Що входить в собівартість продукції і як правильно розрахувати цей показник

 1. Як розрахувати собівартість
 2. Розраховуємо собівартість на прикладі. Відео
 3. Методи розрахунку собівартості в торгівлі
 4. Метод за собівартістю кожної одиниці
 5. Метод по середньої собівартості
 6. метод ФІФО
 7. Автоматизація визначення та підрахунку собівартості

Собівартість є одним з найважливіших показників ефективності роботи і прибутковості магазину. Розраховувати її можна декількома способами за різними формулами. У нашій статті наведемо приклади і розповімо як визначити цей показник вірно.

зміст:

1. Як розрахувати собівартість
2. Собівартість товарів в магазині
3. Методи розрахунку собівартості в торгівлі
4. Автоматизація визначення та підрахунку собівартості

Як розрахувати собівартість

Як розрахувати собівартість

Собівартість продукції, що продається, товарів, виконуваних робіт, послуг, що надаються - це сукупність всіх витрат, які несе магазин для того, щоб виготовити і продати.

Як розрахувати собівартість? Для цього необхідно підсумувати всі витрати і витрати магазину. Повна собівартість - це сукупність всіх витрат в грошовому вираженні, всіх витрат, які несе магазин на здійснення своєї діяльності.

Читайте також: Аналіз рентабельності в магазині. Виявлення ходових і неходових позицій

Взагалі в економіці, в тому числі, мікроекономіки кожного магазину, витрати поділяють за видами залежно від методів їх структурування, від того, наскільки ці витрати змінюються під впливом різних факторів комерційної діяльності.

Корисні документи для скачування

завантажити

Витрати поділяють за економічними елементами і за статтями витрат:

 1. Матеріальні затрати. В контексті роздрібної торгівлі - це вартість придбаних для подальшого продажу продуктів;
 2. Амортизація основних засобів;
 3. Заробітня плата;
 4. Соціальні внески у позабюджетні фонди. Раніше це був ЄСП;
 5. Інші податки, наприклад, транспортний податок, податок на майно;
 6. Орендна плата;
 7. Послуги сторонніх організацій;
 8. Телефонний зв'язок і інтернет;
 9. Інші витрати.

Повна собівартість знаходиться шляхом простого додавання всіх зазначених в цих пунктах сум витрат.

Аналізувати собівартість і націнку і підраховувати рентабельність продукції можна в програмі бизнес.Ру. Вона дозволяє прогнозувати прибуток і робити закупівлі на основі динаміки продажів! Оцінити всі можливості програми бизнес.Ру можна безкоштовно >>>

Читайте також: Як скласти наказ про облікову політику

Витрати в собівартості продукції можна вважати по калькуляційних статтях. Собівартість за калькуляційними статтями вважається в розрахунку на одиницю продукції, що виготовляється.

Ще один спосіб поділу витрат - по тому, як вони себе ведуть в залежності від зміни комерційних, виробничих, управлінських факторів. У цьому контексті всі витрати фірми, в тому числі, магазину, ділять на дві групи:

 • Постійні витрати;
 • Змінні витрати.

Розраховуємо собівартість на прикладі. Відео

Собівартість товарів в магазині

Собівартість товарів в роздрібній торгівлі може складатися з наступних елементів: Собівартість товарів в роздрібній торгівлі може складатися з наступних елементів:

 1. Купівельна вартість товарів в собівартості продукції. Це та ціна, за якою магазини купують товар у постачальників, оптовиків, виробників для подальшої роздрібної торгівлі;
 2. Витрати, пов'язані з доставкою;
 3. Оренда торгової точки - якщо магазин не у власності підприємця;
 4. Амортизація основних засобів в собівартості продукції. Це торгове обладнання, комп'ютерна техніка. Все, що варто більше 10 тисяч рублів;
 5. Заробітна плата постійна. Це зарплата керівництва, бухгалтерії, постійні оклади продавців і менеджерів з продажу, обслуговуючого персоналу;
 6. Заробітна плата змінна. Це відсотки від продажів, укладених договорів, які отримують менеджери з продажу в залежності від ефективності своєї роботи;
 7. Відрахування на заробітну плату. Це внески у позабюджетні фонди, колишній ЄСП - в ПФР, в ФСС, в ФОМС;
 8. податки;
 9. Послуги сторонніх організацій - транспортні послуги, реклама, PR, в тому числі, мобільна;
 10. Інші витрати. Сюди зазвичай включають те, що не включено в вищеназвані великі групи витрат: канцтовари, інші витрати.

