Творче застосування тривалості витримки

 1. основи
 2. передача руху
 3. Рух паралельно предмету і проводка
 4. Замороження моменту і швидкого руху
 5. Розумієте наближенням
 6. Абстрактні і артистичні ефекти
 7. Висновки і додаткова інформація

Тривалість витримки впливає на експозицію, але крім того є також одним з найбільш потужних творчих інструментів в фотографії. Вона може передати рух, заморозивши його або відстеживши, виділити предмети і згладити воду, крім іншого. Дана стаття описує способи отримання цих ефектів, а також має на меті стимулювати творче застосування витримки в повсякденних знімках. Основи впливу витримки на експозицію викладені в статті « Експозиція: діафрагма, світлочутливість ISO і витримка ».

Знімки зліва і справа зроблені creativity103 (Крутиться дзига) і kyle may (Лампочка), відповідно.

основи

Затвор камери схожий на шторку *, яка відкривається і дозволяє почати експозицію світла, а потім закривається, щоб завершити її. Як наслідок, знімок відображається не момент, а деякий інтервал часу. Для опису цього інтервалу використовується термін «витримка» (тривалість витримки).

Всякий раз, коли в кадрі з'являються рухомі предмети, вибір тривалості витримки визначає, буде рух заморожено або викличе розмиття. Однак неможливо змінити витримку саму по собі, не торкнувшись експозицію або якість зображення:

Параметри експозиції Побічні ефекти Скорочення витримки: ↑ Значення ISO
↓ f-щабель ↑ візуальний шум
↓ глибина різкості Збільшення витримки: ↓ Значення ISO
↑ f-щабель ↓ зйомка з рук
↓ різкість **

** тільки якщо f-щабель підвищується настільки, що викликає помітну дифракцию

Маніпуляції світлочутливістю ISO і f-щаблем (діафрагмою) дозволяють використовувати дивовижно широкий діапазон тривалостей витримки. Незалежно від вибраної опції, чим менше освітленість, тим довше повинна бути витримка.

Для заданої експозиції дзеркальні камери зазвичай мають набагато більший діапазон можливих тривалостей витримки, ніж компактні. Наприклад, для більшості дзеркальних камер діапазон зазвичай становить 13-14 ступенів (тобто близько 10000 раз), тоді як компактні камери зазвичай дозволяють всього 8-9 ступенів (тобто 500 раз). Детальніше ця тема обговорюється в статті про компактних і дзеркальних камерах .

* Технічне примітка: при дуже коротких витримках (зазвичай 1/500 секунди і менше) робота затвора більш схожа на біжучий щілину, ніж на шторку. В цьому випадку витримка відображає тривалість засвічення кожного з ділянок сенсора, а не сенсора в цілому.

передача руху

Кому-то нерухомість фотографії може здатися обмеженням, однак багато хто, навпаки, знаходять в ній перевага, оскільки моментальність знімка забезпечує практично повний контроль над передачею руху. Скажімо, повинен рухомий предмет перетворитися у непізнаваний смугу або просто розмитися? А може бути, предмет повинен бути різким, а все інше розмитим? Всім цим можна управляти.

Однак досягти потрібного розмиття може стати непростим завданням. При заданій витримці характер розмиття визначають три * фактора:

 • Швидкість. Предмети, які рухаються швидше, будуть виглядати більш розмитими. Це, мабуть, самий очевидний фактор з усіх трьох, але не менш важливий.
 • Напрямок руху. Предмети, які наближаються до камери або віддаляються від неї, зазвичай будуть виглядати менш розмито, ніж предмети, які рухаються поперечно - навіть якщо швидкість руху однакова.
 • Збільшення. Предмет буде виглядати більш розмито, якщо займає більшу частину кадру. Це, ймовірно, найменш очевидний фактор, зате він повністю знаходиться під контролем, оскільки збільшення предмета є наслідком використовуваного фокусної відстані і відстані до предмета. Чим більше фокусна відстань, тим більше збільшення при заданій відстані, проте тим самим підвищується ймовірність розмиття внаслідок струсу камери .

* Хоча видимий розмір не є характеристикою власне предмета, він теж може бути важливий. Наприклад, розмиття, яке виглядає прийнятно в невеликому розмірі на екрані, може стати надмірним у великому відбитку.

У будь-якому випадку вироблення інтуїції щодо необхідної в різних випадках витримки є непростим завданням, але в процесі експериментів ви її намацаєте.

Окремим і в той же час поширеним застосуванням управління витримкою є зйомка рухомої води. Витримки тривалістю півсекунди і більш можуть зробити водоспади шовковими, а хвилі перетворити в сюрреалістичний стелеться туман.

Наведіть курсор на різні витримки справа, щоб оцінити цей ефект. Оскільки це ширококутний знімок, при зйомці телеоб'єктивом для отримання аналогічного розмиття буде досить коротших витримок. Зауважте, що для заморозки руху водяних бризок потрібна витримка в 1/400 частку секунди.

