Торгівля акаунтами в іграх і соціальних мережах: як на це дивиться закон

  1. Як проіcходіт продаж акаунтів в іграх, мережах та аукціонах
  2. Що юридично означає покупка або продаж аккаунта?
  3. Якими будуть судові наслідки, якщо аккаунт купили з метою порушити закон

21 Февраля, 2015 року, 13:05

14448

Геймери відносяться до своїх акаунтів як до дуже цінного активу. Що логічно: адже в створення персонажа саме такого рівня, саме з такими навичками (або навіть популярністю) вкладені сотні людино-годин. Нерідкі випадки, коли угон аккаунта розглядається як повноцінне кримінальний злочин: в минулому році в Білорусі порушили справу про крадіжку аккаунта в World of Tanks з танком, на прокачку якого власник витратив близько 1000 грн.

Те ж можна сказати і про власників популярних акаунтів в соціальних мережах або на сайтах онлайн-аукціонів: на травневих виборах паблік «Типовий Київ» пропонували продатися за $ 1 млн. Але не дивлячись на те, що подібні акаунти є досить цінним нематеріальним активом, в Україні їх купівля-продаж безпосередньо законодавством не регулюється.

Саме тому редакція   AIN Саме тому редакція AIN.UA попросила старшого юриста і керівника практики інтелектуальної власності AstapovLawyers Іларіона Томарова пояснити користувачам, що з точки зору українського права відбувається, коли ви намагаєтеся купити або продати аккаунт в комп'ютерній грі, соціальної мережі або в онлайн-аукціоні. А також - які законодавчі наслідки і відповідальність можуть для вас при цьому виникнути (ілюстрації підібрані редакцією).

Як проіcходіт продаж акаунтів в іграх, мережах та аукціонах

Якщо ви пошукаєте в інтернеті слова «продам аккаунт», то вам запропонують купити нескінченну кількість акаунтів гравців в комп'ютерних іграх (найчастіше це WoT). Ціна деяких «прокачаних» акаунтів досягає десятків тисяч гривень. Існують сайти і форуми, які спеціалізуються на покупці-продажу акаунтів, посередництва і гарантії в таких угодах.

В інтернеті можна купити акаунти в соціальних мережах «ВКонтакте», Instagram, Twitter і Facebook. Найчастіше їх продають пакетами, і з урахуванням інформаційної війни на даний момент це дуже непоганий товар - самі продавці пишуть, що попит і ціни останнім часом зросли. Значно рідше купують один окремий акаунт, який, наприклад, має кілька десятків тисяч активних читачів.

У кожного покупця такого товару є своя мета: або миттєво отримати можливість воювати з суперниками в комп'ютерній грі, або отримати певну аудиторію, щоб пропонувати свої товари / послуги / ідеї, або отримати можливість обманювати користувачів онлайн-аукціонів, пропонуючи хороший лот за низькою ціною, а після отримання грошей зникати безслідно.

У кожного покупця такого товару є своя мета: або миттєво отримати можливість воювати з суперниками в комп'ютерній грі, або отримати певну аудиторію, щоб пропонувати свої товари / послуги / ідеї, або отримати можливість обманювати користувачів онлайн-аукціонів, пропонуючи хороший лот за низькою ціною, а після отримання грошей зникати безслідно

У World of Warcraft подібного персонажа з унікальними мечами продали в 2007 році за приблизно 7000 євро. Правда, за чутками, Blizzard забанив акаунт, оскільки купівля-продаж акаунтів компанією заборонена

Цінність аккаунта визначається за різними критеріями - залежно від системи, в якій він існує. Якщо це комп'ютерна гра, то чим більше рейтингу, зброї або навичок має герой, тим дорожче аккаунт гравця. Якщо мова йде про акаунт продавця онлайн-аукціону - ціна залежить від репутації особи, тобто, історії успішно завершених угод і позитивних відгуків покупців.

Що юридично означає покупка або продаж аккаунта?

З побутової точки зору, покупка аккаунта - це передача (повідомлення) логіна і пароля (або іншої інформації, по якій ідентифікується власник аккаунта в тій чи іншій системі) від продавця покупцеві, щоб покупець міг повністю управляти членством, включаючи зміну логіна і пароля.

З юридичної точки зору все складніше. Спочатку спробуємо застосувати норми про купівлю / продаж товарів до угод з аккаунтом. Очевидно, логін і пароль є інформацією, набором символів, а не річчю, тому залишаються майнові права, як предмет договору. Але такий підхід нам не допоможе, адже норми Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) про купівлю-продаж стосуються саме речей як предметів матеріального світу.

Подивимося, в яких правових відносинах виникає аккаунт. Очевидно, що при реєстрації в соціальній мережі, форумі, комп'ютерній грі або аукціоні ви як користувач укладаєте договір з компанією, яка надає послуги в рамках того чи іншого сервісу. Власне, аккаунт - це умова доступу до самої послуги: спілкування, грі або розміщення пропозицій про покупку товарів. Аккаунт виникає в рамках зобов'язальних правовідносин з провайдером послуг.

Аккаунт виникає в рамках зобов'язальних правовідносин з провайдером послуг

Танк 9 рівня ІС-8 - такий разом з аккаунтом викрали у білоруського геймера в лютому минулого року

Підкреслимо важливу обставину - компанія, яка надає послуги в мережі, ідентифікує користувачів саме за допомогою логіна, а не справжнього імені людини, яка зазначена в паспорті. Суди України неодноразово підтверджують, що в соціальних мережах може зареєструватися будь-яка особа під будь-яким ім'ям, так що створити і підтримувати сторінку людини в соціальних мережах, в тому числі шляхом розміщення інформації та фото, може будь-яка особа.