Витрати в роздрібній торгівлі в собівартості продукції, зазначені в пунктах 1, 2 і 6 відносяться до змінних. Це означає, що вони змінюються, сума витрат змінюється в залежності від обсягів торгівлі: чим більше ви продаєте, тим більше ви витрачаєте на закупівлі товарів.

Решта витрат відносяться до постійних. Вони не змінюються в залежності від обсягів торгівлі: скільки б ви не продавали - мало чи багато - вартість оренди у вас одна і та ж, зарплату директору магазину разом з бухгалтерами та прибиральниками ви платите ту ж, на зв'язок, інтернет і канцтовари ви витрачаєте стільки ж.

Сервіс бизнес.Ру сформує звіти за загальними залишками і обороту грошових коштів вашого магазину, а також допоможе скласти докладну аналітику продажів, що дозволить вам правильно розрахувати собівартість і рентабельність товарів в вашому магазині. Спробуйте весь функціонал програми по автоматизації магазину бизнес.Ру прямо зараз >>>

Методи розрахунку собівартості в торгівлі

У роздрібній торгівлі дуже важливо застосовувати один із трьох методів розрахунку собівартості У роздрібній торгівлі дуже важливо застосовувати один із трьох методів розрахунку собівартості. Тут мається на увазі не повна собівартість, а собівартість товарів.

А саме: за якою ціною списувати в собівартість, списувати до витрат купуються для подальшого перепродажу товари. Всі інші витрати, про які говорилося вище, просто далі сумуються до собівартості товарів.

Існують три методи визначення, за якою ціною списувати в собівартість куплені для продажу товари:

 • За собівартістю кожної одиниці товару;
 • За середньої собівартості;
 • За методом ФІФО (FIFO: First In First Out - Перший Прийшов, Перший Пішов).

Читайте також: Управління закупівлями і прогнозування продажів в магазині

Метод за собівартістю кожної одиниці

Він застосовується в тих областях торгівлі, коли продають якийсь штучний і дорогий товар. Це можуть бути автомобілі, ювелірні вироби.
Цей метод застосовується там, де потрібна точність у визначенні собівартості, а також у визначенні фінансових результатів від кожної конкретної окремої продажу.

При застосуванні цього методу в собівартість, в витрати списується та сума, за яку був куплений кожен окремий товар, кожне окреме виріб, який потім продали.

Метод по середньої собівартості

Він полягає в тому, що щомісяця в витрати списується вартість (фактична собівартість) товару, що продається не за ціною кожної окремої покупки, а за середнім арифметичним, тобто, по середньої собівартості. Цей метод застосовується частіше першого.

Формула розрахунку середньої собівартості наступна:

Середня собівартість = (вартість залишків на початок місяця + вартість чергової поставки) / (кількість товару на початок місяця + кількість товару в черговий постачання)

Приклад розрахунку витрат за методом середньої собівартості

Припустимо, у вас м'ясний магазин. На початок місяця у вас залишилися сосиски в кількості 5 кілограмів за 270 рублів за кілограм (ціна постачальника).

Протягом місяця до вас надійшли нові сосиски двома партіями: 7 кілограм за 270 рублів і 7 кілограмів за 240 рублів. Протягом звітного місяця ви продали 17 кілограмів за відпускною ціною в 300 рублів за кілограм.

Знайдемо собівартість проданих за місяць сосисок за методом середньої собівартості:

 • Вартість залишків на початок місяця:
  5 кг. * 270 руб. = 1350 руб.
 • Вартість першої поставки:
  7 кг. * 270 руб. = 1890 руб.
 • Вартість другої поставки:
  7 кг. * 240 руб. = 1680 руб.
 • Середня вартість сосисок:
  (1350 + 1890 + 1680) / (5 +7 +7) = 4920/19 = 259 руб.

