Як розвинути творчі здібності у дитини

Творчий дитина. фото pixabay.com

Діти повинні займатися творчими заняттями: малюки вчаться створювати, проявляють себе, не бояться пробувати щось нове. Як же знайти творче начало і розкрити талант дитини? Ми вибрали 30 корисних порад з книг міфу, які допоможуть батькам.

1. нетворчих дітей не буває

Діти - неймовірно творчий народ. Комусь подобається малювати і майструвати, кому-то - музикувати, а хтось - природжений винахідник, обожнює грати з конструктором або розбирати технічні іграшки. є малюки, які люблять вбиратися і ставлять спектаклі. А хтось із захопленням копається в землі і будує з прутиків і глини. Діти нескінченно пробують і дізнаються, що їм цікаво і до чого лежить душа. Не думайте, що ваша дитина не здатний до творчості. Швидше за все, він ще не знайшов те саме заняття, що зацікавить по-справжньому.

2. Творче розклад

Одне з найважливіших умов творчого виховання - виділити час для занять творчістю. Знайдіть хоча б 10-15 хвилин в будні і одну-дві години у вихідні, щоб разом з дитиною віддатися малювання, співу або чого завгодно ще. Відкривайте в сімейному розпорядку "потаємні віконця" для коротких творчих ігор: за вечерею пограйте за столом в словотворчість, перед сном разом складете казку, по дорозі в дитячий сад або школу придумайте нові слова на мотив відомих пісень.

3. Відпочивайте від гаджетів

Під час творчих занять вимкніть ненадовго телевізор, комп'ютер, планшет, смартфон і ігрову приставку. Виділіть кошик, куди вся електроніка відправляється "спати", поки ви займаєтеся творчістю.

4. Творчий куточок

Вірджинія Вульф писала, що кожній творчій людині потрібна власна кімната. Не у всіх нас є така можливість, але важливо виділити який-небудь простір, нехай навіть воно буде зовсім маленьким.

Створіть у себе вдома "творчий куточок", де дитина зможе знайти все необхідне для творчості.

Складіть туди то, що може розбудити його уяву: пробки, блискітки, клей, нитки, різнокольорову дріт, намистинки, кольоровий папір ... якщо у вас в будинку немає жодного вільного місця, то роль "творчого куточка" може грати коробка або полку.

5. Влаштовуйте творчі пригоди

Творче пригода - щотижневий, спланований і підготовлений разом з дітьми похід куди-небудь. Така вилазка не повинна тривати довго, але повинна бути яскравою подією. її мета - поповнити духовні запаси. Коли ви вибираєте, куди б відправитися, дайте волю фантазії, подивіться на це пригода весело, вимкніть серйозність. Спробуйте спланувати захід прямо зараз за допомогою вправи з книги "Художник є в кожному".

6. Будьте терпимі до невеликого безладу

Діти люблять розгардіяш, і важливо дозволяти їм його влаштовувати. Мами і тата, змиріться: гра - це завжди безлад. якщо дітей занадто жорстко контролювати, вони не отримають радості від гри. Так що дайте своїм внутрішнім художнику - а заодно і дитині - простір для безладу. Це зробить вас вільними і принесе радість всім.

7. Робіть прибирання після закінчення занять і просите дитини допомогти

якщо у вас в будинку далеко не все розкладено по поличках - а у більшості людей це саме так, - існує багато способів розібрати безлад і очистити простір. Наприклад, поставити таймер на п'ятнадцять хвилин і за цей час розкласти по місцях якомога більше. Це наче гра: таймер піднімає настрій, мета зрозуміла, а результат приносить задоволення.

8. Обдарованість не головне

Ви здивуєтеся, дізнавшись, як багато знаменитих музикантів, художників, винахідників, акторів, коміків, архітекторів, танцюристів і письменників називають причиною успіху ревну працю, а не талант. Відбулися люди творчих професій твердять про це раз по раз, спростовуючи міф, що творчі здібності - доля обраних.

9. Не контролюйте дитини

Люди, яким в дитинстві дають можливість розкрити свій творчий хист, залишаються творчими особистостями в дорослому віці. якщо ж дітей постійно контролювати і втручатися в їхні ігри, вони завжди будуть сумніватися в своїх вчинках. Спробуйте будинку виконати вправу, яке допоможе подолати зайву наполегливість.