Довгу витримку можна також використовувати для виділення нерухомого об'єкта на тлі руху, як наприклад людини, що стоїть серед метушаться натовпу. Аналогічно, унікальні портрети можна отримати, використовуючи в якості фону рухомі поїзда і встановивши витримку порядку 1/10 або 1/2 секунди:

Авторами знімків зліва і справа є nathanhayag і moriza , Відповідно.

Рух паралельно предмету і проводка

Замість того щоб розмивати предмет, можна зробити розмитим фон. Це зажадає або розмістити камеру на самому рухомому предметі, або керувати нею так, щоб вона слідувала за предметом (це називається «проводка»).

Це зажадає або розмістити камеру на самому рухомому предметі, або керувати нею так, щоб вона слідувала за предметом (це називається «проводка»)

витримка: 15 секунд; автор знімка: dande chiaro

Спробуйте зробити знімок з рухомої машини, в парку атракціонів (тільки не забувайте про безпеку!) Або з іншого рухомого об'єкту, і ви отримаєте цікавий ефект. Як і в попередніх випадках, необхідна тривалість витримки залежатиме від швидкості, а також від стабільності руху. У будь-якому випадку непогано починати з витримки порядку 1/30 секунди і коригувати її згодом, оцінивши результати на екрані камери.

зйомка з проводкою при 1/45 і 110 мм

Зйомка з проводкою необов'язково має на увазі переміщення камери зі швидкістю знімається предмета - досить, щоб з обраної швидкістю переміщався кадр. На щастя, навіть швидкого руху об'єктів можуть бути зняті за допомогою повільного повороту камери, особливо якщо об'єкт знаходиться далеко, і ви використовуєте телеоб'єктив .

Вам потрібно забезпечити плавне переміщення кадру слідом за об'єктом, натискаючи при цьому кнопку спуска - все в одному безперервному русі.

Зйомка з проводкою вимагає такої тривалості витримки, яка досить велика, щоб змастити фон в смуги, і при цьому досить мала, щоб зберегти різкість предмета. Досягти цього може виявитися непростим завданням, так що залишається експериментувати і робити набагато більше знімків, ніж треба було б в іншому випадку. У будь-якому випадку більш довгі смуги створюють більш драматичний ефект; в їх отриманні можуть допомогти об'єктиви зі стабілізатором, який можна перемкнути в режим одновісний * стабілізації, або штатив з панорамною голівкою.

До того ж, проводка вимагає наявності на тлі текстури, яка не опиниться поза зоною фокусу. Фон, який розташований ближче, створить більш виражені смуги при заданій тривалості витримки і швидкості проводки.

* Режим проводки об'єктива. Об'єктиви Canon IS дозволять стабілізувати проводку, якщо забезпечені перемикачем режимів (для проводки потрібен режим 2); об'єктиви Nikon з редуктором вібрації (VR) автоматично перемикаються в режим проводки, якщо виявляють рух об'єктива в одному напрямку.

Додатковою перевагою є те, що проводка дозволяє використовувати довші витримки, ніж треба було б в іншому випадку для отримання різкого знімка. Наприклад, освітленість може дозволяти витримку не коротші 1/50 секунди, що було б недостатньо для отримання різкого знімка рухомого предмета, але з використанням проводки ця витримка дозволить домогтися різкого знімка.

Замороження моменту і швидкого руху

Швидкісна зйомка дозволяє створити нові і захоплюючі відображення предметів в русі, які ми в силу обмеженості швидкості реакції не здатні відстежити. У приклад можна привести краплі води, птахів у польоті і спортивні моменти, крім багатьох інших.

У приклад можна привести краплі води, птахів у польоті і спортивні моменти, крім багатьох інших

Автор знімка: laszlo

Однак зйомка об'єктів, що рухаються може стати серйозним випробуванням. Ключовим умінням є передбачення моменту, в який предмет виявиться в потрібному положенні, оскільки витримки коротше 1/5 секунди перевищують швидкість нашої реакції. Просто натиснувши на кнопку спуска, можна упустити момент.

Щоб ускладнити нас ще сильніше, багато камер до того ж вносять затримку між натисканням кнопки спуску і початком експозиції, яка називається запізненням (лагом) затвора (shutter lag). Для дзеркальних камер характерна затримка в межах 1/10 - 1/20 секунди, а компактні камери можуть запізнюватися на цілих півсекунди. Крім того, можуть знадобитися ще півсекунди-секунда (а то і більше), щоб відпрацював автофокус камери . Як наслідок, попередня фокусування в точці очікуваного появи об'єкта або поблизу від неї може значно знизити запізнювання зйомки.

Різкі високошвидкісні знімки зажадають також від вас уваги до варіацій в русі об'єкта, а також потенційно вибору моменту зйомки, що збігається з відносною паузою в русі. Наприклад, при зйомці стрибків або гонок вибирайте для знімка моменти проходу найвищої точки або зміни напряму (в яких швидкість руху найменша). Навіть при правильно підібраному часу має сенс перевести камеру в режим безперервної зйомки (або аналогічно названий режим). Буде зроблено серію знімків, поки ви тримаєте кнопку спуску - і є надія, що один зі знімків відобразить потрібний момент.

