Огляд Fujifilm X20

Натиснувши кнопку DISP / BACK, можемо вибрати один декількох варіантів виведення інформації на монітор

Натиснувши кнопку DISP / BACK, можемо вибрати один декількох варіантів виведення інформації на монітор. Максимально варіантів п'ять, проте в різних режимах зйомки деякі з них стають недоступними.

Шкода, що немає можливості відключити цієї ж кнопкою монітор, перевівши відображення в видошукач, щоб заощадити енергію акумулятора. Це можна зробити тільки через меню (монітор також відключається автоматично при наближенні особи до окуляра).

Відзначимо, що в ручному режимі М задана вами експозиція (визначена трьома експопараметри) знаходить своє відображення на шкалі експометра (в лівій частині екрана), движок справно рухається по ній вгору і вниз. Однак яскравість екрану залишається постійною, чи не симулює результат, який ви отримаєте. Гірше того, гістограма також не працює, не відслідковує внесені вами зміни. Можливо, розробники мали для такого підходу якісь причини, але я цих причин не зрозумів і залишився не в захваті.

Інформаційна панель відповідає піктограмі INFO на попередніх скріншотах. Тут в стислому вигляді показані на поточну установку камери, однак відображення пасивне - в тому сенсі, що активізувати якусь зону на екрані і прямо в ній зробити зміни не можна. Хоча, звичайно, якщо ви повернете диск експокоррекциі, то це відіб'ється на шкалі в лівій частині екрана.

А ось панель управління, що включається кнопкою Q - як там не є активна. Значення виділеного білим прямокутником параметра можна змінювати відразу, обертаючи кільце навіпада або диск управління, а кнопками навіпада жни пересуватися по панелі. Натискання центральної кнопки навіпада ОК не відкриє, як можна подумати, сторінку настройки даного параметра, а поверне вас до зйомки, так само як і натискання кнопки Q і напівнатиснутій кнопки спуску затвора.

Якщо у вас вибраний одноточковий, або однозонний, режим автофокусування (в меню він названий «За кадру»), то натискання верхньої кнопки навіпада (AF) активізує вибір зони - на екрані з'являється матриця з 7х7 плюсиков, і ви пересуваєте прямокутник кнопками або кільцем навіпада . Регулятор для зменшення при цьому можна змінювати розмір зони (п'ять варіантів). Після напівнатиснення кнопки спуску вибір зони деактивує; якщо ви хочете вибрати іншу точку, потрібно знову натиснути кнопку Вгору.

Автофокус у Fujifilm X20 дуже швидкий, особливо для компакта. Правда, нам зустрічалися і більш швидкі камери - як дзеркальні, так і беззеркальние.

У автофокусу Fujifilm X20 є особливість, яка, мабуть, не дозволила йому опинитися в абсолютних лідерах за результатами наших тестів. Ми виконуємо серію швидких перефокусіровок з близької об'єкта на дальній і назад. А автофокусу X20 між двома послідовними фокусування потрібна невелика (крихітна, але все ж відчутна) пауза. Тобто, навіть якщо фокусуватися на одному і тому ж місці повторно, коли перефокусовування по суті не потрібна і автофокус повинен спрацювати дуже швидко, камера все одно бере міні-паузу, немов призводить автофокус в стан готовності. І ця міні-пауза позначається на часі всієї серії.

Якби ми вимірювали час одиничного спрацьовування автофокусу - від натискання кнопки до факту фокусування, як це роблять розробники Fujifilm (наскільки я зрозумів з розмови з Макото Оіші , Який очолював якраз розробку моделі X20) - можливо, у нас вийшли б ще більш вражаючі результати.

Якби ми вимірювали час одиничного спрацьовування автофокусу - від натискання кнопки до факту фокусування, як це роблять розробники Fujifilm (наскільки я зрозумів з розмови з   Макото Оіші   , Який очолював якраз розробку моделі X20) - можливо, у нас вийшли б ще більш вражаючі результати

Режим ручного фокусування реалізований вдало. Внизу екрана відображається шкала відстаней, причому червона риска вказує відстань до площини фокусування, а біла смужка - глибину різкості при поточному значенні діафрагми (цю шкалу можна виводити і в режимі AF).

Натискання кнопки AE-L / AF-L тимчасово включає автофокус, без виходу з режиму ручного фокусування.

Поворот кільця навіпада збільшує обрану зону на весь екран і виробляє саму фокусування.

У камері реалізована функція Focus Peaking, оконтуривание і виділення на екрані ділянок, які опинилися у фокусі. Наочно подивитися, як це виглядає, ви можете в нашому ролику про Fujifilm X100S . Тут все працює аналогічно (звичайно, крім того, що у Х20 немає режиму Digital Image Split).

На скріншоті, що зліва, камера показує відстань до об'єкта близько 2.5 метрів - це не помилка. Для створення цих ілюстрацій використовувався екран телевізора, а не реальні об'єкти.

Перемикач затвора - друга знизу з розташованих у вертикальному ряду зліва від монітора кнопок. Крім зйомки одиночними кадрами, можлива безперервна серійна зйомка, коли знімки робляться автоматично один за іншим, поки ви утримуєте кнопку спуску затвора.

