Форма офіцерів і матросів британського військово-морської флоту в кінці 18-го - середині 19-го століть

  1. офіцери До середини вісімнадцятого століття морські офіцери виходили в море, одягнені відповідно...
  2. Рис 10. Помічник, юнга і старший помічник капітана. Близько 1849 р
  3. Уоррант-офіцери (категорія командного складу між унтер-офіцером і офіцером)
  4. Рис 11. Штурман. Близько 1777 р
  5. матроси
  6. Морська піхота
  7. Рис 20. Морська уніформа британського флоту 1837-1897 рр.

офіцери

До середини вісімнадцятого століття морські офіцери виходили в море, одягнені відповідно до канонів моди, прийнятої на березі для джентльмена. Незважаючи на деякі зміни, що вносяться до одяг для відповідності життя на борту, костюм мало підходив для виконання корабельних обов'язків і було неможливо відрізнити стройового офіцера від волонтерів, уоррант-офіцерів (категорія командного складу між унтер-офіцером і офіцером) і інших франтів, які перебували в рядах простих матросів.
Для того, щоб забезпечити офіцерів костюмом «належним справжньому офіцеру», на флоті була прийнята прийнятна альтернатива мундиру: перший статут по мундирів морських офіцерів був введений в 1748 році. Всім офіцерам належало мати два комплекти форми: парадний костюм і повсякденне форму одягу, останню спочатку іменували «сюртуком». Переглянутий в листопаді 1787 року статут передбачав парадну форму як: темно-синій кітель, що носиться поверх білої блузи, білі бриджі, білі панчохи і туфлі з пряжками. Різниця в формі, кількості, розташування і стилі гудзиків служила для відмінності в званнях, починаючи від волонтера до адмірала. Як повсякденної форми одягу служив простий синій сюртук без будь-яких військових відзнак, що, за словами самих офіцерів, «викликало не менше поваги як на березі, так і на борту»

Як повсякденної форми одягу служив простий синій сюртук без будь-яких військових відзнак, що, за словами самих офіцерів, «викликало не менше поваги як на березі, так і на борту»

Рис 1. Лейтенант. Близько 1777 р

Рис 2. Мундир лейтенанта до 1795 р

Рис 3. Лейтенант. Близько 1829 р

У 1793 році парадна форма старших офіцерів мала значну кількість вишивки, співвідносне з формою армійських генералів того ж періоду, але з введенням статуту 1795 послідувало більшість нововведень і змін. Даний статут ввів носіння еполетів на мундирах морських офіцерів (деяких); офіцери морської піхоти також носили еполети протягом певного часу. У той час як багато офіцерів ратували за введення даного відзнаки, інші, включаючи Нельсона, вважали еполети віянням французької моди і з зневагою ставилися до тих офіцерам, які носили еполети до включення їх до статуту.

Не всім стройовим офіцерам покладалися еполети, на жаль лейтенантів їх форма залишилася без змін. Треуголка з позолоченим кантом покладалася офіцерам в званні не нижче лейтенанта, також були введені гудзики нового типу для всіх офіцерів. На рубежі століть ставати буденним носіння одворотів на кітелях застебнутих на гудзики поперек: додатковий галун, який іноді можна зустріти на мундирах капітанів того часу поверх обшлагів, вважався неофіційним, але, швидше за все, був звичайною справою для відмінності капітана від старшого помічника.

У 1812 році знову з'являється на мундирах офіцерів біла обробка. На всіх ґудзиках над якорями тепер розташовувалася корона. Перший час мундир адмірала флоту відрізнявся від мундирів інших адміралів. Кітеля лейтенантів залишилися без змін, але після багатьох років вони отримали один еполетів, що носиться на правому плечі. Старшим помічникам капітана тепер покладалися два простих еполети, на капітанських ж еполетах розташовувалося по якоря, після трирічної вислуги над якорем додавалася корона.

Рис 10. Помічник, юнга і старший помічник капітана. Близько 1849 р

У 1825 році куртки і штани були замінені на сюртуки та бриджі та в 1833 році були введені для повсякденної уніформи гострі капелюхи з кокардами. Розвиток і характерні ознаки офіцерського мундира наведені в таблиці нижче.

адмірал

До 1795 р

парадна

Синій однобортний кітель на білій підкладці (застібався за допомогою гачків), з синім стоячим коміром оброблений золотою окантовкою, без лацканів, з обробкою золотим галуном, дев'ятьма золотими гудзиками і петлями рівномірно розташованими з кожного боку; білі рукава з галунами - одна у контр-адмірала, дві у віце-адмірала, три в адмірала; без еполетів. На ґудзиках: якір з лавровим вінком по краю. Білий однобортний жилет, біла сорочка, білі бриджі, білі панчохи, чорні туфлі з пряжками.

