Агрохолдинг Порошенко захоплює землі інших підприємств - ЗМІ

Агрохолдинг "Зоря Поділля" здійснює незаконне захоплення землі інших аграрних підприємств.

Про це йдеться в розслідуванні "Слідство.Інфо" .

У Вінницькій області розташований один з найбільших цукрових заводів - Гайсинський. Він належить компанії, яку можна знайти в декларації президента Порошенко під назвою "Зоря Поділля".

З нею по сусідству - "Колос", підприємство місцевого аграрія Костянтина Дударя. Власну фірму він створив сімнадцять років тому. Тепер, стверджує, її хоче поглинути президентська компанія.

Аграрій додає - підприємство Порошенко цікавлять перш за все землі:

"Тут цукровий завод поруч, їм вигідно бурякосійних зону робити. Тобто, я розумію, що хочеться, але не таким шляхом".

Історія боротьби за землю триває вже більше року. Влітку конфлікт між двома аграрними підприємствами досяг кульмінації - дійшло до фізичного зіткнення на полі.

За словами Дударя, спочатку невідомі вкрали частину його врожаю. Потім заблокували комбайн. Коли приїхала поліція, виявилося, що частина земель, які він орендує і обробляє, вже оформлені на президентську "Зорю Поділля".

Проблема в тому, що зараз в Україні існує відразу два реєстри: старий паперовий (Державний земельний кадастр) і новий електронний (Реєстр речових прав). І старі паперові договори оренди ще не все переведені в електронну форму.

Чим масово користуються земельні рейдери, розповідає юрист Віктор Кобилянський:

"Є старий договір, що діє, не розірвано, не визнаний недійсним, і він виконується. Якимось чином за тим же земельній ділянці укладають інший договір, вже вносять до реєстру, і потім отримують папірець, мовляв, ось у мене документ, у мене всі права для того, щоб зайти на цю земельну ділянку. Зазвичай, за цим завжди стоїть певний адміністративний ресурс, тобто мають своїх реєстраторів, через яких просто провести реєстрацію ".

Агрофірма Порошенко зареєструвала на себе значну частину орендованих земель Дударя через новостворений реєстр майнових прав.

І таким чином нібито отримала права на його землю. Можна було б припустити, що така реєстрація сталася через помилку, і фірма президента не знала, що оформляє на себе чужі землі. Якби таких спірних ділянок не виявилося понад сто.

Щоб відновити право на користування землею, Дудар почав судитися з фірмою президента.

У відповідь, каже, люди Порошенко запропонували йому продати бізнес, а отже - передати їм всі землі, які він має.

Однак Костянтин Дудар їх проігнорував. Як і всі подальші спроби переговорів.

А тоді, розповів він, до суперечки підключилася місцева СБУ.

Директор "Зорі Поділля", в свою чергу, запевнив, що СБУ взялася за цю справу самостійно, щоб запобігти конфлікту в районі.

Президентська "Продовольча компанія" Зоря Поділля "сьогодні обробляє понад 50 тисяч гектарів землі у Вінницькій області.

Якщо корпорацію Roshen президент, як стверджує, передав в сліпий траст, то багатьма іншими бізнесами він до сих пір володіє безпосередньо.

І про їх продаж або відсторонено управлінні, як зазначає видання, питання навіть не ставиться. У тому числі і про агрохолдингу.