NEWSru.com :: Геополітичні фактори можуть порушити плани Саудівської Аравії, Росії і США не допустити "нескінченного зростання" цін на нафту

Геополітичні фактори можуть порушити плани Саудівської Аравії, Росії і США не допустити "нескінченного зростання" цін на нафт
Як повідомлялося, тиждень тому країни ОПЕК + погодили зростання нафтовидобутку на 1 млн барелів на добу в другому півріччі. Вчора міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що російські компанії можуть наростити видобуток нафти в рамках угоди ОПЕК + в липні до 200 тисяч барелів на добу

На п'ятничних торгах вартість ф'ючерсних контрактів на європейську нафту Brent вперше за місяць наблизилася до рівня 80 доларів за барель. При цьому через політичну нестабільність учасники ринку не виключають подальшого зростання цін на нафту, який не зможуть зупинити плани Саудівської Аравії і Росії з нарощування видобутку.

як зазначає "Комерсант" , Ключовим фактором зростання цін на нафту стали наміри США відрізати нафти з Ірану доступ на світовий ринок. 26 червня офіційний представник Держдепартаменту заявив про те, що Вашингтон проведе переговори з найбільшими споживачами іранської нафти - Китаєм і Індією - з метою переконати їх припинити ці закупівлі. У разі відмови від пропозиції Вашингтона імпортери потраплять під відновлені антиіранські санкції, попередили в Держдепі.

"Ці обіцянки ілюструють ситуацію, в якій ринок нафти виявився непередбачуваним через політичні чинники", - відзначає глава досліджень сировинних ринків Julius Baer Норберт Рюкер.

Вступ в силу антиіранських санкцій очікується на початку листопада, але вже зараз інвестори оцінюють їх наслідки для ринку. Ці обмеження можуть вивести з ринку 1,5-2 млн барелів на день. "Нафтове ембарго щодо Ірану призведе до необхідності використовувати всі вільні потужності і позбавить ринок" подушки безпеки ". Цей сценарій призведе до зростання цін", - відзначає Рюкер.

За словами аналітика "Альфа-Капіталу" Артема Копилова, компанії азіатського регіону вже готуються до розширення санкцій і нарощують імпорт нафти з Ірану, який в травні склав 1,8 млн барелів на добу, що на 15% вище, ніж роком раніше.

агентство Bloomberg зазначає, що Тегеран, щоб утриматися на плаву, може спробувати збільшити експорт до Китаю. Але цей великий покупець веде переговори з США, і якщо між Вашингтоном і Пекіном буде укладено торговельну угоду, Іран може втратити й цього імпортера.

Ще одним потенційним джерелом перебоїв з поставками нафти стає Лівія , Заявив "Комерсанту" стратег по операціях на товарно-сировинних ринках Sberbank Investment Research Михайло Шейбі. У цьому місяці через двовладдя і бойових дій в цій африканській країні обсяг добового видобутку впав в країні з 0,95 млн до 0,6 млн барелів; а експорт нафти з Лівії в найближчі дні може скоротитися з 0,6 млн барелів до 0,4 млн барелів.

В таких умовах аналітики не виключають подальшого зростання цін на нафту, який не зможуть зупинити плани Росії і Саудівської Аравії з нарощування видобутку.

Як повідомлялося, тиждень тому країни ОПЕК + погодили зростання нафтовидобутку на 1 млн барелів на добу в другому півріччі. Вчора міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив , Що російські компанії можуть наростити видобуток нафти в рамках угоди ОПЕК + в липні до 200 тисяч барелів на добу.

Однак аналітики вважають, що через скорочення поставок нафти з Венесуели, Лівії, Канади, Нігерії, а також очікуваного зниження експорту з Ірану, збільшення видобутку ОПЕК + навряд чи буде достатньо, щоб уникнути дефіциту на ринку в другій половині 2018 року, на тлі сезонного зростання попиту. Такий сценарій передбачає, що вартість нафти марки Brent буде триматися на значеннях, близьких до 80 доларів за барель.

Коли експортерам нафти почали заважати високі ціни

Ціни на нафту за останній рік зросли приблизно на 60% після укладеної в 2016 році домовленості ОПЕК і ряду найбільших експортерів, які не входять в організацію, обмежити видобуток нафти. В останні місяці діяльність ОПЕК жорстко критикує президент США Дональд Трамп, звинувачуючи організацію в штучному завищенні цін. Трамп став говорити про необхідність зниження цін на нафту, так як роздрібні ціни на бензин в США злетіли до найвищого за останні три роки рівня. ЗМІ відзначали, що саме під тиском Вашингтона союзна йому Саудівська Аравія першою з ОПЕК почала збільшувати видобуток нафти після дворічного зниження виробництва.

У травні президент РФ Володимир Путін раптом теж заявив, що Росію влаштувала б ціна в 60 доларів за барель: "Ми не зацікавлені в нескінченному зростанні", - зазначив він. Тоді німецька газета Frankfurter Allgemeine припустила, що існують, дві основні причини, через які Саудівська Аравія і Росія не хочуть необмежених високих цін на нафту. Перша пов'язана з побоюванням, що висока ціна непотрібним чином підстьобне конкурентів з інших країн збільшити обсяги власного видобутку. Друга причина пов'язана з реакцією на попит: якщо ціна на нафту довгий час буде залишатися дуже високою, це може негативно позначитися на кон'юнктурі. Зокрема, автовласники почнуть економити, попит на нафту знизиться, що в цілому буде невигідно нафтовидобувним країнам, передавала InoPressa.ru .