повсякденне

Синій двобортний кітель на білій підкладці, що носиться як застебнутий, так і не застебнутий; прості обшлага, клапана кишені з трьома золотими гудзиками і петлями. Без облямівкою; дев'ять золотих гудзиків розташованих рівномірно у адміралів, по три у віце-адміралів і десять парних для контр-адміралів. Без еполетів.

З 1 червня 1795 до березня 1812 р

парадна

Синій однобортний кітель на білій підкладці, з синім стоячим коміром, сині лацкани з дев'ятьма золотими рівномірно розташованими гудзиками, золота окантовка обшлагів, коміра, лацканів і фалд; еполети з однією, двома і трьома Восьмипромінні зірками у контр-адміралів, віце-адміралів і адміралів відповідно; сині вилоги з широким додатковим галуном; інше без змін
Близько 1800 року трикутний капелюх була замінена на капелюх з двома навершиями, переносну поперек.

повсякденне

Кітель і еполети як на парадному мундирі, але окантовка тільки на обшлагах.

Після березня 1812 р

парадна

Як і раніше, але з білими лацканами і обшлагами: на ґудзиках над якорем додалася корона. Була введена нова уніформа для адмірала флоту з чотирма золотими галунами на обшлагах.

повсякденне

Без змін, за винятком нових гудзиків.
Адмірал флоту: білі лацкани і рукава з золотими галунами (чотири золотих тасьми на обшлагах) і золота облямівкою на комірі.

капітан

До 1795 р

парадна

Синій кітель на білій підкладці зі стоячим коміром; сині лацкани з золотим галуном, дев'ять ґудзиків на кожному боці; сині рукава і кишені з трьома гудзиками на кожному. Білий жилет, бриджі, панчохи. Без еполетів. Капітанські гудзики.

повсякденне

Двобортний кітель на білій підкладці з підгинаються коміром; дев'ять ґудзиків розташованих рівномірно для капітанів з трирічною вислугою і по три для капітанів з меншою вислугою; лацкани без галунів. Білий жилет, бриджі, панчохи. Без еполетів. Три ґудзики для кишень і обшлагів. Ґудзики для обох форм: якір в овалі з каната, окантовка гудзиків в формі каната.

З 1 червня 1795 до березня 1812 р

парадна

Як і раніше, але сині лацкани, обшиті не золото нитками петлі і одна тасьма окантовки по всіх краях, включаючи фалди, вилоги знову стали з трикутними вилогами з трьома позолоченими гудзиками з латуні, дві тасьми ( «розрізана манжета», скасована в 1787р.) ; дев'ять ґудзиків рівномірно розташовані, дизайн гудзиків без змін. Ґудзики зазвичай розташовувалися з внутрішньої сторони і застібалися внахлест. Кітель зазвичай носили розстебнутим. Білий жилет, бриджі, панчохи. Капітани з трирічною вислугою мали прості золоті еполети на кожному плечі, у капітанів з меншою вислугою років - один на правому плечі. Близько 1800 року трикутний капелюх була замінена на капелюх з двома навершиями, переносну уздовж.

повсякденне

Кітель як в парадному мундирі, але без галунів і вишивки; підкладка зазвичай синя. Білий жилет, бриджі та / або ботфорти якщо зручно. Еполети не обов'язкові.

Після березня 1812 р

парадна

Як і раніше, але кітель двобортний з білими обшлагами і лацканами, для капітанів з вислугою менше трьох років тепер передбачено срібний якір на еполетах, у капітанів з вислугою понад три роки над якорем додалася корона, все капітани носили по два еполети. На ґудзиках над якорями введені корони.
Капітани першого рангу і капітани дисциплінарного нагляду носили повсякденне форму контр-адмірала у якості парадної і повсякденному.

повсякденне

Як і раніше, але з новими еполетами і гудзиками.

Штурман і старший помічник капітана (капітан 3-го рангу)

До 1795 р

парадна

Синій кітель з білою підкладкою і синім стоячим коміром; сині лацкани з золотим галуном і дев'ятьма ґудзиками з кожного боку; сині рукава і кишені з трьома гудзиками. Білий жилет, бриджі, панчохи. Без еполетів. Ґудзики як у капітана.

повсякденне

Двобортний кітель на білій підкладці з підгинаються коміром; десять гудзиків розташованих попарно з кожного боку, лацкани без галунів. Білий жилет, бриджі, панчохи. Без еполетів.

З 1 червня 1795 до березня 1812 р

парадна

Як у капітана, за винятком одного еполети на лівому плечі, одна тасьма на обшлагах.