10. Матеріали для творчості замість дорогих іграшок

У сина моєї подруги повно дорогих іграшок. Але замість дракона, якого вона замовляла з Америки, Тимоха обожнює грати з дерев'яним мечем, який зробив йому дід, і складати паперові літаки.

Сенс в тому, що модні іграшки дарують набагато менше простору для уяви, ніж улюблені "ігрові інструменти" дитини.
Чим простіше, тим краще. Саме основне - папір. Тільки подумайте, у що може перетворитися чистий аркуш паперу. Він може стати картинкою, віршем, корабликом, килимом-літаком - варіантів дуже багато. Пластилін, фломастери, клей, дерев'яні палички - все дуже просто і весело.

11. Познайомте дитини з творчими людьми

Ходіть з дитиною на виставки, концерти, спектаклі або публічні читання - нехай побачить, як висловлюють себе творчі люди. Це розфарбує ваші будні, а у дитини з'являться нові ідеї. Часто саме так виникає інтерес. А головне, творчість заразливо!

12. Перетворіть буденні справи в свято

Буденних турбот не уникнути: настане день, коли накопичиться прання або в будинку закінчаться продукти. Включайте уяву і придумайте, як перетворити в гру невідкладні справи. Наприклад, знімаючи з сушарки чисту білизну, попросіть дитину визначити, де чия річ. "Це моє! Це татове! Це твоє!". У ванну додайте мильної піни і пускайте мильні бульбашки. А перед сном дозвольте дитині самій вибрати, яку будете читати на ніч. Всі ці невеликі хитрості перетворять нудні справи в гру.

13. Давайте трохи поскучати

У повсякденному житті нам часто буває нудно. Але нудьга не синонім стагнації - все якраз навпаки. Вона постійно спонукає нас до дії: якщо ви занудьгували, це підказка, що пора міняти напрям діяльності. Коли ваша дитина буде скаржитися на нудьгу, постарайтеся утриматися від спокуси вирішити проблему і зайняти його чимось. Дайте йому можливість знайти щось нове. Занадто важко? Тоді спочатку виконайте вправу з книги "Художник є в кожному".

14. Влаштовуйте творчі вечори

Збирайтеся всією сім'єю і дружно займайтеся яким-небудь видом творчості, а в наступний творчий вечір - іншим. Це відмінний спосіб познайомити дитину з новими видами занять, які, можливо, не захопили б його, займайся він ними поодинці

15. Пробуйте!

Не бійтеся дозволяти дітям пробувати себе в різних видах творчості: тільки так вони зрозуміють, що творчість багатолике і проявляє себе по-різному. Так вони дізнаються, які заняття їм подобаються найбільше.

16. Зберігайте моменти творчості

Коли у вашій родині з'являться власні творчі традиції, обов'язково сфотографуйте їх. Фотографуйте малюнки і вироби, знімайте на відео музичні, танцювальні, літературні та театральні виступи.

Навіть через багато років буде цікаво і приємно згадати, чим ви займалися разом з дітьми.

17. Виставка робіт

Покажіть, що ви поважаєте творчість своєї дитини, і ставте на чільне місце ті твори, які він вибрав. Приймайте його оцінку власних шедеврів: залишайте то, що він хоче зберегти, і прибирайте те, що йому набридло.

18. Гуляйте на природі

Навіть якщо ви обладнали в будинку прекрасне робоче місце, періодично міняйте обстановку. Природа подарує вам нові теми для робіт і яскраві враження. якщо на вулиці гарна погода, перетворите в художню студію свій двір, балкон або найближчий парк. Тут ви зможете зайнятися масштабними проектами, не боячись що-небудь забруднити.

19. Розповідайте історії

Всі діти фантазують і придумують історії. Попросіть дитину розповісти якусь історію про нього самого і підіграйте йому, навіть якщо це буде просто кумедний шкільний випадок. Основне завдання - спонукати дитину розповідати історії і ділитися ними з нами. Потренуйтеся в умінні слухати, виконуючи вправу.

20. Головне, щоб було весело

Пам'ятайте, як ви самі були дітьми: сміялися, дуріли і веселилися, коли придумували щось разом? Наші дитячі проекти залишаються в пам'яті, тому що подарували море позитивних емоцій. Допитливість, тяга до експериментування, кмітливість, навички вирішення завдань, потреба в творчому самовираженні - все це пробуджується в дітях, коли їм весело.

