«Схоже, рівень 69 рублів за долар обраний регулятором як своєрідний Рубікон»

23.08.2018

ЦБ зупинив закупівлі валюти на внутрішньому ринку, щоб зупинити обвал рубля по відношенню до долара і євро. Чи допоможе?

Понад 69 рублів піднявся сьогодні курс долара, а євро прагне до 79 рублям. Російська валюта падає вже другий день під тиском санкцій США і несвоєчасних закупівель Центробанку РФ для мінфіну. На цьому тлі ЦБ пообіцяв припинити хвилюючі ринок закупівлі як мінімум до кінця вересня. Але восени можуть вступити в силу нові санкції, в очікуванні яких рубль так і буде лихоманити. Прогнозувати ж «геополітичні форс-мажори» аналітики відмовляються.

На другий день дії американських санкцій проти Росії рубль продовжує падати На другий день дії американських санкцій проти Росії рубль продовжує падати. На 13:30 23 серпня долар коштує 68,5 рублів, а євро - вже 79,3 рубля за курсом Центробанку Росії Фото: © Раміль Ситдиков, РІА «Новости»

АМЕРИКАНСЬКЕ ТИСК

На другий день дії американських санкцій проти Росії рубль продовжує падати. На 13:30 23 серпня долар коштує 68,5 рублів, а євро - вже 79,3 рубля за курсом Центробанку Росії. Вчора ж рубль втратив по обох валют 20-30 копійок - на момент закриття російський фондових майданчиків котирування рубля склали 67,92 руб. / Дол., А за євро 78,74 руб. / Євро. Що цікаво, при цьому нафта, головний куратор рубля, відчувала себе цілком комфортно - вчора котирування підросли до $ 74,5 за барель.

Обговорення в американському сенаті 21 серпня показали, що зберігається загроза посилення санкцій проти Росії. Причому цього хочуть обидві найбільші партії країни. Так що навіть якщо першу хвилю (а дія цих санкцій стартувало 22 серпня) ринок ще більш-менш відіграв, а інвестори зберігали відносний спокій, психологічний тиск на російську валюту зберігається. Цілком ймовірно, що восени піде і друга хвиля, що включає в себе, нагадаємо, серйозне обмеження товарообігу між країнами і припинення роботи в США «Аерофлоту».

У роботі і законопроект про «пекельних» санкції, які передбачають оголошення Росії спонсором тероризму, заборона операцій з її борговими паперами і відлучення від доларової зони її найбільших банків. Спрогнозувати дати їх розгляду неможливо. Так, вчора сенатор Мітч МакКонелл заявив , Що вересневе розклад сенату дуже щільне і в ньому може не знайтися місця для розгляду законопроекту по антиросійським санкцій. Сенатор зазначив, що він зацікавлений в нових обмеженнях проти Росії. «Я особисто дуже зацікавлений в законопроекті про санкції проти Росії. Я сподіваюся, що дві партії зможуть домовитися про що-небудь, що ми можемо прийняти », - сказав МакКоннелл.

Так що, за очікуваннями аналітиків, цілком ймовірно, що рубль продовжить лихоманити на тлі невизначеності всю осінь, не кажучи вже про заповітної дати американських виборів - 6 листопада. По крайней мере, на перспективи зміцнення рубля очікувань мало - на це сподіваються лише деякі аналітики. В цілому і вчорашні, і ранкові повідомлення інвестиційних компаній прогнозували помірне сповзання рубля восени - до 69 рублів за долар.

На падіння вітчизняної валюти в останні дні вплинули навіть не стільки санкції, скільки закупівлі іноземної валюти з боку Центробанку Росії Фото: «БІЗНЕС Online» На падіння вітчизняної валюти в останні дні вплинули навіть не стільки санкції, скільки закупівлі іноземної валюти з боку Центробанку Росії Фото: «БІЗНЕС Online»

ЦБ підігрівати і охолоджувати

Тим часом на падіння вітчизняної валюти в останні дні вплинули навіть не стільки санкції, скільки закупівлі іноземної валюти з боку Центробанку Росії. Регулятор розрахунками 21 серпня купив на внутрішньому ринку валюту для мінфіну на 17,5 млрд рублів, а 22 серпня - 20,1 млрд рублів, випливає з статистики ЦБ.