повсякденне

Як парадна, але без галунів; прості обшлага з гудзиками, паралельними зап'ястя; під-кладка зазвичай синя. Білий жилет і панчохи, сині бриджі.

Після березня 1812 р

парадна

Як і раніше, але з білими обшлагами і лацканами; два простих еполети. На ґудзиках над якорем з'явилася корона

повсякденне

Як і раніше, але з новими еполетами і гудзиками.
Близько 1800 року трикутний капелюх була замінена на капелюх з двома навершиями, переносну уздовж. На початку століття термін «повсякденна уніформа» був замінений на термін «фрак».

лейтенант

До 1795 р

парадна

Як і у капітана, але без окантовки. Білий однобортний жилет, бриджі, панчохи, вилоги. Без еполетів.

повсякденне

Синій однобортний кітель з білою підкладкою (зазвичай застібався внахлест), стоячим коміром і дев'ятьма ґудзиками. Кишені, круглі рукава, лацкани і комір без галунів, але були окантовані білим; кишені і рукава мали по три латунні ґудзики кожен. Білий жилет, бриджі, панчохи (звичайною практикою було носіння бриджів і ботфортів). Без еполетів.

З 1 червня 1795 до березня 1812 р

парадна

Без змін

повсякденне

Без змін

Після березня 1812 р.

парадна

Як і у капітана, включаючи такі ж гудзики, але без галунів; простий золотий еполетів на правому плечі.

повсякденне

Як і раніше, але з новими еполетами і гудзиками. Близько 1800 року трикутний капелюх була замінена на капелюх з двома навершиями, переносну уздовж. На початку століття термін «повсякденна уніформа» був замінений на термін «фрак». Молодші лейтенанти носили повсякденне форму лейтенантів весь час.

Мічман

парадна

Синій однобортний кітель на синьої підкладці без лацканів, стоячий комір з білою нашивкою з одним ґудзиком з краю, дев'ять маленьких рівномірно розташованих гудзиків (якір, але без окантовки канатом); сині вилоги з трьома гудзиками. Білий жилет, бриджі, панчохи. Без еполетів. Кортик на ремені з чорної шкіри.

повсякденне

Чи не встановлена: зазвичай синій кітель, пошитий з офіцерського зразком. Сірі бриджі для повсякденного використання.

помічник коммандера

До серпня 1807 р

парадна

Як і у мічманів, але відкладний комір без нашивки і окантовки по передньому краю кітеля, кишень, і позаду гудзиків на обшлагах. Без еполетів. Ґудзики як у уоррант-офіцерів (великі якоря без канта).

повсякденне

Як у мічмана.

Після серпня 1807.

парадна

Як і раніше, але стоячий комір з ґудзиком на кожній стороні з новим малюнком (якір в овалі з каната).

повсякденне

Теж саме.

волонтер

парадна

Чи не встановлена: зазвичай синій кітель, пошитий з офіцерського зразком.

повсякденне

Не встановлена.

Уоррант-офіцери (категорія командного складу між унтер-офіцером і офіцером)

З 1 листопада 1787 року уоррант-офіцери носили простий синій однобортний кітель на білій підкладці з відкладним коміром і дев'ятьма ґудзиками (на позолоченою гудзика зображувався якір), три гудзики на обшлагах і кишенях; білий жилет, бриджі, панчохи; без еполетів. При змінах статуту в 1795 р і в серпні 1807 р мундир залишився без змін, але 1812 р всіх ґудзиках була додана корона.

Рис 11. Штурман. Близько 1777 р

Рис 12. Помічник штурмана 1828 р

Штурмани та скарбники носили стандартний мундир уоррант-офіцерів. Парадний мундир був затверджений 29 червня 1807 року на ґудзиках штурманів зображувався якір військово-морського відомства, оточений двома меншими якорями в овалі в формі каната, на ґудзиках скарбника зображувалися два схрещених якоря Продовольчого відомства. У 1812 році на ґудзиках обох типів з'явилася корона. Механіки були віднесені до рангу уоррант-офіцерів в 1837 році і носили стандартну уніформу до 1841 року, коли на ґудзиках механіків було внесено зображення важеля. У 1847 році механіки були віднесені до стройовим офіцерам і носили мундири лейтенантів або командер, це стосувалося тільки головних механіків.