Радість - та сама іскорка чарівництва, завдяки якій діти хочуть творити знову і знову

21. Хваліть дитину

Хваліть дитину, коли він багато займається, і тоді він буде займатися ще більше. Підтримайте його під час занять, беріть участь в них разом - тоді у нього з'явиться бажання шукати, відкривати для себе нові напрямки.

22. Читайте книги з дітьми

У всі часи батьки любили читати дітям. Давайте оглянемося на власне дитинство: всі ми пам'ятаємо, як нам читали наші найулюбленіші книжки. Саме тоді ми починали розуміти, що слова складаються з букв - і самі вчилися читати. Улюблені історії з дитинства залишаються з нами на все життя, і часто саме вони зумовлювали наші інтереси в набагато більшому ступені, ніж може здатися на перший погляд.

23. Як зрозуміти, що подобається

Виберіть підходять за віком для вашої дитини заняття в кожній сфері - образотворче мистецтво, конструювання, музика, танці, театр, словотворчість - і випробуйте їх разом. Це не так просто, як здається. Тому почніть з вправи по визначенню інтересів.

24. Не потрібно бути ідеальними

Покажіть дитині, що немає ніякої необхідності завжди бути ідеальним. якщо малюнок не вдався, немає причин сумувати - можна спробувати ще раз. Успішна людина - не той, хто ніколи не робив ніяких помилок, а той, хто після падіння знаходить в собі сили встати і почати заново.

Подайте дітям приклад того, що можна щось робити чи не краще за всіх на світі. Займіться чимось, що у вас не дуже добре виходить - і дайте дитині поспостерігати за вами.

25. Процес важливіший за результат

Часто батьки зациклюються на другорядних аспектах творчості. Замість того щоб пишатися дочкою, що грає в шкільному театрі, вони обурюються, що на загальній фотографії в місцевій газеті її "погано видно". Або переживають, що син не отримав належної уваги на музичному конкурсі.

Зупиніться. Хваліть дітей за спроби. Покажіть їм, що процес важливіший за результат: тоді у них з'явиться бажання проявити власні здібності.

Поки діти знають, що їм є куди прагнути, вони будуть продовжувати розвиватися.

26. якщо дитині подобається література, відвідуйте:

 • поетичні або літературні читання для дітей;
 • бібліотеки і книжкові магазини;
 • заходи, де діти читають вголос;
 • книжкові виставки;
 • літературні фестивалі та книжкові виставки-ярмарки.

27. якщо подобається музика, ходите на:

 • безкоштовні концерти на відкритому повітрі;
 • концерти класичної музики для дітей (вони тривають куди менше, ніж "дорослі", і дитина не втомлюється);
 • виступу в музичних школах, будинках творчості та студіях, де грають самі діти;

Нехай кожен член сім'ї слухає вдома музику, яка йому подобається. Тому що на питання "Яка у тебе улюблена музика?" не буває неправильної відповіді.

28. якщо подобається мистецтво, відвідуйте:

 • виставки дитячих робіт в школах, дитячих садах, будинках творчості і студіях;
 • фестивалі художнього і прикладного творчості;
 • майстер-класи ремесел на ярмарках і фестивалях (робота з деревом і металом, тканиною, шкірою, гончарство, ювелірне ремесло);
 • музеї і виставки образотворчого мистецтва, фотографії;
 • майстер-класи з малювання, ліплення та інших видів мистецтва на свіжому повітрі.

29. якщо подобається театр, проводите час, відвідуючи:

 • дитячі спектаклі;
 • фестивалі за участю мімів, клоунів і акторів.

Організуйте домашні лялькові (і не тільки) спектаклі. Беріть участь в уявленнях в дитячому садку, школі, будинку творчості.

30. Прийміть як даність, що з часом коло творчих захоплень дитини може змінитися

Боріться з бажанням приписати дитині один головний інтерес або талант і зарахувати його до "музичним", "театральним" або "добре малює" дітям. Будьте гнучкими: нехай дитина відчуває, що йому надана свобода вибору і що він може безперешкодно пробувати все і робити нові відкриття.

Нагадаємо, вчені з'ясували, що потрібно їсти дітям перед іспитами.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Як же знайти творче начало і розкрити талант дитини?
Занадто важко?
Тому що на питання "Яка у тебе улюблена музика?