. Від колись високого берега залишилися лише невеликі острівці. Вода з шумом проривається уздовж них на луг. Місце для стоянки жереха начебто непогане.

Чіпляю вертушку і намагаюся ловити. Приманку намагаюся провести уздовж самої кручі. Через поляризаційні окуляри йде майже поверху блешня видно здалеку. Її бронзовий пелюстка весело поблискує в променях яскравого весняного сонця. Клювань немає. І раптом на одній з проводок помічаю, як за блешнею рухається якась тінь. Придивляюся. Так це ж жерех! Думка уповільнити хід блешні, щоб риба змогла атакувати приманку, народжується в голові сама собою. Але як тільки блешня уповільнює рух, жерех припиняє її переслідування і зникає, немов субмарина, в жовтуватою річковій воді.

Але як тільки блешня уповільнює рух, жерех припиняє її переслідування і зникає, немов субмарина, в жовтуватою річковій воді

Фото автора.

Подумки лаючи себе за допущену помилку, намагаюся проаналізувати ситуацію і прийняти правильне рішення. Для того щоб спровокувати жереха на атаку, приманки не вистачило руху. Той критичний поріг, після якого риба втрачає обережність, так і не був подоланий. Але якщо вести блешню швидше, її винесе на поверхню води, що теж не є добре. Воблер? Але він погано летить і навряд чи «дістане» до жереховой стоянки. А що якщо сплавити його за течією річки? Сказано зроблено.

І ось уже протягом слідом за воблером тягне плетінку зі шпулі котушки. Метрів через п'ятдесят я припиняю цей дрейф і починаю підмотування. Приманка не встигає пройти і десяти метрів, як приголомшливою сили удар ледь не вириває вудилище з рук. Жерех (а це без сумніву він) вискакує звідкись із-під самого берега і атакує воблер знизу. Дістати девятісантіметровий Duel yo-zuri з жереховой пасти виявляється не так просто. Він заковтнуті повністю!

Дуже скоро відбулося ще кілька пам'ятних рибалок, де воблер також був на висоті. Поки весняні обмеження на пересування маломірних суден ще не настали, ми рибалили з човна. Перевірили всілякі жереховие місця і знайшли рибу на плесі з глибинами 3-5 метрів. Краще за інших відпрацював Duel yo-zuri типу minnow. Більшість клювань відбувалося на кордоні струменя і більш тихого течії. За характером опору трофеїв було помітно, що риба ще не зовсім оговталася від зимового поста.

Енергія, отримана від першої риболовлі, вимагала виходу. І ось в найближчі вихідні ми знову на річці. Рибалимо з берега. На цей раз ми вирішуємо досліджувати ділянку в нижній течії річки. Щоб збільшити дальність закидання, пробуємо ловити на кастмастери. Жерех не просто ігнорує цю приманку, він розступається перед нею. Воблер погано летить і не дострілював до стоянки жерехів кілька метрів. Як бути? І тут я згадую досвід тієї пам'ятної риболовлі, коли саме воблер, пущений вниз за течією, дозволив мені розворушити жереха. Знову в хід йде плаваючий yo-zuri. Відпускаю його метрів на сімдесят і починаю проводку. Як тільки воблер входить в «зону ураження», слід удар. Але підсікання виявляється порожньою. Знову пускаю воблер у вільне плавання. Тепер, коли він в жереховой зоні, закриваю дужку котушки і дозволяю приманки вільно грати в струмені.

Час від часу досить швидко потягують вудилищем приманку на себе і знову відпускаю вниз за течією. Крок вперед, крок назад. І раптом - удар! Від несподіванки ледь не кидав вудилище з рук. Риба на волосіні робить найсильніші потяжки поперек течії. Тонка плетінка зі свистом ріже воду, і часом здається, що вона ось-ось лопне під напором риби. Але в цей раз удача на моєму боці.
Висновок очевидний: воблер - грізна зброя спінінгіста-жерешатніка. Головне - правильно підібрати приманку. Сміливий експеримент з моделями і забарвленням приманок, а також уважне спостереження за подіями, що відбуваються на рибалці, і їх зважений аналіз - ось алгоритм успіху в полюванні за жерехом.

Мухо-ЖЕРЕХ

Продовжуючи розповідь про лов весняного жереха на Прип'яті, не можу не торкнутися теми лову цієї риби на мушки. Років двадцять тому дуже популярною була ловля чехоні на донку-гумку. Цю прохідну для Прип'яті рибу в великих кількостях виловлювали по затоплених річковим кіс. Разом з чехонею «влітав» іноді і жерех. Але тоді факти його упіймання вважалися випадковістю, і з цього приводу ніхто роздумувати не хотів.
Пройшли роки, пристрасті по чехоні вщухли, та й в Прип'ять заходити ця риба стала рідко. І тут я раптом дізнаюся, що один мій знайомий ловить на донку-гумку жерехів. Після довгих умовлянь і я був зарахований «юнгою» в команду не зовсім звичайних жерешатніков.

Після довгих умовлянь і я був зарахований «юнгою» в команду не зовсім звичайних жерешатніков

Фото автора.

Дорогий, слухаючи розмови попутників, я розмірковував над тим, що мені належить побачити своїми очима. З донкою-гумкою я знайомий не з чуток: і карася на неї лавлівал, і ту ж чехонь, і навіть лящі траплялися. Але сам факт затримання такої кількості жерехів з одного місця не зовсім підходив під мої поняття про лов цієї риби. Коли ловиш жереха спінінгом, то успіх рибалки багато в чому залежить від того, як багато переміщається рибалка, скільки перспективних для лову місць він може змінити за день. І з цим ніхто не сперечається.

