Canon EOS 400D в ролі першої цифрової дзеркальної камери

 1. Дозвіл
 2. шум
 3. ШВИДКІСТЬ
 4. ціни

Перехід з плівкових дзеркальних камер на «дзеркалки» цифрові у багатьох (в тому числі і автора цих рядків) пройшов через «цифрокомпакти». Виною тому, перш за все, була непомірно висока до недавнього часу вартість цифрових SLR-камер. Активно поексплуатувавши протягом трьох років кілька далеко не найгірших «мильниць», ваш покірний слуга не з чуток знає, наскільки компактні камери обмежують творчу свободу фотографа. Навіть в таких, здавалося б, ідеальних для «мильниці» умовах, як зйомка на морському узбережжі, де світла більше ніж достатньо, власника «цифрокомпакта» підстерігає неприємний сюрприз - навіть найкоротшої витримки, відпрацьовується затвором компактної камери, може бути занадто багато. Особливо якщо врахувати, що і мінімальна діафрагма на «мильниці» найчастіше становить f / 8. Що вже тут говорити про управління ГРИП , Якщо при яскравому сонці і мінімальної витримці (1/1000 секунди) доводиться використовувати закриту до значень f / 5,6 - f / 8 діафрагму. В результаті різко абсолютно все, зображення виходить плоским. А фотографу всього лише хотілося зробити гарний портрет дитини ...

Дана стаття не є оглядом або тестуванням фотокамери Canon EOS 400D - наступниці популярної моделі EOS 350D . Метою даної роботи є опис переваг і недоліків цифрової дзеркальної камери в порівнянні зі звичними поширеними компактними камерами. Стаття адресується в першу чергу фотолюбителям, які виросли з простих «мильниць», тим, хто стоїть перед болісним вибором - «зеркалка» або «просунутий компакт».

Написати цей матеріал спонукали невгаваючі суперечки в тематичних конференціях. Погляньте хоча б на такі дискусії: «Про міфи, або коли НЕ потрібно купувати цифрову дзеркальну камеру» або «Кардинальні відмінності між цифрою і цифрою зеркалкой» . А часто і зовсім звучать запитання на кшталт «Чи потрібна мені DSLR?» або «Як навчитися фотографувати дзеркалом?» .

Виробники фотокамер, схоже, нарешті, зрозуміли, що продавати дзеркальні апарати навіть початкового рівня набагато вигідніше, ніж просунуті компактні камери типу «все в одному». Адже купуючи SLR-камеру, покупець рано чи пізно витратить свої гроші на додаткові об'єктиви, спалахи і безліч інших аксесуарів. І в останні роки ми з вами стали свідками практично повного зникнення цілого класу камер - так званих «напівпрофесійних» або «просьюмерський» апаратів. Сьогодні посперечатися з «зеркалками» можуть, мабуть, лише Samsung Digimax Pro 815 і Sony Cyber-shot R1 . Причому, за габаритними розмірами, вагою та вартістю зазначені камери вже мало чим від них відрізняються.

А що ж SLR-камери? Молодші представники цього класу давно обзавелися такими «аматорськими» атрибутами, як «зелений» сектор (повністю автоматичний режим зйомки) і сюжетні програми (спорт, нічна зйомка, портрет, пейзаж і т. П.). А в новітній наддешевих «зеркалке» Nikon D40 є навіть анімовані підказки з текстовим описом різних режимів зйомки. І можете не сумніватися, конкуренти не змусять себе довго чекати, і найближчим часом ми побачимо ще кілька бюджетних SLR-камер вартістю близько 500-600 доларів. І тоді вже нічого не буде стримувати звичайного фотолюбителя від покупки дзеркальної камери.

Нічого, крім ... страху. Так-так, багато хто боїться дзеркальних камер і щиро вважають, що вони обов'язково вимагають спеціальних навичок і знань, без яких знімки будуть помітно гірше зроблених звичної компактною камерою. Спеціально для таких користувачів в аматорських SLR-камерах існують звичні по «мильниць» сюжетні програми і повністю автоматичний режим. Причому, ці програми враховують безліч параметрів, настройка яких необхідна для отримання якісного знімка в заданих умовах.

