Олексій Герасименко - Фінансовий менеджмент - це просто: Базовий курс для керівників і фахівців-

Олексій Герасименко

Фінансовий менеджмент - це просто: Базовий курс для керівників і фахівців-

Керівник проекту А. Василенко

Коректор Е. Чудінова

Комп'ютерна верстка М. Поташкін

Арт-директор С. Тимонов

© Герасименко О.В., 2013

© ТОВ «Альпіна Паблішер», 2013

© Електронне видання. ТОВ « ЛітРес », 2013

Герасименко А.

Фінансовий менеджмент - це просто: Базовий курс для керівників і фахівців-/ Олексій Герасименко. - М .: Паблішер, 2013.

ISBN 978-5-9614-2897-1

Всі права захищені. Жодна частина електронного примірника цієї книги не може бути відтворена в якій би то не було формі і якими б то не було засобами, включно з розміщенням в мережі Інтернет та в корпоративних мережах, для приватного та публічного використання без письмового дозволу власника авторських прав.

Ось, дорогі читачі, перед вами моя друга книга. У ній ми з вами розглянемо всі основні питання, які необхідно знати людям, що працюють в сфері, пов'язаній з корпоративними фінансами, в виробничих компаніях, інвестиційних банках і консалтингу.

Це книга не тільки для фінансистів-професіоналів. Знання фінансів, на моє глибоке переконання, потрібні не тільки їм, але і будь-яким керівникам, які хочуть грамотно виконувати свою роботу. Як ви побачите в книзі, фінанси - це основа для прийняття будь-яких бізнес-рішень в сучасному світі.

Ця книга - продовження моєї першої книги «Фінансова звітність для керівників і фахівців-» [1]. У ній була дана база, на якій будується оповідання цієї книги. Тому я припускаю, що до моменту прочитання цих рядків ви вже вивчили мою першу книгу, і не буду повторювати ті моменти, які були викладені раніше. Якщо «Фінансову звітність для керівників і фахівців-» ви поки не прочитали, на правах реклами рекомендую це зробити. В цьому випадку ми з вами однаково будемо розуміти масу важливих понять, таких як компанії, інвестори, поради директорів, власний капітал, активи, заборгованість, цінні папери, EBITDA і т. Д.

З цієї книги ви дізнаєтеся:

• які основні завдання фінансового директора;

• як виглядає організаційна структура фінансової функції в компанії;

• як оцінювати проекти вкладень в устаткування і нові технології;

• як оцінювати вартість компанії в цілому;

• як визначити оптимальну структуру капіталу компанії;

• як фінансувати компанію;

• як краще повертати гроші акціонерам;

• яким чином проводяться операції з купівлі або, навпаки, продажу компаній;

• як проводити реструктуризацію заборгованості компанії;

• як управляти валютними, процентними та іншими фінансовими ризиками ... і багато іншого.

Матеріал я намагався викласти простим практичним мовою, використовуючи власну освіту і практичний досвід роботи з фінансами та інвестиціями. Теорію мені дали книги, а також навчання за програмою МВА в одній з кращих бізнес-шкіл світу - MIT Sloan. Практику мені дали роки роботи в консалтингу в PricewaterhouseCoopers, а також в декількох великих компаніях, таких як «Об'єднані машинобудівні заводи», «Метінвестхолдингу», «Мечел», «Група ГАЗ», в тому числі і робота «в полях» на великих промислових підприємствах, таких як «Азовсталь», Іжорський завод і «Уралмаш».

Маючи досвід декількох років життя і роботи за кордоном, «західні» концепції в книзі я викладав в порівнянні з Росією і її специфікою. Думаю, це має допомогти вам правильно сприйняти їх.

Жодна книжка не може описати всю багатогранність і складність оточуючого нас світу, тому в книзі я іноді використовував деякі спрощення навколишньої дійсності. Зроблено це було спеціально, щоб підкреслювати основні думки, залишаючи за кадром інформаційний шум.

Безумовно, з деяких питань є різні теоретичні точки зору. У цій книзі я висловлював свою точку зору по кожному питанню, свою інтерпретацію теорій. Я намагався давати ті пояснення, яким мене навчило життя. Вибачайте, якщо ви з чимось не згодні. У кожного свій погляд на речі.

Сподіваюся, я зможу допомогти вам отримати ті знання, на які ви розраховували, відкриваючи цю книгу.

З повагою, Олексій Герасименко

Подяки

Хочу висловити свою вдячність людям, які допомагали мені в написанні цієї книги: Сергію Ющенко, Максиму Дригін, Андрію Далекому, Юлії Голигіной. Без вас, шановні колеги, книжка не з'явилася б на світ. Також хочу подякувати всіх хлопців з ADE Professional Solutions, які допомогли вичитати і підкоригувати рукопис.