На березі річки ми опинилися ще затемна. У межень тут розташовується великий піщаний пляж, трохи нижче гирлі стариці. Воно глибоке і закінчується руслової ямою. Місце для стоянки жереха, з точки зору спінінгіста, гарне. І поки мої попутники надували човен, щоб завезти вантажу донок на потрібну відстань від берега, я почав споглядати пробудження природи. І тут в досвітній імлі на перекаті пролунав шум жерехового бою.

Це рух у воді обрадувало всіх. Хлопці, накачавши човен, взялися за монтаж снастей. Компонування донки-гумки для жереха звичайна. Відмінними є приманки. Кожна мушка змонтована на короткому повідку, який закінчується застібкою з карабіном, зовсім як у спінінга. Оскільки весняний заборона вже почався, на кожну снасть монтується по одній мушці.

І ось урочистий момент початку лову настав. Принади одна за одною беззвучно зникли в темній гладіні річки, і рибалки почали чаклувати біля своїх снастей. Принцип риболовлі полягав в тому, що мушка періодично підтягувалася рибалкою, а назад поверталася під дією пружності гуми. Клювань поки ні в кого не було. Мабуть, жерех, наляканий метушнею з установкою снастей, відійшов на безпечну відстань.

Різкий удар на самому початку потяжки стався, як завжди, несподівано. Фонтан бризок, ефектна свічка - всі елементи, які може показати риба в процесі виведення, були ефектно продемонстровані. На еластичною гумі жерех ходив великими колами і все намагався відтягнути снасть подалі від берега. Але і його суперник був не ликом шитий. Спритно диригуючи снастю, то підтягуючи, то відпускаючи лісочку крізь пальці, рибалка повністю контролював процес.

Насправді боротьба людини і риби тривала недовго. Жерех - боєць сильний, але, викладаючи всі сили на самому початку боротьби, швидко здається. І ось він, поблискуючи сріблом луски, лежить біля самого берега. Сил навіть на те, щоб просто поворухнутися, у риби не залишилося.

Після галасливого виведення клювання на деякий час припинилися. «Розслабухи» була несподівано перервана коротким вигуком: «Є!» І ось уже другий рибалка щось тягне до берега. На цей раз здобиччю стала чехонь. Факт появи зграї чехоні помітно пожвавив рибалок. Для них це означало, що десь неподалік був і жерех: немов пастух, він супроводжує косяки цієї риби.

Для них це означало, що десь неподалік був і жерех: немов пастух, він супроводжує косяки цієї риби

Фото автора.

Як по команді снасті були витягнуті з води, і почався процес, жартівливо названий рибалками «заміною півня на козла». Справа в тому, що секретні жереховие мухи хлопці виготовляють з підсадки вовни однойменної тварини. Мушка представляла собою стример, пов'язаний з ниток люрексу з додаванням цапиною вовни. Головний секрет, як стверджували самі рибалки, полягав саме в тому, що приманка мала специфічний запах.

Картина, побачена мною пізніше, надовго залишилася в пам'яті. Клювання відбулися відразу у трьох. Причому у всіх трьох був жерех. Синхронне виведення сильної, жвавої риби на такий еластичною снасті - видовище ексклюзивне. До цього моменту я взагалі думав, що так бути не може. Але може. Ще й як може!

Через деякий час три жереха вагою "за двушку" благополучно відправилися на кукан, а хлопці вирішили зробити перерву. З розмови, затіяного мною, з'ясувалося, що цей спосіб лову «річкового корсара» вважається новим для нас, а на Україні ловля жереха на мушку поширена давно. Ось і підгледіли хлопці його у сусідів. А далі пішло-поїхало. Далі я дізнався, що успіх риболовлі залежить від правильно обраного місця, а подібні місця в околицях Мозиря можна перерахувати по пальцях. Гумка - снасть стаціонарна, і поставити її потрібно там, де поява жереха майже гарантовано. Це підтоплені коси поблизу гирл глибоких стариць, рівні прогони, що закінчуються ямою, все місця, де глибина не перевищує двох - двох з половиною метрів. На більшій глибині і сильній течії донка-гумка абсолютно марна. В ідеалі снасть потрібно поставити таким чином, щоб мушка більшу частину часу перебувала на кордоні струменя або поблизу неї, на тиховоддя, але ніяк не з зовнішнього боку. Мушки, що продаються в риболовецьких магазинах, хлопці вважають недопрацьованими, і тому намагаються виготовляти їх самі. Матеріал для виготовлення приманок - перо птиці, шерсть тварин, штучне хутро.

На муху жерех ловиться з самої ранньої весни, але найкращим чином він реагує на цю приманку після нересту, коли риб'яча дрібниця стає активною, та й рівень води в річці стабілізується. А з приводу існуючої думки, що жерех не утворює великих скупчень, хлопці категоричні: навесні, коли в річці багато мігруючої риби, жерех починає проявляти повадки, більшою мірою властиві судака або окуня. Він переслідує косяки риби, пасе їх, і в цей час донка-гумка, оснащена мухами, - найефективніша снасть, в чому я сам недавно переконався. А виявлення «партзбори» жерехів - це результат того, що з місцем ви визначилися правильно, і приманка грає в безпосередній близькості від риб'ячого «автобану». А ось постав снасть на десяток метрів нижче - і все, клювань можна не дочекатися.

Микола Линник 27 квітня 2017 о 08:08

Воблер?
А що якщо сплавити його за течією річки?
Як бути?