«Людина праці»: Найкрасивіше валянок, тепліше грубки

  1. «У відпустці в Горячинськ йду в купальнику по пляжу за руку з онуком. А мені чоловік кричить: «Валентина...
  2. З кухарів в шевці
  3. Нитка в голку і наперсток

«У відпустці в Горячинськ йду в купальнику по пляжу за руку з онуком. А мені чоловік кричить: «Валентина Іванівна, здрастуйте! Пам'ятайте, а я у вас унти шив? »- розповідає Валентина Сапожнікова. За 47 років роботи порахувати і згадати всіх клієнтів, звичайно, неможливо. Залишається - відстежувати географію. У унтах, зшитих Читинському майстром, ходять по Алясці і Осло, Москві і Санкт-Петербургу. Щомісяця летять посилки в різні міста Росії. Всередині - найтепліша і красиве взуття.

Саме так називає унти Валентина Іванівна. З захопленням показує варіанти вишивок. І, не дивлячись на всю складність виготовлення цього взуття, вважає свою роботу дуже творчої.

З кухарів в шевці

А все могло вийти по-іншому. Адже після закінчення школи Валентина Іванівна провчилася у технікумі на кухаря. І професію цю дуже любила. Але в 1970 році, коли народила доньку, випадково влаштувалася на комбінат побутового обслуговування. Там колишній фронтовик, майстер на всі руки, набирав людей для навчання шиттю унтів. Пояснював дуже докладно, цікаво. Валентина Іванівна швидко освоїла цей процес і сім років відпрацювала на комбінаті.

А потім стався БАМ. У 1976 році Валентина Іванівна разом з чоловіком прибули в чару. Згадує, що першу зиму температура знижувалася до мінус 60 градусів, а жили в невеликому будинку із залізною грубкою.

«Дуже добре все було. Чи не скаржилися. Молоді ж. До сих пір я вважаю, що найкращий час мого життя - це БАМ. Там у нас такий колектив був хороший, дружний. Пам'ятаю, на другий день після приїзду йду по вулиці в бік будинку, а до мене назустріч жінка-сусідка. Кличе до себе. Дає мені посуд, стільці. На столі лежить м'ясо оленя заморожене, вона бере пилку і відпилюють нам стегно. І все це просто, без всяких грошей, щоб підтримати. Потім і ми таке шефство організовували для новачків. Ось, як раніше жили. Навіть двері будинків не замикали. На тріску хвіртку - і полетіли », - згадує Валентина Сапожнікова.

Там, у Чарі, вона організувала взуттєву майстерню. Набрала учнів. Робота кипіла днем, а вечорами разом з чоловіком і дочкою займалася художньою самодіяльністю: «Я співала, чоловік грав на музичних інструментах, дочка танцювала. Ми об'їздили з концертами мало не всі ділянки БАМу ».

Але через сім років чоловіка Валентини Іванівни перевели до Тинди. Він був військовослужбовець. Там вона працювала завгоспом в шкільній їдальні. За ремеслу своєму нудьгувала. Тому після повернення в Читу, коли чоловік вже пішов на пенсію, вона відразу відкрила свою майстерню з пошиття унтів.

«А час-то якраз було складне - лихі 90-е. Тоді якраз почалися всі ці розборки, і відкрити свій бізнес було дуже непросто. Мені дуже допоміг старий товариш, який взявся, так би мовити, за моє «кришування». А ми працювали. Нас було п'ять чоловік. Виживали. Вчителі до нас з 18 школи приходили, робили їм взуття в борг, під зарплату, дорого не брали », - згадує Валентина Іванівна.

Знаходилася майстерня на території взуттєвої фабрики. Було кілька приміщень, але майже десять років тому сталася пожежа - і будівля згоріла: «Дивом збереглися готові унти, які повинні були днями забрати клієнти. Все інше - ми втратили. Звичайно, великі збитки ».

Але впадати у відчай - це не в правилах життя Валентини Сапожникова. Вона відновила свою майстерню. Правда, приміщення стало набагато менше. Але тут же на Селенгинской в ​​будівлі колишньої взуттєвої фабрики. Не так давно Валентина Іванівна передала свій бізнес іншого майстра: «У мене вже вік. Все-таки 67 років. Я, звичайно, продовжую працювати, але вже не в якості організатора ».