Що ж пропонує недорога SLR-камера Canon EOS 400D початківцям і досвідченим фотолюбителям?

На диску установки режиму цього фотоапарата передбачені зона базових і зона творчих режимів. Так звана «творча зона» включається себе затребувані «просунутими» фотолюбителями режими:

 • P - Програмна автоекспозиція
 • Tv -Автоматична експозиція з пріоритетів витримки
 • Av - Автоматична експозиція з пріоритетів діафрагми
 • M - Ручне налаштування експозиції
 • A-DEP - Автоматична установка експозиції з контролем глибини різкості

«Базова зона» включає в себе найнеобхідніші сюжетні програми:

 • Повністю автоматичний режим (зелений сектор)
 • портрет
 • пейзаж
 • Крупний план
 • Спорт
 • Нічний портрет
 • Зйомка без спалаху

У повністю автоматичному режимі досить тільки дивлячись у видошукач вибрати композицію і натиснути на кнопку спуску затвора. Єдина відмінність цього режиму в Canon EOS 400D від більшості «компактів» в тому, що після натискання наполовину кнопки спуску фокусування фіксується тільки на нерухомому об'єкті. Якщо ж об'єкт переміщається (змінюється відстань до камери) під час або після фокусування, автоматично включається режим AI Servo AF, що забезпечує безперервну фокусування на об'єкті. Таким чином, навіть у самого непідготовленого користувача збільшуються шанси зняти різкий кадр. Крім того, в цьому режимі в разі необхідності автоматично піднімається і спрацьовує вбудований спалах.

У режимі «Потрет» максимально відкривається діафрагма, завдяки чому розмивається задній план і увага акцентується на об'єкті, що знімається людині. Крім того, в цьому режимі тілесні тони виглядають м'якше, різкість дещо знижена, а при тривалому натисканні на кнопку спуску затвора проводиться безперервна зйомка (зі швидкістю близько 3 кадрів в секунду).

При зйомці в режимі «Пейзаж» забезпечується максимально можлива глибина різкості, а зелені і сині відтінки відображаються більш яскраво. Різкість в порівнянні з автоматичним режимом в даній програмі вище.

Режим «Крупний план» призначений для макрозйомки, для чого бажано використовувати відповідні об'єктиви. Головна відмінність цієї програми від автоматичного режиму - примусово включений режим автофокусування One-Shot AF, що дозволяє фіксувати фокусування і змінювати композицію кадру.

Для зйомки об'єктів, що рухаються найзручніше використовувати сюжетну програму «Спорт». У ній автоматика камери встановлює мінімально можливі витримки, а настройка фокусування та експозиції проводиться безперервно.

У режимі «Нічний портрет» зручно робити знімки людей в темний час доби. Вбудований спалах освітлює обличчя, а за рахунок довгої витримки промальовується задній план.

Програма «Зйомка без спалаху» буде затребувана в музеї, церкви або, наприклад, для зйомки при свічках. Автоматика камери вибирає високі значення чутливості, а система автофокусу як і в повністю автоматичній програмі працює в «інтелектуальному» режимі AI Focus AF. Іншими словами, поки особа зображена об'єкт нерухомий, автофокусування проводиться в режимі One-Shot AF. Якщо потім об'єкт починає рухатися Камера переходить в режим AI Servo AF і фокусується безперервно.

Хотілося б особливо відзначити наявність в камерах Canon двох автоматичних режимів - Auto (зелений сектор) і програмної автоекспозиції P. Ідентичні на перший погляд режими насправді різняться кардинально.

Повністю автоматичний режим розрахований виключно на початківців користувачів, втручання яких у налаштування параметрів зйомки вкрай небажано і навіть шкідливо для результату. Щоб такий користувач через незнання або випадково не зміг «збити» найважливіші настройки, практично всі вони в даному режимі недоступні. Іншими словами в «зеленому секторі» в повній мірі реалізована «захист від дурня».

