«Користуватися кондиціонером можна і взимку, але дотримуючись ряд обмежень»

Напевно, всі пам'ятають небувало високий попит на кондиціонери минулого літа. Причому розбирали як побутові кондиціонери, так і системи, призначені для підприємств. Але вже настала зима, а значить, кондиціонер можна поставити «на прикол» як мінімум до весни. Але як би не так! Робота для кондиціонера знайдеться і в холодну пору року. Головне тут знати, як правильно користуватися цим обладнанням взимку, щоб до літа воно не зіпсувалося. Про всі тонкощі зимової роботи кондиціонерів кореспонденту Equipnet.ru розповів технічний директор компанії MDV-Russia Олексій Зайцев.

- Кондиціонер, по крайней мере, побутової, не рекомендується включати, якщо температура за вікном опустилася нижче мінус 10 градусів. Що буде, якщо порушити цей припис, і чи дійсно необхідно строго дотримуватися дана вимога?

- В основі рекомендацій не включати кондиціонер при негативних температурах лежить вказаний виробником робочий температурний діапазон техніки. Виробник зобов'язаний вказувати термін служби обладнання, причому в багатьох країнах цей параметр встановлюється законодавчо. Тобто він не може бути меншою від визначеного періоду. Оскільки всі кондиціонери на території Росії імпортні, то на них поширюються ці терміни.

Якщо не дотримуватися зазначений температурний режим, то це призведе не тільки до скорочення терміну служби кондиціонера, але і може спричинити його поломку. Тому правила експлуатації кондиціонера обов'язкові до дотримання. Також слід пам'ятати про те, що всі технічні характеристики заявлені виробниками тільки в межах зазначеного робочого температурного діапазону.

- Але все-таки включати кондиціонер в холодну пору року можна ...

- Дотримуючись цілий комплекс обмежень. Перш за все, необхідно визначити, про який з режимів роботи кондиціонера йдеться: про охолодження або обігріві. Майже всі сучасні кондиціонери можуть нормально працювати в режимі обігріву при негативних температурах. Однак не слід очікувати від кондиціонера в таких умовах заявленої виробником енергоефективності. При певних умовах може статися так, що простіше включити електричний нагрівач.

Слід пам'ятати, що з-за конструктивних особливостей легше працювати при негативних температурах кондиціонеру інверторного типу, ніж стандартного. Наприклад, mini VRF-системи MDV гарантують роботу на обігрів при зниженні температури зовнішнього повітря до -15 градусів Цельсія. Настінні спліт-системи MDV гарантують роботу на обігрів при температурі зовнішнього повітря до -7 градусів Цельсія. Режим охолодження для звичайного кондиціонера при температурах зовнішнього повітря нижче плюс 10-17 градусів - це екстремальний режим роботи, що призводить до поломки.

Для наочності наведу кілька прикладів того, чому низькі температури можуть бути критичні для кондиціонерів. По-перше, основна частина кондиціонерів - це побутові пристрої, які при проектуванні не були розраховані на таку роботу. По-друге, так чи часто необхідно охолодження, якщо вулична температура опустилася нижче плюс 10-17 градусів? Зазвичай необхідність включати кондиціонер в такі моменти виникає, наприклад, в міжсезоння, коли центральне опалення ще не вимкнули. Основні проблеми в цьому випадку пов'язані зі зниженням тиску конденсації, з скипанням масла при пуску компресора кондиціонера. При температурах близько або нижче нуля замерзає конденсат, зазвичай виведений на вулицю. До поломки кондиціонера це не веде, але до ремонту в приміщенні цілком.

- Що робити, якщо навіть при негативних температурах за вікном принципово необхідна робота кондиціонера?

- У цьому випадку необхідно використовувати спеціально адаптоване під такі умови обладнання. Наприклад, mini VRF-системи MDV гарантують роботу на охолодження при зниженні температури зовнішнього повітря до мінус 5 градусів за Цельсієм. Якщо потрібна окрема спліт-система, то необхідно встановити спеціальний зимовий комплект. У його склад зазвичай входять регулятор тиску конденсації, нагрівач картера компресора і обігрівач дренажу. Щоб уникнути втрати гарантії даний комплект повинен встановлювати тільки авторизований сервіс-центр. На послуги монтажників можна покладатися тільки в тому випадку, якщо вони представляють постачальника обладнання, але це зустрічається не так часто.

- Що дає такий комплект?

- При установці цього комплекту вдається домогтися стійкої роботи кондиціонера на охолодження до -15С. При подальшому зниженні температури буде впливати вітрове навантаження, тобто при безвітряної погоди або при вдалому розташуванні зовнішнього блоку в захищеному від вітру місці можлива робота і до-20С. Розширення робочого температурного діапазону вниз при роботі на охолодження так само можливо, але видається недоцільним з огляду на високу вартість цих рішень.

- Наскільки взагалі актуально використовувати кондиціонери взимку - Наскільки взагалі актуально використовувати кондиціонери взимку?

- Зазвичай у холодну пору року кондиціонери використовують для обігріву, в основному в міжсезоння. Однак для ринку приватних користувачів це питання не є настільки актуальним, як для корпоративних клієнтів. Для різних промислових підприємств робота кондиціонера на охолодження при негативних температурах є досить важливим питанням.

- З огляду на, що більшість користувачів не включають кондиціонер взимку, чи потрібно проводити якісь спеціальні заходи щодо консервації даної техніки?

- Консервація кондиціонера на зимовий період не є обов'язковою процедурою. Куди важливіше перед стартом нового літнього сезону провести профілактичне обслуговування кондиціонера. Так, у внутрішньому блоці потрібно очистити постійні фільтри, і в разі потреби замінити змінні, що можна зробити самостійно. Скориставшись послугами сервісного центру, має сенс провести очистку і дезінфекцію теплообмінника внутрішнього блоку, очищення теплообмінника зовнішнього блоків, провести промивання дренажної системи, провести перевірку герметичності холодильного контуру і при необхідності усунути витоку і дозаправити кондиціонер. Ці роботи необхідно проводити щороку. Якщо ваш зовнішній блок розташований в зоні поширення тополиного пуху, Очищати теплообмінник необхідно проводити при появі забруднень. Ці заходи дозволять кондиціонеру працювати протягом заявленого виробником терміну служби і заощадити на електроенергії.

Ексклюзивним дистриб'ютором MDV на території РФ і в країнах СНД є Група компаній "аяк". Офіційний сайт компанії www.jac.ru

Що буде, якщо порушити цей припис, і чи дійсно необхідно строго дотримуватися дана вимога?
По-друге, так чи часто необхідно охолодження, якщо вулична температура опустилася нижче плюс 10-17 градусів?
Що робити, якщо навіть при негативних температурах за вікном принципово необхідна робота кондиціонера?
Що дає такий комплект?
Наскільки взагалі актуально використовувати кондиціонери взимку?
З огляду на, що більшість користувачів не включають кондиціонер взимку, чи потрібно проводити якісь спеціальні заходи щодо консервації даної техніки?