Зйомка в RAW на смартфон: практичні поради і кращі пристрої

І знову здрастуйте! У минулій статті я вам докладно і, сподіваюся, дохідливо розповів про те, що таке RAW і чому його застосування може бути виправдане в мобільній фотографії. Я розглядаю мобільний RAW як можливість творчості: адже сьогодні смартфон це вже не тільки point-n-shoot камера, це повноцінний замінник компактного фотоапарата, та ще й просунутими функціями: ручними настройками і тим самим RAW-форматом.

Сьогодні ми поговоримо про практику зйомки в RAW. Якщо точніше, я поділюся особистим досвідом, коли і навіщо варто фотографувати в цьому форматі, а також розповім про декілька смартфонах з можливістю зйомки в RAW, які мені особливо до душі.

Ще трохи теорії ...


Фото на Honor 9

Почнемо з простих порад, як знімати RAW. У багатьох смартфонах включення RAW-формату можливо тільки при запуску ручного режиму. В налаштуваннях зазвичай з'являється спеціальний пункт, присвячений записи в RAW. Після того як він включений, знімки будуть зберігатися в парі RAW + JPEG. Відповідно виходять цифровий негатив (DNG) і оброблене процесором смартфона зображення (JPG). Це актуально для більшості смартфонів: Samsung, LG, Huawei, Honor, ASUS і інших. Втім, бувають випадки, коли фотографії зняті в автоматичному режимі також можуть зберігатися в RAW. Я пам'ятаю тест смартфона BQ Aquaris X Pro, більшість кадрів з якого (крім панорам) дублювалися в RAW і це у багато зробило матеріал цікавим, тому що тест смартфона припав на сувору сіру осінь, з вічними сутінками і темрявою наступаючої в 16-17 годин.

У випадку зі смартфонами Apple знімати RAW доводиться інакше - для цього треба буде купити або скачати стороннє додаток, наприклад, Manual, Pro Cam, Pro Camera 4, VSCO, Adobe Lightroom, Halide і інші. У цих додатки також доступні ручні налаштування і є можливість включити запис в RAW.

Тепер ми визначилися з тим, як знімати RAW і зрозуміли, як більшість Android смартфонів знімають в RAW і як знімають iPhone. Пора переходити до сюжетів і часу з'їдають мки.

Коли знімати в RAW?


Фото на ASUS ZenFone 3 Zoom

Напишу крамольну думку, але знімати в RAW можна завжди, особливо, коли ви нікуди не поспішаєте. Якщо ви в компанії і перебігаєте з однієї точки в іншу, безумовно, буде простіше і швидше використовувати смартфон в автоматичному режимі, «клацаючи» знімок за знімком. Сучасний світ диктує нам, що знімками треба ділитися відразу. Так що на бігу можна викласти вийшли в JPG фотографії, наклавши пару фільтрів. А ще ж треба встигнути записати Stories в Instagram!


Фото на LG V30 +

1. Зйомка в ручному режимі і запис в RAW-формат підійде для більш вдумливої ​​і творчої зйомки. Якщо є якийсь сюжет, ідея, можливість подумати і кадрувати, підібрати настройки знімка - весь цей час для ручних налаштувань і формату RAW, оскільки з постобработкой фотографії можуть дуже сильно змінитися.


Фото на iPhone 7 Plus

2. Зйомка в важких умовах. Це може бути світанок або захід (так званий «золотий час»), коли треба діяти дуже вдумливо і чітко. В таких умовах також доведеться підбирати налаштування. Наприклад, можливі похибки по балансу білого, так що ймовірно доведеться виставляти температуру вручну.


Фото на Samsung Galaxy Note8

3. Зйомка в темряві. В таких умовах обов'язково потрібно вибрати правильні ручні настройки: значення ISO на смартфоні не варто виставляти вище 200 (шумів і так буде більш ніж достатньо), а ще доведеться підбирати витримку, так що стане в нагоді штатив. Це може бути компактне рішення типу Manfrotto Pixi Evo з окремо купленим держателем для смартфона або зручні штативи-моноподи типу Xiaomi Mii Selfie Stick, Huawei AF14 (з підключенням по 3.5 мм роз'єму) і AF15 (бездротовий, з пультом управління). Наявність штатива дозволить робити якісні знімки з великою витримкою. Багато смартфони дозволяють встановлювати 4 секунди, а деякі навіть 30 секунд витримки. Ваш покірний слуга недавно поставив особистий рекорд в класі смартфонів, зробивши якісний знімок з рук на пристрій без оптичної стабілізації з витримкою 1/17 секунди, але це велика удача, тому краще покладатися на штатив.


