Тонкощі виготовлення ортопедичних устілок

У нашому центрі, в відділеннях на Ст. Петергофском ін. 39а (5 хвилин від метро Нарвская), і Б. Сампсонієвской ін. 45 (5 хвилин від метро Виборзька) веде прийом лікар травматолог-ортопед Єрьомін О.О., з 30-річним досвідом, який виготовляє індивідуальні ортопедичні устілки. Зробити ортопедичні устілки в нашому центрі можна дорослим і дітям з 5 років.

Найчастіше за ортопедичними устілками пацієнти звертаються, коли виникають проблеми з кісточками на ногах. Кісточки на ногах це ознака поперечної плоскостопості, яке є початковим проявом захворювання під назвою Халлюкс Вальгус (Халюс Вальгус). Хоча їх лікувальні можливості значно ширше. Все кілограми ваги нашого тіла тримає відносно невелика стопа. Від того, наскільки правильно і стійко вона стоїть на поверхні, залежить дуже багато чого. Якщо вага тіла розподілена неправильно, це позначається на всьому опорно-руховому апараті.

Навіть невидима оку різниця в положенні стоп впливає на гомілковостопні, колінні і далі на тазостегнові суглоби, м'язи, зв'язки, і, в кінцевому підсумку на хребет. Бувають навіть головні болі, пов'язані зі станом хребта обумовленим порушенням ресорної функцією стопи.

Проблеми зі стопами можуть:

 • викликати болі в ногах і спині;
 • провокувати розвиток остеохондрозу, артриту, варикозного розширення вен, міжхребцевих гриж та інших захворювань;
 • приводити до мікротравм і травм при заняттях спортом;
 • у дітей призводити до порушень постави.

Окремо варто відзначити спортсменів і людей, що займаються бігом, скандинавської ходьбою. При фізичних навантаженнях хороша амортизація необхідна, щоб знизити фактор «зношування» суглобів. Після травм індивідуальні ортопедичні устілки допомагають швидше відновитися і закріпити правильне положення стопи при рухах.

Виготовлення індивідуальних устілок складний процес, що вимагає поєднання кількох складових:

 • Досвід і кваліфікація лікаря, який визначає, що саме потрібно конкретному пацієнту і формує відповідні саме його стопах устілки.
 • Якісні заготовки, які дозволяють задати потрібну форму. У устілках з таких матеріалів нозі буде комфортно, і прослужать вони довго, кілька років. У нас використовуються заготовки з патентованого новозеландського матеріалу «Formax», фірма Формтотікс.

Тому якісні, а отже корисні, індивідуальні ортопедичні устілки не можуть коштувати дешево.

Розберемо етапи, з яких складається виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок. Займає цей процес близько 40 хвилин, через 2 тижні проводиться корекція, іноді потрібно дві корекції, ці візити входять у вартість послуги з виготовлення. Все починається з огляду стоп на спеціальному приладі - подоскопе.

Все починається з огляду стоп на спеціальному приладі - подоскопе

Уважно оглядаються всі особливості стопи, зони опори, підйом, як розподіляється вага, чи є «натоптиші» і мозолі, чи є поздовжнє або поперечне плоскостопість, «завалювання» ноги в ту або іншу сторону. Це дає уявлення лікаря про те, які зони вимагають корекції.

Наступним етапом оглядається область колінних і тазостегнових суглобів і хребта, щоб оцінити, чи немає перекосу або асиметрії по одній зі сторін.


З готових заготовок вибираються найбільш підходящі по щільності, товщині, жорсткості. Додатково підбираються валики і клини для вирішення індивідуальних проблем стопи.


На основі заготовок збирається устілка, приміряється, оцінюється зручність і стійкість.


На завершальному етапі зібрана заготовка встановлюється в взуття пацієнта. З собою для цієї мети потрібно принести зручне взуття на шнурівці, найкраще підійдуть кросівки, якщо немає, можна туфлі або черевики, каблук не вище 4 см. Устілка нагрівається спеціальним феном і набуває пластичність. Лікар додає їй остаточну форму, яка ідеально підходить для цієї стопи.

Завдяки термопластичних матеріалів формування устілки відбувається в русі, не тільки під вагою людини, але і при виконанні деяких вправ, відображаючи особливості цієї стопи в русі. Створюється міцна опора, що повторює контур і коригувальна його, з супінатором, пронатором, метатарзальних валиком. Всі ці підтримують стопу нерівності забезпечують зручне положення, стійкість і розподіл ваги і навантаження при ходьбі.


Через 2 тижні носіння устілок потрібно підійти до лікаря на корекцію, займає вона 10-15 хвилин. Лікар оцінює, як пройшов етап звикання, просить виконати кілька вправ для того щоб оцінити стійкість.


На підставі цих даних, при необхідності, додаються клини для потрібних відділів стопи, які доводять збіг устілки і стопи практично до досконалості. Якщо відразу після виготовлення вже з'являється відчуття комфорту, то після корекції враження що нога «зріднилася» з устілкою.

На кожному з цих етапів вкрай важливий практичний досвід і розуміння всіх процесів лікарем, який створює устілку. Без цього фактора навіть найкраща заготовка не стане ідеальною устілкою.

Що ми отримуємо в результаті:

 • Стійкість і комфорт при ходьбі.
 • Завдяки правильно виконаним устілок - зниження надлишкової і нерівномірного осьового навантаження на стопи і суглоби. Як наслідок проходять болі в спині, в області крижів, в ногах.
 • Підвищення витривалості.
 • Проходять болі в стопі, так як розвантажуються хворобливі ділянки.
 • Корекцію асиметрії і різної довжини ніг.
 • Корекцію Вальгусний стоп у дітей.
 • Профілактику та корекцію плоскостопості.

Кому потрібні індивідуальні ортопедичні устілки:

Перераховувати всі категорії можна довго, так як зараз досить складно знайти людину з абсолютно правильно сформованої стопою, не "зіпсованою» взуттям, навантаженнями, способом життя і т.д. Якщо ви відчували дискомфорт в ногах, попереку, спині - це вже привід допомогти своєму тілу знайти опору за допомогою індивідуальної устілки. Можна виділити основні групи захворювань, при яких виготовлення ортопедичних устілок є необхідністю:

 • Плоскостопість у дітей і дорослих у всіх його проявах. Плоскостопість - це проблема не тільки стопи, страждає весь опорно-руховий апарат.
 • Варикозне розширення вен
 • Артрити і артрози суглобів ніг
 • остеохондроз
 • Грижі міжхребцевих дисків
 • Невралгії і невропатії
 • Теносіновіта, шпори п'ят
 • перенесені травми
 • Врослий ніготь, особливо якщо ця проблема повторюється.

Ортопедичні устілки, на жаль, підходять не для всіх видів взуття. Для модельного взуття на підборах, відкритої літнього взуття, в якій не зручно використання ортопедичних устілок, можна вклеїти спеціальний валик, який поліпшує становище стопи, робить його більш фізіологічним. Цей валик називається валик Зейца (метатарзальних валик, Антікосточка).

Записатися до лікаря-ортопеда для виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок можна за єдиним телефоном колл-центру: 380-02-38.
Питання по виготовленню індивідуальних ортопедичних устілок ви можете задати в блозі нашого відділення травматології.