У повністю автоматичному режимі неможливо:

 • зберігати знімки у форматі RAW (доступні лише різні варіанти якості і дозволу знімків у форматі JPEG)
 • вибирати значення чутливість ISO
 • встановлювати баланс білого
 • здійснювати безперервну зйомку
 • вибирати стиль зображення, відмінний від стандартного
 • вибирати режим виміру експозиції (у всіх режимах «базової зони» примусово включений оцінний вимір)
 • здійснювати зрушення програми
 • вносити компенсацію і фіксацію експозиції
 • контролювати глибину різкості за допомогою попереднього перегляду
 • керувати роботою вбудованого спалаху
 • вибирати колірне простір

Навпаки, в режимі програмної автоекспозиції P всі ці настройки доступні користувачеві. Такий собі «автомат» для просунутого фотографа.

Для любителів зберігати знімки виключно в форматі JPEG і не бажають «возитися» з постобработкой «важких» RAW файлів, що розглядається камера Canon EOS 400D пропонує досить гнучкі настройки внутрішньокамерної обробки. Для цього досить зайти в меню «Налаштування стилю зображення». Змінити можна різкість зображення (значення від 0 до 7), контрастність зображення і яскравість кольорів, насиченість кольорів зображення, колір тілесних тонів (від червонуватих до жовтуватих відтінків). Крім трьох призначених для користувача налаштувань стилю є на вибір кілька попередньо стилів зображення: стандартне, портрет, пейзаж, натуральне, точне і монохромне.

Останній стиль цікавий тим, що крім іншого дозволяє отримати чорно-білі зображення з ефектом застосування різних фільтрів. Хто знімав на чорно-білу плівку, пам'ятає як за допомогою жовтого, оранжевого, червоного або зеленого фільтра можна було, наприклад, виділити хмари або добитися красивого відтінку шкіри. Крім фільтра доступний і ефект тонування, що надає монохромним знімкам блакитний, пурпурний або зелений відтінок, а також популярний ефект сепія.

Навіть вбудований спалах дзеркальної камери дозволяє отримати в приміщенні більш пристойні знімки в порівнянні з компакт-дисками. Тіні виходять м'якше, а ефект червоних очей практично не спостерігається. При зйомці побутових сцен без проблем можна використовувати вбудований спалах при високих значеннях чутливості (ISO 400 -800), благо великі матриці «дзеркалок» помітно менш шумні, ніж сенсори «цифрокомпактов». Таким чином, спалах буде працювати в так званому заповнює режимі - фон буде опрацьований, а особи не пересвічений.

Але все-таки жодна вбудований спалах не зрівняється з хорошою зовнішньої. Сучасні автоматичні спалаху з підтримкою оцінного виміру експозиції з використанням попереднього спалаху і урахуванням інформації про відстані фокусування об'єктива (E-TTL II в системі Canon), і головкою, що повертається по вертикальній і горизонтальній осі, дарують фотографу практично необмежену свободу. При цьому робота з ними не викликає яких-небудь складнощів навіть у новачків. Досить прочитати в інструкції до камери як саме вона буде працювати зі спалахом в різних режимах (автоматичному, ручному, режимах пріоритету витримки або діафрагми). А далі - свобода творчості. Можна направляти пучок світла, наприклад, під кутом в білу стелю, в стіну, просто вгору, використовувати розсіювачі і відбивачі. Трохи поекспериментувавши можна домогтися і необхідного обсягу, і блиску в очах і відсутності небажаних тіней або пересветов на обличчі. Причому, це набагато простіше, ніж здається власникам «цифрокомпактов», які звикли знімати строго спалахом «в лоб».

Фрагмент попереднього знімка (100% «кроп»).

Маючи яскравий об'єктив при зйомці в приміщенні можна обходитися і зовсім без спалаху. Часто досить значення чутливості ISO 400-800 і діафрагм f / 1,8 - f / 4. Погляньте на знімки, зроблені без спалаху в приміщенні з використанням класичного бюджетного «півгривні» Canon EF 50 f / 1,8 II , Вартістю менше 100 доларів.

Знімок зроблений в приміщенні, освітленому однією лампою розжарювання потужністю 100 Вт. Об'єктив Canon EF 50 f / 1,8 II, витримка 1/50 с, діафрагма f / 2,8, чутливість ISO 800.

Фрагмент попереднього знімка (100% «кроп», внутрішньокамерна обробка зображення).