Інший спосіб пояснити природу продажу аккаунта - заміна сторони договірних відносин шляхом уступки права вимоги. Це означає, що особа, яка створила аккаунт, має право вимоги по відношенню до особи, яка надає послугу (сервіс). Далі шляхом передачі (повідомлення) іншій особі логіна і пароля, відмови від подальшого користування послугою під цим обліковим записом, поступається це право покупцеві.

Останній фактично стає новим користувачем, хоча для сторони, яка надає послугу (сервіс), формально користувач не змінився, поки діє той же логін - ім'я облікового запису.

Таке пояснення має право на існування, якби не одна обставина - більшість сервісів в розділі «Правила використання», які є невід'ємною частиною договору з користувачем, прямо забороняють повідомляти іншим особам свій логін і пароль до аккаунту. За такої умови договір купівлі-продажу взагалі є недійсним, адже сторони погодили заборону відступлення права вимоги за договором.

Власне, можна пофантазувати і запропонувати ще кілька ідей, які б пояснили природу такої угоди: оренда права користування аккаунтом і всіма його можливостями (формально ЦКУ дозволяє це - ч.2. Ст. 760); послуга з надання тимчасового доступу до чужого акаунту.

Чи існує можливість розпорядитися правом користування аккаунтом або ж воно не підлягає передачі третім особам? На наш погляд, відповідь на це питання має значення в двох ситуаціях:

  1. Хто буде відповідати за дії, здійснені з аккаунта - новий власник або старий?
  2. Чи може особа, що заплатило за чужий рахунок, але не отримало логін і пароль для доступу, звернутися до суду, щоб стягнути збитки з продавця або змусити його виконати зобов'язання в натурі. Чи підлягає це право судового захисту?

На наш погляд, критерієм для визнання такого права і його захисту повинно бути відповідність поведінки сторін загальним вимогам до здійснення суб'єктивних граджанскіх прав і дійсності угод. Наприклад, якщо аккаунт купується з метою використання чужої репутації і експлуатації довіри споживачів до певного продавцю, то це - зловживання правом. Якщо ж мова йде про акаунт у комп'ютерній грі, тут навряд чи можливі зловживання.

Якими будуть судові наслідки, якщо аккаунт купили з метою порушити закон

Якщо чужий рахунок використаний для того, щоб завдати шкоди третій особі - публікація недостовірної інформації і т.д., тоді, якщо суд відмовиться визнати нового власника аккаунта (з якого здійснено дії, які заподіяли збитки), це не повинно стати підставою для звільнення правопорушника від відповідальності.

Суд повинен покласти відшкодування шкоди на особу, яка ці збитки завдало (ст. Тисячі сто шістьдесят шість ЦКУ), тоді як первинний власник аккаунта (людина, яка спочатку його зареєстрував), по крайней мере, безпосередньо причетний до розміщення недостовірної інформації, тобто, не вчинив дії , які заподіяли шкоду. Це правильно до тих пір, поки використання облікового запису не вважатимуть за джерелами підвищеної небезпеки, коли за шкоду відповідає саме власник такого джерела.

Коли покупця аккаунта звинуватять в заподіянні шкоди, він, щоб уникнути відповідальності, очевидно відмовиться від покупки і буде вказувати, що обліковий запис належить первинного власнику, який і повинен відповідати за інформацію, поширену з цього аккаунта.

Чи підлягає судовому захисту право особи змусити продавця аккаунта виконати зобов'язання в натурі - передати логін і пароль до аккаунту? Ми вважаємо, що за умови надання належних доказів укладення такої угоди суд не повинен відмовити особі в захисті. Звичайно, якщо умови користування сервісом забороняють передачу логіна і пароля від свого аккаунта третім особам, суд може визнати таку угоду недійсною.

Часто метою покупки логіна і пароля до чужого акаунту є вчинення злочинних дій.

У квітня 2014 року вироком у кримінальній справі суд встановив, що особа, яка діє через акаунт на сайті відомого онлайн-аукціону, розміщувало оголошення про продаж товарів за явно заниженою ціною. Після отримання передоплати від покупців шахрай не відправляв товар і не повертав гроші. Після скарг ошуканих покупців в службу безпеки онлайн-аукціону аккаунт злочинця був заблокований, але він купив в інтернеті логін і пароль ще до декількох акаунтів, які належать третім особам.

Ця угода не була б законною, тому що їх продали не власники акаунтів, а іншу особу без їх згоди. Після цього злочинець повторив свою схему, розміщуючи оголошення від імені людей, доступ до акаунтів яких він купив. Служба безпеки не могла його швидко заблокувати, адже формально товар продавав користувач, аккаунт якого мав хорошу репутацію і надійну історію.

Крім покупки чужого акаунта можливі угоди типу передачі аккаунта в користування. Так у справі про захист честі, гідності та ділової репутації виявилося, що інформація про позивача поширена в такий спосіб: перша особа надало другого свій аккаунт - особисту сторінку на форумі, а друга особа, авторизувавшись під аккаунтом першого на форумі, розповсюдило певну інформацію про позивача.

Ринок акаунтів існує при відсутності цивільно-правового регулювання і на даний момент не набрав в Україні таких оборотів, які б вплинули на появу правозастосовчої практики.

Іларіон Томарів, старший юрист, керівник практики інтелектуальної власності в AstapovLawyers

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Що юридично означає покупка або продаж аккаунта?
Чи існує можливість розпорядитися правом користування аккаунтом або ж воно не підлягає передачі третім особам?
Чи підлягає це право судового захисту?
Чи підлягає судовому захисту право особи змусити продавця аккаунта виконати зобов'язання в натурі - передати логін і пароль до аккаунту?