І чому ми все не в Гарварді?

З того, що останнім часом найбільш жваво обговорюється в освітньому середовищі - це інтерв'ю про успіх Георгія Солодко, що надійшов в минулому році в 10 американських вузів і вибрав в якості місця свого навчання Гарвард. Детальніше історію українського однокурсника дочки Б. Обами можна прочитати за посиланням .

Що хочеться відзначити з приводу Георгія - хлопець, безперечно, молодець. До свого вступу він підійшов свідомо, я б сказав навіть, стратегічно (що часто не властиво юнакам його віку). Він довго і наполегливо працював у всіх напрямках, високо оцінюваних американськими вузами, - від написання есе до громадської та волонтерської діяльності, і, в результаті, справедливо виявився там, де він зараз перебуває. Залишається йому хіба що удачі побажати.

А тепер, з чим хочеться посперечатися: у інтерв'ю чітко просувається думка про те, що вступити на бакалаврську програму в американський вуз - доступно кожному українському школяреві, котрий володіє достатнім рівнем мотивації і завзятістю.

Давайте пройдемося по пунктах. Георгій розповідає, що ідея надходити в закордонний вуз до нього прийшла в сьомому класі. При чому, це була не ідея із серії «хочу космонавтом стати», а цілком така собі ясно намічена життєва траєкторія, для реалізації якої проводилася серйозна евристична і аналітична робота. Можете в монітор помідором кинути, але не може у семикласника без відповідного оточення визріти ідея про Гарварді. Ну не буває такого, щоб батьки за вечерею обговорювали б, як би главу сімейства ефективніше закодувати, всі однокласники парилися б над тим, скільки води коштує в презерватив налити, щоб він не лопнув, на сімейних сходках головним питанням було б, як розділити між численним потомством хату помершего в тому місяці діда Петра ... а дитині в голову стукнуло б в Гарвард надходити.

А адже перерахований список повсякденних турбот типовий для наших співвітчизників. Ви бачили статистику з приводу того, що половина українців в 2017 р не прочитаєте жодної книги? І навіть, припустимо, що дитина, яка перебуває в такому оточенні, ну дуууже талановита. Тоді він проаналізує весь спектр послуг кодування, існуючий на ринку, експериментальним шляхом розрахує міцність виробу №2 і придумає вдалу схему монетизації хати покійного родича. Але Гарвард йому буде просто не на часі.

Далі Георгій розповідає, що йому сильно в консультаційному плані допоміг центр EducationUSA. Але звернення до даний центр недоступно багатьом хлопцям з глибинки банально за географічним критерієм. Ось ви собі уявляєте діалог десь в Кіровоградській області, в районному центрі, наприклад:
- Мам, дай мені тисячу гривень (тобто третина своєї зарплати) до Києва змотатися, хочу зайти в центр EducationUSA - проконсультуватися на предмет вступу до американських вузів.
- Ну, звичайно, синку, візьми на тумбочці під скатеркою. Адже ми і в думках не мали віддати тебе в місцевий технічний універ (щоб і дешево і сердито). У нас в районі нижче Ліги Плюща не зазіхає. На крайній випадок - Оксбридж.

Так, Інтернет робить інформацію доступною навіть в джунглях і на схилах Тибету, не те що в Кіровоградській області. Але багато речей простіше сприймаються в особистій бесіді.

Далі з розповіді Георгія випливало, що йому надали рекомендації його вчителя. При чому, це були не формальні відписки про «розумний, працьовитий, дисциплінований», а розгорнуті характеристики з прикладами з життя. І ці характеристики перероблялися кілька разів. Я вже бачу свою рідну школу «на периферії», де я прошу вчительку біології написати мені рекомендацію в Гарвард. Так мені з неї простіше було б ДНК витягти, ніж фразу англійською, крім «Май нейм із Марія Іванівна. Ландон з зе кепітал оф Грейт Британ ». Крім того, вона і так зайнята - перевіркою зошитів, заповненням журналу, календарним плануванням, насадженням квітів на пришкільній клумбі, ремонтом кабінету, спробою виторгувати у районного відділу освіти нові мікроскопи і необхідністю викликати на розмову батьків відстаючих учнів Петренко і Сидоренко. Без матеріальної мотивації вона б рекомендацію не те, що не складала б - вона б її навіть не підписала. А матеріальну мотивацію в тому юному і ніжному віці я їй не міг забезпечити. Все, вважай, прикопані мої мрії про Гарвард, як бульби картопляні на присадибній ділянці.

Ну і, нарешті, оплата самих іспитів, необхідних для вступу. У разі надходження на бакалаврат в американські вузи здача тестів SAT і TOEFL коштує з урахуванням проїзду доларів 300. Навіть якщо середньостатистична українська сім'я може виділити своїй дитині 300 доларів на освіту, то скоріше за все, ці гроші підуть на оплату контрактної форми навчання за більшу частину навчального року, а не на здачу американського аналога ЗНО і мовного тесту. До слова, можливо, ці іспити доведеться не раз перездавати, щоб домогтися потрібних результатів. А, можливо, і за попередні курси підготовки до тесту гроші викласти доведеться. Чим гнатися за примарною мрією про Гарвард, більшість батьків українських школярів віддадуть перевагу «синицю в руках» - оплату контракту в місцевому вузі. Особисто мене б батьки у відповідь на прохання грошей на SAT послали б явно не в Гарвард (а промовчимо з небажання вживати нецензурну лексику, куди).

Основний посил моєї статті - Америка не так далеко, як здається, але ... на рівні бакалаврських програм в Україні вона доступна вихідцям з вищого середнього класу, випускникам хороших шкіл у великих мегаполісах (як правило). І не тому, що молодь, яка не потрапила в цю вибірку, чимось гірші ...

Що стосується західної освіти в принципі, то, як правило, випускники українських вузів (з небагатих сімей) надходять на закордонні магістерські програми через кілька років після випуску.

За ці кілька років вони встигають зібрати 10-15 тисяч гривень, які підуть на сам процес надходження, підтягують необхідні навички, обзаводяться корисними знайомствами потенційних рекомендують, а головне - отримують виразне розуміння, навіщо необхідно західну освіту. Тобто Америка доступна багатьом, але не відразу ... І іноді, то, що ти вмієш чекати і працювати над собою як раз і говорить на користь твоєї непересічність.


Іван Єремєєв

Ви бачили статистику з приводу того, що половина українців в 2017 р не прочитаєте жодної книги?