Так як ви за місяць продали 17 кілограмів за 300 рублів за кілограм, тобто, на 5100 рублів (17 * 300), то в собівартість продажів ви спишіть 17 кілограмів за середньою ціною:

17 * 259 = 4403 (фактична собівартість продажів)

Прибуток від продажу сосисок за місяць складе:

5100 - 2590 = 697 руб.

метод ФІФО

Це найпопулярніший метод визначення собівартості, застосовуваний в торгівлі. Полягає в тому, що в собівартість спочатку списується товар за ціною першої поставки (попередній), потім за ціною наступної і так далі.

Цей метод може виявитися також і більш вигідним для магазину. Розглянемо приклад, виходячи з попередніх даних про сосиски для вашого м'ясного магазину: у вас залишок 5 кг. по 270 руб., і дві поставки - 7 кг. по 270 руб. і 7 кг. по 240 руб. і продаж 17 кг. по 300 руб.

Приклад розрахунку собівартості за методом ФІФО і фінансових результатів:

Коли ви продали 17 кілограмів, спочатку у вас продалися залишки:

5 кг. по 270 руб. = 1350 руб.

Потім у вас продалася перша партія:

7 кг. по 270 руб. = 1890 руб.

Потім у вас продалися 5 кілограмів з другої партії:

5 кг. по 240 руб. = 1200 руб.

Таким чином загальна сума собівартості (фактична собівартість продажів) 17 кілограмів проданих протягом місяця сосисок складе:

1350 + 1890 + 1200 = 4440 руб. (Фактична собівартість продажів)

Прибуток від продажу сосисок за місяць складе:

5100 - 4440 = 660 руб.

Читайте також: Побудова воронки продажів для роздрібного магазину

Виходячи з розглянутих прикладів видно, що при застосуванні методу ФІФО прибуток від продажів виявилася менше: 660 менше, ніж 697. Це означає, що і податок на прибуток, який ви в подальшому сплатите, буде менше.

Звідси робимо висновок: при всіх інших незмінних умовах, метод ФІФО для конкретно цієї торгової точки більш вигідний, так як дозволяє знизити податок на прибуток.

Природно, в будь-якому іншому магазині ситуація може виявитися іншою: більш вигідним може виявитися будь-який з трьох методів визначення собівартості продукції, що продається. Підприємець повинен вибрати для себе найбільш підходящий метод.

Обраний метод розрахунку собівартості повинен бути записаний в обліковій політиці, яка застосовується фірмою в бухгалтерському обліку.

Обраний метод розрахунку собівартості повинен бути записаний в обліковій політиці, яка застосовується фірмою в бухгалтерському обліку


Зміни в цей обліковий політику можна вносити тільки один раз в рік, перед початком наступного року. Тому підприємцю на початку діяльності необхідно прорахувати, що для нього буде найбільш вигідно.

Читайте також: Всі правила мерчандайзингу для збільшення продажів

Автоматизація визначення та підрахунку собівартості

Очевидно, що в будь-якому роздрібному магазині кількість найменувань товару не обмежується одним, як в нашому прикладі з сосисками. Насправді в будь-якому, навіть невеликому магазині кількість найменувань товарів досягає десятків, сотень і тисяч.

Кількість поставок також буде великою кількістю і кожен день, причому, за різними цінами. Також очевидно, що сидіти і вручну прораховувати середню собівартість або застосовувати метод ФІФО просто не вийде: необхідна спеціальна програма для автоматизації цього та інших бізнес-процесів в магазині.

Одним з найбільш оптимальних рішень є впровадження в вашому магазині онлайн сервісу «бизнес.Ру», який дозволяє автоматизувати підрахунок собівартості як за методом ФІФО, так і по середній собівартості. Спробуйте весь функціонал програми по автоматизації магазину бизнес.Ру прямо зараз >>>

Онлайн сервіс «бизнес.Ру» не тільки автоматично виробляє списання товарів за обраним методом, але прораховує ефективність діяльності, в тому числі, рентабельність по товарних групах, напрямками продажів.

Читайте статті про просування магазину і збільшення продажів:

1. Виставки як ефективний спосіб просування компанії
2. Як визначити свою цільову аудиторію
3. Всі правила мерчандайзингу для збільшення продажів
4. Як збільшити продажі за допомогою POS-матеріалів
5. Секрети проведення акцій в 2018 році

Як розрахувати собівартість?