Є цілих чотири варіанти швидкості серійної зйомки - 12, 9, 6 або 3 кадри / сек, причому всі - в повному дозволі 12 Мп. Це якщо знімати в JPEG. Використання формату RAW (як спільно з JPEG, так і без нього) відключає найшвидший варіант 12 кадрів / сек.

У наших вимірах камера дійсно показала заявлену швидкість серійної зйомки. У варіанті RAW + JPEG довжина швидкої серії склала 8 кадрів, після чого швидкість різко падала, але кадри продовжували робитися в міру звільнення буфера. Використовувалася карта пам'яті стандарту швидкості UHS-1.

У режимі перегляду серія за замовчуванням показується одним кадром, щоб не відображалося занадто багато знімків і було легше знайти потрібний матеріал. Натиснувши кнопку, можна перейти до перегляду всіх знімків серії.

Крім звичайного брекетинга по експозиції, Fujifilm X20 може виконувати брекетінг по Чутливості ISO, за колірною схемою (Моделювання плівки) і по динамічному діапазону (D-Range). Три останніх типу недоступні при використанні формату RAW, вони працюють тільки в JPEG.

Три останніх типу недоступні при використанні формату RAW, вони працюють тільки в JPEG

Особливість роботи автоматики, яку слід враховувати при установці чутливості на Авто-ISO, полягає в тому, що камера не враховує поточний фокусна відстань об'єктива, а орієнтується виключно на встановлене в меню значення допустимої максимальної витримки. Тому якщо у вас виставлена, наприклад, максимальна витримка 1/8 секунди, то камера без тіні сумніву може використовувати ISO 100 і витримку 1/8 сек при будь-якому положенні зума. На широкому куті 28 екв.мм це ще допустимо, з огляду на міцність ваших рук і роботу оптичного стабілізатора (власне, виходячи з цього, ви і виставили ті самі 1/8 сек), однак при масштабування до 112 екв.мм витримка 1/8 майже напевно призведе до змазування. В останньому випадку кращим рішенням, ймовірно, було б ISO 400 і 1/30 сек. Висновок - в умовах, коли через нестачу освітленості ймовірно отримання небезпечно довгих витримок, краще виставляти ISO вручну. Невелике погіршення структури зображення - менше зло, ніж смаз від занадто довгої витримки. Це не виняткова особливість Fujifilm X20, так само працюють і багато інших камер, але на наш погляд, усвідомлювати цей нюанс необхідно.

Функція D-Range, розширення динамічного діапазону, прекрасно працює на автоматі, можна цю установку і залишити. Крім того, вручну задаються значення DR100%, DR200% або DR400%. Наочний приклад використання функції D-Range дивіться в нашому огляді Fujifilm X-S1 )

Стилі зображення, або колірні схеми, компанія Fujifilm традиційно співвідносить з назвами відповідних фотоплівок. У моделі Fujifilm X20 таких колірних схем десять: Стандарт (плівка Provia), Vivid (яскравий, Velvia), Слабкий (приглушені тони плівки Astia), три варіанти Чорно-білого зображення (з жовтим, червоним і зеленим фільтрами), а також тонування в сепію.

Ще дві колірні схеми відповідають негативним фотоплівки. Схема Pro Negative Standard забезпечує максимально м'яку передачу тонів і підходить для професійної студійної зйомки. Схема Pro Negative High дає трохи більш високу насиченість і контраст, її можна рекомендувати для зйомки портретів на вулиці.

Дуже зручна опція для тих, хто знімає в JPEG - брекетінг за колірною схемою ( «з моделюванням плівки»). Можна вказати три «плівки» для використання в брекетінг серії - наприклад, Стандарт, Яскрава, Чорно-біла.

Для установки балансу білого Fujifilm X20 пропонує вісім пресетів, плюс завдання за зразком, за допомогою колірної температури, а також Автоматичний баланс білого.

При виборі балансу білого можна відразу ж за допомогою кнопок навіпада виконати його точне підстроювання по двох координатах, і це зручно. У більшості камер, де передбачена така підстроювання, потрібно для цього окремо занурюватися в меню. У варіанті "За колірною температурою" ви безпосередньо задаєте значення в Кельвіна, а в решті випадків підстроювання ведеться за двома звичайним осях Синій-Бурштиновий і Зелений-Маджента.

Регулюються параметри зображення, в тому числі різкість, тон світел і тон тіней, а також інтенсивність шумозаглушення (як це позначається на знімках - див. Далі приклад в розділі Якість знімків - натюрморт, шуми ).

Кнопка Fn на верхній панелі - програмована. Її функцію можна задати у відповідному пункті меню (або, натиснувши і утримуючи саму кнопку Fn - це один з тих приємних нюансів, які можна назвати родзинкою інтерфейсу).

Доступно десять варіантів функціональності - ви бачите їх на двох наступних скріншотах.

Автор: Дмитро Крупський

Повернутися до списку оглядів
Перейти до обговорення на форумі