Це в тактичних розмірах трохи більше, ніж було заплановано. Нагадаємо, Банк Росії купує валюту для мінфіну в рамках бюджетного правила, який приписував відправляти в резерви всі доходи вище, ніж якби ціна на нафту становила $ 40 за барель. З 7 серпня по 6 вересня мінфін планував витратити на ці цілі 383,2 мільярда рублів - по 16,7 млрд рублів в день. З урахуванням раніше взятої паузи вийшло, що купувати довелося побільше, при тому що скуплено валюти поки всього на 60 мільярдів. Однак час для рублевих інтервенцій виявилося явно невдалим - з боку здавалося, ніби ЦБ сам не вірить в рубль і запасається валютою напередодні великого обвалу. Так що ринок відреагував насторожено.

На цьому тлі сьогодні в обід Центробанк в Росії оголосив, що припиняє купувати валюту як мінімум до кінця вересня. «Дане рішення прийнято з метою підвищення передбачуваності дій грошової влади і зниження волатильності фінансових ринків. Рішення про відновлення купівлі іноземної валюти в рамках виконання механізму бюджетного правила буде прийматися з урахуванням фактичної обстановки на фінансових ринках, яка буде спостерігатися протягом вересня 2018 року », - сказано в прес-релізі. «Банк Росії відстежує ситуацію на фінансовому ринку і має достатньо інструментів, щоб запобігти загрозам для фінансової стабільності», - заспокоює ринок ЦП.

В цілому аналітики відзначили, що це дійсно має трохи знизити лихоманку рубля. «Як будь-яка сім'я намагається робити заощадження, так і держава повинна думати про завтрашній день. Валюта, куплена за рахунок додаткових нафтогазових доходів, може стати гарною підмогою в майбутньому, якщо, наприклад, нафту знову різко подешевшає або трапляться інші форс-мажори, - зазначає фінансовий консультант TeleTrade Жанна Кулакова. - Безумовно, покупки валюти державою тиснуть на рубль, але ЦБ РФ стежить за ситуацією і тримає руку на пульсі ». Припинення закупівель знизить тиск на курс рубля в доступній для огляду перспективі, вважає вона.

«ГЕОПОЛІТИЧНІ форс-мажор ПРАКТИЧНО НЕ прогнозує»

Чого чекати від рубля в найближчій перспективі і якою валютою запасатися? Думки експертів зібрав «БІЗНЕС Online».

Сергій Дроздов - аналітик ГК «Фінам»:

- У поточній ситуації, крім очікування введення нових санкційних пакетів з боку США, тиск на рубль чинять дії Банку Росії, який вчора відновив покупки валюти після шестиденної паузи, через яку, за оцінкою експертів Morgan Stanley, щоденні покупки валюти можуть скласти до 24 , 3 мільярди рублів замість планових 16,66 мільярда рублів в день. Але вже сьогодні відомство оголосило про припинення закупівель валюти, щоб стабілізувати ситуацію на ринках. Схоже, що рівень 69 рублів за долар обраний регулятором як своєрідний Рубікон, перейти який спекулянтам поки не під силу.

На даному етапі керована девальвація рубля в умовах санкцій тиску з боку США і волатильності на ринках, що розвиваються для Банку Росії служить своєрідним щитом від агресивної політики Штатів і інструментом для наповнення бюджету, в зв'язку з чим до листопада рубль може залишатися в діапазоні 65-69 за долар на тлі нових санкційних ініціатив, які, безумовно, не будуть слабшати напередодні проміжних виборів до конгресу США.

Жанна Кулакова - фінансовий консультант TeleTrade:

- Геополітичні форс-мажори практично не прогнозуються, тому з рублем можливі будь-які сценарії - від найбільш позитивних до самих негативних. Теоретично санкції можуть бути скасовані, і рубль відіграє понесені втрати. З іншого боку, не виключений і подальший обвал російської валюти і її закріплення на поточних позиціях. Тим, для кого важливі курси валют, потрібно бути готовим до абсолютно будь-яких коливань рубля і по можливості хеджувати.