Фрагмент знімка (100% «кроп», внутрішньокамерна обробка зображення), зробленого в приміщенні, освітленому денним світлом від вікна. Об'єктив Canon EF 50 f / 1,8 II, витримка 1/400 с, діафрагма f / 2,8, чутливість ISO 800.

Блискавична фокусування - це те, що вражає, коли вперше береш в руки сучасну «зеркалку». А ще - практично повна відсутність затримки спрацьовування затвора. Побачив мета - сфокусувався - зняв. Ця звичний ланцюжок дій в дзеркальних камерах відбувається незрівнянно швидше.

Як правило, дзеркальні камери початкового рівня дозволяють вести серійну зйомку зі швидкістю близько 3 кадрів в секунду. При зйомці динамічних сцен наявність подібного режиму стає дуже затребуваним. З його допомогою дуже просто зняти і такі кумедні сюжети:

Питання зручності завжди був суб'єктивним. Комусь подобаються великі «дзеркалки» зі зручним хватом під могутню чоловічу руку, кому-то дзеркальні камери компактного розміру. Але частіше доводиться йти на компроміс, вибираючи між зручністю хвата і зручністю носіння камери. Canon 400D однозначно відноситься до розряду компактних «дзеркалок». У сумці вона займає зовсім небагато місця. Але тримати її в руці навіть у порівнянні з великими «ультразум» набагато зручніше. Справедливості заради зазначимо, що при використанні великої зовнішнього спалаху, камера вже норовить випасти з рук. Хоча, в будь-якому випадку при хваті двома руками проблем не виникає.

За три тижні використання камери Canon EOS 400D автор цих рядків прийшов до висновку, що по можливості потрібно завжди зберігати знімки в RAW або RAW + JPEG. Різниця в деталізації і різкості видна неозброєним оком. А що йде в комплекті програмне забезпечення Digital Photo Professional дозволяє досить просто конвертувати RAW-файли в формати JPEG або TIFF, вносячи найнеобхідніші коригування.

Погляньте на знімок, збережений в RAW + JPEG. У лівому вікні то, що видає внутрішньокамерна обробка в «стандартному» стилі зображення. У правом зображення, конвертоване з RAW в JPEG практично без додаткового втручання.

натиснувши сюди можна подивитися це ж зображення в збільшеному до 1024 × 768 пікселів розмірі (313 КБ).

Багато фотолюбителі, почавши фотографувати цифровою дзеркальною камерою після використання компактів, з подивом і навіть розчаруванням виявляють, що їх знімки не відрізняються особливою різкістю, а навпаки - виходять «мильними». Причин в даному випадку може бути кілька. Це і порівняно дбайливе ставлення внутрішньокамерних алгоритмів обробки до деталей зображення, і нічим не видатні оптичні характеристики недорогих об'єктивів, і банальне непопадання фотографується в зону різкості при зйомці на відкритих діафрагмах (з мінімальною ГРИП).

Любителі «дзвінкої» різкості можуть при бажанні змінити згадані вище настройки стилю зображення або знімати в RAW з подальшою обробкою на свій смак, вибрати «різкий» об'єктив або прикривати діафрагму. Власник дзеркальної камери вільний сам вирішувати що йому важливіше в кожному конкретному випадку. І це є найважливіша перевага дзеркальних камер.

Переконані противники «дзеркала» серед їх основних недоліків називають великі розміри і вага, неможливість візування по РК-дисплею, відсутність режиму відеозйомки і ціну. Але якщо задуматися, серйозні компактні камери не так вже й сильно відрізняються від бюджетних «дзеркалок» габаритами і вартістю. А візування через видошукач позбавляє фотографа від абсолютно недоречних в даному процесі затримок, характерних для РК-моніторів. Що стосується відео, то, як правило, людина, що почала знімати дзеркальною камерою, про нього навіть не згадує.