Фото на Samsung Galaxy S7 edge

4. Спеціальні сюжети. Як приклад, можу навести зйомку проводки на Манежній площі. На жаль, галочка RAW не стояла, тому задовольняються лише JPEG-знімком, але задумка в цілому вдалася. До речі, це зйомка з рук на смартфон Samsung Galaxy S7 edge з витримкою 0.3 секунди.


Фото на Samsung Galaxy S7 edge

5. Також можна знімати в RAW просто так, в розрахунку на подальшу постобработку на екрані смартфона або на комп'ютері. Звичайно, якщо на неї є час і сили. Не забувайте, що RAW «важить» більше ніж JPEG, тому місце буде закінчуватися стрімко. Фотографії, зняті в хороших умовах, не доведеться «витягувати», але чому б не попрацювати зі світлом і тінню або навіть змінити кольори?

На що знімати RAW?

Смартфони на Android, iOS і навіть на покійної Windows Phone вміють знімати в RAW. Можна з упевненістю сказати про флагмани останньої пари-трійки років, крім смартфонів Sony, які взагалі ігнорують цей формат. Також зйомка в RAW поступово починає переходити в смартфони середнього класу. Хочу виділити кілька пристроїв з тих, з якими доводилося стикатися.


Самий останній з здивували мене - LG V30 +. Я залишився незадоволений автоматичним режимом, вірніше тим, які сірі і похмурі виходять JPEG, але в ручному режимі і RAW-форматі фотографії буквально розквітають. Тут тягнуться світло, тіні, можна підняти експозицію на щабель, що також дуже непогано для смартфонів.

ASUS Zenfone 4 також дозволяє знімати в DNG, причому як на звичайний, так і на ширококутний об'єктив. Зазначу досить пластичний RAW і досить зручний інтерфейс камери. Але ще пластичнее RAW у ASUS Zenfone 3 Zoom - це пристрій мене і справді вразило.

Honor 9 також здатний знімати в RAW і робить це непогано. Смартфону не вистачає хіба що оптичної стабілізації зображення. За оптичною стабілізацією треба йти до Huawei P10, а краще взяти Huawei P10 Plus з більш светосильной оптикою f / 1.8. Зручний інтерфейс камери, розробленої з Leica і непоганий RAW - те, що потрібно. В середньому ціновому сегменті цього бренду також варто згадати Huawei Nova 2.


Є RAW і в Samsung - ще починаючи з флагмана Galaxy S6 і потім у всіх подальших продуктах лінійок S і Note. У корейців дуже хороші JPEG-файли, але не без огріхів із зайвою різкістю. Зйомка в RAW дозволяє позбутися від цього. З моделей раджу малюка Samsung Galaxy S8 або ж велетня Samsung Galaxy Note8.

З технікою Apple все просто: вибираємо по можливостям гаманця або кредитної історії. Оптимальним вибором з недорогих моделей залишається iPhone 7 Plus, але якщо дозволяє бюджет - не варто відмовлятися від iPhone X з високою світлосилою і поліпшеною оптичною стабілізацією. Правда, з iOS потім доведеться вибирати, яке додаток купити для зйомки і обробки в RAW, причому багатьом, можливо, доведеться перебрати кілька варіантів в пошуках кращого.

Фото на LG V30 +

Спочатку хотів зібрати список з п'яти пристроїв, а в підсумку перерахував десятку! І, чесно кажучи, вони все мені до душі. У будь-якому випадку зібрані пропозиції як середнього, так і високого цінового сегментів - так що є з чого вибрати, якщо мобільний фотографію ви ставите на перше місце. Наступного тижня я розповім про обробку зображень в RAW форматі. А поки чекаю ваших коментарів, діліться особистим досвідом і пишіть конструктивну критику. Посилання на мій інстаграм - @aka_opex - за тиждень не змінилася, але профіль став трішки краще і чекає нових передплатників. Скоро побачимося!

Коли знімати в RAW?
Фотографії, зняті в хороших умовах, не доведеться «витягувати», але чому б не попрацювати зі світлом і тінню або навіть змінити кольори?
На що знімати RAW?