Хоча, звичайно, майстерня продовжує триматися на ній. Телефон не змовкає. Люди дзвонять, питають. Зараз на підході унти для сім'ї вченого з Москви, який зараз у відрядженні в Чарі. Працювати з людьми Валентині Сапожникова подобається. З посмішкою згадує кумедні замовлення: «Пам'ятаю, як один чоловік попросив пошити унти з блакитної норки. Хутро обіцяв привезти з Китаю. Я відмовилася. Це не справа. Хороші унти з такого хутра не сошьyoшь ».

Нитка в голку і наперсток

Процес створення унтів - багатоетапний і непростий. Головне, за словами Валентини Сапожникова, не відходити від технології. Від цього залежить якість виробу. Все починається з огляду шкурок. Найчастіше унти шиють з камуса - шкури з гомілки оленя. Цей матеріал м'який і працювати з ним простіше. А ось шкури лося - грубіше і, відповідно, зшивати їх складніше. Дуже важлива вироблення шкури. Матеріал для виготовлення майстерня бере не тільки у постачальників, але і у самих мисливців.

«Часом дзвонять оленярі з Чари і Тупика, запитують:« камуса потрібні? »Проблем з матеріалом немає. А раніше доводилося мені самій їздити в Улан-Уде за шкурами », - каже Валентина Сапожнікова.

Коли матеріал приходить в майстерню, Валентина Іванівна вже своїм досвідченим оком з легкістю визначає, які шкури підуть на передні частини унтів, задні і бічні. Зізнається, що краще її це розподіл ніхто не зробить. А далі: капронова лощена нитка в голку - і майстер сама зшиває шкури. Нитку необхідно натирати воском. Далі напівфабрикат унта вимочується в воді і витягується. Йому надають форму чобота. Це займає три-чотири дні. Після починається подкраіваніе за мірками. Потім знову зшивання і установка майбутнього унта на правилах. Обов'язково унти проклеюють спеціальною тканиною, яка захищає їх від вологи. Потім йде викроювання підкладали. Наступний етап - затягування на колодку. Приклеюється мікропор і каблук. Заключний етап - розгладження і надання Унтамо товарного вигляду. Усередині взуття теж натуральне хутро.

Єдиний момент у всій технології виготовлення унтів, коли використовується машина, - пришивання підкладали. Все інше - 100% ручна праця. Займає виготовлення пари 2 тижні.

«До нас часом приходять і кажуть, що на ринку унти дешевше продають. Але там, в більшості своїй, нахапалися верхівок і не дотримуються всю технологію виготовлення. У нас же якість в пріоритеті. Ми даємо на наші унти річну гарантію », - каже майстер.

Згадує, як шили унти для командувачів СибВО, коли округ базувався в Забайкаллі.

«Я завжди обшивала штаб. Для багатьох головнокомандувачів шила унти. І дружинам, і дітям часом. Пам'ятаю останній раз пошили командувачу - він дякував, дуже задоволений. Попросив для дружини зшити. Ми постаралися. Був білий камус, неймовірної краси вишивка. Принесли, віддаємо. Вона подивилася на них і каже, що їй такі не потрібні, треба на шпильці. Вона планувала в них їхати в Париж. Відмовилася. Я принесла унти назад в майстерню, вони у мене і півгодини НЕ простояли - тут же купили », - каже Валентина Сапожнікова.

Майстерня жодного разу ніде не рекламувалася. Сарафанне радіо працює так, що люди йдуть самі.

У минулому грудні майстерня пошила 24 пари унтів. Валентина Іванівна каже, що тільки додому ходили ночувати. Весь інший час - виконання замовлень.

І в цьому непростому графіку вона примудряється працювати з величезною віддачею і задоволенням. Каже, що не уявляє, як сидіти вдома. Влітку, звичайно, майстерня не працює, але рятує від бездіяльності дача. Уже зараз Валентина Іванівна закупила насіння для майбутньої розсади. На дачу приїжджають і онуки, і правнуки. Вона вже бабуся в квадраті, а прабабуся в кубі.

Каже, що завжди своїм рідним бажає одного: «Щоб з задоволенням ходили на роботу і з таким же задоволенням поверталися додому». Про себе ж жартує: «дівоче прізвище Пушкарьова, в заміжжі - Сапожникова» - все було вирішено наперед.

Тетяна Пояркіна 2018-01-16 19:43, 16 січня 2018Пам'ятайте, а я у вас унти шив?
«Часом дзвонять оленярі з Чари і Тупика, запитують:« камуса потрібні?