Існує думка, що шедевр можна зняти навіть камерою мобільного телефону, що знімає не камера, а фотограф. Зрозуміло, в певних сприятливих умовах і на дешеву «мильницю» можна зняти відмінне фото. А є і «фотографи», які вважають, що як тільки вони куплять дорогу дзеркальну камеру з високоякісним дорогим об'єктивом, кожен їх знімок буде гідний персональної фотовиставки. Але, як відомо, істина десь посередині. Фотоапарат - це всього лише інструмент в руках фотографа. Людині, здатному бачити кадр, відчувати композицію, світло, дзеркальна камера буквально розв'яже руки, дасть можливість реалізувати будь-які творчі задуми. А якщо немає здібностей або бажання фотографувати, то, зрозуміло, не варто й витрачатися на дорогу фототехніку.

Майбутні власники цифрових дзеркальних камер повинні пам'ятати: «зеркалка» розширить ваші можливості, але не зможе думати за вас. Вдалих вам знімків і успіхів у творчості!

Комплект обладнання уявлень магазином FotoMag.com.ua ПріложеніеВнешній відІзмеренія

Дозвіл

Зйомка світи проводити через об'єктив Canon EF 50 мм 1: 1,8 II . Наведено фрагменти світи в центрі кадру. Світу не є Мірою абсолютного контрасту (Надруковано чорним чорнилами на білому папері). Зображення можна Зберегти и Розглянуто в збільшеному масштабі. В діапазоні діафрагм f / 1,8-f / 11 дозвіл практично постійно і «обмежена» муаром (дозвіл об'єктива не нижче дозволу матриці), при діафрагмах f / 16 і вище через дифракційних ефектів об'єктив вже стає «гірше матриці». Якщо виходити з необхідності використання сильно диафрагмированного оптики, то словом «гірше» слід характеризувати саме матрицю, через малого розміру осередків якої не можна використовувати оптику саме так.

шум

Для оцінки «шумності» матриць камер у всьому можливому діапазоні чутливості знімалася карта Kodak Q13. Зйомка проводилася в JPEG за стандартних параметрів для Canon 400 D і в RAW з обробкою в DPP для Canon 350 D. Шумоподавление вимкнено. Освітлення галогенними лампами розжарювання для коротких витримок і лампою денного світла для довгих.

ШВИДКІСТЬ

Зйомка проводилася на карту пам'яті CF 512 Transcend 80Х.

режим зйомки

Результати вимірювань:

Перший знімок, ручне фокусування

менше 1 з

покадровая зйомка

покадровая зйомка

JPEG найкращої якості, максимального дозволу, автофокус включений

45 кадрів за 18 с, далі затримка 10 с до наступного кадру

RAW

12 кадрів за 4 с, далі затримка 6 с до наступного кадру

RAW + JPEG

10 кадрів за 4 с, далі затримка 15 с до наступного кадру

серійна зйомка

серійна зйомка

JPEG найкращої якості, максимального дозволу

51 кадр за 18 с, далі затримка до 6 с до наступного кадру

RAW

12 кадрів за 4 с, далі затримка до 6 с до наступного кадру

RAW + JPEG

10 кадрів за 3 с, далі затримка до 15 с до наступного кадру

Програмне видалення слідів пороху на матриці за допомогою програми Digital Photo Professional

Для оцінки ефективності програмного видалення слідів пороху на матриці проводилася зйомка білій поверхні при діафрагму f / 36. До зйомки була виконана процедура запису дефектів (зйомка білій поверхні при діафрагмі f / 22 в спеціальному режимі з меню камери). До запису карти «порошинок» камера струшує порошинки «механічно». Далі наведені фрагменти одного і того ж місця на кадрі, а так само посилання на вихідні файли, отримані без обробки фільтром видалення пилинок Digital Photo Professional і з цим фільтром.

Ні апаратний режим, ні програмний не забезпечують абсолютного видалення порошинок. Але при діафрагмі до f / 16 слід залишають тільки досить великі порошинки і, як правило, вбудований механічний привід струшування порошинок справляється зі своїм завданням досить добре.


Автор програми: Сергій Щербаков ( sherbakovs@ixbt.com )

ціни

У таблиці нижче наведена середня роздрібна по Москві ціна, актуальна на момент читання вами даної статті:


А що ж SLR-камери?
Що ж пропонує недорога SLR-камера Canon EOS 400D початківцям і досвідченим фотолюбителям?