IT Manager: Рух вгору: тенденції розвитку хмарних сервісів в Росії

IT Manager ІТ в бізнесі інфраструктура

| 29.03.2018

Хмарні технології - один з найбільш швидкозростаючих сегментів ІТ-послуг, представлених як на світовому, так і на російському рівні. За даними Forrester, обсяг хмарного ринку в Росії виріс в 2017 році на 24%. Висока динаміка пов'язана в першу чергу з готовністю компаній до оптимізації ІТ і реалізації стратегії трансформації бізнесу. Також зростанню сприяє поширення інновацій, таких як «Інтернет речей», Big Data і штучний інтелект, що вимагають істотних обсягів обчислювальних потужностей.

Про те, як в 2018-2025 рр. буде розвиватися ринок хмарних рішень, розповімо далі.

Місце під хмарою

Популярність хмар набирає обертів в багатьох сферах вітчизняного бізнесу. Наростає зрілість в ритейл-індустрії, промисловості, телеком і банківській сфері. Поряд з системами бизнeса-аналітики, безпекою даних, консолідацією ІТ-інфраструктури і ризик-менеджментом хмарні обчислення поступово переходять в розряд рішень must have.

«Бізнес диктує правило - заробляти більше, включаючи в робочий арсенал сучасні та ефективні рішення, - коментує директор компанії ICL Services Сергій Соловйов. - Явні економічні вигоди, такі як зниження вартості компонентів рішень, а також зростання ефективності і швидкості процесів тестування, дозволяють хмарам перебувати на піку попиту ».

За результатами досліджень IDC, в світі найактивнішими споживачами публічних хмарних сервісів і засобів інфраструктури стануть компанії галузей дискретного виробництва ($ 19,7 млрд), спеціалізованих послуг ($ 18,1 млрд) і банківської сфери ($ 16,7 млрд). Особливо привабливий перехід в хмари для малого бізнесу: економія коштів на покупку нового дорогого обладнання дозволяє вкладатися в розвиток власної компанії, а не на підтримку прикладних систем.

На Діджитал-хвилі

За традицією рухаючись за загальносвітовими трендами, експерти очікують бум різноманітності затребуваних хмарних технологій і в Росії. На думку IDC, потік інновацій швидко збільшується і все частіше з'являються хмарні нововведення. Один з останніх трендів - блокчейн-технологія, зокрема в бізнесі хостинг-провайдерів. Так, компанія Selectel і блокчейн-платформа SONM в минулому році анонсували створення ІТ-інфраструктурних рішень для бізнесу на базі блокчейн.

Другий поштовх Діджитал в Росії дадуть напрямки майнінгових ферм в оренду. Уже кілька ІТ-провайдерів додали нововведення в портфель пропонованих послуг ( «Сервіоніка», Xelent), а Radius Group, наприклад, планує створити єдину ферму для видобутку криптовалюта.

Широкі перспективи з'являються у напрямку VSaaS (хмарне відеоспостереження). Одним з двигунів розвитку стала всеукраїнська програма «Безпечне місто». А впровадження подібних систем в комерційному секторі може не тільки обмежуватися сферою безпеки, але і дозволить прогнозувати ключові бізнес-показники, наприклад, аналіз поведінки клієнтів в точках продажів.

Варто відзначити, що хмарні провайдери надають різноманітні послуги на основі IoT-рішення. Наприклад, платформа Cloud Internet of Things, розроблена японською корпорацією Fujitsu, дозволяє збирати, компілювати і керувати даними, які надходять з IoT-пристроїв.

Що на слуху

1. В хмарах зацікавлений топ-менеджмент

Якщо раніше ініціатива по впровадженню хмарних рішень виходила від айтішника компанії (керівник ІТ-служби або системний адміністратор), то вже з 2017-го картина змінилася. За оцінками хостинг-провайдера SIM-Networks, не менше 30-35% проектів починалося завдяки менеджменту компаній-замовників.

2. Локальне vs глобальне

Світові лідери хмарного ринку, такі як AWS і Azure, продовжують нарощувати свою частку за рахунок постійного зниження цін (ефект економії на обсягах) і розширення портфеля хмарних сервісів.

Протистояти глобальним гравцям в умовах невеликого (в порівнянні з Європою і США) ІТ-ринку Росії вітчизняним постачальникам хмарних послуг дозволяє ряд законодавчих ініціатив, наприклад 152-ФЗ «Про персональних даних», який зобов'язує здійснювати обробку та зберігання даних на території РФ.