Хочу сказати окреме спасибі Ользі Рябовой за її неоціненну допомогу в підготовці та редагуванні книги.

Величезне спасибі моїй дружині Каті за її постійну допомогу і підтримку!

Глава 1

Що таке фінанси, і навіщо вони потрібні

Перш ніж переходити до фінансів, давайте задамо собі більш фундаментальне питання: а навіщо в цьому світі потрібні компанії? Навіщо займатися бізнесом? Відповідь не така проста, як може здатися, і залежить від того, ким ви є.

• Якщо ви інвестор, ви вкладаєте в компанії свої гроші або гроші, які вам дали в управління інші люди. Ваша основна мета при цьому - отримати якомога більші відсотки на свої вкладення. Ці відсотки виражаються в прибутку компанії, яку вона видає вам у вигляді дивідендів, або в зростанні курсу її акцій.

• Якщо ви підприємець, вас також буде цікавити прибуток бізнесу. Але при цьому важливим моментом для вас буде і «цікавість» того, що ви робите, для вас особисто. Іноді ви будете готові пожертвувати грошима і отримати менший прибуток, реалізувавши якийсь проект, який цікавий особисто вам.

• Якщо ви держава, питання прибутку компанії вас, звичайно, цікавить. Зрештою, з прибутку компанії платять податки, які держава використовує, щоб платити зарплати службовцям, утримувати армію, міліцію і т. Д. - словом, з більшою або меншою ефективністю реалізовувати ті завдання, заради яких існує держава. Але не меншою мірою вас будуть цікавити і питання соціальної стабільності. У багатьох випадках ви будете готові пожертвувати прибутком компаній, щоб уникнути, наприклад, зростання безробіття. Ви також зацікавлені в зростанні добробуту населення (читай - зарплат працівників), що зменшує прибутки компаній.

Словом, у різних сторін (по-англійськи ці сторони називають stakeholders) в бізнесі різні інтереси. У своїй роботі компанії повинні враховувати інтереси всіх зацікавлених сторін. Але тема фінансів і управління ними була народжена перш за все для виконання завдання, найбільш цікавить інвесторів, а саме для максимізації тієї кількості грошей, які компанії повинні приносити своїм інвесторам. Максимізація доходів інвесторів (акціонерів) - центральна задача фінансів. У цій книзі розповідь буде будуватися головним чином навколо роботи для максимізації доходів інвесторів.

Фінанси і фінансові менеджери

Що ж включає в себе наука під назвою «Фінанси»? Про що ми будемо говорити в цій книзі? Чим займаються люди, пов'язані з фінансами, - фінансові менеджери? Щоб відповісти на ці питання, давайте розглянемо кругообіг грошей в бізнесі:

1. В момент своєї появи, а також далі, в міру необхідності, компанії отримують гроші від інвесторів (докладніше про різні типи інвесторів см. Мою першу книгу) і кредиторів. Іншими словами, власники або кредитори бізнесу повинні вкласти в бізнес гроші. Перше завдання фінансів і фінансових менеджерів - різними способами залучити гроші в бізнес. У цій книзі ми будемо говорити про те, якими способами можна залучити гроші і як це робити.

2-3. Компанія інвестує отримані гроші в свою діяльність, щоб отримувати прибуток, тобто ще більше грошей. Друге завдання фінансів і фінансових менеджерів - забезпечити вкладення грошей в найбільш ефективні проекти, тобто проекти, які забезпечать отримання інвесторами найбільшого прибутку. Третє завдання - правильно управляти ризиками, що виникають при вкладенні грошей в проекти, щоб домагатися тих показників, на які розраховують інвестори, вкладаючи гроші в проекти. У цій книзі ми будемо говорити про те, як оцінити і порівняти між собою різні можливості вкладення грошей в бізнес, тобто як правильно інвестувати гроші, одержувані від акціонерів і кредиторів. Ми будемо говорити як про інвестиції в нові проекти (так звані капітальні вкладення), так і про інвестиції в інші компанії (злиття і поглинання). Також ми будемо говорити про ефективне управління ризиками - які ризики компанії слід приймати на себе, яких слід уникати і як цими ризиками управляти.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Олексій Герасименко   Фінансовий менеджмент - це просто: Базовий курс для керівників і фахівців-   Керівник проекту А
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Навіщо займатися бізнесом?
Про що ми будемо говорити в цій книзі?
Чим займаються люди, пов'язані з фінансами, - фінансові менеджери?