Найправильніший підхід для обивателя - тримати яйця в різних кошиках, а заощадження - в різних валютах. І актуальний він не тільки зараз, в період напруженості на валютному ринку, але і в будь-які інші часи. Курси валют постійно коливаються, причому падати може не тільки рубль, а й долар, і євро, і будь-які інші валюти. Наприклад, в минулому році долар був явним аутсайдером, а в цьому - виглядає досить привабливо. Якщо зберігати гроші, скажімо, одночасно в рублях, доларах і євро, то падіння однієї валюти буде компенсуватися за рахунок зростання інший, заощадження будуть захищені. А спроби стрибати з валюти в валюту, особливо в періоди такої невизначеності, як зараз, з більш високою ймовірністю принесуть збиток, ніж прибуток.

Наталя Мільчакова - аналітик «Альпарі»:

- Сьогодні на біржових торгах євро і долар призупинили зростання і коректуються вниз. Долар в даний момент дешевшає до рубля на 0,87 відсотка до 67,592 рубля. А євро втрачає у вартості до рубля навіть більше, 0,95 відсотка, за євро на біржі дають 78,306 рубля. Американські санкції проти Росії вступили в силу, що, можливо, зумовило зниження рубля до долара і євро на відкритті торгів. Однак протягом дня взяли гору настрою на зростання російської валюти. Тим часом ЦБ РФ оголосив офіційні курси валют на п'ятницю, 24 серпня: за долар - 68,5259 рубля, а за євро - 79,2502 рубля.

Оптимізм на ринок принесло рішення мінфіну і Центробанку не відновлювати покупки валюти на біржі до вересня. Вчорашня ситуація на валютному ринку, близька до паніки, мабуть, була викликана побоюваннями, що мінфін буде купувати долари, навіть незважаючи на падіння рубля.

За нашими прогнозами, пара USD-RUB поки збережеться в діапазоні 67-68,5 рублів за долар, а пара EUR-RUB - в коридорі 78-79 рублів за євро.

Володимир Рожанковський - експерт «Міжнародного фінансового центру»:

- На моїй пам'яті ще ніколи на курсоутворення рубля не впливало таку силу-силенну різноманітних позитивних та негативних факторів, підсумкову суму яких навіть фахівцеві вкрай важко розрахувати. Додамо сюди ту обставину, що ці фактори мають властивість змінюватися по кілька разів за торгову сесію, і ми отримаємо картину «ідеального шторму», який зараз відбувається на всіх світових ринках.

Крім загальновідомих фундаментальних факторів, таких як нафта і відтік капіталу, на рубль зараз впливають: а) діючі санкції Заходу; б) очікувані санкції Заходу і весь спектр їх можливих наслідків - від самих песимістичних до найоптимістичніших (в залежності від ступеня вашого патріотизму і політичних поглядів); в) купівля валюти ЦБ для мінфіну; г) очікуване припинення покупки валюти ЦБ або тривалість паузи в даному дійстві; д) чутки про блокування доларових рахунків російських держбанків; е) чутки про блокування доларових рахунків російських фізичних і юридичних осіб; ж) чутки про відмову від долара як платіжного засобу на території РФ; і) чутки про перехід на регіональні валюти в торгівлі нафтою і сировиною; к) блокування рахунків, доконаний за фактом, в даному випадку, Олега Дерипаски і Віктора Вексельберга; л) перспективи будівництва «Північного потоку - 2» (тепер це не локальний фактор впливу на акції «Газпрому», а фактор виміру політичної толерантності Європи по відношенню до Росії.

Рада для простих громадян - не особливо захоплюватися пасивним зберіганням доларів, оскільки відмова від долара зараз цілком серйозно обговорюється в уряді як резервний інструмент відповіді на санкції. Краще купуйте золото (це наш, російський інструмент) - хоча б у вигляді інвестиції в металеві рахунки Ощадбанку.

Сьогоднішнє рішення ЦБ про припинення закупівлі доларів в поточній ситуації цілком логічно і вітається ринком. Закупівля доларів в умовах планованого переходу на торгівлю за регіональні валюти має єдину мету - мати запаси для стабілізації рубля. Але купувати валюту зараз і дестабілізувати тим самим рубль лише для того, щоб була можливість його стабілізувати потім, - звучить вкрай нелогічно і дуже дивно.

Оціночний справедливий курс рубля, виходячи з ціни на нафту, відтоку капіталу і позиції федерального бюджету - близько 54 рублів за долар. Все, що ми бачимо на біржі вище цієї цифри, - це плата за геополітичний ризик. Отже, нинішні кордони, 54-70 рублів за долар, - це робочий діапазон зміни курсу рубля до долара.

Чи допоможе?