Закон про дорожній рух: Документи - показати, а не віддати!

  1. Можливі ускладнення ...

Крім скасування техогляду, багато автомобілістів активно обговорюють ще одне нововведення, задеклароване новим законом, - водіям начебто не потрібно буде віддавати працівникам ДАІ для перевірки документи на право керування ....

Нещодавно прийнятим Законом № 8397 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень» від 15.04.2011 р, який вступить в силу 13 серпня цього року, був скасований державний техогляд транспортних засобів, а також внесені інші цікаві нововведення в сфері регулювання дорожнього руху.

Зокрема, був змінений розділ ст Зокрема, був змінений розділ ст. 16 Закону «Про дорожній рух», де прописані обов'язки водіїв транспортних засобів. Нова редакція говорить, що водії повинні «... пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб». Нагадаємо, що нинішня, поки ще чинна редакція ставить їм «... передавати для перевірки посвідчення, реєстраційні та інші документи, що підтверджують право на керування транспортними засобами ...». Ключовим моментом в даних редакціях є слова «пред'являти» і «передавати». Якщо підійти до даних формулювань з лінгвістичної сторони, то тлумачні словники трактують слово «передати» як «віддати у володіння, в розпорядження, на розгляд», а слово «пред'явити» - «показати на підтвердження чого-небудь».

Тобто якщо нині водії повинні передавати працівникам ДАІ документи для перевірки з рук в руки, то зі вступом поправок в силу вони матимуть права лише показати, що такі-то документи є. З якою метою законодавці вирішили змінити формулювання, можна тільки гадати. Однак на практиці це може викликати непорозуміння - адже даішники за багато років вже звикли, що вони мають право взяти водійські документи в руки і уважно вивчити їх. Незабаром же вони зможуть тільки розглядати їх на відстані - так, як нині автомобілісти споглядають службові посвідчення правоохоронців.

Новим законом змінена обов'язок водіїв ТЗ в частині надання своїх документів працівникам ДАІ.

Можливі ускладнення ...

З точки зору водія це нововведення позитивне - недбайливі даішники вже не зможуть забрати документи для перевірки, а потім говорити, що вони не віддадуть права, техпаспорт і страховку, провокуючи тим самим водія на корупційні дії. А ось працівникам ДАІ це явно створить труднощі у виконанні своїх прямих обов'язків - виявленні порушень і злочинів. Наприклад, визначити на відстані справжність документа набагато складніше, та й для звірки номерів агрегатів їм доведеться спочатку переписувати собі в блокнот номер кузова або рами, а потім звіряти ці записи з тим, що нанесено на ТЗ.

Крім того, це нововведення суперечить зарубіжній практиці, де поліцейські для перевірки беруть у водія документи в руки, та й при виїзді з України за кордон так само роблять прикордонники і митники. І ніхто не оспорює обгрунтованість подібних перевірок ...

Втім, водіям не варто спокушатися, що документи незабаром стануть недосяжними для даішників - при вчиненні порушень, відповідальність за якими згідно з Адміністративним кодексом передбачає позбавлення права керування, працівники ДАІ, як і раніше зможуть тимчасово вилучити їх і долучити до матеріалів справи до винесення рішення судом. Разом з тим, якщо документи здадуться даїшнику підозрілими, він матиме повне право доставити водія в районне відділення міліції до з'ясування обставин, як це робиться, якщо у працівників внутрішніх справ, наприклад, виникла підозра в автентичності громадянського паспорта певної особи. А це явно займе більше часу, ніж якби подібна перевірка проводилася на місці зупинки ТЗ ...

До того ж нині чинна редакція правил дорожнього руху, якій в першу чергу керуються водії, зобов'язує їх саме передавати документи для перевірки. Згідно з вимогами Закону № 8397 всі підзаконні акти (в тому числі і Правила руху) до вступу в силу нового документа повинні бути приведені у відповідність з ним. Однак невідомо, яке саме вимога внесуть в ПДР - «пред'являти» або «передавати».

Зробили наші парламентарії добро водіям або ж ускладнили взаємини з працівниками ДАІ, покаже час.

Згідно зі змінами в Законі «Про дорожній рух» водії зобов'язані не передавати свої документи для перевірки, а пред'являти - тобто просто показати.

Вважаю, що, вживши в новій редакції ст. 16 Закону термін «пред'явити» замість «передати», законодавець тим самим змінив суть обов'язки водія, так як ці слова не є синонімами. При тлумаченні поняття «пред'явити», в разі відсутності його визначення в самому Законі, слід використовувати загальномовне значення. Так, відомі мені тлумачні словники української мови трактують «пред'явити» як «показати на підтвердження чого-небудь», тоді як «передати» - значить «віддати у володіння». Тому вважаю, що зі вступом в силу Закону обов'язок водія буде обмежуватися пред'явленням документів без передачі їх в руки інспектора. Однак Кабміну належить також внести зміни до правил дорожнього руху, які поки оперують поняттям «передати». На це йому виділено Законом місяць - до вступу в дію самого Закону.

Слова «пред'явити» і «передати» не є синонімами, і значення їх різні.

Ні в одній юридичній словнику ви не знайдете тлумачення цих слів. З юридичної точки зору, вони не трактуються. Відповідь можна знайти у відомих лінгвістів Даля і Ожегова: «пред'явити» - означає дію показу чогось (документів); «Передати» - означає дію передачі чого-небудь (документів) з рук в руки. Думаю, що на цьому суперечки можна припиняти, а ось розслаблятися водіям не варто. Наші адвокати часто стикаються з ситуаціями, при яких адмінпротоколи і постанови складаються заочно. Інспектор, отримавши на руки документи, усамітнюється з ними на кілька хвилин, переписує всі дані, потім повертає їх власнику. А через пару місяців водій отримує лист з виконавчої служби про порушення ПДР, за яким були складені протокол і постанову, а обвинувачений від підпису відмовився і є тому свідки. Щоб уникнути подібних ситуацій необхідно завжди стежити за своїми документами в руках інспектора ДАІ і не допускати необґрунтованого переписування даних - вони повинні вписуватися тільки в протокол, а не в блокнот даішника. Чим же може обернутися заміна процедури перевірки документів? Моделюю ситуацію: інспектор зупиняє автомобіль, водій документи не передає, тримаючи їх перед носом інспектора. Той дістає з планшета блокнот і починає переписувати дані, мотивуючи свої дії необхідністю їх перевірки на достовірність, адже автомобілі ДАІ оснащуються комп'ютерною технікою з онлайн-доступом до Національної інформаційної системі ДАІ. Буде проведена така перевірка чи ні, ще питання. А ось дані водія залишаються у інспектора в блокноті. І хто дасть гарантію, що згодом не з'явиться помилковий протокол?

Не можна допускати необґрунтованого переписування ваших даних працівником ДАІ.

Підготував Юлій Максимчук
Фото з архіву редакції

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чим же може обернутися заміна процедури перевірки документів?
І хто дасть гарантію, що згодом не з'явиться помилковий протокол?