матроси

У матросів до 1857 року не було офіційної форми, їх одяг залежала від умов служби, загального добробуту корабля і команди, а так же переваг капітана. Коли корабель знаходився в домашніх водах, скарбник отримував одяг і обмундирування, у скарбника ж потім матрос міг (або був зобов'язаний) купити все необхідне для життя на борту, зазвичай в кредит, який приблизно дорівнював двомісячного платні.
У 1824 році була проведена спроба уніфікувати форму матросів. У «Інструкціях для скарбників» наводився перелік необхідного обмундирування на кораблі. Інструкція включала: синю суконну куртку і штани, в'язаний камвольний жилет, парусинові штани і куртку, сорочки, панчохи, капелюх, рукавиці і чорні шовкові хустки. Дана «стандартна» уніформа матроса могла легко поєднуватися з речами, принесеними на борт людиною, коли він надходив на службу, а багато під час перебування в закордонних плаваннях додавали більш екзотичні і яскраві предмети одягу.
Одяг матроса була дуже характерна, дозволяючи відразу відрізнити його від людини іншої професії. Вони носили «укорочену одяг» і сухопутну «довгу». На березі зазвичай це були: жилет, довга куртка, яке сягало майже до колін, що носиться поверх вузьких штанів і панчіх. На рубежі дев'ятнадцятого століття бувалі моряки хизувалися в короткій синій куртці «бум-фризер» (вовняний бушлат і тільник) в холодну погоду і парусинової одязі в теплому кліматі з червоним жилетом, картатій сорочці і шарфом або хусткою, вільно зав'язаним на шиї. Дуже популярні були круглі капелюхи, особливо з соломи, які в холодну погоду покривалися смолою. Капелюхи зазвичай прикрашалися ім'ям корабля. На березі матроси носили туфлі, на борту же, для роботи на реях, матроси були босими.

Цей одяг називали «короткій» тому, що вона доходила до пояса або трохи нижче, не залишаючи бовтаються решт, які б піддавали небезпеки людини, дертися по реям. Замість бриджів матроси носили вільні брезентові штани, зовсім не схожі на ті, які носилися на березі. Іноді ці брезентові штани були расклешенними. Всі ці предмети одягу робили моряків характерну і будь-який, хто б одягнувся таким чином, міг бути прийнятий за моряка. Моряки з зневагою ставилися до «сухопутної» одязі і їх вихідна одяг представляла вдосконалену і прикрашену версію тієї, в якій вони працювали: білі парусинові штани (замість брезентових), срібні пряжки на туфлях, латунні ґудзики на куртках, кольорові тасьми близько швів і стрічки на капелюхах.
На флагманських кораблях або інших кораблях із заможним капітаном нерідко екіпажі адміральського баркаса мали спеціальне обмундирування, яке представляло конкретний корабель (і надавала значимості перевозиться офіцеру).
З червня 1827 року унтер-офіцерам було дозволено носити нашивки, які вказували на їх ранг: у унтер-офіцерів другого рангу це був білий матерчатий якір на рукаві, у унтер-офіцерів першого рангу той же самий якір, але з короною нагорі. У 1857 році для матросів були введені нашивки, що носяться на лівому рукаві, які служили для відмінності між старшими і молодшими рангами. У 1859 році форму унтер-офіцера становили: бушлат, жилет, штани і загострена капелюх.
Подальші зміни в вікторіанський період (епоха правління королеви Вікторії 1837-1901гг. - прим. Перекладача) привели до уніформи матросів, існуючої в наші дні.

Морська піхота

Корпус морської піхоти, пізніше Королівська Морська піхота, веде свій початок від 1664 року. Зазвичай вербування в морську піхоту проходила так само, як і в сухопутну армію. Морська піхота забезпечувала присутність на кораблях підрозділів, здатних боротися як піхота на суші, дозволяла укомплектовувати розрахунки знарядь або морські піхотинці виконували функції стрільців в ближньому бою. В уніформі морської піхоти простежувалися тенденції мундира армійської легкої піхоти з мінімальними змінами з метою пристосування її до служби на борту і хоча морські піхотинці билися так само і на суші, їх уніформа була повністю укомплектована для служби на березі.

28 квітня 1802 року Морська піхота була перейменована в Королівську Морську піхоту, а в серпні 1804 був створений Артилерійський корпус Королівської морської піхоти, що складався з трьох дивізіонів, що збереглися до теперішнього часу (парам, Портсмут і Плімут, четвертий дивізіон був утворений в Вулвіча в 1805 році). Метою його створення була заміна офіцерів і матросів Королівської Артилерії в обслуговуванні мортир і гаубиць, встановлених на бомбардирських судах, так як їх обслуговування вимагало більшої майстерності, ніж звичайних знарядь.

Рис 20. Морська уніформа британського флоту 1837-1897 рр.

За матеріалами сторінки http://website.lineone.net/~d.bolton/Crew/uniforms.htm#bo