Геополітика на Чорному морі - сага про силу і користь

Проф. Дінка Дінка

Фото: БГНЕС

У минулому році в аналізі американської інформаційно-аналітичної компанії «Стратфор» (Stratfor Global Intelligence) її засновник і директор Джордж Фрідман визначив Чорне море важливим геополітичним центром. «В даний момент є два активних театру військових дій з широкою потенційної значимістю - це Україна і Сирія-Ірак. Багато в чому між ними немає зв'язку. Але США повинні переглянути своє стратегічне бачення, що це різні театри і зрозуміти, що це різні аспекти одного і того ж театру. На карті ми бачимо, що Чорне море географічно є «базою», яка пов'язує ці регіони. Море - це південна межа України та європейської частини Росії і Кавказу. «Якщо буде забезпечено то, що я б назвав Широким Чорноморським басейном, то це дасть рамку», - вважає Фрідман. «Ця ідея не є випадковою і я вважаю, що у нас є достатньо підстав переосмислити роль, яку належить грати Чорноморського регіону в розвитку процесів в сучасному світі», - зазначив на третій щорічній конференції «Балкани в ХХІ столітті - болгарський погляд» проф. Дінка Дінка, викладач міжнародних відносин в Університеті національної та світової господарства.

«Чорне море, безумовно, потрапляє в центр з'являється нового району, інтегруючого багато міжнародних проблем, - продовжив Дінка Дінка. - Вважаю, що для того щоб зрозуміти щось нове, що з'являється там, треба відзначити факт, що з приєднанням Болгарії та Румунії до ЄС в 2007 році, ЄС вийшов на берег Чорного моря. Ми, можливо, погано розуміємо сенс опублікованого через кілька місяців після нашого вступу в ЄС документа Єврокомісії про Чорноморської синергії. Цим документом ЄС ясно заявляє, що у кого є інтереси брати участь у взаємодії в Чорноморському регіоні, той ні в якому разі не повинен дозволяти собі нехтувати інтересами Союзу. Упевнений, що ми повинні врахувати це своєчасно. У роздумах аналітиків з США, в тому числі і Стратфорском, я вловлюю, що Чорне море - це точка перетину, як багатьох інтересів, так і об'єднання американських планів щодо Близького Сходу, Кавказу, України, всього Чорноморського регіону, Балкан. Думаю, що для того, щоб ми зрозуміли процеси в цьому районі і його перспективи, нам треба звернути увагу на той факт, що ми маємо в своєму розпорядженні двома чорноморськими державами з підкреслено збільшується упевненістю і амбіціями грати все більш важливу роль в сучасних міжнародних відносинах. Йдеться про Росію і Туреччини. Без сумніву, Москва демонструє такі амбіції і ту обставину, що Кримський півострів перейшов до Росії, вважаю, змусить нас оцінити цю поведінку. Туреччина, яка сьогодні займає 15-е місце за економічною потужністю в світі, має амбіції бути в першій десятці найпотужніших економік до 100-річчя створення своєї республіки. Наша південна сусідка бажає грати все більш відчутну роль не тільки в чорноморському районі, а й в районах, розташованих поблизу Чорного моря ».

На думку проф. Динково, гарантії безпеки в Чорноморському регіоні можуть бути досягнуті при тісній взаємодії з усіма факторами, які мають інтереси в районі. Ризиком можуть стати спроби нехтування інтересами, якого б то не було важливого чинника в сучасній міжнародній системі - і впливових чорноморських держав, і США, і ЄС.

«Є щось дуже важливе, що має стати предметом і більш серйозних аналізів, - говорить проф. Дінка. - Мова йде про міжнародну регуляції, пов'язаної з режимом судноплавства в Чорному морі. Існує конвенція Монтре, якій визначаються правила судноплавства військово-морських сил нечорноморських держав. Я дуже уважно стежу і помічаю серйозні спроби обійти обмеження, що виникають від конвенції Монтре. З дотримання міжнародного права виникають і деякі нові перспективи таких країн як Болгарія і Румунія, які є чорноморськими державами. Вважаю, що з точки зору загальної зовнішньої політики ЄС, наше членство в НАТО має вписатися в одну нову стратегію спілок, членами яких ми є ».

Переклад Сніжани Никифорової