3. Навчання основам

Фундаментальна проблема ринку - відсутність уявлення у ІТ-фахівців з боку замовників базових знань, як працює хмара. Також у більшості адміністраторів немає досвіду співпраці з провайдерами хостингу. Тому деякі постачальники ІТ-послуг, наприклад Microsoft, володіючи експертними компетенціями, проводять онлайн-навчання для всіх бажаючих і очні зустрічі для тих, хто хоче освоїти глибше хмарні продукти і отримати сертифікацію.

З іншого боку, дефіцит кваліфікованим персоналу в компанії клієнта дає поштовх розвитку Managed Cloud (послуги IaaS з супроводом / підтримкою).

Прогнози на майбутнє

2017 рік запам'ятався великими вірусними атаками "Petya.А", WannaCry і Bad Rabbit, які вказали на вразливість ІТ-інфраструктури бізнесу. Тому одним з головних напрямків 2018 року є інвестування значних коштів і повної свободи дій в напрямок безпеки.

Тому одним з головних напрямків 2018 року є інвестування значних коштів і повної свободи дій в напрямок безпеки

Однак рівень фізичного захисту та доступності даних в хмарі однозначно вище, ніж той, що рядові користувачі або навіть багато організацій використовують локально. Хмарні провайдери зберігають дані в захищених ЦОДах, використовують сучасні засоби захисту інформації від неправомірного доступу.

Безсумнівно нададуть значний вплив на те, як сформується ландшафт ІТ в цілому для Росії і світу, такі технології.

Відкрита архітектура. Зараз спостерігається переродження цього руху за відкритий і вільний (безкоштовний) код. І якщо раніше продукти, засновані на відкритому вихідному коді, створювалися в основному ентузіастами і любителями у вільний час, то сьогодні більшість таких проектів існують при безпосередній участі найбільших ІТ-компаній світу. Навіть конкуренти в галузі об'єднуються, щоб створювати і розвивати значущі проекти по моделі open source, переслідуючи при цьому цілком комерційні цілі. Це означає, що компанії змінюють свої бізнес-моделі і переходять з традиційних продажів прав на ПО (ліцензії) в сторону продажів підписок на повременное використання своїх продуктів.

Мікросервісная архітектура. Мобільні та веб-додатки довели свої переваги перед традиційними монолітними бізнес-додатками. Розміщення додатків в контейнерах дозволяє вирішувати масу завдань щодо забезпечення відмовостійкості додатки і безпеки даних, надаючи при цьому уніфіковану платформу для запуску і масштабування таких додатків.

Гібридна архітектура. На щастя, нікому не потрібно вибирати між різними моделями надання послуг. Можна використовувати відразу всі і комбінувати при необхідності. Такий підхід дозволяє зберегти вже зроблені інвестиції в технології віртуалізації, при цьому дає свободу у виборі технологій для майбутніх завдань.

Дивимося в майбутнє - не забуваємо про справжній

Стабільний попит на створення приватних хмар, SaaS (програмне забезпечення як послуга), IaaS (інфраструктура як послуга), PaaS (платформа як послуга) і набирає обертів BaaS (бекенд як послуга) створюють нові технологічні реалії, в основі яких замовникам потрібні компанії-експерти , щоб шлях в хмари був надійно збудований і виконувався відповідно до потреб бізнесу.

Керівник з розвитку хмарної платформи ICL Cloud в компанії ICL Services Олексій Шипов зазначає, що зараз хмарні сервіси дозволяють реалізувати проекти будь-якої складності без великих вкладень в ІТ-потужності. Наприклад, послуги IaaS в віртуальному дата-центрі ICL Cloud дають можливість за лічені хвилини здійснити розгортання як окремого віртуального сервера, так і власного віртуального приватного хмари (VPC).

Звертаючись до компаній, що спеціалізуються на технологіях cloud computing, операційні завдання автоматизуються, використання ресурсів оптимізується, а сукупна вартість зменшується в рази: простої ІТ не перекладати на основний бізнес. Хмарні тренди тільки зміцнюють ідею, що застосування інновацій - це відкриття горизонтів новими перспективними напрямами.

Наталя Желтова,

маркетолог-аналітик компанії ICL Services


Ключові слова: Інтернет речей , хмарні технології

Журнал: Журнал IT-Manager , Підписка на журнали

компанія: Forrester