У будь-якому випадку, розуміння необхідної тривалості витримки також виробляється на практиці. Наступний калькулятор дозволить оцінити граничну витримку, необхідну для отримання різкого знімка рухомого предмета на відбитку розміром 20x25 см:

Результати роботи калькулятора є всього лише грубою оцінкою. В цілому, витримки порядку 1/250 - 1/500 досить для фіксації руху людини, але для близько розташованих або виключно швидких об'єктів зйомки може знадобитися і 1/1000, і 1/4000 секунди.

Примітки по швидкості об'єкта. Сам факт руху об'єкта із заданою швидкістю не означає, що окремі його частини не будуть рухатися ще швидше. Наприклад, руки і ноги бігуна можуть рухатися набагато швидше його тулуба. Далі, параметр швидкості руху в калькуляторі враховує рух поперек кадру; для предметів, які наближаються або віддаляються, довжину витримки зазвичай можна збільшити вчетверо, а для об'єктів, які рухаються під кутом, - удвічі.

Не забувайте, що для більшості камер неможливі витримки коротше 1/2000 - 1/8000 секунди. Якщо розрахунок показує, що потрібно витримка, що перевищує можливості вашої камери, залишається спробувати знімати з проводкою, щоб частково компенсувати рух об'єкта, або використовувати спалах.

Розумієте наближенням

Ще одним цікавим прийомом є зміна фокусної відстані в процесі експозиції, часто зване зум-ривком (zoom burst). Отримати такий вид можна, встановивши камеру на штатив (1), вибравши витримку порядку 1/15 - 1/2 секунди (2) і повернувши кільце зуму об'єктива (3), намагаючись уникнути при цьому зміщення камери. Можна також спробувати вмістити зміну фокусної відстані в частину часу експозиції, щоб зменшити ефект.

Цей прийом викликає зростаюче радіальне розмиття по краях кадру, залишаючи центр експозиції більш-менш різким. Цей ефект можна використовувати для залучення уваги до центрального предмету або для створення у глядача відчуття швидкого руху.

Техніка зум-ривка доступна зазвичай тільки для дзеркальних камер, проте потенційно можлива і для компактних камер, на яких можливе ручне масштабування (зміна фокусної відстані). З іншого боку, цей ефект часто можна чудово відтворити за допомогою пост-обробки звичайних знімків, наприклад, за допомогою фільтра радіального розмивання (Photoshop).

Абстрактні і артистичні ефекти

Часом фотографи спеціально вносять у знімок розмиття, викликане рухом камери, з метою отримання унікальних артистичних ефектів:

Авторами лівого і правого знімків є kevindooley і unukorno , Відповідно.

Звичайно потрібно витримка порядку 1/30 - 1/2 секунди (або більше), оскільки це трохи довше, ніж можна утримати при зйомці з рук, але не настільки довго, щоб предмет виявився повністю розмитий. Передбачити кінцевий результат може бути важко, так що подібна зйомка зажадає безлічі спроб (ймовірно, при різних витягах), перш ніж ви зможете домогтися бажаного виду. Майте також на увазі, що ефект малюнка пензлем часто простіше отримати програмно в процесі пост-обробки.

Висновки і додаткова інформація

Ми розглянули кілька творчих підходів до використання витримки, але що якщо освітлення не дозволяє використовувати необхідну витримку - навіть після того як все поєднання світлочутливості ISO та діафрагми були перепробувані?

Для отримання більш короткої витримки можна спробувати використовувати об'єктив з більш відкритою максимальною діафрагмою або ж додати освітленості сцені, змінивши місце розташування або використавши спалах. Якщо ж потрібно подовжити витримку, можна частково блокувати світло, використовуючи нейтральний або поляризующий фільтр, або ж використовувати усереднення зображень , Щоб отримати більш довгу підсумкову експозицію. У будь-якому випадку варто переконатися, що знімок не був випадково пере- або недотримано - тим самим потенційно змістивши доступний діапазон витримки.

Інші важливі зауваження і пояснення перераховані нижче.

 • Режим пріоритету витримки може виявитися корисним інструментом, коли передача руху важливіше глибини різкості, або ж допоможе зрозуміти, чи можливо досягти потрібної витримки при наявній освітленості. Він також дозволить вибрати потрібну витримку, після чого система визначення експозиції камери спробує підібрати сооветствующую діафрагму (і, можливо, світлочутливість ISO), щоб досягти коректної експозиції.
 • Струс камери. Вищенаведений аналіз має на увазі, що основною причиною розмиття є рух об'єкта, але в багатьох випадках струс камери може вплинути сильніше - особливо при використанні телеоб'єктива в нетвердих руках.

Суміжні теми обговорюються в наступних статтях:

Скажімо, повинен рухомий предмет перетворитися у непізнаваний смугу або просто розмитися?
А може бути, предмет повинен бути різким, а все інше розмитим?